Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Nastere Naturala Dupa Nastere Prin Cezariana
Alexandrina
postare Feb 14 2007, 05:59 PM
Postare #1


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



Fetelor, ce stiti despre nasterea normala dupa o cezariana? Eu am citit ca riscul de ruptura uterina este de 0.5% in cazul unei nasteri normale dupa cezariana, fata de 0% cat ar fi daca s-ar naste tot prin cezariana....si ca ar trebui incurajata nasterea normala dupa cezariana, daca mama doreste astfel.

Cunoasteti cazuri in care mama a nascut natural a 2-a oara dupa o cezariana?




post editat: Alexandrina, foloseste te rog tikere care nu apartin site-urilor romanesti.
exemplu il ai aici: http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=772


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Feb 14 2007, 09:52 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



jucaus.gif eu am cerut sa nasc normal a doua oara si nici nu au vrut sa auda, zic ei ca uterul devine fibromatos dupa o cezariana si in timpul travaliului se poate rupe...care e adevarul nu stiu, cert este ca am doua cezariene...una in 1988 si alta in 2006...nu se recomanda nastere normala deloc , si apoi mai este si motivul ptr. care ai cezariana fff important nu? Si apropo Alexa sa inteleg ca pana la urma vine barza2.gif ?
... te pupam si iti dorim multa sanatate... smile.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Feb 15 2007, 12:20 AM
Postare #3


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



QUOTE(danna68 @ Feb 14 2007, 09:52 PM) *
jucaus.gif eu am cerut sa nasc normal a doua oara si nici nu au vrut sa auda, zic ei ca uterul devine fibromatos dupa o cezariana si in timpul travaliului se poate rupe...care e adevarul nu stiu, cert este ca am doua cezariene...una in 1988 si alta in 2006...nu se recomanda nastere normala deloc , si apoi mai este si motivul ptr. care ai cezariana fff important nu? Si apropo Alexa sa inteleg ca pana la urma vine barza2.gif ?
... te pupam si iti dorim multa sanatate... smile.gif



am facut cezariana pentru ca fetita avea cordonul ombilical in jurul gatului...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mary78
postare Feb 15 2007, 08:27 AM
Postare #4


Top Silver Member
*******

Grup: Members
Postari: 2,308
Inscris la: 9-February 07
Din: Huedin-Cluj
Membru nr.: 1,984




Eu nu am experienta la cezariene(amandoi copiii i-am nascut normal),dar din auzite stiu ca daca ai facut o data cezariana obligatoriu vei face si la urmatoarea nastere.Dar medicul tau ce zice?
A,apropo:felicitari pt. barza2.gif


--------------------
Fii intotdeauna ceea ce esti,iar daca acest lucru nu este de ajuns pentru cineva,inseamna ca acel cineva nu este de ajuns pentru tine.



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Mar 17 2007, 07:41 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



eu am o vecina stam usa linga usa si primul copil l-a nascut prin cezariana[a facut baie in apa fierbinte si i s-au rupt membranele la 8 luni si ceva].Atrebuit sa-i faca cezariana ptr ca nu avea dureri si nici nu era dilatata. Atunci medicul i-a spus ca daca vrea sa mai faca un copil si ar vrea sa nasca pe cale naturala trebuie sa treaca cel putin 5 ani si asa a si facut.Dupa 5 ani a ramas insarcinata si a nascut pe cale naturala si nu a patit nimic nici ea nici bb dar a zis ca daca-r fi stiut ca atita trebuie sa te chinui la o nastere normala ar fi optat tot ptr cezariana.Ramine la latitudinea fiecaruia sa aleaga totusi tinind cont si de sfatul medicului.


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sabina
postare Mar 19 2007, 09:23 PM
Postare #6


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 83
Inscris la: 9-March 07
Membru nr.: 2,544



Eu am nascut prin cezariana si am inteles ca sunt foarte putini medici care se baga la o nastere normala dupa cezariana,cica riscurile ar fi foarte mari...Cert e ca nasterea normala e mult mai indicata,dar unde nu se poate altfel(cazul meu) nu e chiar un capat de lume.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jan200on
postare Mar 19 2007, 10:13 PM
Postare #7


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 308
Inscris la: 25-February 07
Membru nr.: 2,302



Prima nastere am facut cezariana dar stiu ca nu se mai poate sa nasc natural dupa cezariana. Si daca ar fi sa aleg tot cezariana asa alege.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xsmom
postare Jul 28 2007, 11:20 AM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 24
Inscris la: 27-July 07
Membru nr.: 5,494



Buna!
Eu am nascut natural dupa cezariana dar nu in Romania,iar diferenta de varsta intre copii este de sub 18 luni.Anul viitor in martie voi incerca din nou nasterea naturala daca va fi posibil.
Doctorul mi-a spus ca riscul de ruptura uterina ar fi mai scazut de 1% in cazul meu,care mai nascusem natural si inaintea cezarianei.Acum fiindca am nascut natural si dupa cezariana riscul ar fi in jur de de 0,03%.
Pentru a decide daca eram persoana potrivita acestui tip de nastere am citit si m-a informat foarte mult.Doctorul m-a incurajat foarte mult in acest sens si mereu mi-a raspuns cu rabdare la toate intrebarile.
Avind in vedere ca ne-am dorit o familie cu mai mult de 3 copii aceasta a fost modalitatea de nastere cea mai indicata.
Pentru a va hotari la acest tip de nastere conteaza sa cunoasteti motivul care a determinat cezariana,starea muschiului uterin in momentul operatiei si la viitoarea sarcina,ca si felul in care a fost cusut uterul.Aceste lucruri ar trebui sa le gasiti in fisa voastra medicala.
Aici ar fi un link in engleza care va poate da o impresie despre nasterea vaginala dupa cezariana.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mikki_blonda
postare Nov 21 2007, 06:25 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 6
Inscris la: 21-November 07
Membru nr.: 10,036



buna ,in curand o sa fiu o mamica tanara(22 ani) si sunt insarcinata in 6 luni jumate ,si m-a cam luat frica de pe acum biggrin.gif nastere normala sau cezariana?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Nov 21 2007, 11:23 PM
Postare #10


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(mikki_blonda @ Nov 21 2007, 06:25 PM) *
buna ,in curand o sa fiu o mamica tanara(22 ani) si sunt insarcinata in 6 luni jumate ,si m-a cam luat frica de pe acum biggrin.gif nastere normala sau cezariana?


Daca totul permite, normala, evident! Ce rost are sa faci cezariana si sa ti se taie uterul, burta? Poate mai faci si alti copii. Doar daca e copilul prea mare sau sint probleme sa faci cezariana.
Sa stii ca durerile dupa cezariana sint uneori infioaratoare pentru ca dupa cezariana tot ai contractii care dor si alea si doare si locul operatiei.Deci, nu-ti face iluzii ca scapi mai usor cu cezariana ca nu e intotdeauna asa. Dupa cezariana iti pune pe burta niste greutati si doare de nu-ti spun, basca sonda aia de pipi care e foarte nasoala si ustura de ai impresia ca faci tot timpul pe tine.


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 06:19 PM