Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Zinnat
micu
postare Jun 10 2010, 04:10 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 17
Inscris la: 13-August 09
Membru nr.: 104,216



Fetita mea de 1 an si 4 luni a racit destul de rau si medicul nostru pediatru ne-a dat zinnat ca antibiotic, paxaladin pt tuse si antitermice. De febra am scapat dar tusim cam rau si ne curge nasucul destul de mult. Pe forum am vazut ca nu sunt pareri prea bune despre zinnat asa ca nu stiu ce sa mai fac. Am intrat in ziua a 3 de antibiotic si parca nu se simte mai bine, ii curge nasucul ca apa si tuseste ca si cand se rupe ceva din gat. Ce sa fac ? Sa schimb antibioticul? Cred ca maine ma duc la alt dr.
Cris.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jun 10 2010, 04:45 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(micu @ Jun 10 2010, 05:10 PM) *
Fetita mea de 1 an si 4 luni a racit destul de rau si medicul nostru pediatru ne-a dat zinnat ca antibiotic, paxaladin pt tuse si antitermice. De febra am scapat dar tusim cam rau si ne curge nasucul destul de mult. Pe forum am vazut ca nu sunt pareri prea bune despre zinnat asa ca nu stiu ce sa mai fac. Am intrat in ziua a 3 de antibiotic si parca nu se simte mai bine, ii curge nasucul ca apa si tuseste ca si cand se rupe ceva din gat. Ce sa fac ? Sa schimb antibioticul? Cred ca maine ma duc la alt dr.
Cris.

Zinnatul este un antibiotic fff bun dar totodata destul de puternic....daca ati scapat de febra este semn bun si semn ca si-a facut efectul cu brio...de tuse si de secretii nu veti scapa foarte curand...poate dura pana la doua, trei saptamani asa ca sa nu iti faci griji...hidrateaza bine fetita cu ceiuturi si apa multa...da-i siropel fluidificant pe langa paxeladine eu iti recomand si un sirop de carbocisteina sa o ajute sa ii fluidifice secretiile si-n rest ramai pe tratament si du-l corect pana la capat...nu schimba antibioticul si ai rabdare...sanatate multa....eu zic ca sunteti pe calea buna...curata bine nasucul cu ser fiziologic si apa de mare...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anicika
postare Jun 11 2010, 10:00 AM
Postare #3


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,031
Inscris la: 24-November 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 121,376



QUOTE(micu @ Jun 10 2010, 05:10 PM) *
Fetita mea de 1 an si 4 luni a racit destul de rau si medicul nostru pediatru ne-a dat zinnat ca antibiotic, paxaladin pt tuse si antitermice. De febra am scapat dar tusim cam rau si ne curge nasucul destul de mult. Pe forum am vazut ca nu sunt pareri prea bune despre zinnat asa ca nu stiu ce sa mai fac. Am intrat in ziua a 3 de antibiotic si parca nu se simte mai bine, ii curge nasucul ca apa si tuseste ca si cand se rupe ceva din gat. Ce sa fac ? Sa schimb antibioticul? Cred ca maine ma duc la alt dr.
Cris.

Sunt de acord cu Ruxy. Daca ai scapat de febra si-a facut efectul. Cu tusea su mucisorii rabdare.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
micu
postare Jun 11 2010, 01:34 PM
Postare #4


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 17
Inscris la: 13-August 09
Membru nr.: 104,216




QUOTE(ruxy @ Jun 10 2010, 05:45 PM) *
Zinnatul este un antibiotic fff bun dar totodata destul de puternic....daca ati scapat de febra este semn bun si semn ca si-a facut efectul cu brio...de tuse si de secretii nu veti scapa foarte curand...poate dura pana la doua, trei saptamani asa ca sa nu iti faci griji...hidrateaza bine fetita cu ceiuturi si apa multa...da-i siropel fluidificant pe langa paxeladine eu iti recomand si un sirop de carbocisteina sa o ajute sa ii fluidifice secretiile si-n rest ramai pe tratament si du-l corect pana la capat...nu schimba antibioticul si ai rabdare...sanatate multa....eu zic ca sunteti pe calea buna...curata bine nasucul cu ser fiziologic si apa de mare...

Multumesc mult de tot, chiar eram disperata pt ca in afara de febra nu se observa nicio imbunatatire, pot spune chiar ca e mai adormita si mai fara chef decat de obicei. Am aflat azi de la dr ca e viroza si ca acum suntem la apogeu si in 2 zile o sa ne simtim mai bine, dar e asa de mica si imi este asa frica pentru ea..... nu reusesc sa ma opresc din plans. E prima data cand a racit , pana acum nu am avut nicio problema si sunt speriata rau. Cristina
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anicika
postare Jun 11 2010, 01:37 PM
Postare #5


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,031
Inscris la: 24-November 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 121,376



QUOTE(micu @ Jun 11 2010, 02:34 PM) *
Multumesc mult de tot, chiar eram disperata pt ca in afara de febra nu se observa nicio imbunatatire, pot spune chiar ca e mai adormita si mai fara chef decat de obicei. Am aflat azi de la dr ca e viroza si ca acum suntem la apogeu si in 2 zile o sa ne simtim mai bine, dar e asa de mica si imi este asa frica pentru ea..... nu reusesc sa ma opresc din plans. E prima data cand a racit , pana acum nu am avut nicio problema si sunt speriata rau. Cristina

O sa treaca, fii sigura. Incearca sa te linistesti pentru ca puiul tau te simte si o agiti si pe ea. Ce a fost mai greu a trecut! O sa fie bine curand, o sa vezi!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
micu
postare Jun 11 2010, 01:39 PM
Postare #6


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 17
Inscris la: 13-August 09
Membru nr.: 104,216



QUOTE(anicika @ Jun 11 2010, 02:37 PM) *
O sa treaca, fii sigura. Incearca sa te linistesti pentru ca puiul tau te simte si o agiti si pe ea. Ce a fost mai greu a trecut! O sa fie bine curand, o sa vezi!

Multumesc mult, ma simt mai linistita putin acum.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
micu
postare Jun 11 2010, 01:44 PM
Postare #7


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 17
Inscris la: 13-August 09
Membru nr.: 104,216



QUOTE(micu @ Jun 11 2010, 02:39 PM) *
Multumesc mult, ma simt mai linistita putin acum.

dar de iesit afara putem sa iesim? Ca e disperata sa stea afara si sa se joace cu copii.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jun 11 2010, 01:45 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



La inceputul lunii mai, dupa 2 saptamani de la intrarea in colectivitate, Sara a facut febra mare...i-am administrat alternativ supozitor si siropel ( antitermice )...febra a revenit de fiecare data dupa cateva ore...

...neavand probleme in astia 2 ani, nu am avut nici pediatru...asa ca ne-am dus la dr de fam care i-a prescris Zynat pt rosu in gat ( asa a observat ea )...totul a fost bine pana i-am administrat siropelul respectiv...dupa...iar i-a revenit febra... ... ...

In concluzie...ca sa nu scriu povesti...noua nu ne-a fost bun tratamentul cu acest medicament...

dupa o luna de chin am ajuns la injectii: penicilina iar in ultimele 3 zile Cefort...azi am avut ultima injectie...si nu mai zic cat de dureroase au fost aceste din urma...pur si simplu am vazut-o tinandu-se de piciorus ca un om mare si schiopa...:

Sanatate multa tuturor!


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jun 11 2010, 01:46 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



QUOTE(micu @ Jun 11 2010, 02:44 PM) *
dar de iesit afara putem sa iesim? Ca e disperata sa stea afara si sa se joace cu copii.

nu stiu in ce stare a fost copilul tau insa noua ne a interzis spatiile aglomerate , inclusiv parcurile si efortul prea mare...deoarece organismul ei e cam slabit.... oFloare1.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jun 11 2010, 04:14 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(micu @ Jun 11 2010, 02:34 PM) *
Multumesc mult de tot, chiar eram disperata pt ca in afara de febra nu se observa nicio imbunatatire, pot spune chiar ca e mai adormita si mai fara chef decat de obicei. Am aflat azi de la dr ca e viroza si ca acum suntem la apogeu si in 2 zile o sa ne simtim mai bine, dar e asa de mica si imi este asa frica pentru ea..... nu reusesc sa ma opresc din plans. E prima data cand a racit , pana acum nu am avut nicio problema si sunt speriata rau. Cristina

Buna Cristina...te inteleg si stiu cat este de greu sa iti vezi puiul bolnavior...si chiar daca ai experienta si copiii tai au mai trecut de sute de ori prin povesti de raceli urate...tot ai impreisa ca e altfel de fiecare data...si ai senzatia ca nu-i dai de capat...dar te intareste DD ce sa faci...mie mi-au racit grav amandoi copiii la sase luni, daca fata a fost mai rezistenta sa zic si am rezolvat mai repejor cam in zece zile...la baiat a durat vreme de 4 luni din cauza unei pneumonii si scum imi aduc aminte cata disperare a fost in sufletul meu, dar ei sunt destul de rezistenti zic eu si au capacitate buna de recuperare, stiu ca nu va suna incurajator ce iti spun acum...dar sa te pregatesti pentru ca automat daca va merge la cresa su gradi sau scoala si va veni in contact cu multimea de copilasi...va mai contacta si alte forme de viroze...sper eu cat mai usoare...nu mai plange, cauta sa stai de vorba cu dr. sa iti recomande medicatie pentru stimularea imunitatii, pentru ca asta iti va fi de ajutor pe viitor. Sanatate multa!.... trandafir.gif ...si curaj!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 05:48 PM