Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

8 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Copiii Si Limbile Straine
dyanp
postare Aug 21 2009, 09:39 PM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



Cel mare numara in chineza, ca doar avem Kai Lan, desene. Cel mic, inca doar mama si tata si pe limba lui acolo...........
DA in Ro e un pic altfel.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Aug 22 2009, 01:15 PM
Postare #12


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(Mih@ela @ Aug 21 2009, 10:16 PM) *
O parere rapida(trebuie sa plec la concertul lui j Iglesias rolleyes.gif ) Desi suntem intr-un secol modern,cu fel si fel de idei noi in invatzmant,mi se pare precipitat sa ne inscriem copiii de mici la nush ce studii (mai ales la o limba straina),cand ei abia invata sa vorbeasca(pana pe la 7-8 ani) De ce?Pentru ce?Adica nu sunt apti si la 10-11...ani sa invete acea limba straina(sau un picut mai devreme cum e la scoala).De ce sa le bulversam creierasul de mici,cand abia inteleg anumite cuvinte in romaneste.Mai rau e de noi,ca suntem obligati sa vorbim si in spaniola,cand el nu stie bine limba romana..Si ,ca sa iti dau un exemplu bun..eu,am invatat limba spaniola din clasa a 3 a ,am ajuns s-o iubesc la nebunie,si uite,aveam 8-9ani..sub nota 9 nu scadeam,era pentru mine a si limba romana(am avut o profesoara incantatoare),iar engleza am facut din clasa a 5a (deci aveam 11 ani).Ti se pare tarziu?Pup cu mare drag!!!



eu asa gandesc insa vezi tu, unii fac, altii nu si ma intreb aia de nu studiaza de mici pierd ceva , au mai putine sanse in viitor, pot recupera? La scoala nu prea se face cum trebuie...
Uite eu, am avut tot timpul atractie pt limbile straine, am incercat sa invat singura, insa ...inteleg si franceza, si engleza, si spaniola si italiana...dar daca trebuie sa vorbesc eu...poate sa le combin sa fiu in stare de o conversatie (o conversatie, nu un un simplu schimb de replici). Stiu ca e vorba si de exercitiu insa tocmai acest exercitiu nu as vrea sa ii lipseasca.

Pe de alta parte nu imi dau seama cum ar putea sa ii invete o limba straina daca ei nu au notiuni de gramatica ...doar cuvinte si expresii?
Pai asa se uita la CDurile de la Magic English...
Poate vor studia la gradi, macar sa avem un punct de plecare...sa vad ce fac si cum fac eei la gradi si sa ma joc si eu cu el acasa...caci numai de joc poate fi vorba acum, asta e clar!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Aug 22 2009, 01:21 PM
Postare #13


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(dyanp @ Aug 21 2009, 10:22 PM) *
televizorul, radioul...un succes sigur. noi vorbim numai romana acasa, Andrei a invatat si la gradi engleza, dar inainte de asta de la desene, acum stie sa numere in romana, engleza, spaniola si chineza blush.gif . Dar sa vrobeasca fluent numai in romana si engleza, si desi are numai 3 ani jumate, stie sa faca diferenta intre ele, si stie sa schimbe in ce limba vorbeste in funcite de locatie si persoana din fara lui. Sa vedem la Cristian, desi copiii aici vorbesc intre ei numai in engleza, iar in unele situatii, parintii voprbesc copiilor in limba materna, iar copiii le raspund in engleza, de ce le-o fii mai usor, nu-mi pot da seama, ca eu cateodata aproape-mi fracturez limba tot incercand sa pronunt corect.
cat sunt mici si mai ales in joaca invata foarte bine, Andrei se uita la Dora si Diego si stie o gramada de cuvinte in spaniola.


la noi toate desenele sunt in romana...cantecelul lui Scooby il cant eu in engleza doh.gif
DVD urile sunt o varianta...pe langa desene, care sunt superbe, aude si engleza...

Noi nu avem Dora si Diego....erau niste desene la un moment dat Maja si Miguel..in care mai "scapau" cuvite in spaniola...ii placeau tare si sesiza imediat ca nu ii e cunoscut "abuela" sau "guapo"...dar nu ami sunt!

tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laguna.blue
postare Aug 22 2009, 01:39 PM
Postare #14


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,753
Inscris la: 25-May 07
Din: Bucuresti...acum Italia
Membru nr.: 3,922




QUOTE(Anca74 @ Aug 22 2009, 01:21 PM) *
la noi toate desenele sunt in romana...cantecelul lui Scooby il cant eu in engleza doh.gif
DVD urile sunt o varianta...pe langa desene, care sunt superbe, aude si engleza...

Noi nu avem Dora si Diego....erau niste desene la un moment dat Maja si Miguel..in care mai "scapau" cuvite in spaniola...ii placeau tare si sesiza imediat ca nu ii e cunoscut "abuela" sau "guapo"...dar nu ami sunt!

tzuc.gif

Buna, Anca!
Hai sa iti spun si eu cum s-a facut la noi la gradi:
optionalele s-au introdus de la grupa mijlocie ( 1 optional) , iar la grupa mare-mare pregatitoare, 2 optionale( la alegere dintre dans, muzica, engleza, calculator). La grupa mica nu se introduce optional deoarece se considerea ca e primul an de gradinita, nu stiu sa vorbeasca, NU STIU MULTE LUCRURI...grupa mica e ANUL DE SOCIALIZARE cu ceilalti colegi, e anul de acomodare cu regulile gradinitei etc.
Fiecare optional se face pa baza unei programe cu continuturi bine precizate :" SALUTUL, numaratul, fructele, legumele, poezioare si cantecele scurte....familia mea...."Astea sunt cateva teme pe care am vazut ca le-a facut prof. de engleza cu cei care optasera pt. engleza. Eu nu ramaneam in clasa cand venea prof......ori plecam afara sau in sala de sport cu ceilalti copii care nu faceau optionalul, ori ii lua prof. pe cei care faceau engleza (daca erau f putini) si pleca cu ei la alta clasa ( de acelasi nivel).
Insa, eu mereu am avut probleme cu parintii, ca NU VROIAU SA OPTEZE PENTRU NIMIC. Ei nu vroiau nimic pentru copiii lor, pentru ca FAC DEGEABA, DAU BANII DEGEABA, II INVATA EI ACASA....degeaba le explicam ca e pentru binele COPIILOR, o tineau pe a lor....anul trecut chiar la prima sedinta cu parintii, cand am prezentat lista de rechizite, le-am CERUT PAREREA ( dupa ce am umblat prin supermarketuri sa compar preturi pentru a le putea oferi variante), un parinte a zis '" HAIDETI DOAMNA, CA VA LAS TOT SALARIUL, CE MAI STAM LA DISCUTII? ohmy.gif I-am spsu ca eu am salariu de la stat, nu trebuie sa fiu platita de parinti, el trebuie sa se ocupe de educatia copilului sau si sa ii ofere ce e mai bun. " Ce sa invete asta, doamna, ca eu sunt sofer si sofer o sa fie si el!" "Foarte bine, daca asta II PLACE, SOFER SE VA FACE....insa sunteti obligat sa il lasati sa aleaga ceea ce ii place, nu sa ii limitati accesul la educatie; pentru ca dvs. sunteti sofer, nu inseaman ca el nu isi poate dori sa ajunga medic sau profesor...! "


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Aug 22 2009, 01:56 PM
Postare #15


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(Anca74 @ Aug 22 2009, 01:15 PM) *
eu asa gandesc insa vezi tu, unii fac, altii nu si ma intreb aia de nu studiaza de mici pierd ceva , au mai putine sanse in viitor, pot recupera? La scoala nu prea se face cum trebuie...
Uite eu, am avut tot timpul atractie pt limbile straine, am incercat sa invat singura, insa ...inteleg si franceza, si engleza, si spaniola si italiana...dar daca trebuie sa vorbesc eu...poate sa le combin sa fiu in stare de o conversatie (o conversatie, nu un un simplu schimb de replici). Stiu ca e vorba si de exercitiu insa tocmai acest exercitiu nu as vrea sa ii lipseasca.

Pe de alta parte nu imi dau seama cum ar putea sa ii invete o limba straina daca ei nu au notiuni de gramatica ...doar cuvinte si expresii?
Pai asa se uita la CDurile de la Magic English...
Poate vor studia la gradi, macar sa avem un punct de plecare...sa vad ce fac si cum fac eei la gradi si sa ma joc si eu cu el acasa...caci numai de joc poate fi vorba acum, asta e clar!

Mie asta mereu mi s-a parut o problema ...de neinteles laugh.gif
Eu nu am facut engleza de mica; am incercat germana la gradi, nu mi-a placut, nu am mers in continuare la scoala germana si am uitat tot.. ce nici nu prea stiam tongue.gif La scoala am inceput engleza, cand deja intelegeam si niste notiuni elementare de gramatica. Deci nu mi-a s-a parut dificil de invatat. smile.gif
Colega mea insa, facuse engleza de mica. Niciodata nu am reusit sa acopar handicapul asta: oricat m-am chinuit sa invat dupa cine stie ce cursuri, sa citesc carti, sa traduc, sa ma uit la tv... Imi amintesc cum imi zicea cand greseam ceva: "tu nu vezi ca ...e ceva in neregula, nu suna bine, pur si simplu" Sau o intrebam ce regula si-a amintit pentru nu stiu ce si imi spunea: "nicio regula, din instinct" biggrin.gif
Cred ca invatatul asta la gradi are ceva magic in el rolleyes.gif

Pe de alta parte, imi par si mie exagerati parintii ai caror copii de gradinita, urmeaza si cursuri de balet, si de pian, si de inot, si de tenis, si vreo 2 limbi straine... wacko.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Aug 22 2009, 02:04 PM
Postare #16


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Alina, sa stii ca asteptam parerea ta rolleyes.gif
La Radu, desi era grupa mijlocie nu au facut engleza pt ca aveai vreo 5-6 copii cu probleme de vorbire...nu prea vorbeau sau vorbeau greoi si nu se prea intelegea ce spun...asa ca am putut opta pt dans (gimnastica, miscare ceva de genul asta...) si muzica. Sunt multumita de ceea ce au facut...tot concediul mi-a atras atentia cand auzea melodia pe care au dansat ei la serbare, a dansat la o terasa din Caciulatade am zis ca nu e el...s-a amestecat intr-un grup de copii de scoala aflati in excursie si abia de l-am luat de acolo ca se pusese baiatul pe dans rolleyes.gif
Anul asta sper din toata inima ca vom putea opta si pt engleza.
Personal consider ca niciun ban investit acum in educatia copilului nu se pierde...poate nu se vad roadele imediat dar se vor vedea in timp!

Fiecare optional se face pa baza unei programe cu continuturi bine precizate :" SALUTUL, numaratul, fructele, legumele, poezioare si cantecele scurte....familia mea....", spui tu ..
Asa m-am jucat si eu cu el...am invatat sa numaram, sa ne salutam, fructele, legumele, animalele...parti al corpului, membrii familiei....
Le memoreaza usor si le tine minte multa vreme...si tocmai de asta as vrea ''sa profit de ocazie".

Te pup si pe tine si pe Andut! hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Aug 22 2009, 02:11 PM
Postare #17


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(dyana @ Aug 22 2009, 02:56 PM) *
Cred ca invatatul asta la gradi are ceva magic in el rolleyes.gif

Pe de alta parte, imi par si mie exagerati parintii ai caror copii de gradinita, urmeaza si cursuri de balet, si de pian, si de inot, si de tenis, si vreo 2 limbi straine... wacko.gif


Pai vezi...caut calea de mijloc! rolleyes.gif
Tocmai ieri am vazut o fetita ce pleca la tenis cu mamica si fratiorul, la 8 dimineata....era mai mare racheta decat ea!
Mi s-a parut exagerata situatia insa copila era vesela nevoie mare tragea racheta dupa ea de zor...iar eu ma gandeam ca l-am trimis pe Raduc la tara...sa alerge prin curte, sa dea la gaini (le hraneste non stop rolleyes.gif )
Am plecat la servici si l-am lassat plangand ...nu ca pleaca la tara ci ca ma duc duminica sa il iau! ohmy.gif
Asta inseamna ca am facut alegerea corecta? wink.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Aug 22 2009, 02:33 PM
Postare #18


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Anca, la varsta asta sunt, intr-adevar, relativ usor de modelat. Noi luam deciziile pentru ei dar le luam cu sufletul si in cunostinta de cauza (cine ne cunoaste cel mai bine copilul? rolleyes.gif ) si cumva, incercam sa ii croim dupa un tipar care ne-ar placea noua. Poate ca fetitei respective, ca si lui Raducu, peste un an, nu o sa le mai faca placere sa mearga la tenis si la tara... Vor incepe ei sa aleaga.
Insa important pentru noi este sa le dam posibilitatea sa guste putin din toate, dar pe rand. smile.gif
Asa ca, daca observi ca ii va placea foarte mult engleza, dupa ce va fi intrat in contact cu ea, abia atunci ar trebui sa iti pui problema cursurilor speciale, meditatorilor... Si nu cred ca a inceput tarziu sa se apuce de treaba asta. E totusi o ...limba straina. smile.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Aug 22 2009, 08:29 PM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



o limba straina se invata cel mai usor ,vorbind-o,nu studiind carti si memorind cuvinte!

la noi in familie se vorbesc 4 limbi ,olandeza(ruby cu tati si arar mami cu tati) ,germana(Aiman cu tati) ,engleza(mami cu tati) si romana(mami cu Ruby si Aiman)!

Aiman a trait pina la 4 ani in olanda ,dar a invatat si romaneste cit de cit ,au urmat alti 4 -5 ani in romania unde a uitat olandeza caci ne-am concetrat pe romana si engleza ,apoi a venit mutarea in germania ,aici a invatat repede limba .intre timp aude iar olandeza caci vorbeste tati cu Ruby si isi aminteste si el de limba vorbita cu ani in urma ,de engleza nu mai spun ca a prins-o din mers (nu mai putem vorbi nimic secret de fata cu el..)dar incepe sa uite cuvinte din romana...

asta e cu limbile straine ,trebuie facuta conversatie,trebuie sa auda limba asa cum e ea ,nu sa tinem cartea in mina si sa ii explicam copilului paste tense-ul !

pentru mamicile ce vorbesc limbi straine ,le sfatuiesc sa le vorbeasca copiilor lor si in alta limba,fara teama ca vor fi depasiti!ei au o capacitate de a invata enorm de mare !

eu una am avut ca profil filologie -limbi straine ,dar nu va inchipuiti ca vorbeam engleza sau franceza fluent la terminarea studiilor,ne,ne ...tot in afara le-am finisat!

limbile straine sint o necesitate in ziua de azi ,deci ajutati-va copiii cit mai mult in invatarea a cel putin unei limbi!
good luck!veel succes!viel erfolg!becoup de succes!in bocca al luppo!mult succes!etc
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Aug 22 2009, 09:12 PM
Postare #20


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(ruby @ Aug 22 2009, 08:29 PM) *
limbile straine sint o necesitate in ziua de azi ,deci ajutati-va copiii cit mai mult in invatarea a cel putin unei limbi!
good luck!veel succes!viel erfolg!becoup de succes!in bocca al luppo!mult succes!etc

Asa este: copiii care cresc in medii in care se vorbeste fluent o limba straina, e imposibil sa nu o prinda imediat. smile.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

8 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 09:44 PM