Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Botezul Copiilor In Religia Crestin-ortodoxa, despre botez, luat mir... taierea motului
ligiamos
postare Jan 25 2008, 04:23 PM
Postare #21


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,457
Inscris la: 31-July 07
Din: Brasov
Membru nr.: 5,571



Am si eu o intrebare legata de taiatul motului.Pe linga tavita si taiatul parului mai e obiceiul de a rupe turta.Ce presupune mai exact ruperea turtei?


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jan 25 2008, 04:57 PM
Postare #22


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(ligiamos @ Jan 25 2008, 09:23 AM) *
Am si eu o intrebare legata de taiatul motului.Pe linga tavita si taiatul parului mai e obiceiul de a rupe turta.Ce presupune mai exact ruperea turtei?


Nasa trebuie sa faca o turta, ceva in genul celei de nunta (coca de cozonac), procedura e aceeasi, se rupe turta in 4 bucati deasupra capului fetitei, spunandu-se "In numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh. Amin!" Si e bine sa manance si copila din ea... iar cand pui sa aleaga din tava, pui o galeata cu apa sub scaun, sa-i mearga din plin toata viata.. (la mine asa a venit nasa cu propunerea, e postat filmuletul la topicul ANiversarea de un an, cred, poti sa te uiti sa te inspire).. si daca mai ai lumanarea de la botez, s-o aprinzi cat dureaza ritualul, cateva picaturi se pun pe suvita care urmeaza s-o tai.


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ligiamos
postare Jan 25 2008, 05:05 PM
Postare #23


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,457
Inscris la: 31-July 07
Din: Brasov
Membru nr.: 5,571



QUOTE(mallina2u @ Jan 25 2008, 02:57 PM) *
Nasa trebuie sa faca o turta, ceva in genul celei de nunta (coca de cozonac), procedura e aceeasi, se rupe turta in 4 bucati deasupra capului fetitei, spunandu-se "In numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh. Amin!" Si e bine sa manance si copila din ea... iar cand pui sa aleaga din tava, pui o galeata cu apa sub scaun, sa-i mearga din plin toata viata.. (la mine asa a venit nasa cu propunerea, e postat filmuletul la topicul ANiversarea de un an, cred, poti sa te uiti sa te inspire).. si daca mai ai lumanarea de la botez, s-o aprinzi cat dureaza ritualul, cateva picaturi se pun pe suvita care urmeaza s-o tai.

Multumesc mult Liliana.Ai fost foarte prompta ,ca de obicei.Mai am luminarea si o voi folosi.
Pe 30 face anisorul si vom taia motul si aveam nevoie sa stiu ce sa fac. tzuc.gif hug.gif


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jan 25 2008, 05:10 PM
Postare #24


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054




QUOTE(ligiamos @ Jan 25 2008, 10:05 AM) *
Multumesc mult Liliana.Ai fost foarte prompta ,ca de obicei.Mai am luminarea si o voi folosi.
Pe 30 face anisorul si vom taia motul si aveam nevoie sa stiu ce sa fac. tzuc.gif hug.gif


Sa ai grija sa fie in acea zi taierea motului, daca nu se poate, sa fie mai devreme, in niciun caz dupa, asa am fost sfatuita eu de preoti.
Iar lumanarea o poti duce la o biserica dupa aceea, sa arda in altar, stiu preotii ce sa faca, dar sa pastrezi o bucata, s-o aprinzi de cate ori va fi nevoie, sa speram ca nu va fi cazul!


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina67
postare Jan 27 2008, 08:49 PM
Postare #25


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,289
Inscris la: 26-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,627



QUOTE(mallina2u @ Jan 25 2008, 07:10 PM) *
Sa ai grija sa fie in acea zi taierea motului, daca nu se poate, sa fie mai devreme, in niciun caz dupa, asa am fost sfatuita eu de preoti.
Iar lumanarea o poti duce la o biserica dupa aceea, sa arda in altar, stiu preotii ce sa faca, dar sa pastrezi o bucata, s-o aprinzi de cate ori va fi nevoie, sa speram ca nu va fi cazul!


Uite, eu n-am stiut ca e bine sa tai motul chiar in ziua in care face un anisor copilul sau inainte de a implini un an!! Iuliei i l-am taiat la 1 an si trei luni pentru ca atunci au putut nasii ei sa vina (locuiam si atunci si acum la distanta). Speram ca la Cristi s-o facem la un an asa cum stiu ca e datina. Nasii lui sunt din Oradea si Botosani. Macar unii sunt aproape.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori de camp
postare Mar 10 2008, 08:02 AM
Postare #26


Member
***

Grup: Members
Postari: 338
Inscris la: 3-March 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 16,713



eu nu cred ca e chiar atat de stricta chestia asta cu taierea motului fix la 1 an sau mai devreme. nasul meu e preot, iar nasul lor este tot preot si cu o functie destul de inalta. ei au luat motul la copil intre 1 si 2 ani, cand s-au putut reuni. de altfel am si vorbit cu nasa ca trebuie sa rupem turta la pitica in mai si asta se va intampla la 1 zi dupa ce implineste anul. si varul meu a facut la fel. a taiat motul la baiat la 1 an si 1 zi.
daca ar fi sa ne luam dupa tot ceea ce se spune, n-ar trebui ca bebelul sa se uite in oglinda inainte de 1 an, n-ar trebui sa le taiem unghiutele pana nu se boteaza, n-ar trebui sa le dam peste inainte de 1 an si multe altele.
sunt de acord cu botezarea in zi de duminica. de fapt si nuntile tot duminica ar trebui facute. la noi, Dumnezeu le-a oranduit in asa fel incat ambele botezuri si nunta numai in zi de duminica s-au facut. rolleyes.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariacci
postare Mar 10 2008, 08:07 PM
Postare #27


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 97
Inscris la: 7-February 08
Din: sebes-alba
Membru nr.: 14,335



[quote name='mumu74' date='Oct 23 2007, 09:05 PM' post='76366']
- stie cineva daca are importanta ca suntem in post atunci cand se va face botezul? Stiam ca in post nu se fac nunti, dar de botez...


L-AM NASCUT PE RAFAEL IN 29 IANUARIE 2007... CA SA-L BOTEZ INAINTE DE POST ERA PREA REPEDE... EU FIIND OPERATA, MI-A FOST MAI GREU...
DACA IL LASAM DUPA POST, ERA CAM MULT, ASA CA.... AM INTREBAT PREOTUL SI EL A SPUS SA-L LASAM PANA DUPA POST, DAR EU NU AM VRUT SA MAI STAU INCA 3 SAPTAMANI SA ASTEPT...... I-AM SPUS SA-L BOTEZE PT CA NOI NU FACEM CHEFURI SI DISTRACTII, NOI VREM DOAR SA NE BOTEZAM COPILUL!
SI L-A BOTEZAT, DAR NU AM INVITAT LA MASA DECAT NASII SI PE MAMA MEA... MANCAREA A FOST DE POST, NU AM ASCULTAT MUZICA, NU AM DANSAT, DECI EU CONSIDER CA NU A FOST PACAT.........


--------------------


Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miha robi
postare Mar 10 2008, 08:14 PM
Postare #28


Top Member
****

Grup: Members
Postari: 803
Inscris la: 14-September 07
Din: departe tare
Membru nr.: 6,604



noi avem un anisor si o luna si nu am fost inca botezati sper sa nu fie grav dar nu sa putut sunt departe si vreau ca surioara mea sa il boteze asa ca in vara cand mergem acasa o sa il botez si atunci va fi si toata familia mea
vreau sa stiu daca am facut rau ce am facut?
si o alta nedumerire ce am e ca sotul meu e maghiar si eu ortodoxa nu stiu ce sa fac unde sa il botez ??
normal ca vreau la biserica ortodoxa dar se va supara sotul si soacra dar si tatal meu
ce sa fac???


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Mar 10 2008, 08:45 PM
Postare #29


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(miha robi @ Mar 10 2008, 08:14 PM) *
...
normal ca vreau la biserica ortodoxa dar se va supara sotul si soacra dar si tatal meu
ce sa fac???


Cred ca ar trebui sa discuti cu sotul tau asta...nu poti hotari singura,asta e clar.
Si eu sunt ortodoxa,sotul catolic,copiii botezati catolici pe ideea ca trebuie sa urmeze pe tata.Dar de tinut, tinem o combinatie interesanta intre cele doua...In familia sotului meu sunt 50-50 catolici si ortodocsi si toti se inteleg foarte bine...toata lumea merge peste tot si nu exista tensiuni de nici un fel.Cred ca nici fostul Papa nu ar fi mai fericit de atata buna intelegere intre religii. rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de simina: Mar 10 2008, 09:12 PM


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andrei07
postare Mar 10 2008, 09:09 PM
Postare #30


Member
***

Grup: Members
Postari: 106
Inscris la: 26-January 08
Din: sibiu
Membru nr.: 13,434



eu stiu ca nu este nici o problema sa faci botezul in post,doar ca mi-e preotul mi-a spus ca daca fac in post botezul trebuie sa dau si mancare de post, Asta e singurul motiv pentru care nu se fac botezuri si tot preotul mi-a spus m-ai bine sa stau sa treaca postul pentru ca o bucurie se sarbatoreste cu mancare de dulce. Acum fiecare face ce vrea si ce e mai bine pentru copil. Apropo preotul meu a mai spus ca nu conteaza daca botezul este duminica sau intr-o alta zi. jucaus.gif jucaus.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 04:50 PM