Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Vindecare Cicatrici Dupa Cezariana
simionamelia
postare Oct 9 2007, 06:40 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 5-October 07
Membru nr.: 7,633



Sora mea a nascut un bebe prin cezariana si i-a ramas o cicatrice foarte urata. In plus ea a mai facut mai demult o operatie de apendicita si cicatricea respectiva s-a facut cheloida. Acum ii este foarte frica sa nu pateasca la fel, mai ales ca aceasta cicatrice e mult mai mare si s-ar vedea foarte urat. Am cautat pe site-urile din strainatate si am vazut ca exista niset unguente cu silicon special create pentru cicatrici. Se pare ca le vindeca foarte frumos si nici nu se mai formeaza cicatrici cheloide.Si eu sunt foarte interesata de acest subiect, pentru ca am facut o operatie de marire de sani si nu vreau sa-mi ramana cicatrici. Am tot intrebat pe mai multe forumuri dar nu am primit nici un raspuns. Aveti idee daca se poate gasi asa ceva in Romania? Am mai intrebat eu la cateva farmacii dar n-am gasit nimic. Voi stiti ceva?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sara2000
postare Oct 15 2007, 12:01 PM
Postare #2


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 5-October 07
Membru nr.: 7,634



Si pe mine ma preocupa cicatricea de la cezariana, si am cautat pe net sa gasesc ceva. Iti atasez si tie mai jos raspunsurile pe care le-am gasit. Am intrebat si o dermatoloaga pe care sa-l aleg, si mi-a recomandat Dermatix-ul. Am inceput deja sa ma dau cu el. O sa te tin la curent cu evolutia


1)Injectii cu triamcinolon acetonid. Le faci lunar, pana cand se vad rezultatele

2)si eu am fost operata si pt. cicatrici folosesc DERMATIX e cel de care spuneai tu cu silicon.Un tub de 15 ml costa 40 euro dar nu stiu daca se gaseste asa ceva in Romaina.
Acest unguent se aplica pe pielea curata intr un strat fff subtire de cel putin 2 ori/ zi timp de mai multe luni. Mie mi a ajuns 5 luni un tub. Iti face cicatricea mai neteda dar asta depinde in ce faza te afli.Eu am inceput dupa op. cu aceasta crema .Daca vrei o cicatrice mai frumoasa nu uita ca trebuie sa o masezi de cel putin 2 ori pe zi.Lasa ti timp se merita

3)eu,ca si tine oana,ma numar printre cele norocoase din punctul asta de vedere.La 1 an si jumatate de la cezariana abia se mai vede,e ca o vergetura si e asa de joasa ca nu exista bikin sa zic ca nu l-as putea purta .
Eu am auzit acum cativa ani ca ar exista o crema care se produce in farmacii si se numeste Cicatrol.E folosita in special de cei care au suferit arsuri grave si are efecte foarte bune.Intreaba prin farmacii de aceasta,poate ai noroc

4)Poti incerca Immerci H3 sau PlantagoTis , niste unguente cu efect cicatrizant si keratoplastic.Nu garantez efectul , dar merita incercat.Am auzit numai lucruri bune despre ele , de la persoane care au folosit pt uz personal si de la persoane care folosesc in meseria lor asa ceva.Merita sa incerci.

5)Dermatix gel, dar nu mai stiu cine-l face.
Sunt doua persoane care mi l-au laudat: una cu arsuri urate si grefe de piele care nu se vindecau si arata ca naiba, imbunatatire extraordinara a aspectului pielii dar a durat cateva luni bune, si una cu niste chestii postoperatorii horror, iesite in relief vreo doi centimetri, care a incercat si pe sfantu'petru, inclusiv operatii estetice, fara succes. Asta s-a ameliorat cam intr-o luna
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CLAU_DITZA23
postare Oct 15 2007, 02:09 PM
Postare #3


MIHAI&GABRIEL
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,313
Inscris la: 15-February 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 2,119



QUOTE(simionamelia @ Oct 9 2007, 07:40 PM) *
Sora mea a nascut un bebe prin cezariana si i-a ramas o cicatrice foarte urata. In plus ea a mai facut mai demult o operatie de apendicita si cicatricea respectiva s-a facut cheloida. Acum ii este foarte frica sa nu pateasca la fel, mai ales ca aceasta cicatrice e mult mai mare si s-ar vedea foarte urat. Am cautat pe site-urile din strainatate si am vazut ca exista niset unguente cu silicon special create pentru cicatrici. Se pare ca le vindeca foarte frumos si nici nu se mai formeaza cicatrici cheloide.Si eu sunt foarte interesata de acest subiect, pentru ca am facut o operatie de marire de sani si nu vreau sa-mi ramana cicatrici. Am tot intrebat pe mai multe forumuri dar nu am primit nici un raspuns. Aveti idee daca se poate gasi asa ceva in Romania? Am mai intrebat eu la cateva farmacii dar n-am gasit nimic. Voi stiti ceva?



SI EU AM NASCUT TOT PRIN CEZARIANA ACUM UN AN SI PATRU LUNI SI AM OPERATIA DESTUL DE MARE AVAND GEMENII SI NU MAM UNS CU NIMIC NU AM FACUT INJECTI SAU MAI STIU EU CE SI DE ABIA DACA SE MAI VEDE,ASTA TINE DE CUM TE COASE DOCTORUL IN TIMP NICI NU SE MAI OBSERVA.
RABDARE!!!!!!


--------------------

Mai bine sa invat din ce am facut,de cat sa regret ce as fi putut sa fac si n-am facut...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elenastan2000
postare May 18 2015, 09:25 PM
Postare #4


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 22-August 14
Membru nr.: 237,569




Eu iti pot recomanda pentru cicatrici sa folosesc un gel tratament natural pentru cicatrici de la Derma E.
Am avut probleme cu cicatricile si sunt multumita de rezultate...sanatate
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RonnieIngram
postare Aug 9 2023, 08:55 AM
Postare #5


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,473
Inscris la: 7-March 22
Membru nr.: 242,634



I can recommend primarily decent and even responsible tips, as a result view it: Hubspot for Startups
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RonnieIngram
postare Aug 10 2023, 08:55 AM
Postare #6


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,473
Inscris la: 7-March 22
Membru nr.: 242,634



Very interesting information, worth recommending. However, I recommend this: Hopeful Minds Counseling
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RonnieIngram
postare Aug 13 2023, 11:17 AM
Postare #7


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,473
Inscris la: 7-March 22
Membru nr.: 242,634



For this web site, you will see our account, remember to go through this info. bouquet chocolate
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RonnieIngram
postare Aug 18 2023, 03:49 PM
Postare #8


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,473
Inscris la: 7-March 22
Membru nr.: 242,634



This is exciting, nevertheless it is vital for you to visit this specific url: Flights From UK To Pakistan
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RonnieIngram
postare Aug 29 2023, 07:08 PM
Postare #9


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,473
Inscris la: 7-March 22
Membru nr.: 242,634



Interesting and interesting information can be found on this topic here profile worth to see it. themed sleepovers
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th April 2024 - 11:57 PM