Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Sport Si De La Ce Varsta?
marinela72
postare Oct 26 2007, 04:57 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 45
Inscris la: 20-October 07
Din: Constanta
Membru nr.: 8,337



Nu stiu daca s-a mai scris despre aceste subiect, un subiect pe care eu il consider extrem de important pentru o dezvoltare armonioasa si sanatoasa a copiilor nostrii: Sportul.
Acum un an, inainte sa implineasca 4 ani am dat o tura pe la scolile sportive din Constanta pentru a afla oferta lor educationala. Ceea ce am gasit potrivit pentru varsta de 4 ani a fost gimnastica ritmica, mai era si gimnastica artistica dar cu toata stima pentru fetitele care o practica, mi se pare prea dura si stricta. Asadar de 1 ani de zile, Alexandra merge in fiecare marti si joi la antrenament, mai putin in vacante...ii place, este incantata si eu sunt multumita de faptul ca se misca si isi consuma energia intr-un mod placut. Cercul, mingea si coarda sunt instrumentele cu care lucreaza, are costumas, cipici, colanti...e o adevarat gimnasta. biggrin.gif
In vacanta de vara as vrea sa o inscriu si la inot, ea este mai migniona si am inteles ca inotul ajuta foarte bine la crestere.
Mai este cineva pe aici care practica vreun sport? Mi-ar placea sa citesc, si sper ca nu numai mie, experientele micutilor nostrii.
O zi buna si pe curand!



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
max
postare Oct 26 2007, 05:51 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,012
Inscris la: 14-March 07
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 2,649



Felicitari pentru mica si frumoasa gimnasta.
noi nu ne incadram aici(cu varsta) dar o data ce creste, vrem sa faca sport. tati tine neaparat sa faca fotbel. daca o sa-i placa n-am nimic impotriva. iar eu sunt pentru inot. si la inot va merge, ca mi se pare sportul care il modeleaza si-l dezvolta cel mai frumos. tzuc.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marinela72
postare Oct 26 2007, 07:10 PM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 45
Inscris la: 20-October 07
Din: Constanta
Membru nr.: 8,337



Pai eu zic ca daca iese fotbalist cum vrea tati o sa poate sa-si faca si o piscina ca sa inoate cum vrea mami. biggrin.gif
Si mie imi place inotul, noi suntem si de la mare asa ca odata in plus suntem indragostiti de apa. Am inteles ca exista o piscina prin Mamaia cu sterilizare cu ultraviolete sau asa ceva...e mai scump dar merita fata de cea de la baza sportiva unde clorul da probleme la ochisori. Dar pana la urma asa se calesc si cresc mari!
O seara buna!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
max
postare Oct 26 2007, 09:31 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,012
Inscris la: 14-March 07
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 2,649




QUOTE(marinela72 @ Oct 26 2007, 08:10 PM) *
Pai eu zic ca daca iese fotbalist cum vrea tati o sa poate sa-si faca si o piscina ca sa inoate cum vrea mami. biggrin.gif

liwlol.gif liwlol.gif foarte tareee tzuc.gif
la bazinul olimpic, la noi la Cluj nu ia copiii mai mici de 5 ani. parca auzisem si eu de o piscina privata, scumpa, dar cu dotari exceptionale. trebuie sa ma mai informez si sa mai am un pic de rabdare sa mai creasca Patrick wink.gif
tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif si o seara implinita


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marinela72
postare Oct 27 2007, 09:16 AM
Postare #5


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 45
Inscris la: 20-October 07
Din: Constanta
Membru nr.: 8,337



Asa este, nici la noi nu primesc mai mici de 5 ani, la stat este 50 lei pe luna pentru 10 ore iar la piscina privata cred ca 200 sau mai mult...E destul de mult dar sa vedem in timp spre ce ne orientam.
Asa ca deocamdata mergem pe ritmica, eu sper sa o ajute sa creasca in inaltime pentru ca este cam micuta, deh! pana la urma imi seamana.
O zi buna si pe curand! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
max
postare Oct 27 2007, 09:39 AM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,012
Inscris la: 14-March 07
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 2,649



wink.gif tzuc.gif tzuc.gif pupici la mititica frumusica
mami, te asteptam si pe aici: laugh.gif
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...amp;#entry78120


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ela_76
postare Oct 31 2007, 01:44 PM
Postare #7


Junior
*

Grup: Members
Postari: 24
Inscris la: 10-October 07
Membru nr.: 7,874



Eu vreau sa o dau pe Bia la dansuri.......tati nu comenteaza biggrin.gif , insa am vazut ca pe la varsta de 4 ani merge, vroiam sa o dau anula asta, insa nu o primeste nimeni.
Asa ca la anul mergem la dansuri......
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Oct 31 2007, 03:40 PM
Postare #8


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Frumos si interesant subiect! Noi, fiind baietei, taiem de pe lista gimnastica ritmica biggrin.gif .
Ramane inotul dar mai avem pana la 5 ani, vom vedea! Desi la ce suturi prinde el de pe acum, parca il vad cu micul Patrik in Liga Campionilor! wink.gif Oricum va face sport, nu neaparat de performanta, dar va face!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marinela72
postare Nov 3 2007, 01:55 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 45
Inscris la: 20-October 07
Din: Constanta
Membru nr.: 8,337



QUOTE(ela_76 @ Oct 31 2007, 03:44 PM) *
Eu vreau sa o dau pe Bia la dansuri.......tati nu comenteaza biggrin.gif , insa am vazut ca pe la varsta de 4 ani merge, vroiam sa o dau anula asta, insa nu o primeste nimeni.
Asa ca la anul mergem la dansuri......

Si noi avem dansurile pe lista dar am zis sa mai creasca, ma gandeam ca dupa ce termina cu gimnastica, adica pe la 7 ani sa trecem de partea cealalata. Vom mai vedea...


QUOTE(Anca74 @ Oct 31 2007, 05:40 PM) *
Frumos si interesant subiect! Noi, fiind baietei, taiem de pe lista gimnastica ritmica biggrin.gif .
Ramane inotul dar mai avem pana la 5 ani, vom vedea! Desi la ce suturi prinde el de pe acum, parca il vad cu micul Patrik in Liga Campionilor! wink.gif Oricum va face sport, nu neaparat de performanta, dar va face!

Si eu sunt de aceeasi parare, desi uneori nu ne este tocmai usor: vin de la servici intr-o fuga, o iau de-o aripa, urcam in masina, slalom prin trafic pana la sala sportiva, acolo ne echipam repede, intra la antrenament si eu raman sa o astept 2 ore, e un efort si un timp pe care il aloc doar ei dar eu zic ca merita sacrificiul pentru binele copilului. Asadar...nu ezitati sa duceti copilul sa faca sport, e un timp petrecut frumos departe de calculator, tv si alte atractii nu neaparat benefice.
Pupici! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Nov 4 2007, 06:04 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



Baiatul meu,pana anul acesta a mers la fotbal,in cadrul scolii.Este un fundas fff bun.Dar de anul acesta a trebuit sa renunte.Este in clasa a-V-a la Engleza intensiv.Are 5 ore de engleza pe sapt.+2 ore de germana si primesc o multime de teme.In plus este si dificultatea clasei a-V-a.Cate 2 zile pe sapt are ore pana la 15.La fotbal avea 2 antrenamente si 2 meciuri pe sapt.In ultimul timp l-am vazut extrem de obosit si extenuat.Nu mai avea putere sa gandeasca cand trebuia sa-si faca temele si din cauza asta era tare stresat.Nu am vrut sa-i interzic categoric sa nu mai mearga la fotbal,ptr.ca stiam ca ii place fff mult si nu am vrut sa ramana cu impresia ca are parinti rai care nu-l inteleg.Intr-o zi cand era tare obosit,dupa ce a dormit dupamasa,am stat de vb cu el si i-am explicat situatia si sa faca ce crede el ca-i mai corect.L-am intrebat daca el crede ca poate rezista in ritmul asta si sa tina cont ca nu vreau note mici la scoala.A stat putin si s-a gandit si a ajuns la concluzia ca,mai bine se tine de scoala,ptr.ca nu-si doreste o cariera fotbalistica.A avut ocazia o perioada de timp sa-si satisfaca si acest hoby.
Este fff bun sportul ptr.copii pana in punctul in care nu-i suprasolicita.Parerea mea wink.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 23rd April 2024 - 09:40 PM