Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Octavian Paler
VALERIA OANA
postare Feb 21 2008, 10:45 AM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Nu ati avut niciodata impresia ca cineva da glas celor mai tainice ganduri ale voastre? Ca cineva are curajul de a rosti cele mai fanteziste si cele mai nepatrunse ganduri pe care nu aveti curajul de a vi le spune nici macar in cele mai sincere momente?
Uneori, citind o carte sau ascultand o poezie, avem impresia ca noi suntem cei ce am scris randurile respective....avem impresia ca intr-un colt al creierului nostru se afla un pitic ce rosteste cu glas tare ce noi nu indraznim. Citind publicatiile lui Octavian Paler, am constatat ca el este "Piticul" meu.
Cu mult respect maestre, ma inchin in fata memoriei tale....


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
4 Pagini V   1 2 3 > »   
Start new topic
Raspunsuri (1 - 9)
VALERIA OANA
postare Feb 21 2008, 11:01 AM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



AUTOPORTRET INTR-O OGLINDA SPARTA


Cand aveam posibilitatea sa-mi indeplinesc visul, mi-am dat seama ca si pasiunile imbatranesc.

Nu stiu daca pot pretinde ca am stiut ce vreau de la viata. Nu mi-ai lipsit tintele false si entuziasemele naive.

Niciodata n-ai avut suficienta imaginatie pentru a-ti inchpui lumea fara tine. Chiar daca n-ai mers cu vanitatea pana la paranoia de a crede ca lumea se invarte in jurul tau, ca e nerabdatoare sa auda ce spui, ti-a lipsit inteligenta, sau puterea de a accepta ca nu insemin mai mult decat fotografiile ingalbenite pe care cineva, dupa tine, le va arunca la gunoi.

Si nu jucam doar pentru altii comedia de a vrea sa parem mai buni decat in realitate. O jucam si pentru noi.

Cam toate certitudinile mele, cate au fost, sunt acum ciuruite de indoieli, ca niste haine roase de molii. Mi-ar fi greu sa numesc una intacta.

Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete.

Trecutul traieste, e viu, ia parte la prezent, il influenteaza si se schimba in functie de ceea ce ni se intampla.

"mai tarziu" devenea "prea tarziu"

Am inceput sa-mi dau seama ca, din actor pe scena vietii, deveneam un figurant.

Memoria isi aminteste chiar si de uitare.

Doar din amintiri mai pot crede ca vara e anotimpul destinului meu.

Trebuie sa ari cande e timpul sa ari, nu cand ai chef.

Eu am reusit sa am, azi, numai indoieli si sa nu mai ridic ochii spre cer decat ca sa stiu cand trebuie sa iau umbrela.

Cerul devenise pentru mine ceea ce este pentru orice bucurestean. Ceva lipsit de orice fior metafizic, un albasttru decolorat banal, murdarit de fumul fabricilor, de unde cand se innoreaza, cad ploile care umplu orasul de balti.

Ramas singur, doream sa fiu cu altii. Fiind cu altii si nereusind sa ma integrez in atmosfera, preferam sa raman singur.

Tot ce pierdem, pierdem pentru totdeauna.

Ceea ce nu traim la timp, nu mai traim niciodata.

Calul troian era demult pe strazile Romei. Il reprezentau viciile, coruptia, despotismul sangeros, cinicii de tot felul si, nu in ultimul rand, resemnarea.

Probabil trebuie sa pierzi ceva, ca sa-i dai o alura sentimentala.

Orice "paradis" nu poate fi decat o mare simplitate.

Am avut nevoie mereu de un zid de care sa ma sprijin. Cand el mi-a lipsit, am intrat in panica.

O viata mediocra poate fi justificata. Mai ales intr-o lume mediocra. Dar mediocritatea iluziilor nu are nici o scuza. Nimic nu ne opreste sa visam fara masura.

Ma pot uita, oare, in oglinda sparta a memoriei mele fara teama ca am ratat tocmai ceea ce n-as fi vrut sa ratez?

Am aflat ca exista o limba pe care o vorbeste un singur om. Dar cu cine discuta?

Forma cea mai subtila in care se poate infatisa un mister este banalitatea.

Dumnezeu a creat lumea in asa fel incat sa regretam aproape totdeauna prea tarziu.

A muri inseamna a te muta intr-o stea.

Dumnezeu a creat omul, insa l-a lasat pe diavol sa-l finiseze, iar diavolul n-are masura.

Acesta pare a fi trecutul. Un limbaj.

Atent prea mult la amanunte, nu risc, oare, sa scap esentialul?




--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Feb 22 2008, 09:21 AM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Sa astepti oricat.
Sa astepti orice.
Sa nu-ti amintesti in schimb orice.Nu sunt bune decat amintirile
care te ajuta sa traiesti in prezent.
Sa nu numeri zilele.
Sa nu uiti ca orice asteptare e provizorie chiar daca dureaza
toata viata.
Repeta ca nu exista pustiu. Exista doar incapacitatea noastra
de a umple golul din care traim.
Nu pune in aceeasi oala si rugaciunea si pe Dumnezeu.Rugaciunea
este uneori o forma de a spera a celui ce nu indrazneste sa spere
singur.
Daca gandul asta te ajuta,nu ezita sa recunosti ca speri neavand
altceva mai bun de facut sau chiar pentru a te feri de urmarile
faptului ca nu faci nimic.
Binecuvanteaza ocazia de a-ti apartine in intregime.Singuratatea
e o barfa care nu te invinuieste ca esti egoist.
Aminteste-ti ca paradisul a fost,aproape sigur,intr-o grota.



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 27 2008, 08:54 AM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




Din suflet pentru Oana... partners.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


DEFINITII de Octavian PALER
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Mar 14 2008, 02:39 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Multumesc Rux.
Dumnezeu a creat lumea in asa fel incat sa regretam aproape totdeauna prea tarziu.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Mar 18 2008, 01:13 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



Focul

Nu-i adevarata povestea ca oamenii au descoperit focul
lovind doua pietre.
Focul a aparut altfel,cand singuratatea primului om
s-a lovit de prima intrebare,
cand un om s-a gandit sa prefaca ranile lui in speranta,
sa-si lumineze mainile
si teama de el.
Poate focul n-a fost decat un mijloc de a lupta impotriva cenusii,
cand vulturii coboara in noi
si ne temem.

http://www.youtube.com/watch?v=d5PoIrcyd34

... trandafir.gif


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
april
postare Mar 18 2008, 08:22 PM
Postare #7


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 122
Inscris la: 10-December 07
Membru nr.: 11,041



Cu multa stima pentru tine, Oana!

Avem timp
( varianta completa de Octavian Paler)

Avem timp pentru toate.
Sa dormim, sa alergam in dreapta si-n stanga,
sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,
sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine,
avem timp sa citim si sa scriem,
sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris,
avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam,
avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.
Avem timp pentru ambitii si boli,
sa invinovatim destinul si amanuntele,
avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident oarecare, avem timp sa ne-alungam intrebarile, sa amanam raspunsurile, avem timp sa sfaramam un vis si sa-l reinventam, avem timp sa ne facem prieteni, sa-i pierdem, avem timp sa primim lectii si sa le uitam dupa-aceea, avem timp sa primim daruri si sa nu le-ntelegem. Avem timp pentru toate.
Nu e timp doar pentru putina tandrete.
Cand sa facem si asta murim.
Am invatat unele lucruri in viata pe care vi le impartasesc si voua !! Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita. Restul ... depinde de ceilalti. Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie Altora s-ar putea sa nu le pase. Am invatat ca dureaza ani sa castigi incredere Si ca doar in cateva secunde poti sa o pierzi Am invatat ca nu conteaza CE ai in viata Ci PE CINE ai. Am invatat ca te descurci si ti-e de folos farmecul cca 15 minute Dupa aceea, insa, ar fi bine sa stii ceva. Am invatat ca nu trebuie sa te compari cu ceea ce pot altii mai bine sa faca Ci cu ceea ce poti tu sa faci Am invatat ca nu conteaza ce li se intampla oamenilor Ci conteaza ceea ce pot eu sa fac pentru a rezolva
Am invatat ca oricum ai taia
Orice lucru are doua fete
Am invatat ca trebuie sa te desparti de cei dragi cu cuvinte calde. S-ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi
Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti
Am invatat ca eroi sunt cei care fac ce trebuie, cand trebuie Indiferent de consecinte
Am invatat ca sunt oameni care te iubesc
Dar nu stiu s-o arate
Am invatat ca atunci cand sunt suparat am DREPTUL sa fiu suparat Dar nu am dreptul sa fiu si rau
Am invatat ca prietenia adevarata continua sa existe chiar si la distanta Iar asta este valabil si pentru iubirea adevarata Am invatat ca, daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tu Nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul. Am invatat ca indiferent cat de bun iti este un prieten Oricum te va rani din cand in cand. Iar tu trebuie sa-l ierti pentru asta.
Am invatat ca nu este intotdeauna de ajuns sa fi iertat de altii Cateodata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti Am invatat ca indiferent cat de mult suferi, Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta.
Am invatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii Am invatat ca, daca doi oameni se cearta, nu inseamna ca nu se iubesc Si nici faptul ca nu se cearta nu dovedeste ca se iubesc. Am invatat ca uneori trebuie sa pui persoana pe primul loc Si nu faptele sale
Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru
Si pot vedea ceva total diferit
Am invatat ca indiferent de consecinte
Cei care sunt cinstiti cu ei insisi ajung mai departe in viata
Am invatat ca viata iti poate fi schimbata in cateva ore
De catre oameni care nici nu te cunosc.
Am invatat ca si atunci cand crezi ca nu mai ai nimic de dat Cand te striga un prieten vei gasi puterea de a-l ajuta.
Am invatat ca scrisul
Ca si vorbitul
Poate linisti durerile sufletesti
Am invatat ca oamenii la care tii cel mai mult
Iti sunt luati prea repede ...
Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama
Unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile.
Am invatat sa iubesc
Ca sa pot sa fiu iubit
Am invatat...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Mar 20 2008, 10:33 AM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



“Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca. Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita” dar „oricum ai taia, orice lucru are doua fete” deci si eu asa ca „Restul ... depinde de ceilalti”. Un lucru in care m-am luptat sa cred e ca ”trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea. Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii”. depinde ce contine acel trecut pentru ca unele fapte nu pot fi ignorate si unele consecinte nu pot fi surmontate. Esti omul trecutului tau. Candva, acel TU nu era definit, era in
formare si s-a schitat ca raspuns la stimulii actuali in acel timp. De atunci iti faci idee despre cum ai vrea sa nu fie desi habar n-ai care e alternativa. Important e sa fie ALTFEL! Esti optimist, nu esti prost, ai expectante mari de la tine si de la ei, le oferi sinceritate, respect, apoi refuzi sa o mai faci, le intorci spatele, le arati ca nimeni nu e de neinlocuit, incerci sa te convingi si pe tine de asta, urli, te intrebi cand ai avut timp sa gresesti atat de mult ca instantele alea mai mari ca vointa si creierul tau sa-ti aplice acest tratament. Si atunci inveti ca „indiferent cat de mult suferi, lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta”. Iti propui sa pedepsesti orice urma de slabiciune care apare in tine pentru ca „doi
oameni pot privi acelasi lucru si pot vedea ceva total diferit”. Si alegi ca ce vezi tu e corect incercand sa stabilesti niste certitudini. Slabiciunea (sentimentul) pentru cineva iti creste disponibilitatea catre ascultarea cu atentie a parerii lui si asta ar darama edificiul tau. Apoi mai cresti un pic si, da, vezi ca nu esti
centrul universului si ca lumea merge linistita inainte fara participarea ta activa la ceva, la orice. Te vezi iar mic intre elefanti care fie ca se apropie cu afectiune sau cu agresiune de tine, te calca in picioare pentru ca nu-ti banuiesc fragilitatea. Te repliezi, iti redefinesti parametrii si cred ca atunci inveti ca „cei care sunt
cinstiti cu ei insisi ajung mai departe in viata”. Te uiti in urma si vezi ca mai mult de jumatate din alegerile care ti-au trasat drumul nu au fost ale tale si din restul mare parte au fost facute prin excludere mai degraba decat prin afinitati reale... Pentru ca acea prima idee a ramas: asa nu! dar cum? Te sperii de tine, te urasti, te condamni si te blamezi. te refugiezi intr-o noua idee : „nu este intotdeauna de ajuns sa fii iertat de altii. Cateodata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti"” Dar (ca sa vezi!!!) nu esti omul care dea vina pe altii.
Si ei au avut motivatiile lor, si ei sunt oamenii trecutului lor. Nu poti sa te ierti pentru ca dintr-un punct puteai schimba ceva. Puteai sa schimbi macazul si sa intri in alta lupta. Aici e mai delicat pentru ca, vezi tu, e ca intr-un sistem opresiv.. Ani de zile scopul tau e
sa-l subminezi, iar cand el se surpa te trezesti fara obiectul urii, fara dusman. Esti liber... Dar prea tarziu. E un decalaj pe care trebuie sa-l recuperezi rapid si te darama spatiul asta nou din jur. In toata acea perioada de izolare sperai in lucruri de genul „sunt
oameni care te iubesc dar nu stiu s-o arate”. Revelatia de dupa razboi e tocmai confirmarea! Te bucuri dar nu mai poti sa te dedici lor cum ai fi facut-o daca nu te-ar fi tarat prin suparari. Devii circumspect dar constiinta iti spune ca atunci ”cand sunt suparat am DREPTUL sa fiu suparat. Dar nu am dreptul sa fiu si RAU”. Nu vrei sa-i dezamagesti dar diferentele sunt deja prea mari si orice fapta a ta pare o rautate. Ei te-au pierdut undeva pe drum si nu te mai cunosc pentru ca au fost absenti la schimbarile petrecute in tine in toti anii astia”. Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile”. Ca un lait-motiv, consideri ca vina iti apartine si te macina cum sa faci ca sa pastrezi echilibrul intre ce vrei tu si ce vor ei. Fugi dintr-o extrema in alta: te izolezi sau te dedici cu frenezie anturajului. Cauti mereu varianta aia care sa contrasteze cu asa nu-ul. Mai inveti cu dezamagire ca asa nu-urile sunt inca multe altele decat ala initial de care fugeai. Si apoi...”viata iti poate fi schimbata in cateva ore de catre oameni care nici nu te cunosc”. Pentru ca iti ilumineaza toate lucrurile pe care le-ai invatat si tu nu stiai ca le stii.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jan 26 2009, 10:46 AM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Completez si eu colectia ta de poezii cu alte versuri... oFloare1.gif

Octavian Paler - Singuratate

Voi care va intoarceti acasa
si dupa ce-ati inchis usa
spuneti “buna seara”
voi nu stiti ce-nseamna
sa intri pe usa tacind.


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Jan 26 2009, 10:23 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Poezia asta imi aminteste de ziua cand m-am intors de la maternitate cu mainile goale


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 10:16 AM