Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3223 Pagini V  « < 418 419 420 421 422 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Aprilie 2009
bebepis
postare Feb 4 2009, 10:56 AM
Postare #4191


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,268
Inscris la: 26-November 08
Membru nr.: 51,511



QUOTE(anamaria_c @ Feb 4 2009, 12:47 PM) *
Ceau Tina
Ai o burtica foarte frumoasa.Imi pare rau ca ai pierdut o sarcina ,dar vezi DD a fost bun si ti-a daruit alt bebe .Sa dea DD sa ajungem toate cu bine la final si sa nastem bebelasi sanatosi.
Vineri merg la doctorita o sa vad ce zice si ea,mi-e mi sau umflat picioarele si mainile foarte tare. trandafir.gif

De asta sufar si eu de vreo luna. Stii ca ne-a dat mamigeo niste informatii legate de fenomenul asta. Important este sa nu ai si tensiune mare! Eu am acasa tensiometru si cam o data pe saptaman imi iau tensiunea. Ca sa mai scapi de chestia cu umflatul bea apa cat mai multa si daca esti iubitoare de mancare mai sarata incearca s-o mai reduci. Te-ar putea ajuta. Ai putea sa faci un experiment pt o zi-doua sa vezi daca e vreo diferenta. Bea lichide multe si mananca mai usor (fructe, legume, lactate, cereale) sa vezi daca e vreo schimbare.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lilBB
postare Feb 4 2009, 11:06 AM
Postare #4192


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,254
Inscris la: 9-October 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 41,521



QUOTE(mamigeo @ Feb 3 2009, 12:04 PM) *
Noi suntem bine. Pe aici, pe acasa. tati este in concediu si nu prea mai am loc de el la computer crybaby.gif . Iar netul merge cu .... si mai rau ma enervez daca vreau sa intru pe forum.
Voi ce faceti, cum va simtiti? Cate examene mai ai? tzuc.gif


smile.gif ti-a monopolizat computerul? smile.gif lasa-l si pe el. u know men, just big boys with toys smile.gif theo si-a revenit din sperietura? cand mai veniti la Buc?
noi nu excelam pt. ca am facut curat tot weekendul dupa cei care au renovat balconul ca n-am mai avut rabdare sa astept sa vina menajera. mai am azi un ex. foarte greu si unul duminica si mai greu rolleyes.gif si apoi gataaaaaaaaaaa
inca nu i-am gasit draperii si covoare renatei. caut cu tweety. covoarele... ai vreo sugestie? pe net am gasit unii dar nu au in stoc sad.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
moni&BB
postare Feb 4 2009, 11:08 AM
Postare #4193


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 179
Inscris la: 27-January 09
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 67,534



Buna mamici !
in ciuda faptului ca incerc sa am o dieta echilibrata si mie mi se umfla picioarele si mainile ff mult ...si dupa-masa ma dor cumplit ... pana dimineata mi se mai dezumfla, dar nu revin la normal. Tensiunea imi e in limite normale (cel putin deocamdata). Ma gandesc cu groaza ca daca voi face si dexametazona injectabil, voi retine si mai multa apa...




--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alinaspa
postare Feb 4 2009, 11:13 AM
Postare #4194


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,166
Inscris la: 28-January 09
Din: VILLANUA/SPANIA
Membru nr.: 67,875




QUOTE(anamaria_c @ Feb 4 2009, 11:12 AM) *
Ceau mamici
Voi cum mai stati cu kg ?Eu am inceput sa fiu putin cam disperata am pus deja 13 kg si mai sunt aproape 3 luni pana la nastere ,daca continui asa cred ca nu o sa mai pot sa merg. doh.gif Eu imi propusesem sa pun pana la 15 kg dar se pare ca voi depasi cu mult.(am 1.55 inaltime )
Nu stiu ce sa fac ca mi-e frica sa nu reduc prea mult mancarea si sa ii fac rau la bebe,dar nici sa pun pe mine in nestire nu e bine.offfffffffff blush.gif

Pupici floare2.gif

Aproape la fel . Sunt in saptamana 27 si un pic si am luat deja 14.5 kg . Am o luna de la ultimul control la medic de cand nu am mai luat nici un gram , ca m-a trecut nenea pe dieta . Aici sunt obsedati cu greutatea , cand m-a pus pe cantar a scapat pixul din mana .drept urmare , de o luna nu mai mananc nimic dulce , nimic prajit , sare mai putina (ca eram mare consumatoare ) , fructe numai din cele care nu ingrasa (mere , grepfruit , kiwi ) , fara sucuri de nici un fel , nici macar naturale , numai apa plata , lapte fara grasime , unt cu 25% grasime , etc . Rezultatul foarte bun , nu am mai luat nici un gram in ultima luna , si cumva m-am obisnuit . Duminica , pentru ca e sarbatoare imi permit cartofi prafiti si ceva dulce . Si mai am trei luni !!!!!!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamaria_c
postare Feb 4 2009, 11:16 AM
Postare #4195


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 947
Inscris la: 12-September 08
Din: timisoara
Membru nr.: 37,307



QUOTE(Doinitzagabriela @ Feb 4 2009, 12:51 PM) *
Mai si eu mai m-am ingasat, sincer nu mai m-am cantarit, dar nu se vede ( eu am 1.76) si plus ca am inceput sa fac gimnastica si sa manac mai mult fructe seara,chiar ma simt bine si am energie, oricum...cred ca tine mult si de partea hormonala si de geneticul fiecarei femei. Cred ca te-ar ajuta mult sa incepi sa faci miscare, plimbari si chestia ca daca reduci mancarea ii face rau lui bebe...stai linisita si daca nu manaci 2 zile nimic, bebe tot se hraneste smile.gif ... ai grijuta de tine floare2.gif


Miscare fac destul de multa,ma plimb in fiecare zi peste 30 min,eu gatesc zilnic ,fac curat zilnic ca pic seara franta,dar kg tot se depun.Sotul meu ma cearta ca ii tot zic ca m-am ingrasat mi-a zis sa nu-mi vina vreo idee sa nu mai manc.Am sa incep sa nu mai manc dulciuri ,de cand sunt gravida manc zilnic ciocolata si multe alte dulciuri.
tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lilBB
postare Feb 4 2009, 11:17 AM
Postare #4196


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,254
Inscris la: 9-October 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 41,521



si eu am probeleme cu picioarele si mainile care se umfla. am inceput sa iau mult in greutate in ultima luna si cu toate acestea dr. a insistat sa raman in continuare pe vitamine. am luat deja 11 kg din cele 10 maxim permise initial si mai avem 2 luni si un pic. nu exista un remediu miraculos pt. retinerea apei in organism (eu mananc foarte nesarat si beau niminim 2 l de apa/ zi de ani intregi; vara cate 3 l/ zi sau mai mult) la fel nu cum nu exista pt. durerile ingrozitoare de coloana si noptile de insomnii. sunt probleme inerente sarcinii si trebuie sa rabdam.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lilBB
postare Feb 4 2009, 11:19 AM
Postare #4197


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,254
Inscris la: 9-October 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 41,521



liwlol.gif foarte optimist si incurajator mesajul meu
scuze fetelor smile.gif
haide, ca mai e un pic! mai bine va ganditi cat de frumos o sa fie cand o sa-i tinem in brate si sa va ganditi mai putin la ce va doare nou pe ziua de azi smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamaria_c
postare Feb 4 2009, 11:20 AM
Postare #4198


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 947
Inscris la: 12-September 08
Din: timisoara
Membru nr.: 37,307



QUOTE(bebepis @ Feb 4 2009, 12:56 PM) *
De asta sufar si eu de vreo luna. Stii ca ne-a dat mamigeo niste informatii legate de fenomenul asta. Important este sa nu ai si tensiune mare! Eu am acasa tensiometru si cam o data pe saptaman imi iau tensiunea. Ca sa mai scapi de chestia cu umflatul bea apa cat mai multa si daca esti iubitoare de mancare mai sarata incearca s-o mai reduci. Te-ar putea ajuta. Ai putea sa faci un experiment pt o zi-doua sa vezi daca e vreo diferenta. Bea lichide multe si mananca mai usor (fructe, legume, lactate, cereale) sa vezi daca e vreo schimbare.



Tensiunea o am normala sau mai mica,apa sa stii ca beau foarte putina cam 2 cani pe zi in schimb beau suc mult.(natural dar si acidulat).Am sa incep sa beau apa mai multa si am sa reduc si sarea sa vedem,desi eu sarat manc rar.
oFloare.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamaria_c
postare Feb 4 2009, 11:26 AM
Postare #4199


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 947
Inscris la: 12-September 08
Din: timisoara
Membru nr.: 37,307



QUOTE(bebepis @ Feb 4 2009, 12:51 PM) *
Daca iei vitamine si analizele ti-au iesit bune poti vorbi cu ginecologul tau sa-i ceri parerea si poate intrerupi o luna vitaminele. Dar inca o data, 13 kg e putin si chiar daca mai ai aproape 3 luni este posibil ca de acum incolo sa nu mai iei asa mult! Important este ca bebele sa se dezvolte cum trebuie! Bafta!


Iau vitamine si fier din sapt.8 de sarcina ,mi-a zis sa iau pana la nastere.Acuma stand si gandindu-ma sar putea sa ma fi ingrasat si din cauza ca m-am lasat brusc de fumat,de cand am aflat sa sunt gravida nu mai fumez(sper sa nici nu ma mai apuc).


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Doinitzagabriela
postare Feb 4 2009, 11:27 AM
Postare #4200


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 802
Inscris la: 7-October 08
Membru nr.: 41,131



QUOTE(moni&BB @ Feb 4 2009, 01:08 PM) *
Buna mamici !
in ciuda faptului ca incerc sa am o dieta echilibrata si mie mi se umfla picioarele si mainile ff mult ...si dupa-masa ma dor cumplit ... pana dimineata mi se mai dezumfla, dar nu revin la normal. Tensiunea imi e in limite normale (cel putin deocamdata). Ma gandesc cu groaza ca daca voi face si dexametazona injectabil, voi retine si mai multa apa...



Imi pare rau ca aveti astfel de probleme, mie nu mi se umfla decat daca stau mult in piciare sad.gif ar fi bine sa stati cu piciaore ridicate pe o perna si chiar sa dormiti asa. tzuc.gif


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3223 Pagini V  « < 418 419 420 421 422 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 05:56 AM