Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

12 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ablactatia(oprirea Secretiei Lactate), cum a fost la voi????
liliana2u
postare Sep 9 2009, 01:09 PM
Postare #11


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Mir, eu am golit canalale, nu muls efectiv, pur si simplu cu apa calduta si sapun apasam usor pe zonele dureroase, unde simteam eu ca s-a colectat lapte mai mult ce se putea intari.. apoi apa rece sau gheata cum ai folosit si tu (asa am racit doh.gif ).. aspirina nu am luat, ca sunt defel impotriva medicamentelor.. nu pot sa-ti spun exact la ce interval, era dupa cum simteam eu presiune, chiar si noaptea (pt ca ziua ii mai rarisem mesele, dar noaptea nu scapam, mai ales cand avea durerile cumplite date de eruptia maselutelor) .. o sa dureze vreo 2-3 saptamani procedura, dar sa nu te mulgi, doar impingi cu podul palmei (zona unde se fac muschi.. de la karate, ca nu sunt sigura daca asa se cheama rolleyes.gif ) pt ca e mai usor sa apesi incepand de la izvor pana pe canal in jos, la iesire (sper sa pricepi, ca eu sunt printre atribuiri de contracte si nu mai sunt sigura de exprimarea corecta), sa nu se pietrifice laptele ramas.. si sa pui si varza zdrobita, ajuta, calmeaza durerile.. eu nu m-am legat la piept cum fac unele, ca nu suport nicio incorsetare, doar am folosit bustiera, asta mai mult sa nu ajunga 'inculpata' direct la sursa yami.gif .. stiu ca mai ajuta mult un unguent, dar eu nu am folosit.. o sa razi, dar culmea, cel mai indicat este unul veterinar (Asocilin sau Mibazon) sunt bune si pt mastoze..
incet-incet o sa dispara tensiunea si o sa mai ai momente, chiar dupa luni de zile, cand te vei trezi cu picaturi de lapte, daca te lovesti, dar o sa treaca.. sper sa iti fie de folos, iar eu sa fi fost suficient de coerenta, daca nu, poate gasesti informatii pe topicuri deschise in acest sens..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Sep 9 2009, 09:01 PM
Postare #12


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(katy85 @ Sep 6 2009, 11:32 AM) *
si eu as vrea sa termin cu alaptatul, a mea mananca si mancare, dar vrea si titi si noaptea daca se trezeste vrea titi, si daca plec la vreo petrecere si o las cu mama o cauta de titi si nu mai adoarme inapoi,si e rau asa, inca as mai avea lapte, dar ce e mai rau e ca nu suporta nici un fel de lapte nici de vaca nici formula, pupici si trecem noi si peste asta.


daca o intarci, o sa vezi ca va papa, a mea s-a tinut vreo 2 zile batoasa, apoi a luat sticluta lasata 'la intamplare' si a papat tot.. in prima faza, i-am pus 1 lingurita de nesquick... ii spuneam dimineata 'hai sa bem cafeluta impreuna' si a mers (doar dimineata si spre amiaza ii puneam nesquick, seara ii dadeam o butelcuta cu lapte), dupa alte 2 zile a spus ca vrea doar lapte, fara cafea... iar de mancat papica, nu am avut deloc probleme, acum mai face fite, insa gasesc mereu idei s-o pacalesc..
Mult succes.. si ai grija ca o data intarcata, nu trebuie sa mai revii asupra deciziei.


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mir0108
postare Sep 10 2009, 09:35 PM
Postare #13


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218



sper ca azi sa fi fost culmea durerii si de maine sa ma simt mai bine...a trecut a 4a zi de la intarcare..si a fost extrem de dificila...am aflat pe propria piele ce inseamna "febra laptelui"..aveam simptome ca de gripa ,temperatura 39...asa ca am luat amoxicilina si aspirina...aspirina face minuni...este antiimflamatoare si antipiretica...si am simtit imediat efectele ei pozitive....

pe sani am aplicat frunze de varza(antiimflamatoare!)reci ,de la frigider,am strans cu o bustiera si ma simt ceva mai binisor......
am o arsita de as sta numai cu paharul in mana
voi adauga pt mamici in cautare de info...experienta mea care sper sa fie una cat mai putin agresiva...
pooop si multumesc liliana2u oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Sep 10 2009, 09:40 PM
Postare #14


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054




nu ai pt ce, sa fii aparata! si nu uita sa eviti consumul de lichide, macar inca o saptamana, sa nu alimentezi aiurea izvoarele.. si lasa antibioticul, chiar nu e nevoie de el, fa acele masaje si apa rece la greu, de cate ori simti tensiune.. e cumplit, am recunoscut si eu... si ai grija sa golesti bine canalele, sa nu se pietrifice ceva pe-acolo.. eu, cu cata grija am 'lucrat' si tot m-am ales cu usoare urme chiar si acum, s-a vazut la echografie..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
emy denis
postare Sep 11 2009, 11:16 AM
Postare #15


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 11-September 09
Membru nr.: 108,602



:partners: :crybaby: :_jucaus: :spalvase: buna sunt emy si am un bb de 1 luna si jumate ce sa fac ca am avut interocolita si am loat antibiotic si n oprit alaptarea pe timpul tratamentului si pe urma nu a mai vrut sa ia sanul dar eu am lapte ce sa fac sa il opresc lactatia ca ma dor sanii
:spalvase: :occasion: :offtopic: :floare2:
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mir0108
postare Sep 11 2009, 11:24 AM
Postare #16


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218



QUOTE(emy denis @ Sep 11 2009, 12:16 PM) *
partners.gif crybaby.gif jucaus.gif spalvase.gif buna sunt emy si am un bb de 1 luna si jumate ce sa fac ca am avut interocolita si am loat antibiotic si n oprit alaptarea pe timpul tratamentului si pe urma nu a mai vrut sa ia sanul dar eu am lapte ce sa fac sa il opresc lactatia ca ma dor sanii
spalvase.gif occasion.gif offtopic.gif floare2.gif

esti noua pe forum...iti urez bun venit si sanatate !!
eu ti-as propune sa tragi laptele din sani cu o pompa speciala si sa il pui in biberon..sigur o sa ii placa si tu vei avea satisfactia ca l-ai alimentat cu lapte matern....
totusi daca vrei sa opresti lactatia...poti urma pasii pe care i-am prezentat noi ,anterior...eu sunt la a5a zi de la intarcare...ma simt mult mai bine....si la mine a fost greu deoarece eu eram in plin alaptat...zi si noapte tot asta faceam..deci aveam lapte ,nu gluma!

liliana2u imi spunea ca a tras cantitati mici de lapte...eu am stat stransa cu bustiera si gheata ,frunze de varza(miroase neplacut..!)..si nu am tras deloc lapte..doar ce s-a scurs(putin,fiind stransa)...



azi am facut o baie buna...si m-am imbracat omeneste ,fara bustiera si frunze de varza sau pungi cu gheata... rolleyes.gif

PS:ASPIRINA FACE MINUNI.... rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Sep 11 2009, 12:09 PM
Postare #17


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(emy denis @ Sep 11 2009, 10:16 AM) *
partners.gif crybaby.gif jucaus.gif spalvase.gif buna sunt emy si am un bb de 1 luna si jumate ce sa fac ca am avut interocolita si am loat antibiotic si n oprit alaptarea pe timpul tratamentului si pe urma nu a mai vrut sa ia sanul dar eu am lapte ce sa fac sa il opresc lactatia ca ma dor sanii
spalvase.gif occasion.gif offtopic.gif floare2.gif


eu am luat antibiotic de la inceput, pt ca mi s-a rupt epiziotomia la nastere, dar tot am alaptat, chiar neonatoloaga, impreuna cu doctora mea au spus sa nu ma opresc, iar eu in primele zile nici nu prea aveam lapte, ca plangea mititica si tot tragea, de ajunsesem rani, nici alt laptic nu a vrut.. insa cu rabdare si multa rugaciune, materiale prezentate la maternitate, s-a stimulat lactatia si ce productiva am mai fost rolleyes.gif

poate reusesti si mai alaptezi, mare grija sa nu faci furia laptelui..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
myshelle_f
postare Sep 11 2009, 12:22 PM
Postare #18


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,909
Inscris la: 13-February 09
Membru nr.: 71,783



QUOTE(mir0108 @ Sep 11 2009, 12:24 PM) *
esti noua pe forum...iti urez bun venit si sanatate !!
eu ti-as propune sa tragi laptele din sani cu o pompa speciala si sa il pui in biberon..sigur o sa ii placa si tu vei avea satisfactia ca l-ai alimentat cu lapte matern....
totusi daca vrei sa opresti lactatia...poti urma pasii pe care i-am prezentat noi ,anterior...eu sunt la a5a zi de la intarcare...ma simt mult mai bine....si la mine a fost greu deoarece eu eram in plin alaptat...zi si noapte tot asta faceam..deci aveam lapte ,nu gluma!

liliana2u imi spunea ca a tras cantitati mici de lapte...eu am stat stransa cu bustiera si gheata ,frunze de varza(miroase neplacut..!)..si nu am tras deloc lapte..doar ce s-a scurs(putin,fiind stransa)...



azi am facut o baie buna...si m-am imbracat omeneste ,fara bustiera si frunze de varza sau pungi cu gheata... rolleyes.gif

PS:ASPIRINA FACE MINUNI.... rolleyes.gif


iuli, ma bucur foarte pentru tine si bineinteles pt mir ca papa bine!!!!! eu .....mai stau pe baricade!!!! inca rezist!!!! sincere felicitari!!!!1 trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dani80
postare Sep 11 2009, 05:04 PM
Postare #19


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 957
Inscris la: 19-July 08
Din: Iasi
Membru nr.: 31,147



Din diverse motive, (in special medicale) va trebui sa o intarc si eu pe fetita mea. M-am hotarat sa incep de luni, dar am emotii... Medicul mi-a prescris biocriptin, am auzit ca da reactii adverse cam urate... unsure.gif Voi ati luat pastilute de astea? Cum a fost? Aaa si mie mi-a zis sa nu ma storc sub nici o forma ca stimulez secretia lactata si sa pun comprese reci in cazul in care se inflameaza sanii... Vad ca unele dintre voi ati golit canalele... Acum chiar ca sunt in ceata...
Sanatate mamici si voua si puiutilor trandafir.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mir0108
postare Sep 14 2009, 11:34 PM
Postare #20


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218



QUOTE(dani80 @ Sep 11 2009, 06:04 PM) *
Din diverse motive, (in special medicale) va trebui sa o intarc si eu pe fetita mea. M-am hotarat sa incep de luni, dar am emotii... Medicul mi-a prescris biocriptin, am auzit ca da reactii adverse cam urate... unsure.gif Voi ati luat pastilute de astea? Cum a fost? Aaa si mie mi-a zis sa nu ma storc sub nici o forma ca stimulez secretia lactata si sa pun comprese reci in cazul in care se inflameaza sanii... Vad ca unele dintre voi ati golit canalele... Acum chiar ca sunt in ceata...
Sanatate mamici si voua si puiutilor trandafir.gif



EMOTII AM AVUT SI EU...DE MULTE FELURI..GREU DE DEFINIT!!!ACUM SUNTEM MAI MULT DECAT MULTUMITI:MIRUNA PAPA CU DRAG SI DOARME BINE!!TU ,CA MAMA ...SIGUR AI CANTARIT BINE LUCRURILE.... partners.gif

mie nu mi-au dat din farmacie biocriptin - fara prescriptie medicala...scade tensiunea si pt multe femei da stari neplacute...!am multe prietene care lucreaza in farmacii...as fi avut de unde sa iau dar tinand cont ca dr a spus ca e mai bn fara...eu am si tensiunea in jur de 10...asa ca am renuntat la medicament..

cumnatele mele au luat biocriptinul si au spus ca in cazul lor a facut minuni....

dr mi-a tot repetat sa nu trag lapte din san...acest lucru ar fi usurat situatia(durerea) ..dar ar fi prelungit-o!
dupa cea de -a 4a zi ,cand am spus ca a fost culmea durerii....mi-am revenit extrem de rapid...in zilele 5 si 6 am avut sanii in continuare tari..dar incomparabil de bn fata zilele precedente...de ieri(a 7a zi!) ma simt minunat...!!!chiar nu mai am nici o urma de disconfort...
acum la sfarsitul ablactatiei...as da un sfat:sanii stransi/sustinuti cu bustiera(si o burtiera trecuta peste sani este la fel de buna!),neaparat aspirina dimineata si seara!!!
lichide am consumat in cantitati mici ....si daca tot ati hotarat sa intarcati copiii...nu tanjiti in continuare sa le dati ....factorul psihic este ff important si nu faceti decat sa stimulati lactatia!!!


PS:MULTUMESC ,MYSHELLE...MAMICA DE SEPTEMBRIE...ITI UREZ SI TIE SUCCES,,,SI CAND VEI HOTARI SA FACI ACEST PAS...SA NE POVESTESTI CUM A FOST ...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

12 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 03:14 AM