Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

11 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sfaturi. 1 An Si O Luna Si Inca Mai Vrea Piept
Anca74
postare Jul 31 2007, 02:54 PM
Postare #21


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Aici nu te pot ajuta, Radu s-a intarcat aproape singur! Cand am vazut eu ca papa din ce in ce mai putin san i-am introdus laptele praf (cred ca avea vreo 7 luni, poate chiar opt, caci asistenta pediatrului era foarte contrariata cum ca nu ii dadusem si supliment pana atunci!), am vazut ca ii place, vreo luna a mers in paralel, apoi i l-am scos si nu a zis nici pas! Avea cam 9 luni! Si nici eu nu am avut nici cea mai mica durere sau senzatie de disconfort! Dar vezi tu, el a acceptat biberonul de lapte praf....

Iar noaptea oricum nu mai papa de pe la 4 luni! O perioada il mai trezeam eu si il puneam la san pentru ca imi era greu sa stau 10 ore fara sa il alaptez....apoi s-a reglat si secretia de lapte dupa programul copilului!
Eu si Radu am fost tot timpul intr-un deplin consens!

Aceasta postare a fost editata de Anca74: Jul 31 2007, 03:00 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jul 31 2007, 04:19 PM
Postare #22


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(Anca74 @ Jul 31 2007, 03:54 PM) *
...
Eu si Radu am fost tot timpul intr-un deplin consens!

sad.gif Asa eram si eu cu Mihai si Andrei...dar George e pe contrasens. crybaby.gif


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
perlita
postare Aug 2 2007, 01:11 PM
Postare #23


Member
***

Grup: Members
Postari: 442
Inscris la: 25-July 07
Din: Brasov
Membru nr.: 5,431



1_3ani.gif Eu am alaptat-o pe Bia pana la 2 ani si o luna (pana la 1 an o alaptam la cerere iar dupa 1 an, cum am inceput serviciul o mai alaptam seara si uneori dimineata daca voia; la 1 an si 8 luni a facut pneumonie si "titica" a fost cam singura ei alinare in spital; nici nu mai vreau sa-mi amintesc ce groaznic a fost; dupa doi ani s-a cam schimbat treaba "si-am pus picioru-n prag", am mai "lungit-o" noi inca o luna da' pana la urma a inteles. Am purtat tot timpul sutien si acasa si i-am spus ca "titica" lu' mami e bolnava si nu mai e buna. I-am cumparat lapte de vaca si cu timpul a inteles. Nu a fost prea greu.
Succes daca nu ati reusit pana acum!.......... jucaus.gif


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Aug 2 2007, 01:28 PM
Postare #24


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589




Pe fratele meu cel mic,l-a alaptat mama pana la 2 ani si 4 luni.Dar eu nu as indica la nimeni asa ceva.Ptr ca a avut probleme destul de mari acum la adolescenta din cauza calciului.s-a inaltat dintr-o data si s-a incovoiat coloana cu tendinta de cocoasa.A umblat mult pe la fizioterapie si la gimnastica medicala.A purtat corset din plastic 2 ani de zile non stop.Si noaptea dormea cu corsetul.Acum D-ne multam este bine.
De intarcat tot a incercat mama si nu a putut.Intr-o zi a venit omul care aducea lapte si a fiert mama 4 litri de lapte.Era oala plina pe chiuveta.Si a venit micutu si a tras de mami ca vrea tiuc(laptiuc).La mama i-a venit o idee si i-a zis:nu mai este laptiuc la mama ca o plecat tot acolo in oala,uite ce mult este;vrei sa-ti pun de-acolo?Si asa a acceptat frate-meu sa bea lapte.Dar nu ptr multa vreme.Nici in ziua de azi nu prea bea lapte doh.gif
Nu stiu ce calitate mai are laptele ala. doh.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lamy
postare Oct 4 2007, 10:18 PM
Postare #25


Junior
*

Grup: Members
Postari: 26
Inscris la: 17-February 07
Din: bucuresti
Membru nr.: 2,156



Am o fetita de un an si aproape o luna si continui sa o alaptez. Parerea mea este ca laptele de mama, chiar daca isi pierde din calitati, ete mai bun decat altfel de lapte. Asa ca am de gand sa o alaptez pana la doi ani. Si cum as putea sa renunt la momentele astea deosebite, cand stiu ca ea este atat de fericita. Atunci cand o alaptez nu mai exista nimeni, suntem doar noi doua. Este ceva special. Cat timp am laptic pentru ea, nici nu ma gandesc sa renunt. Si e asa draguta...vine si ma trage de bluza sau pur si simplu imi cere : titi .Cum sa o refuz ?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmen antohi
postare Oct 22 2007, 10:10 AM
Postare #26


Junior
*

Grup: Members
Postari: 10
Inscris la: 10-September 07
Din: onesti-bacau
Membru nr.: 6,434



Si eu am un bebe de 1 an si o luna aproape si as vrea sa-l intarc pentru ca nu mai rezistam stresului (sincer, nu e un moft) se trezeste noaptea groaznic de des si vrea sa suga. Am citit cu mult interes toate parerile si m-am inarmat cu cateva idei. De acum imi mai trebuie doar VOINTA si multa multa RABDARE. Sper sa reusesc.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Oct 22 2007, 10:48 AM
Postare #27


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(carmen antohi @ Oct 22 2007, 03:10 AM) *
Si eu am un bebe de 1 an si o luna aproape si as vrea sa-l intarc pentru ca nu mai rezistam stresului (sincer, nu e un moft) se trezeste noaptea groaznic de des si vrea sa suga. Am citit cu mult interes toate parerile si m-am inarmat cu cateva idei. De acum imi mai trebuie doar VOINTA si multa multa RABDARE. Sper sa reusesc.

Incearca sa ii dai masa de seara mai consistenta, asa mai renunta la supt noaptea, eu cu a mea reusisem, acum ca ii ies mai multi dintisori, se mai trezeste si singura alinare o reprezinta tot pieptul. Trecem noi si de asta, mai rau e ca ramanem noi, mamele, fara calciu, la mine deja au aparut probleme la osatura.


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmen antohi
postare Nov 19 2007, 12:56 PM
Postare #28


Junior
*

Grup: Members
Postari: 10
Inscris la: 10-September 07
Din: onesti-bacau
Membru nr.: 6,434



De intarcat tot nu am reusit sa-l intarc dar seara am inceput sa ii dau mai multa papa si doarme mult mai bine; CU titi mai stam un pic ca...parca nu ma indur sa-l refuz.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabi1
postare Nov 20 2007, 12:32 PM
Postare #29


Junior
*

Grup: Members
Postari: 12
Inscris la: 6-December 06
Din: bucuresti
Membru nr.: 1,100



Si eu am alaptat pana la 1 an si 1 luna dar la noi a fost o problema :refuza alte alimente in favoarea sanului si am vorbit cu pediatra si a spus ca trebuie intarcat,asa ca l-am intarcat brusc si acum papa bb bine.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Nov 21 2007, 07:21 PM
Postare #30


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(carmen antohi @ Nov 19 2007, 12:56 PM) *
De intarcat tot nu am reusit sa-l intarc dar seara am inceput sa ii dau mai multa papa si doarme mult mai bine; CU titi mai stam un pic ca...parca nu ma indur sa-l refuz.


Carmen,si eu la fel sunt cu George...nu vrea deloc sa renunte la san,ba mai nou vrea sanul pe post de suzea, noaptea.Degeaba ii pun suzeta in gura,ca o arunca si apoi incepe sa maraie...si ca sa nu trezeasca tot poporul cedez,ce sa fac? sad.gif

ps.tocmai ce va povesteam aici si George a venit la mine,s-a bagat sub tricou sa se autoserveasca...grele vremuri... ohmy.gif

Aceasta postare a fost editata de simina: Nov 21 2007, 07:28 PM


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

11 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 02:20 PM