Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

13 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Explozie La Maternitatea Giulesti Din Capitala
Alondra
postare Aug 16 2010, 08:59 PM
Postare #11


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(Claudia94 @ Aug 16 2010, 09:51 PM) *
Ce crunt, bietii copilasi crybaby.gif DD sa-i odihneasca in pace , si pe cei raniti sa-i faca bine repede ! sad.gif Dar din ce cauza s-a intamplat asta? oFloare1.gif

Nu se stie exact..pare-se ca de la o instalatie de aer conditionat..... oFloare1.gif

UPDATE Explozie la Maternitatea Giulesti: Trei bebelusi au murit si alti opt sunt in stare grava. Maternitatea va fi complet evacuata
de A.N., D.G. HotNews.ro
Luni, 16 august 2010, 19:21 Ultima ora


O explozie a avut loc, luni dupa-amiaza, in sectia de Terapie Intensiva a Maternitatii Giulesti, transmit televiziunile de stiri. Trei bebelusi au murit iar "alti 8 copii au fost evacuati cu arsuri medii si grave catre spitalul Grigore Alexandrescu", a anuntat subsecretarul de stat in Ministerul Sanatatii, Raed Arafat.

Totodata, s-a decis evacuarea totala a spitalului, unde mai sunt 26 de mame gravide si cinci femei care tocmai au nascut prin cezariana, a mai anuntat Arafat.

Potrivit informatiilor, deflagratia a fost urmata de un incendiu, care a fost stins de echipajele de pompieri. Deocamdata, cauzele exploziei produse la etajul al II-lea al cladirii nu sunt cunoscute, insa deflagratia ar fi avut loc la o instalatie de aer conditionat care a fost reparata in urma cu cateva zile.

Purtatorul de cuvant al ISU Bucuresti, Anca Onofrei, a spus ca incendiul a fost localizat la la etajul doi al cladirii, fiind foarte mult fum in Sectia Terapie Intensiva.

Onofrei a adaugat ca bebelusii au fost dusi, in cateva secunde, un etaj mai jos, in incubatoare, de unde au fost preluati de medicii specializati si predati ambulantelor SMURD care i-au dus la spitalele Floreasca, Universitar de Urgenta si Grigore Alexandrescu.

Zeci de persoane, inclusiv mamici, medici si asistente, au fost evacuate in curtea institutiei medicale.

La fata locului au fost trimisi si cateva zeci de jandarmi, pentru a asigura securitatea zonei.

Traficul rutier in zona a fost complet blocat.

Parchetul de pe langa Judecatora Sectorului 6 ancheteaza cauzele deflagratiei.

Saptamana trecuta, un documentar BBC afirma ca sistemul romanesc de sanatate este in pragul colapsului. "Romania cheltuie mai putin pe sanatate decat orice alta tara din Uniunea Europeana si, din cauza celei mai grave recesiuni din istorie, planuieste sa cheltuiasca si mai putin", se preciza in material, adaugand ca subfinantarea cronica si plecarea personalui medical peste hotare pot pune in pericol viata pacientilor.


Hotnews


Explozie urmată de un incendiu la maternitatea Giulești din Capitală. Din primele informații, se pare că explozia s-a produs la un aparat de aer condiționat din secția de reanimare, unde se aflau 11 nou născuți. Este vorba despre copii născuți înainte de termen, care erau intubați. Potrivit ISU, toți au fost evacuați în condiții de siguranță cu un etaj mai jos față de secția unde s-a produs incendiul, în câteva secunde.

Potrivit secretarului de stat în Ministerul Sănătății, Raed Arafat, trei dintre bebelușii care se aflau în secția de reanimare au murit. Opt copii au fost transportați la spitalul Grigore Alexandrescu. O parte dintre aceștia au arsuri pe 70-80% din suprafața corpului, potrivit purtătorului de cuvânt al spitalului Grigore Alexandrescu, Raluca Alexandru. Alți zeci copii au fost transportați la spitalul Caritas. Șapte gravide în travaliu au fost transportate la spitalul Filantropia.

Autoritățile au decis evacuarea totală a spitalului. Astfel 26 de mame, cu copiii lor, vor fi transportate la spitalele care au acceptat să le primească

Câteva zeci de părinți s-au adunat în fața maternității si au cerut conducerii spitalului mai multe detalii despre starea copiilor aflați înăuntru. Deocamdată, autoritățile nu dau detalii despre incident. La fața locului se află și secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Raed Arafat.

Antena3

Aceasta postare a fost editata de Alondra: Aug 16 2010, 09:03 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Aug 16 2010, 09:02 PM
Postare #12


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



doamne fereste! o stire ca asta te da peste cap total sad.gif


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Aug 16 2010, 09:10 PM
Postare #13


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(maria26 @ Aug 16 2010, 10:02 PM) *
doamne fereste! o stire ca asta te da peste cap total sad.gif

Ooo Doamne...ma gandesc ca sunt mamici -gravidutze care scriu si aici pe forum ...sad.gif oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Aug 16 2010, 09:20 PM
Postare #14


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811




QUOTE(Alondra @ Aug 16 2010, 10:10 PM) *
Ooo Doamne...ma gandesc ca sunt mamici -gravidutze care scriu si aici pe forum ...sad.gif oFloare1.gif


eu nu ma mai gandesc.. cate rele se intampla in lumea asta.. cred ca innebunesc daca ma gandesc.. nu stiu pe ce criterii alege Dumnezeu sad.gif


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Aug 16 2010, 10:11 PM
Postare #15


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



UPDATE

Trei bebeluși au murit în urma unei explozii care a avut loc la secția Terapie Intensivă a Maternității Giulești, luni seară, a declarat subsecretarul de stat în Ministerul Sănătății, Raed Arafat. Alți 8 bebeluși, născuți prematur, au arsuri pe 50% din corp. Copiii au fost transportați la Spitalul Grigore Alexandrescu. Maternitatea, unde se mai aflau 26 de femei
gravide și alte cinci care tocmai născuseră prin cezariană, va fi evacuată complet.

Șansele de supraviețuire ale bebelușilor de la Grigore Alexandrescu sunt minime

Patru dintre cei opt bebeluși născuți prematur aduși la Spitalul Grigore Alexandrescu sunt în stare extrem de gravă, la arsurile de 50% pe corp adăugându-se 15% arsuri ale căilor respiratorii superioare, astfel că șansele de supraviețuire sunt minime, a declarat Dan Enescu, managerul spitalului, potrivit Mediafax.

Enescu a precizat că bebelușii sunt născuți prematur, având sub două kilograme. Patru respiră asistat, cu autorul aparatelor, iar patru sunt monitorizați. "Șansele de supraviețuire sunt minime pentru că ei sunt foarte mici, iar arsurile sunt deosebit de mari", a spus Enescu.

Maternitatea Giulești a fost pusă sub alertă imediat după explozie, fiind chemate echipe suplimentare, de acasă, a adăugat Arafat. Potrivit acestuia, au fost mobilizate incubatoare și ventilatoare care vor fi aduse de la Spitalul Budimex la Grigore Alexandrescu.

Atmosfera în zona Maternității Giulești a fost una foarte tensionată, rudele încercând disperate să afle informații cu privire la cei dragi, în timp ce unor mame li s-a făcut rău atunci când au început să circule zvonuri legate de moartea unor bebeluși.

La fața locului sunt cinci ambulanțe de prim ajutor, cinci autospeciale de transport paciențși, patru autospeciale de urgență, o ambulanță de trabsport neonatal, un echipaj de descarcerare și mai multe ambulanțe Sabyc.

Parchetul Judecătoriei Sectorului 6 face cercetări cu privire la împrejurările care au condus la declanșarea incendiului de la Maternitatea Giulești. Doi procurori sunt prezenți la fața locului, precum și ehipaje ale poliției Sectorului 6.

De asemenea, la fața locului va ajunge și șeful Secției Urmărire Penală și Criminalistică din Parchetul Înaltei Curți de Casație și Justiție, Marius Iacob, fiind vorba de un deces.

Purtătorul de cuvânt al ISU București, Anca Onofrei, a spus că incendiul a fost localizat la la etajul doi al clădirii, unde ardea cu flacără deschisă, fiind foarte mult fum în Secția Terapie Intensivă.

Onofrei a adăugat că bebelușii au fost duși, în câteva secunde, un etaj mai jos, în incubatoare, de unde au fost preluați de medicii specializați și predați ambulanțelor SMURD care i-au dus la spitalele Floreasca, Universitar de Urgență și Grigore Alexandrescu.

Potrivit acesteia, lucrătorii ISU nu se pot pronunța pe starea de sănătate a bebelușilor, pentru că nu intră în competențele lor evaluarea nou-născuților.

Romania libera


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonik19
postare Aug 16 2010, 10:18 PM
Postare #16


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 689
Inscris la: 20-October 09
Din: timisoara
Membru nr.: 116,281



mi s-a ridicat parul pe mine...si inca nu mi-am revenit...am plans cand am auzit ca au murit 3 bebelusii....inca nu am copii dar imi doresc foarte tare si nu vreau nici macar sa incerc sa imi imaginez ce e in sufletul acelor parintii care poate acum cateva ore se bucurau de venirea pe lume a copilului si acum plang dupa el.....saracutii bebelusi,nu au apucat sa simte dragostea unei mame...offffff ceva mai dureros nici nu se putea intampla


--------------------



Bebelusul inainte sa se nasca se intalneste cu Dumnezeu:

"Dumnezeul meu, eu merg in lume si nu stiu ce voi face acolo"
*Pentru tine am pregatit un inger si el o sa aiba grija de tine*
"Daca eu nu stiu limba oamenilor, cum o sa ma inteleg cu ei?, Cum o sa ma adaptez?"
*Ingerul pe care ti l-am pregatit te va invata limba lor*
"Doamne, eu am auzit ca in lume sunt multe rele. Cum o sa le pot dovedi?"
*Ingerul pe care ti l-am pregatit o sa te apere de rele. Fii fara grija.*
"Doamne, cum o sa ma pot intoarce la tine?"
*Ingerul pe care ti l-am pregatit o sa-ti spuna cum te poti intoarce la mine.*
S-au adunat ingerii si a sosit timpul ca bebelusul sa plece in lume dar a mai intrebat:
"Doamne, cum se numeste ingerul pe care mi l-ai pregatit?"
*Numele nu este important, dar tu ii vei spune: MAMA
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Aug 17 2010, 08:57 AM
Postare #17


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



UPDATE 2 - Cazul privind incendiul de la Maternitatea Giulești, din cauza căruia au decedat patru bebeluși, a fost preluat de Secția de Urmărire Penală și Criminalistică a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ), ancheta fiind coordonată de procurorul șef Marius Iacob.

UPDATE 1 - Un alt bebeluș rănit, luni, în explozia de la Maternitatea Giulești a decedat la Spitalul Grigore Alexandrescu din Capitală, în noaptea de luni spre marți, starea lui fiind tot timpul foarte gravă, a declarat, marți dimineață, subsecretarul de stat Raed Arafat. "Este unul dintre bebelușii aflați în stare foarte gravă. Din păcate mai există astfel de cazuri. Numărul decedaților a crescut, fiind vorba de patru bebeluși", a spus Raed Arafat.

Trei bebeluși au murit și alți opt au suferit arsuri grave în incendiul izbucnit la secția de terapie intensivă a maternității Giulești, ieri seară. La fața locului au venit de urgență echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență și pompierii SMURD, care au stins incendiul, urmând ambulanțe. Conform secretarului de stat în Ministerul Sănătății, Raed Arafat, unul din cei 8 bebeluși care au supraviețuit până în prezent, a fost recuperat în stop cardiac, fiind resusciat pe loc până să fie urcat în ambulanță. Cei opt bebeluși au fost mutați la spitalul Grigore Alexandrescu suferind de arsuri grave, dar fiind în stare stabilă. "Trei dintre ei sunt intubați și perfuzați. Avem toate medicamentele necesare pentru a-i îngiji. Mai mulți medici și asistente au fost chemați de-acasă, am chemat și farmacista să ne asigurăm că avem tot ce ne trebuie" a declarat sirectorul medical Radu Bălănescu. În incendiu au ars și brățările de identificare ale unora dintre copii, astfel încât trei dintre aceștia nu au putut fi încă identificați. "Problema este în curs de rezolvare. Acum important este să stabilizăm copii și să calmăm părinții, care sunt foarte agitați", a declarat pentru Gândul managerul Dan Enescu. Acesta a adăugat că șansele de supraviețuire ale celor opt sunt minime, evenimentul cu care se confruntă medicii fiind "fără precedent". La rândul său, Raed Arafat a afirmat că azi dimineață se vor efectua teste ADN pentru a se stabili cu precize identitatea copiilor.

Panică și confuzie în fața spitalului

După ce au fost evacuați copiii arși în maternitate, a venit rândul mamelor să fie luate cu ambulanța.

Mai multe femei au fost scoase pe targă acoperite în folie de protecție aurie, unele inconștiente, altele agitându-se și acuzând dureri. Șapte dintre ele erau deja în travaliu și au fost duse la Spitalul Filantropia, unde trei copii s-au și născut în noaptea trecută. Au urmat femeile care născuseră prin cezariană, acestea fiind transportate la Spitalul Caritas.

Între timp, circulația fusese blocată în jurul materintății pentru a se permite accesul ambulanțelor. Câteva sute de curioși se adunaseră pe trotuare sau se cățăraseră pe zidurile din jur. Printre ei, rudele pacientelor din spital încercau să răzbată prin mulțime și să intre în spital, însă jandarmii nu lăsau pe nimeni să se apropie. Un bărbat care afirma că are soția care abia a născut în spital a făcut o criză de nervi în fața jandarmilor care nu îi permiteau să se apropie de spital. Alte rude ale celor dinăuntru discutau cu pacientele la telefon, însă nici acestea nu știau ce urmează să se întâmple. Cert era că incendiul afectase întreg etajul doi al spitalului, iar pacientele de acolo fuseseră mutate în alte saloane și așteptau să fie evacuate. Prin mulțimea de curioși s-au nimerit și câteva lăuze care fugiseră din spital și care erau acum chemate înapoi de asitenții medicali. În cele din urmă, rudele pacientelor au primit permisiunea de a trece de cordonul de jandarmi și de a merge cu acestea în ambulanțe.

Ultimele evacuate au fost lăuzele care au ieșit pe propriile picioare, unele cu bebelușii în brațe.

Gandul

Aceasta postare a fost editata de Alondra: Aug 17 2010, 08:59 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Aug 17 2010, 09:04 AM
Postare #18


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Dumnezeu sa-i aiba in paza Lui pe toti!
Offff Doamne cat de crunte sunt stirile....


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Aug 17 2010, 09:22 AM
Postare #19


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura_frincu
postare Aug 17 2010, 10:02 AM
Postare #20


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,236
Inscris la: 23-October 09
Din: Campulung Moldovenesc
Membru nr.: 118,293



e tragic oFloare1.gif unde a fost DD in momentele acelea? crybaby.gif offf Doamne... poate Ai fost atent in alta parte? crybaby.gif
Si nici macar nu au fost botezati... sad.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

13 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 12:37 AM