Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

48 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Posibil Sarcina?
sunshine
postare Mar 22 2007, 08:27 AM
Postare #21


Member
***

Grup: Members
Postari: 196
Inscris la: 21-March 07
Membru nr.: 2,766



N-ar trebui sa fie nici o problema daca ai luat pastila in maximum 24 de ore de la contact.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Mar 22 2007, 03:01 PM
Postare #22


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



QUOTE(daria @ Mar 21 2007, 08:38 PM) *
[b]buna fetelor! sunt o noua membra pe acest site si as vrea sa aflu parerea voastra. problema mea incepe cu:am avut contact sexual pe data de 16 martie. l-am inceput protejat dar din pacate prezervativul s-a rupt. menstruatia ar trebui sa-mi vina pe data de 22-23 martie. precizez ca dupa 6 ore de la contact am luat pilula de a doua zi.problema este ca de vreo doua zile am dureri de cap. e posibil sa fie de la pilula?exista riscul unei sarcini?astept raspuns sad.gif



stai linistita, sigur pilula si-a facut efectul...numai ca ai grija ca aceasta pilula poate provoca dereglari..
eu am patit-o si ani de zile am tras pe urma...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Mar 22 2007, 03:10 PM
Postare #23


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



QUOTE(aly82 @ Mar 18 2007, 09:35 AM) *
biggrin.gif buna fetelor!!! Va multumesc din suflet pt raspunsuri! menstruatia ar trebui sa-mi vina cam in jurul datei de 21 martie. am aproape toate simptomele de menstr. doar ca nu ma dor sanii. in schimb balonare, sani mariti, cateodata repulsie fata de unele mancaruri, dureri de spate, parca si un pic de temperatura ( cu toate ca nu stiu de temp bazala, nu mi-am luat-o niciodata). cred ca cel mai sigur astept pana joi-vineri, si, daca nu voi avea surprize neplacute, rolleyes.gif atunci imi voi face testul. keep in touch. cool.gif ( va tin la curent cu tot ce se mai intampla)
Va pup dulce pe toate!!!!! tzuc.gif



daca menstruatia trebuia sa iti vina pe 21 si nu ti-a venit, nu te grabi cu testul. testul facut prea repede poate iesi fals negativ. cumnata mea si-a facut la o saptamana de intarziere a menstruatiei si i-a iesit negativ.l-a repetat peste o sap si i-a iesit pozitiv.
nu zic ca e o regula...poate la unele femei iese pozitiv si la putina vreme dupa ovulatie si fecundare...doar ca exista si posibilitatea ca fiind facut prea devreme sa iasa negativ...

sa ne tii la curent.

sper sa fie bb.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aly82
postare Mar 22 2007, 04:12 PM
Postare #24


Junior
*

Grup: Members
Postari: 14
Inscris la: 9-March 07
Membru nr.: 2,549




:Dam sa incep si acest mesaj cu aceleasi multumiri calde si venite din suflet pt informatiile date hug.gif . suntem in ziua de 22 martie, iar cm nu a venit. tin sa precizez ca simptomele s-au mai estompat, dar inca predomina unele dintre ele: sani mariti dar nedurerosi, balonare, somnolenta ( cand vin de la scoala pe la 2.3, simt ca nu main pot si pe la 3.30 -4 ma culc pana pe la 6.30-7. ) cand am mers zilele trecute cu microbuzul, mi-a venit rau, chiar daca mie nu mi-e rau de regula pe masina. totusi sanii nu ma dor deloc, chiar daca asta era inainte un semn ca trebuie sa-mi vina, acum parca sunt in perioada fertila bananab.gif ( am si niste scurgeri albicioase blush.gif ). nu stiu ce sa cred........mai astept oricum cafea.gif , pe urma fac un test.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Mar 22 2007, 04:50 PM
Postare #25


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(aly82 @ Mar 22 2007, 04:12 PM) *
:Dam sa incep si acest mesaj cu aceleasi multumiri calde si venite din suflet pt informatiile date hug.gif . suntem in ziua de 22 martie, iar cm nu a venit. tin sa precizez ca simptomele s-au mai estompat, dar inca predomina unele dintre ele: sani mariti dar nedurerosi, balonare, somnolenta ( cand vin de la scoala pe la 2.3, simt ca nu main pot si pe la 3.30 -4 ma culc pana pe la 6.30-7. ) cand am mers zilele trecute cu microbuzul, mi-a venit rau, chiar daca mie nu mi-e rau de regula pe masina. totusi sanii nu ma dor deloc, chiar daca asta era inainte un semn ca trebuie sa-mi vina, acum parca sunt in perioada fertila bananab.gif ( am si niste scurgeri albicioase blush.gif ). nu stiu ce sa cred........mai astept oricum cafea.gif , pe urma fac un test.

Din ce zici,esti...si nu esti inarcinata.Somnul,se poate sa il ai din cauza asteniei de primavara.Eu te sfatuiesc sa mai astepti o saptamana,si apoi sa iti faci un test de sarcina.pupici


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Mar 22 2007, 10:40 PM
Postare #26


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



QUOTE(aly82 @ Mar 22 2007, 04:12 PM) *
:Dam sa incep si acest mesaj cu aceleasi multumiri calde si venite din suflet pt informatiile date hug.gif . suntem in ziua de 22 martie, iar cm nu a venit. tin sa precizez ca simptomele s-au mai estompat, dar inca predomina unele dintre ele: sani mariti dar nedurerosi, balonare, somnolenta ( cand vin de la scoala pe la 2.3, simt ca nu main pot si pe la 3.30 -4 ma culc pana pe la 6.30-7. ) cand am mers zilele trecute cu microbuzul, mi-a venit rau, chiar daca mie nu mi-e rau de regula pe masina. totusi sanii nu ma dor deloc, chiar daca asta era inainte un semn ca trebuie sa-mi vina, acum parca sunt in perioada fertila bananab.gif ( am si niste scurgeri albicioase blush.gif ). nu stiu ce sa cred........mai astept oricum cafea.gif , pe urma fac un test.


da, cel mai bine e sa mai lasi sa treaca o saptamana...
nici eu cand am ramas insarcinata nu aveam deloc sani durerosi si mariti..
scurgeri pot fi de tot soiul, dar stiu sigur (cel putin la mine asa a fost..) ca ar trebui ca, corpul galben sa isi continue secretia...(sunt de fapt scurgerile galbui care apar dupa ovulatie si care inceteaza inainte de menstruatie..). in caz de sarcina, ele continua in primele luni pt a asigura cumva "cuibul" embrionului.
este de fapt progesteronul.
daca le ai pe astea si temperatura bazala peste 37 grade (rectal, inainte de a te ridica din pat dimineata) sigur esti insarcinata.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebel
postare Mar 23 2007, 11:04 AM
Postare #27


Junior
*

Grup: Members
Postari: 17
Inscris la: 23-March 07
Membru nr.: 2,807



Buna fetelor.
Sunt noua pe forum si am si eu o problema.
Nu stiu daca sunt insarcinata.
Am o intarziere de 12 zile si cele 2 teste de sarcina pe care le-am facut pana acum au fost neclare. Poate au fost prea devreme facute dar asta ma tine cu aceasta nedumerire. Nu prea am stari de graviditate decat intarzierea cm , sanii mai sensibili si unele dureri abdominale. Incerc de 4 ani sa raman gravida iar intarziere de cm nu am avut pana acum. Din pacate doctorul meu este in strainatate inca o saptamana si stau ca pe jar acum. Nu stiu ce as mai putea face ca sa mi se confirme daca este sarcina sau nu. Poate ma ajutati cu sfaturi. 1_3ani.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Mar 23 2007, 12:27 PM
Postare #28


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



QUOTE(bebel @ Mar 23 2007, 11:04 AM) *
Buna fetelor.
Sunt noua pe forum si am si eu o problema.
Nu stiu daca sunt insarcinata.
Am o intarziere de 12 zile si cele 2 teste de sarcina pe care le-am facut pana acum au fost neclare. Poate au fost prea devreme facute dar asta ma tine cu aceasta nedumerire. Nu prea am stari de graviditate decat intarzierea cm , sanii mai sensibili si unele dureri abdominale. Incerc de 4 ani sa raman gravida iar intarziere de cm nu am avut pana acum. Din pacate doctorul meu este in strainatate inca o saptamana si stau ca pe jar acum. Nu stiu ce as mai putea face ca sa mi se confirme daca este sarcina sau nu. Poate ma ajutati cu sfaturi. 1_3ani.gif



ce inseamna ca testele sunt neclare? apare o a doua liniuta mai slaba?
in acest caz e sarcina, dar probabil e facut prea devreme testul.repetat peste putin timp va arata si a doua liniuta mai pronuntat.
stiu ca la 10 zile de intarziere a menstruatiei testul de sarcina e sigur. din moment ce au trecut 12 zile, eu cred ca e sarcina sigur.
ia-ti temperatura bazala dimineata la prima ora, inainte de ridicarea din pat. daca stii sigur ca ai ovulat si poti aproxima aceasta data..si obtii o temperatura de 37 grade minim, sigur e sarcina.
faptul ca nu exista simptome, nu e deloc relevant. nici eu nu prea am avut simptome, decat arsuri la stomac..
sa ne tii la curent.



--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Mar 23 2007, 12:29 PM
Postare #29


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



QUOTE(bebel @ Mar 23 2007, 11:04 AM) *
Buna fetelor.
Sunt noua pe forum si am si eu o problema.
Nu stiu daca sunt insarcinata.
Am o intarziere de 12 zile si cele 2 teste de sarcina pe care le-am facut pana acum au fost neclare. Poate au fost prea devreme facute dar asta ma tine cu aceasta nedumerire. Nu prea am stari de graviditate decat intarzierea cm , sanii mai sensibili si unele dureri abdominale. Incerc de 4 ani sa raman gravida iar intarziere de cm nu am avut pana acum. Din pacate doctorul meu este in strainatate inca o saptamana si stau ca pe jar acum. Nu stiu ce as mai putea face ca sa mi se confirme daca este sarcina sau nu. Poate ma ajutati cu sfaturi. 1_3ani.gif



o a doua liniuta prezenta, indiferent cat de slaba e, inseamna sarcina. la mine asa a fost. era f necalara.
incearca totusi si o alta marca de test de sarcina.



--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebel
postare Mar 23 2007, 12:35 PM
Postare #30


Junior
*

Grup: Members
Postari: 17
Inscris la: 23-March 07
Membru nr.: 2,807



QUOTE(Alexandrina @ Mar 23 2007, 12:27 PM) *
ce inseamna ca testele sunt neclare? apare o a doua liniuta mai slaba?
in acest caz e sarcina, dar probabil e facut prea devreme testul.repetat peste putin timp va arata si a doua liniuta mai pronuntat.
stiu ca la 10 zile de intarziere a menstruatiei testul de sarcina e sigur. din moment ce au trecut 12 zile, eu cred ca e sarcina sigur.
ia-ti temperatura bazala dimineata la prima ora, inainte de ridicarea din pat. daca stii sigur ca ai ovulat si poti aproxima aceasta data..si obtii o temperatura de 37 grade minim, sigur e sarcina.
faptul ca nu exista simptome, nu e deloc relevant. nici eu nu prea am avut simptome, decat arsuri la stomac..
sa ne tii la curent.



Multumesc pentru parere. Da, testele au avut 2 liniute, una clara si alta foarte slab colorata. Am cumparat 2 teste diferite, Barza si Femina si au fost facute dimineata. Atunci eram sigura ca nu e sarcina dar acum dupa o asa intarziere nu stiu ce sa zic. O sa tin cont de parere si o sa-mi iau si temperatura dimineata. Asta nu am facut.
Va tin la curent.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

48 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 01:10 PM