Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Bebe De 7 Saptamani Suge Doar 5 Minute La 3-4 Ore
EMY2000
postare Mar 27 2008, 12:30 AM
Postare #11


TONY & ALEX
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,831
Inscris la: 27-October 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 8,671



QUOTE(Alynna @ Mar 26 2008, 10:01 AM) *
sa sti ca noi am facutciuperca la inceput ca nici eu nu stiam.eu o curat zilnic pentru ca ii vad limbuta incarcata si mie frica sincer sa nu o mai patesc o data ca atunci nu putea sa manance de durere.si ma gandesc ca acum cum tot baga orice in gurita glicerina boraxata e si dezinfectant.la noi a intrat in rutina curatarea limbutei si cand ma vede cu degetul bandajatdeschide singura gurita.aseara a fost tare maraita si in timpul noptii sa trezit de multe ori.oare ies dintisorii?

Glicerina boraxata simpla nu isi face iintotdeauna efectul.Am facut si noi afta in gurita, i-am dat cu glicerina boraxata si degeaba, mai rau se incarca limbuta.Am sunat doctora si mi-a zis sa iau glicerina boraxata cu nistatin.Vreau sa va spun ca la cat de incarcata ai era limbuta ma gandeam ca o sa-i dispara abia intr-o zi sau doua.Dar nu a fost asa, am dato de 3 ori si fetita mea nu mai avea nimic.Cat despre supt si noi suntem puturoase, are momente cant trage vreo 5-10 minute si adoarme si nu mai reusesc sa o scol.Si eu una nu am tinut la program, cand a cerut atunci i-am dat, ba chiar sotul ma certat ca ai dau prea des, ca am s-o fac cat un butoias.Cu toate astea are momente cand mananca si la 3-4 ore si momente cand dupa 1 ora jumatate sau 2 i-ar cere de mancare.Si nu pot sa spun ca nu a luat in greutate ca deja ma doare mana cand o tin in brate sa-i dau sa pape.Am nascut-o cu 3.600kg si acum la 1 luna si 3 saptamani are in jur de 5 kg.


--------------------


“Nimeni nu poate sti cu adevarat ce este viata sau ce este lumea sau ce este orice altceva, pana cand nu are un copil pe care sa-l iubeasca. Atunci intreg universul se transforma si nimic nu va mai fi asa cum parea inainte.” Lafcadio Hearn
Nimeni nu poate sa ne faca sa ne simtim inferiori fara voia noastra
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alynna
postare Mar 27 2008, 08:25 AM
Postare #12


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 272
Inscris la: 22-February 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 15,768



QUOTE(adelastefaroi @ Mar 26 2008, 07:48 PM) *
ionela spune-mi te rog i se strange in coltul intern al ochiului(inspre nasuc)o secretie purolitica?Daca da vezi sa nu aiba canalul lacrimar infundat si sa ma scuze alyna ca mereu o comtrazic dar nu ai pune san nu este recomandat(asta doar daca are canalul lacrimar infundat)du-te cu ea la un medic oftalmolog sa fi sigura pt ca trebuie sa ai faci masaj acolo si sa iti dea niste picaturi pt ochi gen netacin.Sa nu te sperii ca nu este ceva grav.Eu stiu de la bebe meu noi am trecut prin mai greu cu ochisorul pana ce nu am ajuns la ac nu am scapat dar era mai marisor avea cam 4 luni. tzuc.gif

Nu este nici o suparare stai linistita draga mea.Poate ca problemele sunt aceleasi dar cu un grad de dificultate mai mare fata de ceea prin ce am trecut eu.Cel mai bine e sa mearga la medic.Pupici la mam floare2.gif ici


--------------------






Experienta este cel mai prost invatator.
Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alynna
postare Mar 27 2008, 08:28 AM
Postare #13


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 272
Inscris la: 22-February 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 15,768



QUOTE(EMY2000 @ Mar 27 2008, 12:30 AM) *
Glicerina boraxata simpla nu isi face iintotdeauna efectul.Am facut si noi afta in gurita, i-am dat cu glicerina boraxata si degeaba, mai rau se incarca limbuta.Am sunat doctora si mi-a zis sa iau glicerina boraxata cu nistatin.Vreau sa va spun ca la cat de incarcata ai era limbuta ma gandeam ca o sa-i dispara abia intr-o zi sau doua.Dar nu a fost asa, am dato de 3 ori si fetita mea nu mai avea nimic.Cat despre supt si noi suntem puturoase, are momente cant trage vreo 5-10 minute si adoarme si nu mai reusesc sa o scol.Si eu una nu am tinut la program, cand a cerut atunci i-am dat, ba chiar sotul ma certat ca ai dau prea des, ca am s-o fac cat un butoias.Cu toate astea are momente cand mananca si la 3-4 ore si momente cand dupa 1 ora jumatate sau 2 i-ar cere de mancare.Si nu pot sa spun ca nu a luat in greutate ca deja ma doare mana cand o tin in brate sa-i dau sa pape.Am nascut-o cu 3.600kg si acum la 1 luna si 3 saptamani are in jur de 5 kg.

Asa este cu nistratin e foarte buna glicerina.Nici eu nu am tinut la program.Copilul trebuie hranit cand e foame si atunci va creste sanatos si frumos jucaus.gif


--------------------






Experienta este cel mai prost invatator.
Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ionela25ela
postare Mar 27 2008, 10:45 AM
Postare #14


Junior
*

Grup: Members
Postari: 13
Inscris la: 24-March 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 18,577




EMY A TA ALUAT BINE FATA DE A MEA.PE CE DATA S-A NASCUT PRINTESA TA .nici eu nu am tinut la program numai ca sunt zile in care doarme [mai ales cand mergem afara] 4 ore si nu papa nimic ,noaptea se trezeste de 2 ori si papa putin .ieri de exemplu DE LA ORA 15 SI JUMATATE PANA LA ORA 20 NU A PAPAT NIMIC ADORMIT SI A PLANS IAR LA ORA 20 A PAPAT BINE 25 DE MINUTE SI 20 DE ML DIN BIBERON [CU LAPTE DE LA MINE].PROBLEMA MEA ESTE CA CA LA NASTERE A AVUT 2.800 KG IAR ACUM LA 7 SAPTAMANI ARE 3.650 KG.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ionela25ela
postare Mar 27 2008, 10:54 AM
Postare #15


Junior
*

Grup: Members
Postari: 13
Inscris la: 24-March 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 18,577



cu ochisorul o sa mergem la dr. acum nu mai are nimic , dar are cum sa fie infundat canalul lacrimar daca ea a plans cu lacrimi??????????
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adelastefaroi
postare Mar 27 2008, 11:35 AM
Postare #16


david teodor
****

Grup: Members
Postari: 728
Inscris la: 25-September 07
Din: FALTICENI
Membru nr.: 7,123



QUOTE(ionela25ela @ Mar 27 2008, 12:54 PM) *
cu ochisorul o sa mergem la dr. acum nu mai are nimic , dar are cum sa fie infundat canalul lacrimar daca ea a plans cu lacrimi??????????


da... asta nu are nici o importanta.Mai spune-mi te rog ti se pare dimineata cand se trezeste ca are ochisorul lipit?Si nu mi-ai raspuns la intrebare se strange o secretie purolitica in coltul ochisorului?Nu o sterge la ochisor nici macar cu ser fiziologic ci cu apa fiarta si racita(din exterior spre interior)si pt fiecare ochisor cate o alta compresa sterila.Vezi ca uneori medicii de familie nustiu despre ce este vb asa ca eu iti recomand sa mergi la un oftalmolog.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EMY2000
postare Mar 27 2008, 02:17 PM
Postare #17


TONY & ALEX
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,831
Inscris la: 27-October 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 8,671



QUOTE(ionela25ela @ Mar 27 2008, 12:45 PM) *
EMY A TA ALUAT BINE FATA DE A MEA.PE CE DATA S-A NASCUT PRINTESA TA .nici eu nu am tinut la program numai ca sunt zile in care doarme [mai ales cand mergem afara] 4 ore si nu papa nimic ,noaptea se trezeste de 2 ori si papa putin .ieri de exemplu DE LA ORA 15 SI JUMATATE PANA LA ORA 20 NU A PAPAT NIMIC ADORMIT SI A PLANS IAR LA ORA 20 A PAPAT BINE 25 DE MINUTE SI 20 DE ML DIN BIBERON [CU LAPTE DE LA MINE].PROBLEMA MEA ESTE CA CA LA NASTERE A AVUT 2.800 KG IAR ACUM LA 7 SAPTAMANI ARE 3.650 KG.

Intradevar a luat bine fata mea.Dar cei drept noi am fost si ceva mai mari,3.600kg si 49 cm.Conteaza si asta foarte mult sa stii.Fetita mea e nascuta pe 4 februarie.Printesa ta are acum cat am avut noi la nastere.Incearca sa-i dai de cate ori plange.Tocmai, noi cand venim de afara ne-am si trezit sa mancam.Nici fata mea nu trage foarte mult, ti-am zis in jur de 10 minute cel mult, dar ai curge foarte mult, si de aia de foarte multe ori se inneaca si ramane fara aer.


--------------------


“Nimeni nu poate sti cu adevarat ce este viata sau ce este lumea sau ce este orice altceva, pana cand nu are un copil pe care sa-l iubeasca. Atunci intreg universul se transforma si nimic nu va mai fi asa cum parea inainte.” Lafcadio Hearn
Nimeni nu poate sa ne faca sa ne simtim inferiori fara voia noastra
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ionela25ela
postare Mar 27 2008, 06:59 PM
Postare #18


Junior
*

Grup: Members
Postari: 13
Inscris la: 24-March 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 18,577



nu are ochisorul lipit,dar secretia o are de fapt a avut o zi asa cum ti-am spus acum nu mai are nimic dar e posibil sa fie canalul lacrimar infundat daca a plans cu lacrimi?????????????
emy fetita mea e mai mica decat a ta cu o zi adica e nascuta pe 5 februarie
fetelor va multumesc pt sfaturi
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariana panca
postare Mar 30 2008, 12:53 AM
Postare #19


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 364
Inscris la: 13-December 07
Din: focsani
Membru nr.: 11,157



QUOTE(ionela25ela @ Mar 24 2008, 10:47 PM) *
fetelor va rog sa ma sfatuiti ce sa fac .copilul meu de 7 saptamani suge doar 5 minute apoi ori adoarme ori nu mai primeste sanul sau biberonul, in greutate a luat in 7 sapt. 850 de grame . plange dar nu f mult si eu cred ca o doare burtica pt ca da din picioruse.daca v-ati confruntat cu astfel de probleme va rog sa ma ajutati

draga mea crede-ma ,copilul meu niciodata nu a stat la san mai mult de max.5min si manca la 3-4ore si in primele 4 luni mi-a luat max.400g/luna!pediatra a spus ca primele 4 luni sub nici o forma lapte praf ptr ca atunci i se formeaza stomacelul si etc...in schimb david nu a plans pana la 4 luni nici de colici,nici de foame(nici acum nu plange de foame),nici de altceva...dar crede-ma ca acum regret ca nu i-am dat lapte praf de la inceput ptr ca acum are 10 luni si nu are nici macar 8 kg!


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miniraton
postare Apr 24 2008, 10:02 PM
Postare #20


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,576
Inscris la: 4-March 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 16,831



Fetelor, am si eu o nepotica mica de o saptamana si jumatate. este cumintica, papa si doarme. Dupa ce bea laptic de la san o pune pe umar si o bate pe spate dar nu da aerul afara. Este normal ?


--------------------



"Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta. Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului"
Elisabeth Stone
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 08:25 PM