Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mancare Pentru Bebelusi
mumu74
postare Oct 2 2007, 07:50 AM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(Dana81 @ Oct 2 2007, 01:04 AM) *
sad.gif vezi? nici nu mai sti ce sa crezi sad.gif doctoritza noastra ne-a spus sa renuntzam la milumil pt lapicul de vaca sad.gif la inceput jumate-jumate cu milumil,apoi trei sferturi lapte de vaca si doar un sfert milumil si apoi gata cu laptele praf!!! cica il unfla sad.gif voi ce zicetzi? copilul meu are 5 luni si are aproape 9 kg dar sincer va spun k nu gras sau umflat sad.gif sa-l bag la cura cum ne-a zis?????????

Nu face prostii! Ce cura? Nici vorba! Si eu imi faceam griji ca e prea grea! Dar am inceput diversificarea mai tarziu si acum e ok! In legatura cu laptele de vaca - nu te grabi! Lasa-l dupa ce implineste anul sau chiar si mai tarziu daca se poate.
Dar poti citi aici discutii foarte interesante despre:
Laptele de vaca
Laptele de capra
Iaurtul intre mit si realitate
Biscuitii cu gluten
Bebe mananca mult
... si mai sunt! Pana te vei obisnui cu structura forumului si cum sa gasesti discutii care te intereseaza... lectura placuta! wink.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinabc
postare Oct 2 2007, 05:30 PM
Postare #12


Member
***

Grup: Members
Postari: 437
Inscris la: 20-June 07
Membru nr.: 4,590



QUOTE(Dana81 @ Oct 2 2007, 01:04 AM) *
sad.gif vezi? nici nu mai sti ce sa crezi sad.gif doctoritza noastra ne-a spus sa renuntzam la milumil pt lapicul de vaca sad.gif la inceput jumate-jumate cu milumil,apoi trei sferturi lapte de vaca si doar un sfert milumil si apoi gata cu laptele praf!!! cica il unfla sad.gif voi ce zicetzi? copilul meu are 5 luni si are aproape 9 kg dar sincer va spun k nu gras sau umflat sad.gif sa-l bag la cura cum ne-a zis?????????

oricum ai sa gasesti multe pareri diferite chiar ,din partea medicilor
legat de milumil si noua ne-au zis 2 pediatri ca umfla fara rost( bebelusa noastra lua in greutate peste medie),asa incat am inlocuit milumilul cu bebelac,pe care l-a baut cu aceeasi pofta,dar a si continuat sa ia in greutate cam in acelasi ritm
laptele de vaca zic eu ca e cam gras pt ficatelul copilului,mai ales pana intr-un an
iar despre cura nu incerca sa privezi copilul de mesele lui normale sau sa incerci sa il incadrezi in niste tipare date de graficele doctorilor,important e sa fie sanatos si sa il observi sa nu fie obez
daca bb papa cantitatile si alimentele corespunzatoare varstei lui,e ok(iti scrie o mama de copila pufoasa care la 1 an are 12 kg,dar si 82 cm)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edyke
postare Oct 3 2007, 07:35 AM
Postare #13


Junior
*

Grup: Members
Postari: 18
Inscris la: 28-September 07
Membru nr.: 7,261



pe cuvant ca doctorii astia sunt culmea mai bebelul meu are 4 luni acuma afacut in 30 si dr. mi-a zis ca sa-ncep sa-i dau danone dar dinacela simplu nu cu fructe cate o ling. doua apai ce sa fac ????????? caci sut confuza de tot , i-am dat mar cu biscuite tot ca mi-a recom,andat dr. dar nu a mancat asa de urat face de parca se ineaca sau cava nu a mancat nici macar o ling. ca sa ii dau daca voi ziceti ca astea nu-s bune CATI DOCTORI ATATEA PARERI !!!!!!!!! ASA CEVA .........ajutati-ma si spuneti-mi va rog si copii vostri mananca de parca se in eaca la inceput ca nu stiu ce sa fac?/
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamazmeilor
postare Oct 3 2007, 11:02 AM
Postare #14


Junior
*

Grup: Members
Postari: 14
Inscris la: 31-July 07
Din: iasi
Membru nr.: 5,576




QUOTE(Dana81 @ Oct 2 2007, 01:04 AM) *
sad.gif vezi? nici nu mai sti ce sa crezi sad.gif doctoritza noastra ne-a spus sa renuntzam la milumil pt lapicul de vaca sad.gif la inceput jumate-jumate cu milumil,apoi trei sferturi lapte de vaca si doar un sfert milumil si apoi gata cu laptele praf!!! cica il unfla sad.gif voi ce zicetzi? copilul meu are 5 luni si are aproape 9 kg dar sincer va spun k nu gras sau umflat sad.gif sa-l bag la cura cum ne-a zis?????????

FETITA MEA ARE 5,5 LUNI SI 8,8 KG.NU IMI FAC NICI CEA MAI MICA PROBLEMA CA AR FI GRASA.ESTE DESTUL DE INALTA SI ARATA EXTRAORDINAR.AM PRIMIT DE FIECARE DATA NOTA 10 DE LA DR. DE FAMILIE.VEZI CA MAI SUNT TOTUSI SI DR. CU MENTALITATI INVECHITE. DACA TU CONSIDERI CA PUIUL TAU E SANATOS,MAI CONSULTA SI UN ALT MEDIC CA E MAI BINE ASA DECAT SA ITI INFOMETEZI COPILUL.SUCCES! wub.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamazmeilor
postare Oct 3 2007, 11:11 AM
Postare #15


Junior
*

Grup: Members
Postari: 14
Inscris la: 31-July 07
Din: iasi
Membru nr.: 5,576



QUOTE(edyke @ Oct 3 2007, 08:35 AM) *
pe cuvant ca doctorii astia sunt culmea mai bebelul meu are 4 luni acuma afacut in 30 si dr. mi-a zis ca sa-ncep sa-i dau danone dar dinacela simplu nu cu fructe cate o ling. doua apai ce sa fac ????????? caci sut confuza de tot , i-am dat mar cu biscuite tot ca mi-a recom,andat dr. dar nu a mancat asa de urat face de parca se ineaca sau cava nu a mancat nici macar o ling. ca sa ii dau daca voi ziceti ca astea nu-s bune CATI DOCTORI ATATEA PARERI !!!!!!!!! ASA CEVA .........ajutati-ma si spuneti-mi va rog si copii vostri mananca de parca se in eaca la inceput ca nu stiu ce sa fac?/

NU TE GRABI!MEDICUL TAU CRED CA ARE O PROBLEMA MAAAAARE!LAPTELE TAU E CEL MAI BUN!TU TREBUIE SA ITI HRANESTI COPILUL CU CEVA DE CONSISTENTA LAPTELUI TAU SAU DOAR CEVA MAI GROS!IN PLUS NU ESTE BINE SA II DAI IAURT ASA DEVREME(MAI ALES CU CONSERVANTI)AI CITIT DE CURIOZITATE,INGREDIENTELE ?DA-I COPILULUI SUC DE FRUCTE SAU PIURE DE FRUCTE BINE PASAT(MAR,PIERSICA).INCEARCA SUC DE MORCOV,FETITA MEA IL ADORA(AVEM 5,5 LUNI) . SCHIMBA MEDICUL CRED CA ASTA E CEL MAI BUN SFAT!SUCCES!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxana_hribat
postare Oct 3 2007, 11:54 AM
Postare #16


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 276
Inscris la: 23-January 07
Din: bucuresti
Membru nr.: 1,655



pt ca medicul de familie e.... medic de familie si nu e pediatru, iti recomand sa inscrii copilul si la un medic pediatru. eu asa am facut, la dr de familie nu merg decat pt vaccinuri si in rest apelez la cel pediatru. sunt super multumita, vei simti diferenta, ei sunt specializati in prob cu copii.
bebe meu are 5 luni jumate, pt ca uneori nu aveam lapte suficient ii dadeam lapte praf, humana, multa lume zice ca prod humana sunt cele mai bune, sunt de acord si eu. am inceput pe la 4 luni cu suc de morcov si mar, apoi am introdus si nectarina. dupa o sapt i-am dat si pireu de fructe(mar si nectarina). dupa vreo 2 sapt am facut supica de lugume, in felul urmator: pastarnac, morcov, telina, ardei, dovlecel, rosie. pasate toate in afara de ardei si telina. acum ii pun si piept de pui, il pasez si pe acesta. supa o sarez putin ca la inceput i-am dat nesarata si nu vroia sa o pape, asa cu putina sare ii place. cand ma grabesc si nu am timp sa-i fac papica ii dau cereale, tot humana, de la 4 luni sunt cu: mar, banana si lapte, sau piersica maracuja si lapte, 3 sortimente sunt pt bebei de 4 luni.
acum fructe ii dau mai multe, ii fac suc de struguri, portocale.
am inceput sa-i dau galbenus (albus doar du 1 an), amestecat cu supa. lactate inca nu i-am dat, dar mi-a zis dr sa incep sa-i dau branzica, mi-a zis ca pot sa-i dau si cumparata, dar sa fie ceva bun, cica este o firma italiana care fac o branzica excelenta pt bebei, se gaseste in supermarcheturi.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxana_hribat
postare Oct 3 2007, 11:56 AM
Postare #17


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 276
Inscris la: 23-January 07
Din: bucuresti
Membru nr.: 1,655



aaaaaaaaaa, la pireul de fructe pune biscuite, eu ii cumpar biscuiti pt copii(nestle)


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Oct 3 2007, 07:52 PM
Postare #18


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(roxana_hribat @ Oct 3 2007, 12:56 PM) *
aaaaaaaaaa, la pireul de fructe pune biscuite, eu ii cumpar biscuiti pt copii(nestle)

Atentie! Biscuitii de la Nestle au gluten! Deci... e o problema discutabila. Si alegerea fiecaruia.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana81
postare Oct 4 2007, 11:23 AM
Postare #19


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,033
Inscris la: 30-September 07
Din: Codlea
Membru nr.: 7,361



QUOTE(danna68 @ Oct 2 2007, 02:34 AM) *
sad.gif este prea devreme ptr lapte de vaca... Denissa a facut alergie la milumil de mica asa ca am schimbat cu Bebelac care este si mult mai ieftin ...trecerea am facut-o treptat ...si nu are probleme de la el... si nici probleme de greutate ... este totusi cam slabuta desi doctora a zis ca este bine ...ca la 1 an trebuie sa aiba greutatea de la nastere de 3 ori adica 9 kg... cam atat cred ca are ea acum nu stiu exact vedem saptamana asta cand mergem la control ... dar mai bine iti recomanda alt lapte praf decat lapte de vaca...este drept ca milumil este destul de gras in comparatie cu bebelac ...nu stiu ce sa iti zic ... sad.gif hug.gif hug.gif

am incercat sa-i dau lapte de vaca dar pe langa faptul k nu-mi convine mie ideea ,...lui nu-i place deci mergem in continuare cu milumil k tot ne place ! smile.gif wink.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana81
postare Oct 4 2007, 11:33 AM
Postare #20


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,033
Inscris la: 30-September 07
Din: Codlea
Membru nr.: 7,361



QUOTE(mumu74 @ Oct 2 2007, 08:50 AM) *
Nu face prostii! Ce cura? Nici vorba! Si eu imi faceam griji ca e prea grea! Dar am inceput diversificarea mai tarziu si acum e ok! In legatura cu laptele de vaca - nu te grabi! Lasa-l dupa ce implineste anul sau chiar si mai tarziu daca se poate.
Dar poti citi aici discutii foarte interesante despre:
Laptele de vaca
Laptele de capra
Iaurtul intre mit si realitate
Biscuitii cu gluten
Bebe mananca mult
... si mai sunt! Pana te vei obisnui cu structura forumului si cum sa gasesti discutii care te intereseaza... lectura placuta! wink.gif

da! sad.gif mai bine nu-mi aratai mad.gif eu am facut branzica in casa din lapte de vaca fara sa-i adaug putin ceai sad.gif asa m-a invatzat o asistenta mad.gif dar ia mai spune-ti-mi si mie va rao cum faceti branzica?????????????????
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 23rd April 2024 - 10:07 AM