Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

14 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Enterocolita Virala!, ce stiti despre ea...ajutati-ma!!!
laura83
postare Mar 12 2010, 12:10 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,159
Inscris la: 29-March 07
Din: CLUJ-NAPOCA
Membru nr.: 2,933



Azi noapte Raisa a vomat de vreo 10 ori si are si diaree, am vb dimineata cu doctorita si a zis ca daca mai vomita trebuie sa o duc la spital sa ii faca perfuzii sa nu se deshidrateze. Ati trecut vreodata prin asa ceva??? Cum ati procedat?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 12 2010, 12:24 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(laura83 @ Mar 12 2010, 12:10 PM) *
Azi noapte Raisa a vomat de vreo 10 ori si are si diaree, am vb dimineata cu doctorita si a zis ca daca mai vomita trebuie sa o duc la spital sa ii faca perfuzii sa nu se deshidrateze. Ati trecut vreodata prin asa ceva??? Cum ati procedat?

Da, eu am avut cu amandoi o data, a fost cumplit, ceaiuri si apa cat cuprinde cu gurite mici, sau o lingurita la 5 minute, debridat, smecta, hydrasec, biotics, le dai alternativ...ti-as fi spus Ercefuryl dar se da peste 6 ani, intreaba doctora de tratament , eu nu i-am dus la spital i-am tratat acasa dar cu precizarea ca i-am hidratat nonstop...sanatate multa si-mi pare rau...mai exista varianta cu streptomicina, dar sigur doctora stie cum se da...

Aceasta postare a fost editata de ruxy: Mar 12 2010, 12:26 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura83
postare Mar 12 2010, 12:28 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,159
Inscris la: 29-March 07
Din: CLUJ-NAPOCA
Membru nr.: 2,933



QUOTE(ruxy @ Mar 12 2010, 12:24 PM) *
Da, eu am avut cu amandoi o data, a fost cumplit, ceairui si apa cat cuprinde cu gurite mici, sau o lingurita la 5 minute, debridat, smecta, hydrasec, biotics, le dai alternativ...ti-as fi spus Ercefuryl dar se da peste 6 ani, intreaba doctora de tratament , eu nu i-am dus la spital i-am tratat acasa dar cu precizarea cxa i-am hidratat nonstop...sanatate multa si-mi pare rau...

I-am dat picaturi de metroclopramid, biotics si ceva plicultele pt diaree, o linguritza de supica din 10 in 10 minute si alternaiv o feliutza de banana si cate o linguriza de ser hidratant. Am impresia ca o sa faca febra ca e cam caldutza....i-am dat o linguritza de nurofen ca se plange ca o doare burtica si capul. sper sa doarma un pic sa isi mai revina.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 12 2010, 12:34 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




QUOTE(laura83 @ Mar 12 2010, 12:28 PM) *
I-am dat picaturi de metroclopramid, biotics si ceva plicultele pt diaree, o linguritza de supica din 10 in 10 minute si alternaiv o feliutza de banana si cate o linguriza de ser hidratant. Am impresia ca o sa faca febra ca e cam caldutza....i-am dat o linguritza de nurofen ca se plange ca o doare burtica si capul. sper sa doarma un pic sa isi mai revina.

E bine, nu forta cu nimic, mai bine las-o azi pe lichide...noi atunci am facut toti trei, eu si copiii de la un iaurt danone, era in termen...offf, prin ce am trecut si baiatul era tare micut, cat ne-am chinuit, a venit sora mea atunci si m-a ajutat ca disperasem si eram plina de alergie, ca luasem furazolidon la recomandarea mediului si am ajuns la spital ca eram la un pas sa ma umflu toata...am aflat apoi ca multe persoane fac alergie la acest medicament....mergeam de doua ori pe zi la spital sa fac hemisuccinat...brrrrr.....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura83
postare Mar 12 2010, 12:37 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,159
Inscris la: 29-March 07
Din: CLUJ-NAPOCA
Membru nr.: 2,933



QUOTE(ruxy @ Mar 12 2010, 12:34 PM) *
E bine, nu forta cu nimic, mai bine las-o azi pe lichide...noi atunci am facut toti trei, eu si copiii de la un iaurt danone, era in termen...offf, prin ce am trecut si baiatul era tare micut, cat ne-am chinuit, a venit sora mea atunci si m-a ajutat ca disperasem si eram plina de alergie, ca luasem furazolidon la recomandarea mediului si am ajuns la spital ca eram la un pas sa ma umflu toata...am aflat apoi ca multe persoane fac alergie la acest medicament....mergeam de doua ori pe zi la spital sa fac hemisuccinat...brrrrr.....

Nu o fortez...ea imi cere tot timpul mancare...ii e foame biata....sper sa reusim fara sa ajungem in perfuzii.
Off iubita, am auzit si eu de furazolidon....bine ca s-a termina bine.
Pupici multi voua.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 12 2010, 12:40 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(laura83 @ Mar 12 2010, 12:37 PM) *
Nu o fortez...ea imi cere tot timpul mancare...ii e foame biata....sper sa reusim fara sa ajungem in perfuzii.
Off iubita, am auzit si eu de furazolidon....bine ca s-a termina bine.
Pupici multi voua.

Fa-i niste pesmeti de paine, taie bucatele painea si bag-o in cuptor...si cand cere da-i cativa, asta ii va face si sete si va bea multe lichide, dar atentie cu lingurita sau cu gurite mici la 5 minute, fa-i ceiut de menta dar la temperatura camerei sa bea...

Aceasta postare a fost editata de ruxy: Mar 12 2010, 12:41 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura83
postare Mar 12 2010, 12:44 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,159
Inscris la: 29-March 07
Din: CLUJ-NAPOCA
Membru nr.: 2,933



QUOTE(ruxy @ Mar 12 2010, 12:40 PM) *
Fa-i niste pesmeti de paine, taie bucatele painea si bag-o in cuptor...si cand cere da-i cativa, asta ii va face si sete si va bea multe lichide, dar atentie cu lingurita sau cu gurite mici la 5 minute, fa-i ceiut de menta dar la temperatura camerei sa bea...

ceiut de menta nu are voie pt ca luam niste medicamete homeopate si astea in contact cu manta nu mai isi fac efectul.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 12 2010, 12:48 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(laura83 @ Mar 12 2010, 12:44 PM) *
ceiut de menta nu are voie pt ca luam niste medicamete homeopate si astea in contact cu manta nu mai isi fac efectul.

Am inteles, asta nu stiam eu am facut baiatului tratament homeopat 5 ani, dar nu mi-a interzis ceaiul de menta si de regula era primul pe lista in cazuri de gen...dar fa cum spune medicul...sanatate laura!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura83
postare Mar 12 2010, 12:58 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,159
Inscris la: 29-March 07
Din: CLUJ-NAPOCA
Membru nr.: 2,933



QUOTE(ruxy @ Mar 12 2010, 12:48 PM) *
Am inteles, asta nu stiam eu am facut baiatului tratament homeopat 5 ani, dar nu mi-a interzis ceaiul de menta si de regula era primul pe lista in cazuri de gen...dar fa cum spune medicul...sanatate laura!

sa stii ca am citit in foarte multe carti ca menta cu homeopatele nu se inteleg....probabil doctorul care ti le-a dat a omis sa iti spuna ....puiul meu urla pe aici de foame si nu intelege ca nu are voie mult...mi se rupe sufletull.... a zis mami dar u chiar nu vrei sa cresc mare??? sad.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura83
postare Mar 12 2010, 01:01 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,159
Inscris la: 29-March 07
Din: CLUJ-NAPOCA
Membru nr.: 2,933



Posologie și mod de utilizare
Este de preferat ca medicamentele homeopatice să fie luate la un interval față de mese (15 minute înainte sau 30 minute după).
Alegerea formei tine cont de modul de utilizare: repetare în timpul zilei sau priză unică zilnică, săptămânală sau lunară, ușurință în folosire.
Tubul doza este indicat în mod deosebit pentru o priză unică sau pentru prize rărite.
Tubul granulă, ușor de purtat de către pacient, dacă priza de medicament trebuie repetată în cursul zilei. Este admis că frecvența administrării medicamentelor depinde în același timp de gradul de diluție.
- Diluțiile joase (4 CH/5 CH) sau medii (7 CH/9 CH), au o acțiune limitată în timp; ele corespund unor semne locale sau generale și sunt administrate în general de două sau de trei ori pe zi, până la dispariția simptomelor, în special în cazurile acute.
- Diluțiile înalte (15 CH/30 CH),
sunt utilizate în general pentru maladiile cronice și tipurile sensibile și, deci, prescrise de către medic o dată pe săptămână sau o dată la cincisprezece zile.
Contrar ideilor răspândite, menta și cafeaua, absorbite la un interval față de prizele de medicamente, nu anihilează acțiunea acestora.
Pe de altă parte, priza de medicamente homeopatice nu este incompatibilă cu alte medicamente, în special alopate, acțiunea lor nesituându-se la același nivel, dar permițând adesea o sinergie terapeutică.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

14 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 09:06 PM