Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ruperea Turtei
mary83
postare May 9 2008, 04:27 PM
Postare #1


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 615
Inscris la: 7-January 08
Din: CIPRU Limassol
Membru nr.: 12,147



Fetelor va rog sa-mi spuneti si mie care va pricepeti,
Cum e cu traditia ruperii turtei la fete ? Se face la implinirea varstei de 1 an sau pana la 1 an ? Nasilor trebuie sa le facem si noi lor un cadou cu ocazia aceasta?

Aceasta postare a fost editata de mary83: May 9 2008, 04:28 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m.dana43
postare May 10 2008, 12:02 AM
Postare #2


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 157
Inscris la: 28-February 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 16,446



QUOTE(mary83 @ May 9 2008, 05:27 PM) *
Fetelor va rog sa-mi spuneti si mie care va pricepeti,
Cum e cu traditia ruperii turtei la fete ? Se face la implinirea varstei de 1 an sau pana la 1 an ? Nasilor trebuie sa le facem si noi lor un cadou cu ocazia aceasta?

trandafir.gif BUNA MARY,SI EU AM O FETITA CARE VA INPLINI UN AN IN SCURT TIMP,DIN CATE STIU EU SE RUPE TURTA PANA INPLINESTE COPILUL UN AN ,CU CATEVA ZILE SAU 1 ,2 SAPT INAINTE DE ANIVERSARE,SI DACA VRETI OUTETI SA LE LUATI NASILOR UN CADOU ,NU CRED CA TREBUIE SA FIE CEVA PREA COSTISITOR ,ASA O ATENTIE ,CA O RECUNOSTINTA PT GESTUL LOR.,ACUM MAI DEPINDE SI UNDE ARE LOC EVENIMENTUL ,VA FI IN FAMILIE ,IN CADRU RESTRANS SAU POATE LA RESTAURANT ?SI MAI DEPINDE SI DE CE TIP DE OAMENI SUNT.EU II UREZ FETITEI TALE SANATATE SI NOROC .SI O PETRECERE FRUMOASA trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


--------------------
''Ca sa vezi bine,trebuie sa deschizi ochii.Ca sa vezi si mai bine,trebuie sa-i inchizi.".... P.LUIS LAMBPERT
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mary83
postare May 10 2008, 08:14 AM
Postare #3


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 615
Inscris la: 7-January 08
Din: CIPRU Limassol
Membru nr.: 12,147



QUOTE(m.dana43 @ May 10 2008, 01:02 AM) *
trandafir.gif BUNA MARY,SI EU AM O FETITA CARE VA INPLINI UN AN IN SCURT TIMP,DIN CATE STIU EU SE RUPE TURTA PANA INPLINESTE COPILUL UN AN ,CU CATEVA ZILE SAU 1 ,2 SAPT INAINTE DE ANIVERSARE,SI DACA VRETI OUTETI SA LE LUATI NASILOR UN CADOU ,NU CRED CA TREBUIE SA FIE CEVA PREA COSTISITOR ,ASA O ATENTIE ,CA O RECUNOSTINTA PT GESTUL LOR.,ACUM MAI DEPINDE SI UNDE ARE LOC EVENIMENTUL ,VA FI IN FAMILIE ,IN CADRU RESTRANS SAU POATE LA RESTAURANT ?SI MAI DEPINDE SI DE CE TIP DE OAMENI SUNT.EU II UREZ FETITEI TALE SANATATE SI NOROC .SI O PETRECERE FRUMOASA trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


Multumesc frumos trandafir.gif multa sanatate si fetitei tale. tzuc.gif hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mary83
postare May 10 2008, 08:57 PM
Postare #4


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 615
Inscris la: 7-January 08
Din: CIPRU Limassol
Membru nr.: 12,147




QUOTE(mary83 @ May 9 2008, 05:27 PM) *
Fetelor va rog sa-mi spuneti si mie care va pricepeti,
Cum e cu traditia ruperii turtei la fete ? Se face la implinirea varstei de 1 an sau pana la 1 an ? Nasilor trebuie sa le facem si noi lor un cadou cu ocazia aceasta?


notworthy.gif ajutati-ma trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare May 10 2008, 09:34 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Mary, uite pentru tine, am studiat mai multe opinii de pe mai multe forumuri, e chestie de traditie sa zic asa, nu religioasa, la concluzia asta am ajuns, citind mai multe postari, unele mamici au facut pana intr-un an(ca asa era in partea locului), unele chiar in ziua in care copila a implinit un an, tot asa am procedat si eu...ce am mai citit, ca s-ar pune o galeata cu apa, si fata asezata cumva pe ea, eu nu am facut asa...sa-ti spun cum am procedat eu: au venit nasii, parintii, nasii au imbracat fata cu rochitza noua, am facut o masa frumoasa acasa, apoi impreuna cu nasii am rupt turta deasupra capului ei, i-am pus apoi o tavitza cu stilou, carte, ruj, parfum, bani...si ce mai vrei tu sa-i pui...si ea a ales...apoi i se taie putin din par, in forma de cruce...si cam asta am facut noi...cat despre cadou, eu zic ca nu e cazul, ca doar nu e nunta, e sarbatorirea implinirii unui anisor...se spune(tot de traditie tine), ca de la masa nu mai trebuie sa ramana turta rolleyes.gif ...apoi am mai avut si tort...la masa...si cam atat...dar...daca vrei, mai intreaba rolleyes.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mary83
postare May 10 2008, 10:27 PM
Postare #6


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 615
Inscris la: 7-January 08
Din: CIPRU Limassol
Membru nr.: 12,147



QUOTE(rux25 @ May 10 2008, 10:34 PM) *
Mary, uite pentru tine, am studiat mai multe opinii de pe mai multe forumuri, e chestie de traditie sa zic asa, nu religioasa, la concluzia asta am ajuns, citind mai multe postari, unele mamici au facut pana intr-un an(ca asa era in partea locului), unele chiar in ziua in care copila a implinit un an, tot asa am procedat si eu...ce am mai citit, ca s-ar pune o galeata cu apa, si fata asezata cumva pe ea, eu nu am facut asa...sa-ti spun cum am procedat eu: au venit nasii, parintii, nasii au imbracat fata cu rochitza noua, am facut o masa frumoasa acasa, apoi impreuna cu nasii am rupt turta deasupra capului ei, i-am pus apoi o tavitza cu stilou, carte, ruj, parfum, bani...si ce mai vrei tu sa-i pui...si ea a ales...apoi i se taie putin din par, in forma de cruce...si cam asta am facut noi...cat despre cadou, eu zic ca nu e cazul, ca doar nu e nunta, e sarbatorirea implinirii unui anisor...se spune(tot de traditie tine), ca de la masa nu mai trebuie sa ramana turta rolleyes.gif ...apoi am mai avut si tort...la masa...si cam atat...dar...daca vrei, mai intreaba rolleyes.gif


MULTUMESC FRUMOS RUX.MIIII DE tzuc.gif floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia II
postare May 11 2008, 12:32 AM
Postare #7


Member
***

Grup: Members
Postari: 393
Inscris la: 25-March 08
Membru nr.: 18,667



QUOTE(rux25 @ May 10 2008, 08:34 PM) *
Mary, uite pentru tine, am studiat mai multe opinii de pe mai multe forumuri, e chestie de traditie sa zic asa, nu religioasa, la concluzia asta am ajuns, citind mai multe postari, unele mamici au facut pana intr-un an(ca asa era in partea locului), unele chiar in ziua in care copila a implinit un an, tot asa am procedat si eu...ce am mai citit, ca s-ar pune o galeata cu apa, si fata asezata cumva pe ea, eu nu am facut asa...sa-ti spun cum am procedat eu: au venit nasii, parintii, nasii au imbracat fata cu rochitza noua, am facut o masa frumoasa acasa, apoi impreuna cu nasii am rupt turta deasupra capului ei, i-am pus apoi o tavitza cu stilou, carte, ruj, parfum, bani...si ce mai vrei tu sa-i pui...si ea a ales...apoi i se taie putin din par, in forma de cruce...si cam asta am facut noi...cat despre cadou, eu zic ca nu e cazul, ca doar nu e nunta, e sarbatorirea implinirii unui anisor...se spune(tot de traditie tine), ca de la masa nu mai trebuie sa ramana turta rolleyes.gif ...apoi am mai avut si tort...la masa...si cam atat...dar...daca vrei, mai intreaba rolleyes.gif

buna draga rux axact ce ai scris tu mai sus la noi in partile noastre se num larea din mot si tot asa se procedeaza numai ca la nasi se da si un mic cadou semn de multumire si evenimentu se petrece cind copilul are in an


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare May 11 2008, 08:50 AM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Bia II @ May 11 2008, 01:32 AM) *
buna draga rux axact ce ai scris tu mai sus la noi in partile noastre se num larea din mot si tot asa se procedeaza numai ca la nasi se da si un mic cadou semn de multumire si evenimentu se petrece cind copilul are in an

Stii ce cred eu Bia, ca mai depinde si de nasi si de pretentiile lor, mie la botez, finii mi-au cumparat un prajitor de paine, si auzisem ca nu e bine sa primesti nimic la botez, ci sa o faci din toata inima , cu toata dragostea de care poti da dovada, sa fie primit botezul cum se cuvine, iar eu, le-am dat banii pe el, pentru ca nici prea bine nu stateau cu banii... rolleyes.gif de atunci eu orice fac pentru cineva, fac fara sa iau absolut nimic...fac ....din tot sufletul...si eu zic ca e perfect rolleyes.gif tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare May 11 2008, 08:54 PM
Postare #9


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Mary83, gasesti toate detaliile la un topic deschis cu si despre obiceiuri, nu pot spune ca sunt priceputa, dar am adunat multe informatii (chiar si de la preoti) si am pus pe acel material, cred ca e ceva legat de botez, taierea motului etc. daca il cauti vei gasi datele.. eu i-am taiat motul duminica, pt ca lunea implinea anul si nasa, restul invitatilor lucrau in acea zi. stiu doar ca trebuie ori in ziua implinirii, ori cu o zi-doua mai devreme.. nu mai tarziu... si daca vei cauta topicul, vei gasi toate cele intamplate la motul fetei mele.. sper sa te lamuresti si sa aveti parte numai de bine!


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare May 11 2008, 08:59 PM
Postare #10


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



iata aici: http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...botez&st=20


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 06:54 PM