Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum Procedati Daca Va Este Lovit Copilul?
carcriv
postare Feb 24 2009, 08:42 AM
Postare #11


Nazdravanici
***

Grup: Members Plus
Postari: 260
Inscris la: 5-December 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 54,012



si din pacate sunt multe mamici asa cum ai scris tu mamanda... eu chiar am luat de maneca un copil si am tipat la el sa nu-l mai imbranceasca pe vladutu... tati mi-a zis daca venea masa lui la tine si te paruia? ce sa vina ca masa sparge seminte si nici nu se uita dar sa se deplaseze pana la mine... va mai zic ceva de obicei copii violenti la un moment dat sunt exclusi din parc cu timpul
Am vazut o mamica cu un baietel care a trebui sa schimbe parcul ca teroriza efectiv copii mai mici ca el


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Feb 24 2009, 10:17 AM
Postare #12


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Fetei mele i-a fost smuls cercelul din ureche si ea a ripostat violent, l-a luat la palme pe faptas si l-a certat pana a intervenit una din doamne, apoi a fost dojenita de catre directoare (desi au ras de cum l-a potolit pe acel baietel), am certat-o si eu .. si in seara aceea nu a mai vrut sa manance (poate si de necaz ca nu mai gasisem cercelusul rolleyes.gif ).. de mica i-am spus ca nu rezolva nimic cu violenta, a fost si ea muscata, smotocita la cresa de catre alti copii si a ripostat uneori sau s-a dus la 'doamna' cum a invatat-o mami si s-a plans... un lucru e clar, daca baietelul care i-a smuls cercelul ii rupea urechea, sunt convinsa ca nu as fi lasat situatia asa, desi sunt pacifista, cand e vorba de copila mea, devin 'rea', insa in sensul ca ii spun vreo doua si ii arunc o privire care il ingheata.. asa am procedat cu cel care a muscat-o (si chiar f. rau), i-am spus ca daca o sa-i mai faca rau fetei mele, ii voi aplica si eu acelasi tratament.. acum, de cate ori ne vede, fuge..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamanda
postare Feb 24 2009, 05:25 PM
Postare #13


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 84
Inscris la: 19-February 09
Membru nr.: 72,960



Carcriv am vrut sa-ti dau un vot si mi-a scris"Ne pare rau, dar ai mai votat aceasta poza in ultima ora.
Ai dreptul la un singur vot in interval de o ora pentru fiecare poza",desi eu acu am vrut prima oara sa votez.Nu-i cinstit,de ce nu merge sa votez ,cand eu am incercat pt.prima oara?


Aceasta postare a fost editata de mamanda: Feb 24 2009, 05:29 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carcriv
postare Feb 24 2009, 05:30 PM
Postare #14


Nazdravanici
***

Grup: Members Plus
Postari: 260
Inscris la: 5-December 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 54,012




mami nu stiu cred ca il scot de la concurs ca nu stiu care e treaba... vb unei alte mamici ca numai concuram si gata... doar ne forumim si atat wub.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamanda
postare Feb 24 2009, 06:08 PM
Postare #15


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 84
Inscris la: 19-February 09
Membru nr.: 72,960



nalya aceeasi problema si la tine ca la carciv.Sorry fetelor am vrut sa dau vot si se pare ca nu mere doh.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carcriv
postare Feb 24 2009, 06:10 PM
Postare #16


Nazdravanici
***

Grup: Members Plus
Postari: 260
Inscris la: 5-December 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 54,012



eh asta e... cine stie ce se intampla


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Feb 24 2009, 06:24 PM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



Eu raman totusi la parerea ca nu de copil trebuie sa ne luam ci de parintele ce nu educa copilul. Sincer daca Andreiul meu ar bate sau imbranci pe cineva si si-ar lua-o pe coaja de la un alt parinte as lua foc. vino la mine si daca e il articulez eu, e copilul meu. Stiu si parintii care zic vai copilul meu, niciodata....sincer nu ne putem pune la nervi cu un copil, nu e corect, chiar daca nu e corect nici sa fie batut al nostru. Credeti-ma fetelor ca eu sunt prima care sar in sus, sor-mea mereu imi zicea ca o sa vin eu batuta mar acasa, daca n-o fi chemata deja la spital, asa blanda si buna sunt cand ma supar, dar cand e vorba de copii, nu stiu, am ajuns la concluzia ca trebuie sa ma comport altfel. Eu am spus tuturor, vreau sa mi se spuna cand Andrei greseste, ca sa-l pot corecta si ca sa-mi dau seama ce-i poate pielea baiatului meu cand nu e cu noi. Si mie mi-a venit sa-l dau pe razatoare pe indianul care mi l-a pocnit, dar ma-sa era de vina, ea il educa, nu copilul, care pana la urma, ce vede sau aude, imita. Si si asta e un motiv pentru care nu vreau sa-l invat pe Andrei violent. Uf, greu e sa cresti copii.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dariamidan
postare Feb 24 2009, 10:06 PM
Postare #18


even
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,398
Inscris la: 24-January 09
Membru nr.: 66,920



am citit tot ce-ati scris si m-a busit rasul amintindu-mi de copilaria mea.Am fost cumintica si timida, nu ma luam la bataie si nici nu ma bag in dispute violente pana la un moment dat cand 2 surori gemene, fetele secretarei de la scoala unde invatam, m-au batut mar intr-o iarna.Si am venit acasa cu o buza sparta si plansa si vai si amar de capul meu de smotocita ce eram.Si acasa, in loc sa gasesc si eu ( asa cum ma asteptam ) intelegere si sa vina tata la usa secretarei s-o porcaie mi-a zis scurt pe 2 :" eu sunt om in toata firea, nu merg la usa oamenilor sa ma bat cu diversi tacniti, rezolva-ti singura conflictele in care te bagi sau stai departe de ele! " Pfuai...si asa de tare m-au durut vorbele alea atunci incat am jurat ca nu mai vin in veci acasa paruita de vreo fufa sau de vreun baietoi.Si a doua zi, dupa scoala le-am asteptat pe gemene si am batut la ele ca la fasole, ba uneia i-am dat si cu un sloi de gheata in cap, sa omor bietul copil, dar asa ca sa ma racoresc.Si dupa ceva vreme am batut un malai mare de coleg si mi-au luat frica ceilalti si nu ma mai paruiau, ce-i drept nici eu nu ma bagam in conflicte.
Acum ma gandesc ca voi avea un baiat, inevitabil se va mai bate ca nah!asa-s baietii...dar eu n-am sa-l instig la violenta.Nici nu am sa ma tiganesc cu ceilalti parinti ca acum se cearta copiii si acum se impaca dar daca da cineva in el fac moarte de om.Am lucrat in invatamant multi ani si la copii mai strigam ca ma lasau nervii dar nu-i bateam.Stand de vorba cu sotul meu intr-o seara l-am intrebat daca ar veni fiu-sau de la gradi jumulit de educatoare ce ar face ( mentionez ca al meu sot e extrem de calm si de linistit dar sa nu-l scoti din fire ca e mare mare bai )?? Si a avut asa o privire, instant insa, ucigatoare si mi-a spus:" daca cineva da in copilul meu fara sa ma anunte pe mine in prealabil ca o va face si eu sa-i dau acordul s-o faca, merg si-i rup capul! Daca imi vine batut de vreo educatoare sau profesoara aia in veci nu va mai sta la catedra si o si parui de nu se vede!".M-am mirat de reactia lui si mi-am dat seama ca adultii desi ii cunosti intr-un fel si ii stii ca fiind oameni neconflictuali si potoliti, cand e vorba de propirii lor copii, de siguranta puiutilor lor devin alti oameni, devin de nerecunoscut.

Cat despre a bate copilul altcuiva sau a-l admonesta in vreun fel...hm...nu stii peste ce nebun dai si ce iese de la o banala prostioara.Nu se pune mana pe copilu altcuiva, nu se bat sau nu se violenteaza copiii altcuiva, o sustin sus si tare !!!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nalya
postare Feb 24 2009, 11:09 PM
Postare #19


mami de diana
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,247
Inscris la: 28-February 08
Din: austria
Membru nr.: 16,392



QUOTE(mamanda @ Feb 24 2009, 07:08 PM) *
nalya aceeasi problema si la tine ca la carciv.Sorry fetelor am vrut sa dau vot si se pare ca nu mere doh.gif

mutumim oricum mamanda floare2.gif
si eu am mai patit-o blush.gif


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nicky
postare Feb 25 2009, 03:09 PM
Postare #20


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 628
Inscris la: 18-October 07
Din: Bucharest
Membru nr.: 8,255



Eu am observat ceva la fetita mea, atunci cand este atacata,loveste si ea.
Dar daca a avut nenorocul s-o vad, pai o mananc.Eu nu sunt deacord cu violenta,si incerc s-o apar numai atunci cand este nevoie. De obicei o las ca sa se descurce si singura , ptr ca stiu ca ea nu da in copii si asta ma bucura foarte mult.Si vreau sa va zic ca eu una o cam feresc de copii care sunt violenti nu prea o las in prajma lor .
Cat despre gardinita si scola momentan nu-mi fac probleme, dar as vrea totus s-o dau la un sport care s-o invete sa se apere , numai daca este atacata.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 27th April 2024 - 03:23 AM