Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Caderea Parului, CADEREA PARULUI LA FEMEI
Madalina27
postare Mar 10 2009, 10:09 AM
Postare #21


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 35
Inscris la: 12-March 08
Membru nr.: 17,518



Si eu am folosit cam tot ce-am auzit, fara rezultat insa. Nu stiu ce sa ma mai fac! Eu aveam oricum par putin side cand am nascut (octombrie 2008) nu stiu ce sa ma mai fac, par pe perna, par in baie, par pe unde trec si deja am carari largi si dese in cap, luceste pielea capului. Am fost la dermatolog si mi-a dat un preparat, apa de ploaie cu aspirina, ulei de ricin si alcool. Nici nu ma mai dau ca nu a dat nici un rezultat si imi facea parul oribil, se si ingrasa foarte tare si dupa ce ca au mai ramas 3 fire se mai si lipesc de pielea capului. Sunt disperata! Vitamine am luat, Elevit toata periada sarcinii, si inca mai iau, dar nu zilnic si de o sapatama am inceput sa iau si calciu.

Va rog mult sa-mi votati baietelul la concursul "Copilul anului"
Pupici trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ancuza
postare Mar 10 2009, 08:39 PM
Postare #22


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 8
Inscris la: 21-May 07
Membru nr.: 3,829



la fel si eu ma lupt cred ca de vreo 6 luni cu parul acesta..... am luat si revalid, vitamine, calciu tot ce am mai auzit, diverse masti de la avon , dar tot degeaba...se vede clar ca din bogatia mea de par nu a mai ramas nimik...mai nou am facut si matreata...nu stiu ce sa fac.... am vazut o reclama intr-o revista la un ser de la Vichy...stie cineva ceva?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Mar 18 2009, 02:08 PM
Postare #23


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Pe capul unui om obisnuit cresc, cu aproximativ 0,4 milimetri pe zi, intre 100.000 si 150.000 de fire de par. Varsta, cantitatea si felul in care firele tale de par cad sunt determinate genetic.

Afectiune ce marcheaza viata a milioane de persoane, caderea parului presupune o alterare a ciclului de viata al foliculului, ceea ce determina subtierea progresiva si, in final, ruperea firului de par.

Tipurile de cadere a parului:

1. Alopecia androgenica masculina sau feminina - parul incepe sa cada chiar din timpul adolescentei. Pentru barbati, acest tip de chelie este “modelul tipic” de chelie care incepe de la tample si din crestetul capului. Rezultatul final poate fi lipsa totala sau partiala a parului.

Femeile cu alopecie androgenica se confrunta, de obicei, cu rarirea parului din frunte, tample si crestet. Chelia completa apare rar la femei;

2. Alopecia areata: caderea parului pe unele zone (mai mici sau mai mari) din scalp din cauza unor tulburari autoimune;

3. Alopecia totalis: caderea totala a parului de pe intreg scalpul;

4. Alopecia universalis: pierderea parului de pe intreg corpul;

5. Alopecia ophiasis: caderea parului de pe ceafa pana la urechi. Pe langa pierderea parului, apar probleme si cu cresterea unghiilor;

6. Alopecia de tractiune: acest tip de cadere a parului se observa in cea mai mare parte la persoanele care isi poarta parul prins in coada si trag de el cu forta destul de mare in timp ce il prind. Purtarea unei palarii mai mult de 8 ore, de asemenea, cauzeaza caderea parului. Scalpul trebuie sa respire cel putin 7 ore pe zi;

7. Telogen effluvium: caderea parului poate aparea uneori din cauze majore, precum: interventii chirurgicale, otravire, sarcina, chimioterapie, stres sever etc.

8. Alopecie aparuta din cauza unor infectii micotice: acestea pot provoca pierderi masive de par;

Cauze
Distributia parului este controlata de sistemul endocrin prin intermediul unui grup de hormoni numiti androgeni. Modificarile majore in producerea lor pot avea un efect semnificativ la nivelul parului. Factorii genetici joaca, de asemenea, un rol important.

Nutritia deficitara, sarcina, afectiunile interne ale scalpului, tulburarile hormonale, distrugerea parului si administrarea unor medicamente pot produce caderea parului. Atunci cand anumite substante sau afectiuni produc probleme organismului, poate aparea o cadere temporara a parului.

Metode de prevenire
O varietate de tratamente sunt disponibile pentru caderea parului. Cu toate acestea, terapiile pentru alopecie au o rata de succes limitata.

Atunci cand alopecia este provocata de un factor genetic (procesul de imbatranire, nivelul hormonilor endocrini), tratamentele locale sau medicamentoase nu mai dau rezultate. Foarte eficient, in aceste cazuri, este transplantul de par. Poti, de asemenea, sa ceri sfatul unui stilist pentru a alege o noua tunsoare sau chiar o peruca.

In cazul in care alopecia are o cauza non-genetica, determinata de factori externi (existenta unei afectiuni precum anemia, stresul, bolile tiroidei, deficienta de acizi grasi sau cea de zinc), caderea parului este reversibila in majoritatea cazurilor.

Astfel, este important sa acorzi o foarte mare atentie produselor, dar si tratamentelor cosmetice pe care le folosesti. In plus, incearca sa adopti o dieta echilibrata, bogata in vitamine si minerale. Alimentele cu un continut ridicat de fier si zinc sunt esentiale pentru mentinerea sanatatii parului!


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Mar 18 2009, 02:11 PM
Postare #24


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854




fetele un produs ff bun pe care il folosesc si eu este CHELSTOP! este produs natural si la mine a dat rezultate!!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anisima
postare Mar 21 2009, 09:15 PM
Postare #25


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 7
Inscris la: 21-March 09
Membru nr.: 80,360



Eu folosesc cu succes de ani bun masca cu ulei de masline si galbenus de ou.Sunt f multumita de rezultate. rolleyes.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabytza
postare Mar 21 2009, 09:53 PM
Postare #26


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 482
Inscris la: 7-February 09
Din: Timisoara
Membru nr.: 70,490



QUOTE(ancuza @ Mar 10 2009, 10:39 PM) *
la fel si eu ma lupt cred ca de vreo 6 luni cu parul acesta..... am luat si revalid, vitamine, calciu tot ce am mai auzit, diverse masti de la avon , dar tot degeaba...se vede clar ca din bogatia mea de par nu a mai ramas nimik...mai nou am facut si matreata...nu stiu ce sa fac.... am vazut o reclama intr-o revista la un ser de la Vichy...stie cineva ceva?

........gata, dupa o lupta de vre-o 3 luni, oficial nu mai imi cade parul...........pentru a doua oara am rezolvat problema cu sampon si lichid ALPECIN......si de data asta nici nu mai renunt la el..........este si cu actiune dubla impotriva caderii parului si a matretii.......asta este testat pe mine....de la Vichy am folosit ser hidratant pentru fata, dar nu e ceva foarte grozav....asa ca nu stiu ce sa zic de serul pentru par.


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
annemary79
postare Mar 21 2009, 11:28 PM
Postare #27


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 6
Inscris la: 21-March 09
Membru nr.: 80,416



QUOTE(anisima @ Mar 21 2009, 11:15 PM) *
Eu folosesc cu succes de ani bun masca cu ulei de masline si galbenus de ou.Sunt f multumita de rezultate. rolleyes.gif

La fel si eu. floare2.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mimi2008
postare Mar 22 2009, 10:33 AM
Postare #28


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 6
Inscris la: 21-March 09
Membru nr.: 80,374



eu folosesc ceai de brusture sau de urzici( acum e sezonul) si la mine are efect pozitiv. rolleyes.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana_baboi
postare Mar 22 2009, 11:21 AM
Postare #29


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 9
Inscris la: 20-March 09
Membru nr.: 80,188



interesant articol, multumim
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina_ana
postare Mar 23 2009, 07:07 PM
Postare #30


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,115
Inscris la: 26-November 08
Din: Sibiu
Membru nr.: 51,486



QUOTE(anisima @ Mar 21 2009, 11:15 PM) *
Eu folosesc cu succes de ani bun masca cu ulei de masline si galbenus de ou.Sunt f multumita de rezultate. rolleyes.gif


Ne poti spune si in ce cantitati? Ma refer mai mult la uleiul de masline
Multumesc


--------------------


Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th March 2024 - 11:05 AM