Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Infectia Glandelor Sudoripare(hidrosadenita Supurativa), in special in zona axilei
cristina321711
postare Nov 24 2009, 05:18 PM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



QUOTE(Mona75 @ Nov 24 2009, 04:08 PM) *
Cred ca e vorba de cloramina,ceea ce zice Dya......
Si eu folosesc pt.unghia incarnata in mod constant......numai ca sub forma de spray.
Aici se gaseste sub denumirea de Amuchina.Probabil si la voi,o gasiti sub diverse forme....

tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif cred ca si aici se chiama amuchina ,imi suna ceva numele asta
acum merg direct la farmacie si va spun ce am luat...apoi imi aduc fetele acasica anima1.gif


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Nov 24 2009, 05:23 PM
Postare #12


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



numele generic este chloramine si formula chimica NH2Cl, daca intrebi farmacistul trebuie sa stie despre ce e vorba, numele generic si formula sunt internationale, chiar daca denumirea de brand poate fii diferita de la tara la tara. Bafta.

Aceasta postare a fost editata de dyanp: Nov 24 2009, 05:24 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Nov 24 2009, 05:23 PM
Postare #13


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



QUOTE(dyanp @ Nov 24 2009, 04:16 PM) *
MULTUMEEEEEEEEEEEEEESC, da e cloramina, numai ca acum 10 ani eu stiu ca era pastila alba rotunda, o pui in apa si o folosesti la comprese. MARE ATENTIE LA COPII, sa nu umble. Tocmai o sunam pe sor-mea s-o intreb, stiam ca e cu c dar ....ma depasea, numi aminteam.

ok ...fetelor sunteti niste scumpe si eficiente hug.gif tzuc.gif
cred ca am avut si eu un fel de Amuchina(alimentara),o solutie lichida pentru desinfectat fructe ,legume si salate...


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Nov 24 2009, 05:24 PM
Postare #14


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309




QUOTE(dyanp @ Nov 24 2009, 04:23 PM) *
numele generic este chloramine si formula chimica NH2Cl.

doh.gif da da da si mai sunt si chimista blush.gif


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Nov 24 2009, 05:25 PM
Postare #15


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



QUOTE(dyanp @ Nov 24 2009, 08:23 AM) *
numele generic este chloramine si formula chimica NH2Cl, daca intrebi farmacistul trebuie sa stie despre ce e vorba, numele generic si formula sunt internationale, chiar daca denumirea de brand poate fii diferita de la tara la tara. Bafta.


am uitat sa-ti zic sa nu te sperii daca o sa observi dupa cateva zile ca pielea unde a fost compresa o sa se exfolieze, se mai intampla, mai ales daca esti sensibila.

Aceasta postare a fost editata de dyanp: Nov 24 2009, 05:29 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Nov 24 2009, 07:22 PM
Postare #16


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



QUOTE(dyanp @ Nov 24 2009, 04:25 PM) *
am uitat sa-ti zic sa nu te sperii daca o sa observi dupa cateva zile ca pielea unde a fost compresa o sa se exfolieze, se mai intampla, mai ales daca esti sensibila.

pielea s-a exfoliat si fara sa dau cu nimic....la farmacie imi zice ca nu a auzit nici prin spitale sa foloseasca cloramina doh.gif ...am luat pana la urma sa dezinfectez Betadine in gel(povidona-iod) si mai aveam eu acasa Cristalmina(digluconatul clorhexidina) o solutie cutanata in spray ..sa vedem ce imi zice doctora maine,eu il vad din ce in ce mai umflat si rosu spre grena sad.gif


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Nov 24 2009, 08:08 PM
Postare #17


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Cristina, m-am confruntat si eu cu ceva de genul asta: tot intr-o zona sensibila, tot de la un fir de par crescut in piele, doar ca era cat un sambure de cireasa, poate mai micut. M-am ganditt si eu la varianta indepartarii pe cale chirurgicala, obsedata fiind sa nu se agraveze infectia, dar nu era cazul.
Insa, ceea ce a favorizat-o era frecarea constanta cu hainele mai groase, in deosebi blugii. Cand a venit vara, si am inceput sa port haine mai lejere, daca intelegi ce vreau sa zic biggrin.gif , s-a retras ca prin farmec in vreo saptamana, doua.
Si a mea avea o culoare urata, dar nu ma durea. Mi-a ramas si un mic semn.

Zona in care ti-a iesit tie, fiind mult mai tare supusa frecarii a favorizat extinderea infectiei.

Sper sa rezolvi cu antibioticul si sa scapi cat de curand si de durere. hug.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura83
postare Nov 24 2009, 08:13 PM
Postare #18


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,159
Inscris la: 29-March 07
Din: CLUJ-NAPOCA
Membru nr.: 2,933



Si eu am avut ceva de genul cu cateva luni in urma....mi-a dat un antibiotic f puternic, dupa care mi l-a intepat si vreo 2 zile a trebuit sa pun un strat gros de ichtiol sa adune puroiul apoi mi-a dat fucidin unguent. Curatam cu apa si sapun bine bine apoi aplicam crema si apoi compresa sterila. Am radat o durere groaznica pana mi l-a intepat, apoi in 3 zile am fost ca noua..
Asa ca sfatul meu este sa nu mai astepti....e o intepatura cu un ac la curent...te doare 2 secunde si apoi incet incet te lasa durerea.La mine a fost atat de mare incat nu puteam sa imi las mana in jos si o durere de nu puteam sa dorm noaptea.
Succes si asteptam vesti. oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Nov 24 2009, 09:09 PM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



QUOTE(cristina321711 @ Nov 24 2009, 10:22 AM) *
pielea s-a exfoliat si fara sa dau cu nimic....la farmacie imi zice ca nu a auzit nici prin spitale sa foloseasca cloramina doh.gif ...am luat pana la urma sa dezinfectez Betadine in gel(povidona-iod) si mai aveam eu acasa Cristalmina(digluconatul clorhexidina) o solutie cutanata in spray ..sa vedem ce imi zice doctora maine,eu il vad din ce in ce mai umflat si rosu spre grena sad.gif



si la mine era la fel, ajunsese cat un mar de mare, mai ales dupa ce am pus ceapa coapta, si am mers o saptamana cu mana in sus, sa vezi ce fete aveau in metrou si troleu cand venea mandea cu mana in sus, ca nu puteam de durere si nici loc sa o tin normal, si saptmana aia am fost stangace la munca. orice decizie ai lua, bafta sa scapi cat mai repede.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Nov 24 2009, 09:12 PM
Postare #20


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Imi pare rau Cristina ca treci prin asta...cu ani in urma a venit la mine o buna prietena cu aceeasi problema si m-a rugat sa ma uit....am reusit sa-i extrag cu o penseta firul de par...si dupa aceea totul a fost simplu, s-a retras rapid....nu a ajuns la chirurgie, a rezolvat apoi local cu betadine, baneocin si oxacilina...acum totusi daca e atat de umflat cel mai bine este sa mergi totusi la chirurgie sa dea drumul la infectie...sanatate multa...ai grija de tine partners.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 02:47 PM