Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

8 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Se Manifesta Ciclul Peste Sarcina[spoting]
diutza
postare Mar 8 2008, 11:35 AM
Postare #21


just me
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,542
Inscris la: 7-March 08
Din: far, FAR ... away
Membru nr.: 17,099



Serbus si La multi ani ! floare2.gif
Eu nu ma pot numi inca nici graviduta, dar sper din tot sufletul sa fie asa.
Poate ma lamurit voi, care aveti ceva mai maulta experienta decat mine.
Ne dorim enorm de mult un bebitzi si am facut tot posibilul sa fie totul bine.
Teoretic sunt in a cincea saptamana, pt ca menstra nu s-a instalat. De obicei la mine vine cu dureri mari, chiagfuri si sange f inchis la culoare;
Dar nici testul e sarcina nu e pozitiv, desi am fost sfatuita sa-l fac in aceasta saptamana; si am facut vreo 3(tot a doua zi).
Acum vine insa partea care ma ingrijoreaza: de ieri am observat o sangerare usoara; de dimineata aceeasi poveste. Durerea pe care o simt e mai mult o sacaiala comparativ cu ce rabd in fiecare luna.
Oare are rost sa-mi fac iluzii?
Poate ar fi important de stiut ca ginecoloaga mea nu e in tara si se intoarce abia peste 2 saptamani crybaby.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria_nicoleta20...
postare May 8 2008, 02:39 PM
Postare #22


Junior
*

Grup: Members
Postari: 31
Inscris la: 8-May 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 22,835



QUOTE(Nani @ Nov 22 2007, 08:41 PM) *
Buna fetele, si eu trec prin ceva asemanator cu blonddyana , in luna august am renuntat la anticonceptionale pt ca-mi doresc un bb, am aut pe 17 august menstruatie normala si apoi am avut in septembrie dar fff putin, pe parcursul a 2 zile si era aproape negru la culoare.Am crezut ca asa reactioneaza organismul dupa ce am lasat pastilele si am mers mai departe.In octombrie nu mi-a venit deloc si am intrat in panica.Am facut primul test la 2 zile de intarziere si , spre mirarea unora, dupa 3 minute l-am aruncat crezand ca nu se mai poate schimba rezultatul (intre timp am aflat ca poate sa se modifice si dupa cca 10-15 minute).La aproape 20 de zile intarziere am repetat testul pt ca incepusem iar sa sangerez (aceleasi caracteristici ca si prima luna) si am mers si la medic.Prima data cand a vazut testul a zis ca e pozitiv, peste cateva min a zis ca e prea pala cea de-a doua liniuta , deci este negativ.Acum astept sa fac analize de sange sa scap de dubii.


Buna fetelor...Sunt o mamica prospata si tare confuza...haideti sa va spun ce mi s-a intamplat!
Intr-o zi speriata ca nu mi-a venit ciclul am mers frumos la farmacie si mi-am cumparat un test de sarcina. Surpriza..a iesit pozitiv...nestiind daca este 100% corect am fugit la un medic de familie din apropiere (va precizez ca eu sunt din Cluj, dar sunt mutata la Bucuresti cu serviciu) care avea si ecograf. D-na Doctor foarte entuziasmata m-a felicitat spunand ca este sigur sarcina. Toate bune, pana cand am facut programarea de rigoare la medicul meu endocrinolog pentru ca eram sub tratament cu euthyrox. D-na Doctor mi-a comunicat foarte ofensata ca testele de sarcina nu sunt deloc sigure si m-a trimis sa fac o analiza de sange pentru BHCG (teoretic tot pe acest hormon se bazeaza si testele de sarcina). Am facut analizele , am platit si taxa de urgenta (in total 1 mil ) la laboratorul Synevo-sediul central din Bucuresti si surpriza!!! Testul a iesit negativ! Speriata m-am intors la medicul cu ecograful, aceasta cand a vazut rezultatul analizei a inceput sa se indoiasca de ceea ce vede la ecograf...in concluzie "se poate sa fie un cheag, stai linistita ca o sa iti vina ciclul si el se elimina!" Linistita, am continuatsa i-au euthyrox...(medicament care nu face bine la bebe) Ca sa fie povestea si mai plina, in duminica Pastelui m-am prezentat la Urgenta ORL pt ca urechea dreapta ma durea foarte tare. Diagnostic: otita externa. Medicamentatie: cifran, nurofen si picaturi (bineinteles ca nu am comunicat faptul ca sunt insarcinata-infirmat de analiza de sange) Dupa cateva pastile de antibiotic, nasa mea a reactionat foarte urat in momentul in care i-am precizat de testul de sarcina; spunea: Draga mea, tu esti exceptia exceptiilor, testul de sarcina iese pozitiv si tu nu esti insarcinata!!! Nu se poate asa ceva! In acel moment am renuntat la antibiotice si a doua zi m-am dus la farmacie si am cumparat 3 teste de sarcina toate de la firme diferite - toate au iesit pozitive! A urmat ginecologul (medic de la o clinica din Cluj) care a amutit cand i-am povestit si i-am aratat analiza. Chiar si-a facut si cruce. La ecografia facuta de el a iesit 100% : "D-na sunteti insarcinata in fix 4 saptamani! " tot el mi-a confirmat ca orice test de sarcina atata timp cat este in perioada de valabilitate indica corect. Daca a 2-a liniuta nu se vede foarte bine testul se repeta peste 48 de ore,dimineata. Deci nu va incredeti in analize!!! Eu sunt patita. Mai bine cautati un medic ginecolog care sa aiba rabdare sa va asculte problemele si cu care puteti sa discutati orice problema aveti. Daca aveti probleme sau intrebari de natura ginecologica el este cel mai in masura sa va raspunda la intrebari!
Felicitari tuturor mamicelor!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare May 8 2008, 02:45 PM
Postare #23


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(maria_nicoleta2005 @ May 8 2008, 03:39 PM) *
Buna fetelor...Sunt o mamica prospata si tare confuza...haideti sa va spun ce mi s-a intamplat!
Intr-o zi speriata ca nu mi-a venit ciclul am mers frumos la farmacie si mi-am cumparat un test de sarcina. Surpriza..a iesit pozitiv...nestiind daca este 100% corect am fugit la un medic de familie din apropiere (va precizez ca eu sunt din Cluj, dar sunt mutata la Bucuresti cu serviciu) care avea si ecograf. D-na Doctor foarte entuziasmata m-a felicitat spunand ca este sigur sarcina. Toate bune, pana cand am facut programarea de rigoare la medicul meu endocrinolog pentru ca eram sub tratament cu euthyrox. D-na Doctor mi-a comunicat foarte ofensata ca testele de sarcina nu sunt deloc sigure si m-a trimis sa fac o analiza de sange pentru BHCG (teoretic tot pe acest hormon se bazeaza si testele de sarcina). Am facut analizele , am platit si taxa de urgenta (in total 1 mil ) la laboratorul Synevo-sediul central din Bucuresti si surpriza!!! Testul a iesit negativ! Speriata m-am intors la medicul cu ecograful, aceasta cand a vazut rezultatul analizei a inceput sa se indoiasca de ceea ce vede la ecograf...in concluzie "se poate sa fie un cheag, stai linistita ca o sa iti vina ciclul si el se elimina!" Linistita, am continuatsa i-au euthyrox...(medicament care nu face bine la bebe) Ca sa fie povestea si mai plina, in duminica Pastelui m-am prezentat la Urgenta ORL pt ca urechea dreapta ma durea foarte tare. Diagnostic: otita externa. Medicamentatie: cifran, nurofen si picaturi (bineinteles ca nu am comunicat faptul ca sunt insarcinata-infirmat de analiza de sange) Dupa cateva pastile de antibiotic, nasa mea a reactionat foarte urat in momentul in care i-am precizat de testul de sarcina; spunea: Draga mea, tu esti exceptia exceptiilor, testul de sarcina iese pozitiv si tu nu esti insarcinata!!! Nu se poate asa ceva! In acel moment am renuntat la antibiotice si a doua zi m-am dus la farmacie si am cumparat 3 teste de sarcina toate de la firme diferite - toate au iesit pozitive! A urmat ginecologul (medic de la o clinica din Cluj) care a amutit cand i-am povestit si i-am aratat analiza. Chiar si-a facut si cruce. La ecografia facuta de el a iesit 100% : "D-na sunteti insarcinata in fix 4 saptamani! " tot el mi-a confirmat ca orice test de sarcina atata timp cat este in perioada de valabilitate indica corect. Daca a 2-a liniuta nu se vede foarte bine testul se repeta peste 48 de ore,dimineata. Deci nu va incredeti in analize!!! Eu sunt patita. Mai bine cautati un medic ginecolog care sa aiba rabdare sa va asculte problemele si cu care puteti sa discutati orice problema aveti. Daca aveti probleme sau intrebari de natura ginecologica el este cel mai in masura sa va raspunda la intrebari!
Felicitari tuturor mamicelor!


Iata de ce trebuie facute mai multe analize (mai ales la inceput de sarcina), cerut mai multe pareri de la doctori diferiti...
Iti urez sarcina usoara si un bb.gif sanatos! floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria_nicoleta20...
postare May 8 2008, 02:55 PM
Postare #24


Junior
*

Grup: Members
Postari: 31
Inscris la: 8-May 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 22,835




QUOTE(alondramona @ May 8 2008, 03:45 PM) *
Iata de ce trebuie facute mai multe analize (mai ales la inceput de sarcina), cerut mai multe pareri de la doctori diferiti...
Iti urez sarcina usoara si un bb.gif sanatos! floare2.gif



Pai tocmai asa am facut...am mers la mai multi doctori...si pana la ultimul care a fost de specialitate si care mi-a spus foarte sigur!
Eu recomand sa nu se mearga la mai multi doctori, da...eventual te duci la mai muti ca sa ii "incerci" cautand ginecologul cel mai potrivit pentru tine. Asta e cel mai des lucru auzit acum. Nu exista medic bun, exista medic bun doar pentru ca pacientul il considera asa! Deci tu ca si pacient iti alegi singura medicul care este cel mai bun pentru tine! Daca te duci la 15 medici, in Romania este totul posibil ca sa primesti 15 pareri diferite!
Uite un caz: Verisoara nasei mele a fost diagnosticata de mai multi medici ginecologi ca fiind insarcinata in luna a 5-6 a. Ea se simtea din ce in ce mai rau. Avea de sigur burtica ca si cum era gravida, dar totusi starea de sanatate se inrautatea! In final a ajuns la un medic de la oncologie, care i-a spus clar ca ea este in ultima faza de cancer genital. Burta era doar umpluta cu lichid, bebelus nu exista acolo...dupa 3 luni a decedat.
Trebuie sa mai ai si tu habar de ceea ce te doare si unde te doare ca sa stii la ce fel de medic sa te prezinti!
sad.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare May 8 2008, 03:18 PM
Postare #25


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(maria_nicoleta2005 @ May 8 2008, 03:55 PM) *
Pai tocmai asa am facut...am mers la mai multi doctori...si pana la ultimul care a fost de specialitate si care mi-a spus foarte sigur!
Eu recomand sa nu se mearga la mai multi doctori, da...eventual te duci la mai muti ca sa ii "incerci" cautand ginecologul cel mai potrivit pentru tine. Asta e cel mai des lucru auzit acum. Nu exista medic bun, exista medic bun doar pentru ca pacientul il considera asa! Deci tu ca si pacient iti alegi singura medicul care este cel mai bun pentru tine! Daca te duci la 15 medici, in Romania este totul posibil ca sa primesti 15 pareri diferite!
Uite un caz: Verisoara nasei mele a fost diagnosticata de mai multi medici ginecologi ca fiind insarcinata in luna a 5-6 a. Ea se simtea din ce in ce mai rau. Avea de sigur burtica ca si cum era gravida, dar totusi starea de sanatate se inrautatea! In final a ajuns la un medic de la oncologie, care i-a spus clar ca ea este in ultima faza de cancer genital. Burta era doar umpluta cu lichid, bebelus nu exista acolo...dupa 3 luni a decedat.
Trebuie sa mai ai si tu habar de ceea ce te doare si unde te doare ca sa stii la ce fel de medic sa te prezinti!
sad.gif


Offf...saraca......trista poveste!Doamne fereste........... sad.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pustiks
postare May 23 2008, 07:02 PM
Postare #26


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,297
Inscris la: 23-May 08
Din: Craiova, acum Horezu
Membru nr.: 24,190



Am si eu o problema de acest gen. Mi-a intarziat menstruatia 4 zile si am facut un test. Au iesit 2 liniute, dar a doua era cam pala. A doua zi mi-a venit si menstruatia, dar intr-o singura zi a curs mai mult. In rest a fost putin, iar durerile nu au fost asa mari ca de obicei. Dupa cateva zile am mai facut 3 teste pentru ca avusesem greturi intr-o zi. Toate 3 au iesit ca primul, cu a doua liniuta mai stearsa, dar erau totusi 2. Am fost la ecograf si nu s-a vazut nimic. Doctorul a spus ca s-ar putea sa fie sarcina prea mica, dar exista si riscul sa fi avut un avort spontan. Eu nu am avut totusi dureri din prima zi a menstruatiei, ci numai in a doua.
A mai avut cineva o problema ca a mea? Pentru ca eu nu stiu ce sa mai cred, mai ales ca imi doresc mult un bebe. Sa cred in testele de sarcina sau in menstruatie si ecograf?


--------------------



Viata este frumoasa, iar ceea ce este mai frumos urmeaza sa se intample
http://stirileprotv.ro/campanii/vreau-si-e...ie-si-lege.html
http://vreausieuparintiimei.stirileprotv.ro/
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria_nicoleta20...
postare May 28 2008, 03:19 PM
Postare #27


Junior
*

Grup: Members
Postari: 31
Inscris la: 8-May 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 22,835



QUOTE(pustiks @ May 23 2008, 08:02 PM) *
Am si eu o problema de acest gen. Mi-a intarziat menstruatia 4 zile si am facut un test. Au iesit 2 liniute, dar a doua era cam pala. A doua zi mi-a venit si menstruatia, dar intr-o singura zi a curs mai mult. In rest a fost putin, iar durerile nu au fost asa mari ca de obicei. Dupa cateva zile am mai facut 3 teste pentru ca avusesem greturi intr-o zi. Toate 3 au iesit ca primul, cu a doua liniuta mai stearsa, dar erau totusi 2. Am fost la ecograf si nu s-a vazut nimic. Doctorul a spus ca s-ar putea sa fie sarcina prea mica, dar exista si riscul sa fi avut un avort spontan. Eu nu am avut totusi dureri din prima zi a menstruatiei, ci numai in a doua.
A mai avut cineva o problema ca a mea? Pentru ca eu nu stiu ce sa mai cred, mai ales ca imi doresc mult un bebe. Sa cred in testele de sarcina sau in menstruatie si ecograf?


Salut,
Parerea mea de patita intr-ale sarcinii este ca sa nu crezi ceea ce iti spune primul medic. Mergi peste cateva zile la alt medic ginecolog, explica-i situatia si faceti impreuna o ecografie. Poti discuta si cu el...
E mai indicat sa ai mai multe pareri medicale, date de persoane in masura!
Eu sper sa fie totul cat mai bine!
Bafta!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miky_dody2000
postare May 30 2008, 02:24 PM
Postare #28


Junior
*

Grup: Members
Postari: 5
Inscris la: 30-May 08
Din: prin lume
Membru nr.: 24,881



Buna fetelor, am si eu o problema. vreau sa stiu cum pot afla daca sunt insarcinata sau nu, avand stari de somlolenta si de oboseala cu o pofta de mancare fffffff mare, desi de la data conceptiei nu au trecut decat 7 zile, plus de asta a aparut si o sangerare usoara dar maronie. As putea fi insarcinata, oare nu e prea repede? ma poate ajuta careva cu un sfat,va rog mult de tot.astept raspuns cat mai repede jucaus.gif

Aceasta postare a fost editata de miky_dody2000: May 30 2008, 02:26 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare May 30 2008, 02:30 PM
Postare #29


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



QUOTE(miky_dody2000 @ May 30 2008, 03:24 PM) *
Buna fetelor, am si eu o problema. vreau sa stiu cum pot afla daca sunt insarcinata sau nu, avand stari de somlolenta si de oboseala cu o pofta de mancare fffffff mare, desi de la data conceptiei nu au trecut decat 7 zile, plus de asta a aparut si o sangerare usoara dar maronie. As putea fi insarcinata, oare nu e prea repede? ma poate ajuta careva cu un sfat,va rog mult de tot.astept raspuns cat mai repede jucaus.gif
Eu zic ca e prea devreme.... mai asteapta o sapt pana sa iti faci testul dar poti merge la medic, el iti poate spune acum sigur daca esti sau nu insarcinata ... Sangerarea poate aparea si at cand se fixeaza ovulul fecundat... eu am aflat ca sunt insarcinata dupa 2 sapt si jum de la data coneptiei... Daca vrei sa ai un bb at eu iti tin pumii! floare2.gif floare2.gif floare2.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miky_dody2000
postare May 30 2008, 02:41 PM
Postare #30


Junior
*

Grup: Members
Postari: 5
Inscris la: 30-May 08
Din: prin lume
Membru nr.: 24,881



Multumesc de sfat, dar problema e ca la un medic nu pot merge deocamdata caci sunt in afara tarii, iar un jucaus.gif imi doresc din tot sufletul.Mai stau o saptamana si apoi imi fac un test. tzuc.gif

Aceasta postare a fost editata de miky_dody2000: May 30 2008, 02:43 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

8 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 12:00 PM