Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Urgent! Va Rog Sa Ma Ajutati!, Fetita mea vomita fiere!
Alexandrina
postare Dec 10 2010, 07:46 PM
Postare #21


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



asta o sa incerc si eu dupa acest episod, esberitox.
aveti dreptate cu antibioticul, dar in frica pe care am tras-o nici nu m-am mai gandit ca poate ar fi bine sa nu il mai dau...
cu siguranta i-ar face f mult rau la burtica, mai ales ca nu e obisnuita cu antibiotice (nu a luat decat o data cand era mai micuta)
vad ca a mai lasat-o si febra, insa se tot plange de cap si e ff somnolenta. doarme incontinuu, se mai trezeste si mai bea putin, mai ciuguleste ceva, iar se culca la loc...
presupun ca suntem pe drumul cel bun, nu?






QUOTE(Sara1 @ Dec 10 2010, 07:36 PM) *
E normal sa piarda in greutate dupa voma, nebaut si nemincat! Greutatea nu este o problema acuma, caci o sa o recupereze cit ce isi revine! Dureaza vreo 2-3 zile pina isi revine complet cu toate. Iti trebuie doar rabdare, hidratare si antitermice. Daca dureaza mai mult, abia atunci trebuie sa incepi sa-ti faci probleme cu antibiotice. Incearca Esberitox si vitamina D-eu asta folosesc si slava domnului anul asta inca n-am avut probleme cu micii mei care erau mai tot timpul bolnaviori. Sanatate!



--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Dec 10 2010, 07:51 PM
Postare #22


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



daca exuadul a iesit ok, inseamna ca nu are nici un stafilococ.. crede-ma ca am trecut cu Andy prin ce treci tu.. e doar o viroza care NU SE TRATEAZA CU ANTIBIOTIC ...
el a avut si stafilococ in gat si nas... facea febra 40-41 dar fara voma...
pentru gat incearca tantum verde... si dupa ce isi revina incearca Propolis C -constine propolis, echinaceea si vit C...la noi a facut minuni.. fetele stiu mai bine ce trecut furtunos am avut cu Andy cand am inceput cresa sad.gif

Aceasta postare a fost editata de maria26: Dec 10 2010, 07:53 PM


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Dec 10 2010, 08:02 PM
Postare #23


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Alexandrina @ Dec 10 2010, 08:46 PM) *
asta o sa incerc si eu dupa acest episod, esberitox.
aveti dreptate cu antibioticul, dar in frica pe care am tras-o nici nu m-am mai gandit ca poate ar fi bine sa nu il mai dau...
cu siguranta i-ar face f mult rau la burtica, mai ales ca nu e obisnuita cu antibiotice (nu a luat decat o data cand era mai micuta)
vad ca a mai lasat-o si febra, insa se tot plange de cap si e ff somnolenta. doarme incontinuu, se mai trezeste si mai bea putin, mai ciuguleste ceva, iar se culca la loc...
presupun ca suntem pe drumul cel bun, nu?

Daaaa....cum iti spuneam mie una 4/5 zile mi-au trebuit sa imi revin cat de cat....eram ca si lovita de tren..ma dureau toate de la cap la corp, facusem febra musculara de la atata voma...so, e ok...sa nu o lasi fara sa ciugule....painica coapta, ceiut..lichidee mai ales lichide si nu lapte....si cat mai putina apa..ceai simplu e cel mai bun....poate sa si ameteasca de la nemancat..sa ii tremure corpul..dar isi revine..daca doarme si ciugule e perfect...
Maria, daaa...ce a mai tras cu Andy.....stie cel mai bine!

Aceasta postare a fost editata de USA: Dec 10 2010, 08:03 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Dec 10 2010, 08:57 PM
Postare #24


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862




pana acum nu a vrut decat covrigi, sticksuri, etc....
insa am noroc ca beai ceaiurile medicinale ca atare, fara zahar, fara lamaie..
a baut de menta, de musetel, a mai vrut apa (dar i-am dat fiarta si racita)...

cred ca de aia o si doare capul si burtica, de la nemancat...
of, nu stiu cum sa o atrag sa mai manance ceva...ciuguleste cat ciuguleste si apoi se intinde si zace





QUOTE(USA @ Dec 10 2010, 08:02 PM) *
Daaaa....cum iti spuneam mie una 4/5 zile mi-au trebuit sa imi revin cat de cat....eram ca si lovita de tren..ma dureau toate de la cap la corp, facusem febra musculara de la atata voma...so, e ok...sa nu o lasi fara sa ciugule....painica coapta, ceiut..lichidee mai ales lichide si nu lapte....si cat mai putina apa..ceai simplu e cel mai bun....poate sa si ameteasca de la nemancat..sa ii tremure corpul..dar isi revine..daca doarme si ciugule e perfect...
Maria, daaa...ce a mai tras cu Andy.....stie cel mai bine!



--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Dec 10 2010, 09:02 PM
Postare #25


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Alexandrina @ Dec 10 2010, 09:57 PM) *
pana acum nu a vrut decat covrigi, sticksuri, etc....
insa am noroc ca beai ceaiurile medicinale ca atare, fara zahar, fara lamaie..
a baut de menta, de musetel, a mai vrut apa (dar i-am dat fiarta si racita)...

cred ca de aia o si doare capul si burtica, de la nemancat...
of, nu stiu cum sa o atrag sa mai manance ceva...ciuguleste cat ciuguleste si apoi se intinde si zace

NU o fortza, in sensul insista....pediatra ne spune mereu..in cazul cand stomacelul e dat asa peste cap...mancarea nu conteaza atat cat lichidele...ea daca bea..poate sa treaca si doua zile doar pe lichide...mai ales ca ciuguleste putin mancare...so, nu iti faci griji..daca bea cat mai des si putin cate putin mai mult...e ok..ea de lichide are nevoie acum, mai ales.....ceiuturile, sfat, sa fie caldute spre rece, nu reci.....dar sub nici o forma calde spre fiarte.....

Nu o doare de la nemancat ci de la efortul depus cu voma.....la burta sigur are si febra musculara, de acum..dar si efortul in sine atat timp de voma....normal ca o dor toate...

Aceasta postare a fost editata de USA: Dec 10 2010, 09:04 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Dec 10 2010, 09:46 PM
Postare #26


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(Alexandrina @ Dec 10 2010, 09:46 AM) *
asta o sa incerc si eu dupa acest episod, esberitox.
aveti dreptate cu antibioticul, dar in frica pe care am tras-o nici nu m-am mai gandit ca poate ar fi bine sa nu il mai dau...
cu siguranta i-ar face f mult rau la burtica, mai ales ca nu e obisnuita cu antibiotice (nu a luat decat o data cand era mai micuta)
vad ca a mai lasat-o si febra, insa se tot plange de cap si e ff somnolenta. doarme incontinuu, se mai trezeste si mai bea putin, mai ciuguleste ceva, iar se culca la loc...
presupun ca suntem pe drumul cel bun, nu?

daca ai inceput antibioticul nu te proi pina nu-l termini!!!! E f important, mai ales ca zici ca are mucozitati in piept.
Asta stiu de la pediatrul copiilro mei care este un om si un doctor minunat: in organism atunci cind avem muci in nas sau in piept exista in mod sigur bacterii-daca incepi un antibiotic si nu-l termini, nu faci decit sa cresti imunitatea bacteriilor la antibiotic si in felul asta iti lasi copilul fata tratament in caz de! FETELOR, NICIODATA NU INTRERUPETI UN TRATAMENT!!!! asta e felul in care se creeaza super-bacteriile carora nu mai au cu ce sa le dea la cap. Daca nu sunteti sigure ca vreti sa dati antibiotic, nu incepeti. Dar daca ati inceput, atunci trebuie mers pina la capat cu tratamentul!!!

Aceasta postare a fost editata de Sara1: Dec 10 2010, 09:48 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Dec 10 2010, 09:50 PM
Postare #27


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



Starea ei e normala pina acum. Miine insa ar trebui sa fie mai bine! Urmareste chestia cu capul daca nu cedeaza pina miine du-o din nou sa vezi ce este! Este cu vaccinele facute?


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Dec 10 2010, 10:59 PM
Postare #28


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



A spus ca nu i la dat inca....asa am inteles yo....


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Dec 11 2010, 11:18 AM
Postare #29


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



fetita e mai bine. azi dimineata chiar a mancat o feliuta destul de mare de paine prajita cu unt si o canita de ceai de musetel.
toata noaptea a baut si ceai si apa..
mucozitati nu mai are deloc, chiar respira f bine, de fapt...asa cred eu ca a inceput toata povestea asta cu datul stomacului peste cap..
ii dadeam expectorant pe baza de ridiche neagra si ii faceam si aerosoli si dintr-o data, a inceput cu voma. dar pe langa mancarea care o vomita, vomita fff multe mucozitati si asa a ajuns sa le vomite pe toate. asa ca de mucozitati am scapat.
antibioticul nu i l-am dat. nici sa fi vrut nu aveam cum pentru ca era cu stomacul facut praf + nemancata.
acum e mai bine, sper sa treaca odata.
se mai plange de burtica si cap, dar cred ca e normal, abia a trecut o zi jumatate de la incident..



--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Dec 12 2010, 01:14 AM
Postare #30


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Mai fetelor, daca va mai aud odata ca fetele voastre sunt slabe...va mananc! yami.gif
Pe Aris am tinut-o in brate, draga USA, e un copil absolut normal...
Alexandrina, nicio grija, va recupera pierderea in greutate, rabdare ...debutul bolii e brusc iar revenirea destul de lenta.
Zicea cineva de Esberitox, ii dau si eu baiatului (plus Septilin), si nu am bifat nicio raceala, virus, bacterie de prin iunie. Nici macar forme usoare, musicori sau alte de-astea!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 05:27 PM