Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Sa Scap De Igrasie, am nevoie de o mana de ajutor va rog!
adrianaO
postare Dec 10 2009, 11:08 PM
Postare #1


Iulia tzushka!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,932
Inscris la: 15-May 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 23,463



fetele mele scumpe.....am o IMENSA problema. va rog sa ma ajutati cu cateva idei in legatura cu problema mea!!!


deci (sic!), sa va explic: am 3 pereti exteriori la aprtament si mi-au mucegait de cand au bagat astia caldura la calorifere. am incercat sa elimin intr-un fel sau altul umezeala din casa dar...nexam....
am curatat deX ori peretii cu CLOR, Domestos, otet si combinatii de 3 luate cate...vreti voi. pur si simplu reapare dupa 2 zile.....

3 pereti mari si lati mucegaiti!!!!! ce sa le mai fac? am frecat cu peria pana la placa de beton....tot reapare porcaria asta de mucegai. am incercat cu calorifere pronite sa stau, ba cu ele oprite. IRELEVANT. EL reaparare.

parca suna a reclama de prost gust: mucegaiul persista...numai cu wella liwlol.gif

ma rog, sunt tare suparata ca nu reusesc sa scap de ele.

aveti alte idei ce as putea sa-i mai fac?

maine incerc cu piatra acra, daca stiti ce-i aia. dar alta solutie mai exista?


multumesc mult! trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Dec 10 2009, 11:16 PM
Postare #2


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Cred ca solutia ar fi sa afli de unde vine igrasia...exista apa pe undeva care provoaca aceste efecte pe peretii tai...cand stateam in Cluj aveam un perete in exterior care la nivelul solului (era la subsol apartamentul) avea o dunga mare de mucegai care se producea din pricina umezelii solului...
Pana nu gasesti cauza, degeaba dai cu solutii pe pereti...oFloare1.gif eu zic sa chemi pe cineva specializat si mai ales daca aceasta problema a aparut de cand ai caldura...in ceilalti ani aparea acest fenomen?


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adrianaO
postare Dec 10 2009, 11:20 PM
Postare #3


Iulia tzushka!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,932
Inscris la: 15-May 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 23,463



QUOTE(Claudia Elena @ Dec 10 2009, 11:16 PM) *
Cred ca solutia ar fi sa afli de unde vine igrasia...exista apa pe undeva care provoaca aceste efecte pe peretii tai...cand stateam in Cluj aveam un perete in exterior care la nivelul solului (era la subsol apartamentul) avea o dunga mare de mucegai care se producea din pricina umezelii solului...
Pana nu gasesti cauza, degeaba dai cu solutii pe pereti... oFloare1.gif eu zic sa chemi pe cineva specializat si mai ales daca aceasta problema a aparut de cand ai caldura...in ceilalti ani aparea acest fenomen?


eu stau la etajul 6 din 10....nu sunt singura "vecina" cu igrasie de pe coloana mea.... anul trecut a aparut partial pe un perete dar mi-a disparut repede cu clor....


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Dec 10 2009, 11:23 PM
Postare #4


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074




QUOTE(adrianaO @ Dec 10 2009, 11:20 PM) *
eu stau la etajul 6 din 10....nu sunt singura "vecina" cu igrasie de pe coloana mea.... anul trecut a aparut partial pe un perete dar mi-a disparut repede cu clor....

E clar o scurgere de apa printr-o teava care provoaca umezeala...ma gandesc eu...unsure.gif si daca e asa, cine sta sa sparga pereti sa gaseasca fisura...


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adrianaO
postare Dec 10 2009, 11:29 PM
Postare #5


Iulia tzushka!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,932
Inscris la: 15-May 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 23,463



QUOTE(Claudia Elena @ Dec 10 2009, 11:23 PM) *
E clar o scurgere de apa printr-o teava care provoaca umezeala...ma gandesc eu... unsure.gif si daca e asa, cine sta sa sparga pereti sa gaseasca fisura...


faza este ca toti cei 3 pereti sunt exteriori si sunt pe parti diferite ale apartamentului...in sensul ca am unul la dormitor pe o directie, unul la sufragerie pe alta directie si unul la bucatarie pe alta directie. ei sunt roata in jurul casei. in blocul meu suntem 4 apartamente pe etaj, toate fiind cu pereti exteriori.....dar numai coloana mea e mucegaita... sad.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramo82na
postare Dec 10 2009, 11:29 PM
Postare #6


andrei si mami ramona
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,285
Inscris la: 11-February 09
Din: drobeta turnu severin
Membru nr.: 71,305



adriana exista un spray contra mucegaiului...am patit-o si eu dar am spalat cu sprayul asta si apoi cu domestos si apoi am dat o mana de lavabila si vad ca de 3 ani nu mai am probleme...daca nu rezolvi, trebuie sa izolezi termic peretzii!!!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adrianaO
postare Dec 10 2009, 11:32 PM
Postare #7


Iulia tzushka!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,932
Inscris la: 15-May 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 23,463



QUOTE(ramo82na @ Dec 10 2009, 11:29 PM) *
adriana exista un spray contra mucegaiului...am patit-o si eu dar am spalat cu sprayul asta si apoi cu domestos si apoi am dat o mana de lavabila si vad ca de 3 ani nu mai am probleme...daca nu rezolvi, trebuie sa izolezi termic peretzii!!!


muhahahahhahahahaha...poi daca este sa stau sa izolez peretii...ma costa cam 1000 E si asta prin programul ala de la primarie care renoveaza blocuri si in blocul meu stau numai pensionari care nu au asemenea bani si deci schema IZOLAREA pica din program.....nush cat m-ar costa sa o fac eu pe cont proriu numai la apartamentul meu....


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adrianaO
postare Dec 10 2009, 11:33 PM
Postare #8


Iulia tzushka!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,932
Inscris la: 15-May 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 23,463



QUOTE(ramo82na @ Dec 10 2009, 11:29 PM) *
adriana exista un spray contra mucegaiului...am patit-o si eu dar am spalat cu sprayul asta si apoi cu domestos si apoi am dat o mana de lavabila si vad ca de 3 ani nu mai am probleme...daca nu rezolvi, trebuie sa izolezi termic peretzii!!!


apropo...despre ce spray vorbesti? mai stii ceva nume, compozitie, culoare, de unde la-i luat etc?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oanaaa
postare Dec 10 2009, 11:42 PM
Postare #9


Zambariciu
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,257
Inscris la: 22-September 08
Din: Timisoara, now Spain
Membru nr.: 38,729



daca peretii nu sunt izolati nu prea ai ce sa faci wacko.gif

Aceasta postare a fost editata de Oanaaa: Dec 10 2009, 11:43 PM


--------------------
POZE CU ARIANA
COPILUTZI DE OCTOMBRIE 2008 SI NU NUMAI

"Prietenia este ca si atunci cand faci pipi pe tine: toata lumea poata sa vada acest lucru,dar numai tu stii sentimentul caldut pe care il ofera"
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramo82na
postare Dec 10 2009, 11:43 PM
Postare #10


andrei si mami ramona
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,285
Inscris la: 11-February 09
Din: drobeta turnu severin
Membru nr.: 71,305



QUOTE(adrianaO @ Dec 10 2009, 11:33 PM) *
apropo...despre ce spray vorbesti? mai stii ceva nume, compozitie, culoare, de unde la-i luat etc?


pai incearca pe la magazinele cu vopsele,lavabile ...chesti de astea sau pe hipermarketuri pe la sectiunea detergenti...eu l-am luat de la plus dar stiu ca am vazut si pe la magazine can am luat lavabila...nu mai stiu culoarea..intrebi...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 03:37 AM