Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Varsta Potrivita Pt. Clasa 1, de la 6 ani jumate??
mir0108
postare Dec 3 2009, 01:51 PM
Postare #11


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218



QUOTE(Anca74 @ Dec 3 2009, 02:57 PM) *
10 in clasa a 2-a? Pai a mers la aproape 9 ani la scoala? Cati ani mers copilul ala la gradi? Oare unde om ajunge?
Pana la urma nu e bine sa fie diferenta mare intre copii din aceeasi clasa, nu e normal...
Reglementarile ar trebuie sa fie mai clare in acest domeniu, exceptiile sa fie exceptii...

nu atat ca si cadru didactic..cat ca mamica ,sufar din cauza asta!!diferenta mare de varsta in cadrul colectivitatii ,poate avea efecte negative asupra copiilor ,chiar pe termen lung!copii vor avea complexe de inferioritate ,se vor "impaca "cu gandul ca ei nu pot mai mult,etc!!si nu e bine!!
ai dreptate ,anca!anii din urma a fost propusa o lege care sa oblige parintii sa dea copii la scoala la 6 ani ,probabil ca nu este in vigoare ,o demonstreaza realitatea..


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NAZAR
postare Dec 3 2009, 05:41 PM
Postare #12


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 17
Inscris la: 24-November 09
Din: vis-a-vis
Membru nr.: 121,392



QUOTE(mir0108 @ Dec 3 2009, 09:39 AM) *
partners.gif vei simti cand este aylin pregatita de scoala..
si inca ceva:cum se obisnuieste in turcia ?conteaza si varsta celorlalti colegi de clasa!
pentru ca in Ro ,este dificil.copii au in cls 1 varsta intre 6-8 si este inevitabil o diferenta (in general vorbind...!in particular sunt cazuri de copii care merg inca de la 5 ani la scoala !am vazut un caz la stiri:copilul avea 10 ani si era student!!!)


ea a calatorit de la 3 luni peste tot, și se obișnuiește oriunde, dar depinde foarte mult de mediu, clasa, educatoare, persoane ..
acum e in grupa a 2a cu varsta intre 4-5,5 ani, ii place foarte mult invatatoarea și colegii. știu ca e greu unde e diferenta de varsta mare, mai ales ca fetita, de-aia eu aș prefera sa fie printre cei mai mari decat printre cei mai mici din clasa, oricat de capabila ar fi ea mental. sotul spune ca ramane sa mai vb. , dar il cunosc bine și doar amana discutia.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NAZAR
postare Dec 3 2009, 05:46 PM
Postare #13


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 17
Inscris la: 24-November 09
Din: vis-a-vis
Membru nr.: 121,392



QUOTE(EMY2000 @ Dec 3 2009, 09:13 AM) *
eu la sfatul mai mult pers.( invatatoare, doctori, fosti profesori de ai mei) l-am dat pe tony la 7 ani si 9 luni si tot mi se pare ca l-am dat devreme.are un baietel in clasa care in februerie sau martie face 10 ani.si este clasa a 2 a.deci... depinde si de tine si de copil.

... rolleyes.gif și de sot, el se gandește la buget-gradi. e cu plata, și in plus mai vrem un bb, o noua casa, costuri mai mari, iar eu ma gandesc doar cum va face fatza la școala, practic ii rapesc un an din 'libertate' cum s-ar zice smile.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mir0108
postare Dec 3 2009, 07:32 PM
Postare #14


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218




nazar ,cand va fi timpul..incercati sa fiti obiectivi ,atat cat se poate!si hotarati impreuna,e mai bine asa!
!iar banii?? nu trebuie folosita chestia ca argument atunci cand e interesul copilului...il convingi pe al tau daca crezi ca trebuie..eventual te lipsesti de altceva si la binele si educatia copilului ,nu renunti!

mai ai timp pana la ..marea decizie! pana atunci ,fara sa stiti ,poate veti fi in consens.. partners.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NAZAR
postare Dec 4 2009, 12:04 PM
Postare #15


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 17
Inscris la: 24-November 09
Din: vis-a-vis
Membru nr.: 121,392



QUOTE(mir0108 @ Dec 3 2009, 07:32 PM) *
nazar ,cand va fi timpul..incercati sa fiti obiectivi ,atat cat se poate!si hotarati impreuna,e mai bine asa!
!iar banii?? nu trebuie folosita chestia ca argument atunci cand e interesul copilului...il convingi pe al tau daca crezi ca trebuie..eventual te lipsesti de altceva si la binele si educatia copilului ,nu renunti!

mai ai timp pana la ..marea decizie! pana atunci ,fara sa stiti ,poate veti fi in consens.. partners.gif

poate, pana la urma, sper sa-l conving, eu sunt sigura de-asta, cred ca va trebui sa punem pe hartie și sa tragem concluzia.
multumesc tuturor. trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
babytje
postare Dec 6 2009, 09:33 AM
Postare #16


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 483
Inscris la: 22-October 09
Din: Aici
Membru nr.: 117,228



Nazar, sa inteleg ca argumentele tale sunt ca fetitei i-ar fi greu sa care ghiozdanul si ca nu socializeaza imediat.
Dar ea este pregatita mental pentru clasa intai. Nici pe mine nu m-ai convins.
Daca asa se procedeaza in Turcia si ea este pregatita pentru acest pas, eu as da-o la scoala. Ce se face in Turcia la scoala in clasa intai? Poate nu este foarte intensiv, sigur va avea timp si de joaca, nu-i furi copilaria. Si cu ce-i strica in viitor sa fie cu un pas inaintea altora? Iar cu noii colegi si invatatoarea, se va obisnui, pentru ca-i va vedea in fiecare zi. Nu vor fi prieteni din prima saptamana, dar dupa o luna va fi bucuroasa sa mearga la scoala, sa invete lucruri noi.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NAZAR
postare Dec 7 2009, 12:27 PM
Postare #17


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 17
Inscris la: 24-November 09
Din: vis-a-vis
Membru nr.: 121,392



da, babytje, cam astea ar fi argumentele , și in plus capacitatea mentala cu diferenta de 1 an, ma gandesc ca i-ar fi mai ușor sa dea același examene peste 1 an, ma refer mai mult in liceu, facultate.. , practic aceasta diferenta de 1 an ii schimba viata.
in tr. nu știu ce le preda in cls. 1, dar cred ca diferenta nu e prea mare, bastonașe, liniute le face și-acum, nu știu ce sa zic.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
raisa5
postare Aug 4 2010, 11:12 AM
Postare #18


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 37
Inscris la: 26-July 10
Membru nr.: 164,025



Eu cred ca ar trebui sa o dai daca o crezi in stare. Multi parinti si-au dat copii la scoala la 6 ani.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 4 2010, 03:01 PM
Postare #19


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Si parerea mea este ca ar fii bine sa mergeti dupa evolutia ei si nu dupa anumite cinsiderente ale voastre legate de liceu/de viitor.....copilul e bine sa evolueze tot timpul, iar primii 7 ani sunt cei mai importanti..asa ca o stagnare a ei acum, mai ales ca, dupa cate spui este pregatita de urmatorul pas, ar conta in evolutia ei psihica....am auzit cazuri care, copilul retinut inca un an la gradinita pe aceleasi considerente ca ale voastre, ori devine interiorizat....ptr ca simte ca nu face parte acolo unde este....
Babys a mea e nascuta in septembrie...so, va face 5 ani dupa inceperea scolii..aici e lege.....so, va trebuii sa mai asteptam un an pana va putea sa mearga la scoala...asa ca va merge la 6 ani...un an mai tarziu....aici e lege..nu poti inscrie copilul la scoala daca nu are impliniti cei 5 anisori.....


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NAZAR
postare Aug 11 2010, 01:38 PM
Postare #20


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 17
Inscris la: 24-November 09
Din: vis-a-vis
Membru nr.: 121,392



Multumes pt. idei.
Am decis. O vom da la școala dupa ce termina ultimul an de gradi.. Majoritatea din grupa ei au cam aceeași varsta și vor merge la școala. In plus ea deja intreaba cand se termina gradi. sa mearga la școala. Singura pb. e ca nu-i plac literele, știe doar sa-și scrie numele intreg, dar de recunoscut fiecare in parte nu, și refuza sa invete, de cate ori ii spun cate o litera mai tarziu a uitat deja. Cu cifrele nu are pb., stie sa joace remi. Oricum nu vreau sa o fortez, ca apoi sa-i displaca total.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 06:15 PM