Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Copii Intre 1 Si 3 Ani, Febra, Febra Ajutor
puka
postare Jan 22 2009, 01:55 PM
Postare #61


Puka
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,949
Inscris la: 26-September 08
Din: Bucuresti, Dr. Taberei
Membru nr.: 39,207



QUOTE(diana1318 @ Jan 22 2009, 03:40 PM) *
Sanatate multa micutei tale , puka .
... De fenobarbital mi-a spus si mie dr , chiar mi l-a trecut pe prima reteta (cu medicamente 'bune' de avut in casa pentru orice eventualitate ...), cand a venit acasa , dupa ce am venit din maternitate ; nu le-am folosit si nici nu stiu ce sa cred despre ele ; se pare ca nu scad febra ci impiedica eventuale convulsii cauzate de o febra foarte mare ... Si fiole de algocalmin a scris pe reteta aia ; unii nu sunt de acord cu ele , dar se pare ca au efect atunci cand trebuie ...


Cu fenobarbitalul am rezolvat-o: n-a vrut sa-mi dea farmacista si in alta parte nu ma mai duc...
I-am dat eferalgan cu 5 pic algocalmin fiola si vad ca i-a luat cu mana
am inceput sa ma dumiresc : este viroza , a inceput sa-i curga si nasul si ochisorii i s-au micit de tot
ii dau soc cu tei ceiut cat mai slab , sa bea tot timpul...
daca dupa-amiaza nu se simte bine o sa incerc sa ajung cu ea la cu plata ... asta este..
alex are meditatii la mate pana la 16:30 poate mai vorbim dupa (n-am acces la calculator)
pup si multumesc pt sfaturi oFloare1.gif

Aceasta postare a fost editata de puka: Jan 22 2009, 01:55 PM


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mada77
postare Jan 22 2009, 05:27 PM
Postare #62


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 432
Inscris la: 7-August 08
Din: Ogrezeni,Giurgiu
Membru nr.: 33,336



Offfffff,si al meu a facut febra toata noaptea si azi am fost cu el la doctor...are rosu in gat,amigdalele umflate,a zis ca e o viroza.......mi-a dat nurofen si panadol sa ii dau la 4 ore alternativ,osccilococinum,tantum verde spray sa ii dau in gat si novocalmin la nevoie.Sper sa fim mai bine la noapte,sa vedem,va doresc si voua sanatate. oFloare1.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
puka
postare Jan 22 2009, 05:37 PM
Postare #63


Puka
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,949
Inscris la: 26-September 08
Din: Bucuresti, Dr. Taberei
Membru nr.: 39,207



QUOTE(mada77 @ Jan 22 2009, 07:27 PM) *
Offfffff,si al meu a facut febra toata noaptea si azi am fost cu el la doctor...are rosu in gat,amigdalele umflate,a zis ca e o viroza.......mi-a dat nurofen si panadol sa ii dau la 4 ore alternativ,osccilococinum,tantum verde spray sa ii dau in gat si novocalmin la nevoie.Sper sa fim mai bine la noapte,sa vedem,va doresc si voua sanatate. oFloare1.gif

Multumim Mada oFloare1.gif Sanatate multa si voua partners.gif tzuc.gif
Ana este mai bine acum, dupa doza de eferalgan + 5 picaturi de algocalmin fiola de la ora 13:30; i-a scazut imediat febra si a dormit 2 ore neintrerupt si s-a trezit transpirata toata la cap.
A facut si un scaun mai moale decat facea ea ...
Ma gandesc cu groaza ca vine noaptea si ma rog sa-i tina cele 8 ore pana-i dau urmatoarea doza.
Eu i-am dat anei (pe la 5 luni cand mi-a facut rosu in gat) panadol cu nurofen, alternativ la 4 ore si s-a umplut de spuzeala si de atunci nu am mai folosit nurofen.
Maine la 14:00 sunt programata la dr si o sa vedem exact despre ce este vorba (dr mi-a spus la telefon ca nu face 39,5 de la dinti, ca sigur este un virus)


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jan 22 2009, 06:59 PM
Postare #64


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




QUOTE(puka @ Jan 22 2009, 05:37 PM) *
Multumim Mada oFloare1.gif Sanatate multa si voua partners.gif tzuc.gif
Ana este mai bine acum, dupa doza de eferalgan + 5 picaturi de algocalmin fiola de la ora 13:30; i-a scazut imediat febra si a dormit 2 ore neintrerupt si s-a trezit transpirata toata la cap.
A facut si un scaun mai moale decat facea ea ...
Ma gandesc cu groaza ca vine noaptea si ma rog sa-i tina cele 8 ore pana-i dau urmatoarea doza.
Eu i-am dat anei (pe la 5 luni cand mi-a facut rosu in gat) panadol cu nurofen, alternativ la 4 ore si s-a umplut de spuzeala si de atunci nu am mai folosit nurofen.
Maine la 14:00 sunt programata la dr si o sa vedem exact despre ce este vorba (dr mi-a spus la telefon ca nu face 39,5 de la dinti, ca sigur este un virus)

May fetelor ce faceti voi aici...offff.....vad ca nu ziceti nimic de antibiotic...insa la asa febra mare nu e bine fara ....mie nu-mi place deloc ideea de picaturi de algocalmin la bebei asa de mici...e mai indicat supozitorul...efferalganul se poate da frumos de 3 ori pe zi si-n rest se scade febra cu otet indoit cu apa in sosete si frectie....ceiut mult cu lamaie de soc e foarte bun....sanatate muuulta partners.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Jan 22 2009, 07:01 PM
Postare #65


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Eu la febra mare ii dau eferalgan sirop in baza greutatii din 6 in 6 ore


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
puka
postare Jan 22 2009, 07:48 PM
Postare #66


Puka
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,949
Inscris la: 26-September 08
Din: Bucuresti, Dr. Taberei
Membru nr.: 39,207



QUOTE(rux25 @ Jan 22 2009, 08:59 PM) *
May fetelor ce faceti voi aici...offff.....vad ca nu ziceti nimic de antibiotic...insa la asa febra mare nu e bine fara ....mie nu-mi place deloc ideea de picaturi de algocalmin la bebei asa de mici...e mai indicat supozitorul...efferalganul se poate da frumos de 3 ori pe zi si-n rest se scade febra cu otet indoit cu apa in sosete si frectie....ceiut mult cu lamaie de soc e foarte bun....sanatate muuulta partners.gif

Buna Rux oFloare1.gif
Maine ma duc cu ea la medic sa vedem despre ce este vorba ... si poate-mi prescrie antibiotic
Acum astept ora 21 sa-i dau din nou eferalganul ... si daca face febra mare la noapte pot sa-i mai pun sup cu eferalgan?
Am novocalmin in casa si pot sa-i pun, dar ultima data cand i-am pus ii mirosea ff rau scaunul si faptul ca a facut mai moale m-am gandit sa nu-i mai pun supozitor...
Ana este ff bine, am mancat supica facuta pe piept de pui dar fara carne, este vioaie si vreau sa-ti spun, dupa eferalganul de la 13 nu -i mai curg nici ochisorii si nici nasucul (s-a uscat) si este vioaie ... i-am dat ceai de soc cu putin tei (slab facut) ii dau in loc de apa.
Sa speram ca trecem cu bine peste noaptea asta si maine vedem ce zice dr notworthy.gif



--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jan 22 2009, 08:08 PM
Postare #67


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(puka @ Jan 22 2009, 07:48 PM) *
Buna Rux oFloare1.gif
Maine ma duc cu ea la medic sa vedem despre ce este vorba ... si poate-mi prescrie antibiotic
Acum astept ora 21 sa-i dau din nou eferalganul ... si daca face febra mare la noapte pot sa-i mai pun sup cu eferalgan?
Am novocalmin in casa si pot sa-i pun, dar ultima data cand i-am pus ii mirosea ff rau scaunul si faptul ca a facut mai moale m-am gandit sa nu-i mai pun supozitor...
Ana este ff bine, am mancat supica facuta pe piept de pui dar fara carne, este vioaie si vreau sa-ti spun, dupa eferalganul de la 13 nu -i mai curg nici ochisorii si nici nasucul (s-a uscat) si este vioaie ... i-am dat ceai de soc cu putin tei (slab facut) ii dau in loc de apa.
Sa speram ca trecem cu bine peste noaptea asta si maine vedem ce zice dr notworthy.gif

Ii mai pui numai daca nu depasesti doza admisa...altfel ii pui dimineata si rezolvi cu otet...novocalmin de asemenea ii pui supozitor numai daca nu ai sarit peste doza....nu dubla ca nu e bine....hay ca poate trece fara antibiotic....sanatate multa Puka tzuc.gif ...nu uita de vit C...e foarte buna....eu le faceam copiilor lamaie cu portocala zdrobite acoperite cu miere si apoi le dadeam o lingura de trei ori pe zi...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
puka
postare Jan 22 2009, 08:34 PM
Postare #68


Puka
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,949
Inscris la: 26-September 08
Din: Bucuresti, Dr. Taberei
Membru nr.: 39,207



QUOTE(rux25 @ Jan 22 2009, 10:08 PM) *
Ii mai pui numai daca nu depasesti doza admisa...altfel ii pui dimineata si rezolvi cu otet...novocalmin de asemenea ii pui supozitor numai daca nu ai sarit peste doza....nu dubla ca nu e bine....hay ca poate trece fara antibiotic....sanatate multa Puka tzuc.gif ...nu uita de vit C...e foarte buna....eu le faceam copiilor lamaie cu portocala zdrobite acoperite cu miere si apoi le dadeam o lingura de trei ori pe zi...

Rux ce vrei sa spui de doza... daca i-am dat eferalgan nu pot sa-i pun novocalmin sup in interval de 8 h? (stiu ca paracetamol sup NU!)
Portocala + lamaie zdrobite cu tot cu coaja? Eu am evitat sa-i dau portocala si miere... din cauza aciditatii din urina, la 1 an si 2 luni este prea devreme? unsure.gif


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jan 22 2009, 08:42 PM
Postare #69


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(puka @ Jan 22 2009, 08:34 PM) *
Rux ce vrei sa spui de doza... daca i-am dat eferalgan nu pot sa-i pun novocalmin sup in interval de 8 h? (stiu ca paracetamol sup NU!)
Portocala + lamaie zdrobite cu tot cu coaja? Eu am evitat sa-i dau portocala si miere... din cauza aciditatii din urina, la 1 an si 2 luni este prea devreme? unsure.gif

Cand spun doza zilnica ma refer la doza zilnica admisa la varsta ei...adica sa nu depasesti doza de paracetamol admisa in 24 de ore....in rest ii poti da fara probleme novocalminul dar cu aceeasi atentionare....eu le-am dat la varsta asta deja...da cu tot cu coaja numai ca extrem de bine spalate...si incepi cu o lingurita sa vezi cum merge...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
puka
postare Jan 22 2009, 09:32 PM
Postare #70


Puka
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,949
Inscris la: 26-September 08
Din: Bucuresti, Dr. Taberei
Membru nr.: 39,207



QUOTE(rux25 @ Jan 22 2009, 10:42 PM) *
Cand spun doza zilnica ma refer la doza zilnica admisa la varsta ei...adica sa nu depasesti doza de paracetamol admisa in 24 de ore....in rest ii poti da fara probleme novocalminul dar cu aceeasi atentionare....eu le-am dat la varsta asta deja...da cu tot cu coaja numai ca extrem de bine spalate...si incepi cu o lingurita sa vezi cum merge...

Am priceput doh.gif oFloare1.gif
Acum am pus-o la nani si este ok (a papat tot lapticul cu cereale si s-a pus la orizontala imediat), sincer nu stiu ce sa mai cred si cu virozele astea.... sa speram ca o sa doarma linistita; am sa incerc sa-i dau lamaie cu portocala si miere si vad... daca apare iritatie intrerup si revin dupa o perioada ...
Sarutmana mult pentru sfaturi si pentru ganduri partners.gif tzuc.gif


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 11:54 AM