Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum V-ati Intarcat Copiii?
dianabudu
postare May 7 2009, 08:29 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 29
Inscris la: 8-February 09
Din: craiova
Membru nr.: 70,612



Buna fetele.Eu am o fetitza de 9 luni pe care ink o alaptez,noaptea si mai rar ziua daca stam in casa si trebuie sa doarma de pranz.As cam vrea s-o intarc dar nu prea stiu cum,pt k noaptea ,indiferent de cat de mult a mancat inainte de a se culca tot mai cauta tzatza k sa adoarma.Sunt mereu obosita k ma trezeste si in timpul noptii k sa pape,chir daca tzocaie la ea si nu suge.A crescut numai cu mine,nu doarme cu nimeni altcineva,iar daca nu sunt plange de lesina dupa mine.astept pareri.pa-pa
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare May 7 2009, 08:37 PM
Postare #2


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Parerea mea e ca a inlocuit suzeta cu sanul si va fi cam greu s-o intarci.............poate ar trebui sa introduci mai des suzeta altfel o sa ramana lipita de san......suzeta o arunci mai tarziu cand mai creste, dar cu sanul ce faci?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare May 7 2009, 08:39 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Sau ceaiul la biberon...sau apica eventual...cu ceva planset..dar e cam cazul....


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare May 7 2009, 08:46 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371




QUOTE(dianabudu @ May 7 2009, 11:29 AM) *
Buna fetele.Eu am o fetitza de 9 luni pe care ink o alaptez,noaptea si mai rar ziua daca stam in casa si trebuie sa doarma de pranz.As cam vrea s-o intarc dar nu prea stiu cum,pt k noaptea ,indiferent de cat de mult a mancat inainte de a se culca tot mai cauta tzatza k sa adoarma.Sunt mereu obosita k ma trezeste si in timpul noptii k sa pape,chir daca tzocaie la ea si nu suge.A crescut numai cu mine,nu doarme cu nimeni altcineva,iar daca nu sunt plange de lesina dupa mine.astept pareri.pa-pa


Eu te sfatuiesc sa incerci suzeta. S-ar putea insa sa fie prea tirziu, dar merita sa incerci. Daca nu, nu prea ai de ales decit sa o lasi sa plinga. Oricit ti s-ar rupe inima, daca esti hotarita sa termini cu dependenta asta, trebuie sa treci printr-un mic infern. Daca nu, atunci astepti sa renunte ea, de buna voie- dar poate dura si pina dupa 2 ani. Si poate in felul asta, cu plins, ajunge sa doarma si in patutul ei, ca sa nu mai fie titi mereu la indemina. Daca nu faci asta acum, cit inca mica, vei dormi cu ea multi ani de acum incolo. Iti spune o mama cu experienta in domeniu! doh.gif nono.gif e bine!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mikaell
postare May 7 2009, 09:20 PM
Postare #5


Mami de Printesica iubita
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,401
Inscris la: 18-February 09
Din: Arges
Membru nr.: 72,774



Eu am intarcat-o pe Erika la 1 an si 3 luni.la mine a fost mai simplu deoarece avem suzeta si ea demult nu mai adormea la san.Incearca sa-i reduci intai masa de supt la pranz dai lapte la biberon,seara la culcare lapte cu cereale...o sa fie greu la inceput dar din ce se mareste deaia o sa fie mai greu asa ca incepe de pe acum.Bafta!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Raluca1982
postare May 7 2009, 11:01 PM
Postare #6


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 324
Inscris la: 24-April 09
Din: Tg-Jiu
Membru nr.: 86,889



QUOTE(dianabudu @ May 7 2009, 09:29 PM) *
Buna fetele.Eu am o fetitza de 9 luni pe care ink o alaptez,noaptea si mai rar ziua daca stam in casa si trebuie sa doarma de pranz.As cam vrea s-o intarc dar nu prea stiu cum,pt k noaptea ,indiferent de cat de mult a mancat inainte de a se culca tot mai cauta tzatza k sa adoarma.Sunt mereu obosita k ma trezeste si in timpul noptii k sa pape,chir daca tzocaie la ea si nu suge.A crescut numai cu mine,nu doarme cu nimeni altcineva,iar daca nu sunt plange de lesina dupa mine.astept pareri.pa-pa

buna. si eu o sa ajung cat de curand in aceeasi situatie pentru ca si bebelina mea face acelasi lucru. a refuzat suzeta, iar modalitatea de adormire este la san. am inceput sa ii dau si formula dar ea tot sanul il prefera. bafta multa! sper sa reusesti , iar atunci cand o sa se intample sa imi zici si mie cum!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare May 8 2009, 07:39 AM
Postare #7


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



gasiti si aici informatii utile: http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...t=0&start=0


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare May 8 2009, 08:35 AM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(dianabudu @ May 7 2009, 10:29 PM) *
Buna fetele.Eu am o fetitza de 9 luni pe care ink o alaptez,noaptea si mai rar ziua daca stam in casa si trebuie sa doarma de pranz.As cam vrea s-o intarc dar nu prea stiu cum,pt k noaptea ,indiferent de cat de mult a mancat inainte de a se culca tot mai cauta tzatza k sa adoarma.Sunt mereu obosita k ma trezeste si in timpul noptii k sa pape,chir daca tzocaie la ea si nu suge.A crescut numai cu mine,nu doarme cu nimeni altcineva,iar daca nu sunt plange de lesina dupa mine.astept pareri.pa-pa


Buna,

exact asta incerc si eu acum cu fetitza mea!mai intii de toate bb trebuie invatat sa nu mai asocieze suptul cu adormitul.prin urmare alapteza-ti puitul atit cit doreste ,dar nu il lasa sa adoarma la san.daca se intimpla trezeste-l ,fa o tura prin casa si puna-l treaz in patutz!acolo e locul de nani si evident ca va protesta ,unul ca nu ii place in patutz si apoi ca sanul mamei ii lipseste!va fi confuz si nu va intelege ce se petrece asa ca stai linga el si vorbeste-i calm ,atinge-l blind,cinta-i sau punei un cd cu muzica relaxanta.spune-i ca e vremea sa faca nani si apoi iesi din camera spunindu-i ca vei reveni peste 2 min sa vezi ce face!va plinge evident ...dar ai radbare .dupa cele 2 min intra in camera ,sati cam 30 sec si iesi iar.revii in 5 min!tot pt 30 sec !apoi maresti timpul la 10 min.asta pina adoarme!
fetita mea la inceput avea nevoie de 30 min sa se linisteasca si sa isi gaseasca o forma de a se linisti singura ,dar pe zi ce trece e mai mica perioada de plins !gindeste-te bine daca metoda asta e buna pt voi,nu incepe daca consideri ca e prea dura ,pt a nu deruta bb!
mult succes si sper sa iti fie de ajutor sfatul meu!as fi scris mai mult dar s-a trezit printesa,dar daca mai ai intrebari iti raspund cu placere!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adddelina_elena
postare May 10 2009, 08:04 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 14
Inscris la: 12-March 09
Membru nr.: 78,336



Buna fetelor Va rog datimi si mjie un sfst ce pot eu sai fac baietelului meu sa il invaty sa manance la beberon ca nu vrea defel si are deja 10 luni CAND AI DAU BEBERONUL SE STRAMBA SIL ARUNCA AFARA ASA A FACUT DE MIC NU LA PRIMIT DELOC SI ACUM MAI NOU NU MAI VREA NICI SUZETA .va rog frumos datimi un sfat ce sa fac cum sal invat sa manance la beberon
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
didi08
postare May 11 2009, 09:55 AM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 15
Inscris la: 5-September 08
Membru nr.: 36,423



QUOTE(ruby @ May 8 2009, 10:35 AM) *
Buna,

exact asta incerc si eu acum cu fetitza mea!mai intii de toate bb trebuie invatat sa nu mai asocieze suptul cu adormitul.prin urmare alapteza-ti puitul atit cit doreste ,dar nu il lasa sa adoarma la san.daca se intimpla trezeste-l ,fa o tura prin casa si puna-l treaz in patutz!acolo e locul de nani si evident ca va protesta ,unul ca nu ii place in patutz si apoi ca sanul mamei ii lipseste!va fi confuz si nu va intelege ce se petrece asa ca stai linga el si vorbeste-i calm ,atinge-l blind,cinta-i sau punei un cd cu muzica relaxanta.spune-i ca e vremea sa faca nani si apoi iesi din camera spunindu-i ca vei reveni peste 2 min sa vezi ce face!va plinge evident ...dar ai radbare .dupa cele 2 min intra in camera ,sati cam 30 sec si iesi iar.revii in 5 min!tot pt 30 sec !apoi maresti timpul la 10 min.asta pina adoarme!
fetita mea la inceput avea nevoie de 30 min sa se linisteasca si sa isi gaseasca o forma de a se linisti singura ,dar pe zi ce trece e mai mica perioada de plins !gindeste-te bine daca metoda asta e buna pt voi,nu incepe daca consideri ca e prea dura ,pt a nu deruta bb!
mult succes si sper sa iti fie de ajutor sfatul meu!as fi scris mai mult dar s-a trezit printesa,dar daca mai ai intrebari iti raspund cu placere!


cred ca sunt cam multe schimbari dintr-un foc. noi am reusit sa o dezvatam de alaptatul noaptea prin faptul ca am lasat-o un pic sa planga si am schimbat putin si ritualul de adormit. ideea este sa incerci acest lucru atunci cand esti convinsa ca asta vrei, daca cedezi atunci cand plange prima oara, a doua oara va plange si mai mult pentru ca stie deja ca cedezi. ritualul de adormit? simplu: mai intai il hranim si apoi citim povestea, il ungem cu creme si altele.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 08:05 PM