Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3223 Pagini V  « < 319 320 321 322 323 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Aprilie 2009
Doinitzagabriela
postare Jan 13 2009, 04:29 PM
Postare #3201


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 802
Inscris la: 7-October 08
Membru nr.: 41,131



Si eu am semnat petitia si am trimis la toate femeile din lista mea de mess smile.gif chestia e ca eu nu ma gandesc sa fac imediat al doilea copil, dar sunt multe femei care aleg aceasta varianta, si e dreptul nostru ca si cotizanti la stat sa avem parte de 85% venit si pentru al doilea copil. Dupa ce ca s-au gandit ei mai bine sa limiteze cei 85% la doar 4000 ron...acum sa vedem ce o sa mai urmeze...


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Doinitzagabriela
postare Jan 13 2009, 04:34 PM
Postare #3202


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 802
Inscris la: 7-October 08
Membru nr.: 41,131



QUOTE(lilBB @ Jan 13 2009, 06:20 PM) *
eu n-am citit pe nicaieri de asa ceva
si daca la 7 luni e ok de ce n-ar fi ok la 8, ca nu inteleg?!
oricum, daca te linisteste eu sunt nascuta la 8 luni si sora mea (care e mai mare) la 7 luni ambele suntem niste persoane cat de poate de normale
sau ... ma rog... asa zicem noi smile.gif



Da,cred ca sunteti bine si..ti-am spus asa stiam, nu pot sa zic ca am citit recent undeva, dar chiar o sa o intreb pe doctora. Imi aduc aminte ca la anatomie am avut o astfel de discutie( cand eram in liceu) am vrut sa dau la un momendat la medicina si ma pasiona foarte mult anatomia, si stiu ca au loc niste transformari in luna a 8 la bebe, dar sincer chiar as vrea sa verific sa vad. Uite chiar o sa caut si pe internet smile.gif in liceu luam de bun tot ce scria in manual sau spunea profesorul, acum prefer sa verific fiecare info inainte sa o iau de buna...


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebepis
postare Jan 13 2009, 05:01 PM
Postare #3203


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,268
Inscris la: 26-November 08
Membru nr.: 51,511



QUOTE(lilBB @ Jan 13 2009, 05:15 PM) *
Nu ne-am gandit inca. Dar avem timp sa luam o decizie. In contract este stipulat ca ai 21 zile de la primirea rezultatelor sa le comunici daca renunti si sa faci sau nu plata serviciilor care le-au prestat. Probabil ca le vom pastra.
Cea mai des intalnita forma de leucemie la copii debuteaza pana la 4-5 ani. Nu stiu ce sa zic... sper sa poata recolta cat mai multe si sa nu fim nevoiti sa luam o astfel de decizie.

Ti-au explicat de ce nu e bine sa folosesti chestii calde?
Stiu pe burtica ca nu ebine de la placenta, ca poate sa o lipeasca de peretele uterului, dar la coloana?! sunt doar muschi si oase...
Probabil ca exista o explicatie medicala, nu?!

Mamigeo , ne poti ajuta?! Voi cum mai sunteti? tzuc.gif

Nu cred ca mi-au explicat. Nu imi mai amintesc doh.gif . Oricum nu avea legatura cu sarcina ci tot cu durerea de coloana. Erau 2 doctori destul de tineri, la "traume" parca se numea cabinetul, si care pareau foarte siguri de ei cand mi-au explicat ca nu exista tratament, nici macar de ameliorare, pentru suferinta mea. Barbati, lor le vine usor sa vorbeasca... mad.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebepis
postare Jan 13 2009, 05:04 PM
Postare #3204


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,268
Inscris la: 26-November 08
Membru nr.: 51,511




Am semnat si eu petitia.
LillBB, parca tu spuneai la un moment dat ca urma sa te duci la un fel de curs de initiere in ingrijirea nou-nascutului? Sau ma insel?... Daca nu ma insel si ai fost poti sa ne zici cum a fost? Ti s-a parut util?


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lilBB
postare Jan 13 2009, 05:14 PM
Postare #3205


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,254
Inscris la: 9-October 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 41,521



QUOTE(bebepis @ Jan 13 2009, 03:04 PM) *
Am semnat si eu petitia.
LillBB, parca tu spuneai la un moment dat ca urma sa te duci la un fel de curs de initiere in ingrijirea nou-nascutului? Sau ma insel?... Daca nu ma insel si ai fost poti sa ne zici cum a fost? Ti s-a parut util?


da, vrem sa mergem. in februarie sau martie. la clinica unde o sa nastem. euroclinic
vrem sa fie totul cat mai proaspat in minte cand se va naste Renata. ne-am apucat sa citim tehnici de infasat (cica e absolut necesar la copilasii care au colici) si de leganat smile.gif mare nebunie si cu bebelusii astia. Ref. la cursurile de la euroclinic consta in:
Scoala parintilor - la Euroclinic
Este un program de educatie pentru parinti, si in special pentru mame, care se deruleaza in 5 lectii, cu durata de 2 ore fiecare. Pentru aceste cursuri avem pregatit un spatiu elegant, dotat cu fotolii ergonomice pentru viitoarele mamici, cu acces la toate facilitatile necesare.

Programul de Educatie a Cuplului permite viitorilor parinti sa invete despre sarcina cat de mult au nevoie sa stie pentru:

Obiectivea fi informati si a deveni increzatori in ei a face fata evenimentului care inseamna nastere, a avea o alternativa in cunostinta de cauza, a avea putere de decizie asupra terminarii nasterii
ResurseTelevizor si video-player, flip-chart, markere, bazin obstetrical si papusa, planse cu reprezentari anatomice specifice, casetofon si casete audio, coli scris A4, saltele, scaune, sala luminoasa, aerisita, cu acces la toaleta.

Lectiile vor fi insotite de prezentari video, jocuri pe roluri, tehnici de relaxare, meloterapie si exercitii de respiratie.

Lectiile:
Dezvoltarea fatului
Nasterea
Ingrijirile postnatale
Ingrijirea nou nascutului
Hranirea nou nascutului

Include:
vizitarea maternitatii Euroclinic
discutii cu personalul medical al Spitalului Euroclinic
materialele de curs: manual, brosuri, planul de nastere.
participarea ambilor parinti

Taxa de curs:
400 RON, se achita la receptia spitalului in prima zi de curs.

Programul lectiilor:
Se va realiza de comun acord cu participantii la curs.
Serii formate din 4 cupluri.
Echipa de traineri:
Cursurile sunt sustinute de o echipa experimentata de moase si medici obstetricieni si neonatologi.
Coordonator Program Scoala Parintilor: Asistent Angela Dinu


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Jan 13 2009, 05:28 PM
Postare #3206


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(lilBB @ Jan 13 2009, 04:20 PM) *
eu n-am citit pe nicaieri de asa ceva
si daca la 7 luni e ok de ce n-ar fi ok la 8, ca nu inteleg?!
oricum, daca te linisteste eu sunt nascuta la 8 luni si sora mea (care e mai mare) la 7 luni ambele suntem niste persoane cat de poate de normale
sau ... ma rog... asa zicem noi smile.gif

si eu am auzit ceva de luna a 8...fiind cu probleme...dar nu stiu exact...aceeasi poveste o stiu si eu cu mai bine luna 7 sau 9 decat 8....


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristal_cristali...
postare Jan 13 2009, 06:06 PM
Postare #3207


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 110
Inscris la: 3-November 08
Membru nr.: 46,424



oFloare.gif Buna voua , tuturor gravida.gif si multi tzuc.gif pentru toti jucaus.gif si biberon.gif
De doua zile stau si citesc ce ati scris , caci sunt multe pagini... nici nu stiu daca va mai amintit de mine .... ultima oara am intrat prin noiembrie, am avut foarte multe activitati la finele anului. Va spuneam ca plec in spania ... si deja sunt aici. Multe hartii de facut, pentru a ma inscrie la un medic aici ... apoi sarbatorile ... si tot asa! Acum m-am linistit si eu, incerc sa citesc tot ce ati scris in ultima vreme dar deja ma dor ochii, mai am 20 de pagini , dar le cuperez maine.
Am zis sa dau si eu un semn de viata , caci daca o tin in ritmul asta, nu ma apuc.
Intre timp multe schimbari la voi si la unii din bebelusii vostri, ceea ce conteaza e ca sunteti bine , cele mai multe dintre voi....
Vreau sa va spun ca si eu am aflat ce poarta puiul meu intre picioare , e barza.gif si se va numi Stefan Vlad...
Azi suntem in a 13 zi din anul ce a venit , dar asta nu ma impiedica sa va doresc la toate ca 2009 sa fie anul jucaus.gif jucaus.gif bb.gif bb.gif fiecareia dintre noi si DD sa aiba grija de ei , sa fiei sanatosi si noi pe langa ei !!!
De acum o sa am ceva mai mult timp sa conversez cu voi! Numai bine va doresc! hug.gif floare2.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreeak
postare Jan 13 2009, 06:21 PM
Postare #3208


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,337
Inscris la: 23-May 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 3,874





QUOTE(bebepis @ Jan 13 2009, 11:15 AM) *
Buna dimineata!
Felicitari Andreea pentru fetita! Chiar e maricica! Dar tot ne bat baieteii si la capitolul greutate (vezi bebele Doiniteti!). De-abia astept sa merg si eu maine la eco sa vad cat a crescut. Sper sa fim si noi maricele! Andreea, nu ne-ai spus daca s-a fetita s-a intors?!? Eu aproape ca as zice ca bebita mea s-a intors de vreo saptamana, dupa cum ma loveste. Dar poate ma insel. Oricum cred ca a crescut pt ca acum se plimba prin toata burtica... rolleyes.gif

S-a intors dar inca isi mai poate schimba pozitia rolleyes.gif


--------------------



1. Dennis* 12 februarie 2009* Pui de Mikaela
2. Denis* 25 februarie 2009* pui de Loredana03
3. Ioana Miruna* 27 martie 2009* Pui de Bebepis
4. David Gabriel* 27 martie 2009* Pui de Doinitzagabriela
5. Matei* 1 aprilie 2009* Pui de Costi
6. Andrei Theodor* 3 aprilie * Pui Mami de Teo
7. Maria Anastasia* 7 aprilie 2009 * Pui de Anastasia 80
8. Gabriel* 7 aprilie 2009* Pui de Maria_Corina29
9. Renata Maria* 11 aprilie 2009* Pui de LilBB
10. Theodor Florin * 12 aprilie 2009 * Pui de Nilufera
11.Andrei Razvan*12 aprilie*pui de danutza75.
12. Antonia Maria * 13 aprilie 2009 * Pui de mihaela_2011
13.Andrei Robert
* 13 aprilie 2009 * Pui de Andree29
14. Maria* 14 aprilie 2009* Pui de AndreeaK
15. Arina Elena * 14 aprilie 2009 * Pui de Manu 1981
16. Daria*14 aprilie 2009 * Pui de alina_zugravu18
17. Alice* 15 aprilie 2009* Pui de Di @
18. Antonia Maria* 15 aprilie 2009 * Pui de Milioana
19. George Sebastian* 23 aprilie 2009* Pui de Marylena7
20. Nikolas* 23 aprilie 2009* Pui de Meaw_ela
21. Sara Maria* 26 aprilie 2009* Pui de Alinaspa
22. Christian Pavel* 28 aprilie 2009 * Pui de Mamigeo
23. Natalia Gabriela* 30 aprilie 2009 * Pui de cristina_natalia
24. Amalia Andreea * 2 Mai 2009 * Pui de Anamaria_c
25. Vlad Daniel* 6 mai 2009 * Pui de AngiC
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgianaandreea
postare Jan 13 2009, 06:51 PM
Postare #3209


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 11
Inscris la: 9-January 08
Membru nr.: 12,248



QUOTE(anamaria_c @ Jan 12 2009, 12:37 PM) *
Ceau,
L-a mine a inceput sa se vada destul de repede burtica cam de la 11-12sapt.,acuma imi zic prietenii si doctorita de familie ca e mare burtica pentru perioada care o am.Astazi o sa merg la ginecolog o sa vad ce zice si el.De la 16 saptamani am inceput sa pun cam mult pana atunci aveam puse 2,5 kg.(eu mi-am facut o agenda unde imi scriu lunar kg si toate vizitele la doctor ).Eu eating.gif ca o nesimtita,dar acum am inceput sa ma controlez ca mai 3 luni si chiar nu vreau sa ma fac cat un tanc.
Astazi a fost prima oara cand mi-a fost rau rau ,am vomitat in toata casa,dar acum manc lamaie si ma simt mai bine.
Iti doresc sarcina usoara si multa sanatate tzuc.gif


Mersi mult, si tu sa fii sanatoasa si bebe cumintel.
Eu ma oftic rau ca nu pot si eu sa mananc, ca nu am pofte deloc si ca nu ma ingras deloc.
M-am gandit ca la mine nu se vede nimic din cauza ca sunt foarte slaba. Sper sa fie totul bine, pe 22 ma duc la control si atunci o sa ma mai linistesc. te pup
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Doinitzagabriela
postare Jan 13 2009, 07:32 PM
Postare #3210


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 802
Inscris la: 7-October 08
Membru nr.: 41,131



QUOTE(cristal_cristalin @ Jan 13 2009, 08:06 PM) *
oFloare.gif Buna voua , tuturor gravida.gif si multi tzuc.gif pentru toti jucaus.gif si biberon.gif
De doua zile stau si citesc ce ati scris , caci sunt multe pagini... nici nu stiu daca va mai amintit de mine .... ultima oara am intrat prin noiembrie, am avut foarte multe activitati la finele anului. Va spuneam ca plec in spania ... si deja sunt aici. Multe hartii de facut, pentru a ma inscrie la un medic aici ... apoi sarbatorile ... si tot asa! Acum m-am linistit si eu, incerc sa citesc tot ce ati scris in ultima vreme dar deja ma dor ochii, mai am 20 de pagini , dar le cuperez maine.
Am zis sa dau si eu un semn de viata , caci daca o tin in ritmul asta, nu ma apuc.
Intre timp multe schimbari la voi si la unii din bebelusii vostri, ceea ce conteaza e ca sunteti bine , cele mai multe dintre voi....
Vreau sa va spun ca si eu am aflat ce poarta puiul meu intre picioare , e barza.gif si se va numi Stefan Vlad...
Azi suntem in a 13 zi din anul ce a venit , dar asta nu ma impiedica sa va doresc la toate ca 2009 sa fie anul jucaus.gif jucaus.gif bb.gif bb.gif fiecareia dintre noi si DD sa aiba grija de ei , sa fiei sanatosi si noi pe langa ei !!!
De acum o sa am ceva mai mult timp sa conversez cu voi! Numai bine va doresc! hug.gif floare2.gif


Ne bucuram ca ai reusit sa ne scrii si ca esti bine, felicitari pentru baietel si eu voi avea tot baietel smile.gif


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3223 Pagini V  « < 319 320 321 322 323 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 23rd April 2024 - 09:24 PM