Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Legea Invatamantului Preuniversitar -proiect In Dezbatere Publica, Experimentam, experimentam pe spinarea copiilor
toia
postare Feb 18 2007, 05:01 PM
Postare #1


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 889
Inscris la: 31-August 06
Membru nr.: 74



Dupa luni de tergiversari si promisiuni neonorate, MEC a reusit, ieri(13 febr.2007), sa faca public proiectul Legii invatamantului preuniversitar.
O lectura sumara a proiectului releva ca schimbari majore se vor produce in structura invatamantului preuniversitar, structura bacalaureatului si eliminarea examenelor de trecere de la gimnaziu, la liceu.
Astfel, MEC propune ca structura invatamantului, ce se defineste, ca si pana acum, ca fiind obligatoriu, gratuit, de 10 ani, sa arate astfel: educatie timpurie (1 - 3 ani), organizata in crese sau gradinite, invatamantul prescolar (grupa mica, mijlocie si mare), invatamant primar, de 6 ani - de la clasa pregatitoare pana la clasa a V-a si invatamant secundar, care are doua trepte - invatamant secundar inferior - gimnaziu (cls. VI - IX) si invatamant secundar superior - cu cele doua tipuri, invatamant profesional (cls. X - XI / XII) si invatamant liceal, clasele X - XII / XIII si invatamant tertiar non-universitar care cuprinde invatamantul postliceal. Practic, modificarile importante la structura sunt: cuprinderea clasei pregatitoare in cei 10 ani obligatorii, varsta de scolarizare obligatorie scazand la 6 ani (dar si ei cei care implinesc 6 ani, pana la sfarsitul anului calendaristic) si trecerea clasei a V-a in invatamantul primar. Liceul va dura 3 ani (4 ani pentru f.f.); trecerea de la invatamantul secundar inferior la cel superior (dupa clasa a IX-a) fiind realizata 'prin selectie', pe baza unei metodologii elaborate de MEC, pana la inceperea anului admiterii la liceu sau la scoala de arte si meserii. Sa speram ca aceasta decizie inseamna clar eliminarea examenelor de teste nationale. Bacalaureatul se propune a avea doua probe comune pentru toate filierele (cu o proba in plus de limba materna pentru elevii care invata in limba materna) si alte probe specifice, pe care MEC le va anunta la inceputul primei clase de liceu (cls. a X-a).
Probele comune sunt: limba si literatura romana - scris si oral si o limba de circulatie internationala - oral. Bacalaureatul se va sustine intr-o singura sesiune, intr-un an scolar, fara taxa. O a doua incercare de promovare a bacalaureatului se va putea face numai cu taxa. De asemenea, pe langa diploma de bacalaureat, absolventii invatamantului preuniversitar liceal pot obtine si certificatul de atestare a competentelor profesionale.
Proiectul MEC, pe care-l vom prezenta in detaliu in zilele urmatoare, mai cuprinde si propunerea ca religia sa devina disciplina de invatamant obligatoriu, in cazul in care copilul de peste 10 ani nu doreste studierea acestei discipline putand opta pentru disciplina Educatie moral-religioasa.

Sursa: Gandul

Aceasta postare a fost editata de toia: Feb 18 2007, 05:27 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Feb 19 2007, 04:03 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



ne-au ametit de tot, sigur se schimba iar, altfel nu se poate ,la noi e ca "niciunde "nu?


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Feb 20 2007, 03:42 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



Noi,ca noi,dar cu copii astia ce au,de nu-i lasa sa traiasca linistiti???


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Feb 20 2007, 03:46 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680




Stau si ma intreb,unde Dumnezeu or baga atatia copii la gradinite.Nu sunt acum locuri,dar cand va deveni clasa pregatitoare obligatorie.Va fi mare nebunie,asta e clar.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Feb 20 2007, 07:01 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



un loc la gradinita costa 200 euro acum , nu stiu cat va fi peste 5 ani ????????


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Feb 21 2007, 11:07 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



Adica,spaga? mad.gif Sau taxa? ohmy.gif


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Feb 22 2007, 02:04 AM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(simina @ Feb 21 2007, 11:07 PM) *
Adica,spaga? mad.gif Sau taxa? ohmy.gif

spaga Simina, nu taxa... (doar am inscris nepotelul la gradi' ca mai nou asa o cheama smile.gif ) poti sa crezi? mad.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Feb 22 2007, 10:47 AM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



Da, si auziti nesimtire la cei din Minister,ca cine s-a inscris deja nu e inscris,ca inscrierile incep la 1 martie,sau asa ceva...Parca locuiesc pe alta planeta astia...


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Feb 22 2007, 05:39 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(simina @ Feb 22 2007, 10:47 AM) *
Da, si auziti nesimtire la cei din Minister,ca cine s-a inscris deja nu e inscris,ca inscrierile incep la 1 martie,sau asa ceva...Parca locuiesc pe alta planeta astia...

oricum nu sunt locuri ptr. toti, de ce s-o mai numi obligatoriu, naiba stie? sad.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Feb 22 2007, 11:42 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



Locuri vor fi,dar la cele mai ordinare scoli.Numai acolo se suplimenteaza locurile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th March 2024 - 01:11 PM