Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Declaratie De Valoare, Pentru recunosaterea studiilor in Italia
alymary
postare Jun 16 2009, 12:50 PM
Postare #21


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 18
Inscris la: 11-June 09
Membru nr.: 94,523



marimaria, cererea de eliberare a adeverintei de autenticitate a facut-o mama ta in numele tau sau in numele ei...ex:" X solicit in numele fiicei mele Y"???

cand am sunat la CNRED...mi s-a spus ca daca persoana care doresc sa se intereseze in locul meu e de gradul I, nu mai trebuie procura...personal tot am sa fac o procura tp orice eventualitate wink.gif
pup floare2.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Jun 16 2009, 12:51 PM
Postare #22


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



QUOTE(alymary @ Jun 16 2009, 02:30 PM) *
sa stii ca e usor daca ai recunoscut diploma de bac...soliciti (pe baza unei cereri) de la univ. programa analitica, adeverinta de autenticitate, diploma de licenta si foaia matricola...le autentifici ( toate doc. inafara de adeverinta) la CNRED (din Bucuresti)...autentificarea se face in aceeasi zi (acum am vb cu ei la telefon)... legalizezi la prefectura cu apostila...
mai multe inf pt cei interesati sa obtina vizarea diplomelor de studii superioare, le gasiti aici: http://www.cnred.edu.ro/#Vizare
incep sa ma simt mai obtimista in legatura cu obtinerea declaratiei de valoare...necesare recunoasterii academice in strainatate...va fi greu, dar nu imposibil

merci mult pt inf. marimaria floare2.gif


Diploma si foaia matricola de la facultate le am deja traduse.
Foaia matricola mi-a dat-o odata cu diploma la cateva luni dupa ce am terminat facultatea.
Mai trebuie sa merg la facultate pt adeverinta si apoi acolo unde ai zis tu la CNRED (multumesc, de asta nu stiam).
Dar le secretariat trebuie sa merg eu in persoana pt ca-s niste acrituri alea biggrin.gif, iar cu apostilele o rezolv repede.........timp sa am sa merg in tara.

Sunt bucuroasa macar de aia de bac acuma ca pt italieni eram o nulitate fara.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Jun 16 2009, 12:56 PM
Postare #23


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Sa nu intri in panica in caz ca te cheama de la consulat si-ti mai cer acte pe care tu le-ai trimis deja......mie asa mi s-a intamplat cu adeverinta de la liceu, certificatul de nastere si cartea de identitate.......si inca un dosar plic biggrin.gif
Desi era in original adeverinta, a trebuit sa mai cer una de la liceu.
Si cand te cheama sa ai totul in original plus banutii sa platesti pe loc.
Iar Declaratia de Valoare ti-o da pe loc.....controleaza daca e totul in regula, mai fac ei niste fotocopii si gata.
Mama a platit 118 lei.

Aceasta postare a fost editata de marimaria: Jun 16 2009, 12:57 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Jun 16 2009, 01:01 PM
Postare #24


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039




QUOTE(alymary @ Jun 16 2009, 02:50 PM) *
marimaria, cererea de eliberare a adeverintei de autenticitate a facut-o mama ta in numele tau sau in numele ei...ex:" X solicit in numele fiicei mele Y"???

cand am sunat la CNRED...mi s-a spus ca daca persoana care doresc sa se intereseze in locul meu e de gradul I, nu mai trebuie procura...personal tot am sa fac o procura tp orice eventualitate wink.gif
pup floare2.gif

pe numele ei si a atasat copia de la procura
In cazul in care i-ai facut procura vezi sa lase numai fotocopii pt ca la consulat s-o aibe original......desi mi se pare ca era expirata si totusi nu au zis nimic (are valabilitate 6 luni).
Dar eu cand am vorbit cu cucoana de la consulat i-am explicat pana in ultima clipa ca vine mama.......asa ca stiau.

Aceasta postare a fost editata de marimaria: Jun 16 2009, 01:12 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alymary
postare Jun 17 2009, 11:19 PM
Postare #25


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 18
Inscris la: 11-June 09
Membru nr.: 94,523



QUOTE(marimaria @ Jun 16 2009, 01:01 PM) *
pe numele ei si a atasat copia de la procura
In cazul in care i-ai facut procura vezi sa lase numai fotocopii pt ca la consulat s-o aibe original......desi mi se pare ca era expirata si totusi nu au zis nimic (are valabilitate 6 luni).
Dar eu cand am vorbit cu cucoana de la consulat i-am explicat pana in ultima clipa ca vine mama.......asa ca stiau.


asa am sa procedez si eu..sun peste tot inainte, astfel incat tatal meu sa nu aiba probleme....
deci tu pana la urma ai avut numai o procura...pana acum nimeni nu ti-a cerut sa lasi vreo procura originala???... dry.gif
pup
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alymary
postare Jun 17 2009, 11:36 PM
Postare #26


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 18
Inscris la: 11-June 09
Membru nr.: 94,523



QUOTE(marimaria @ Jun 16 2009, 01:01 PM) *
pe numele ei si a atasat copia de la procura
In cazul in care i-ai facut procura vezi sa lase numai fotocopii pt ca la consulat s-o aibe original......desi mi se pare ca era expirata si totusi nu au zis nimic (are valabilitate 6 luni).
Dar eu cand am vorbit cu cucoana de la consulat i-am explicat pana in ultima clipa ca vine mama.......asa ca stiau.


am gasit o cerere de autentificare pe net... http://www.edu.md/files/unsorted/Formular-...tentificare.doc (poate si altii vor avea nevoie)...bine, pt personale care se vor prezenta personal la MINISTERUL JUDETEAN...





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alymary
postare Jun 17 2009, 11:43 PM
Postare #27


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 18
Inscris la: 11-June 09
Membru nr.: 94,523



QUOTE(marimaria @ Jun 16 2009, 12:51 PM) *
Diploma si foaia matricola de la facultate le am deja traduse.
Foaia matricola mi-a dat-o odata cu diploma la cateva luni dupa ce am terminat facultatea.
Mai trebuie sa merg la facultate pt adeverinta si apoi acolo unde ai zis tu la CNRED (multumesc, de asta nu stiam).
Dar le secretariat trebuie sa merg eu in persoana pt ca-s niste acrituri alea biggrin.gif, iar cu apostilele o rezolv repede.........timp sa am sa merg in tara.

Sunt bucuroasa macar de aia de bac acuma ca pt italieni eram o nulitate fara.

bafta si tie in continuare smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alymary
postare Jun 18 2009, 02:02 AM
Postare #28


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 18
Inscris la: 11-June 09
Membru nr.: 94,523



QUOTE(marimaria @ Jun 16 2009, 01:01 PM) *
pe numele ei si a atasat copia de la procura
In cazul in care i-ai facut procura vezi sa lase numai fotocopii pt ca la consulat s-o aibe original......desi mi se pare ca era expirata si totusi nu au zis nimic (are valabilitate 6 luni).
Dar eu cand am vorbit cu cucoana de la consulat i-am explicat pana in ultima clipa ca vine mama.......asa ca stiau.


ok, cererea a fost pe numele mamei...dar celelalte date personale...domiciliu...etc.???
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Jun 18 2009, 11:47 AM
Postare #29


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



QUOTE(alymary @ Jun 18 2009, 04:02 AM) *
ok, cererea a fost pe numele mamei...dar celelalte date personale...domiciliu...etc.???

Eu am si rezidenta in Romania la mama acasa (nu am renuntat), am carte de identitate romaneasca si italiana
Aaaaaa si la toate astea am adaugat si un certificat de rezidenta obtinut de la primaria din localitatea italiana unde stai (nu-mi aduc aminte acuma daca am trimis originalul sau copia, cred ca am trimis copia.........vezi ce scrie in lista actelor de la consulat)

A scris ca este mandatara mea si ca eu am rezidenta in Romania (adresa), dar domiciliul in Italia (fara sa mai spuna adresa de acolo) si ca-mi trebuie pt recunosterea studiilor.

Ma bucur ca reusim sa completam toti pasii pt eu am umblat de bezmetica pe internet si nu reuseam sa ma dumiresc......ma mai certam si cu mama la telefon pt ca secretara de la liceu nu-i dadea ce cerea ea.

Aceasta postare a fost editata de marimaria: Jun 18 2009, 11:56 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Jun 18 2009, 12:01 PM
Postare #30


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



QUOTE(alymary @ Jun 18 2009, 01:19 AM) *
asa am sa procedez si eu..sun peste tot inainte, astfel incat tatal meu sa nu aiba probleme....
deci tu pana la urma ai avut numai o procura...pana acum nimeni nu ti-a cerut sa lasi vreo procura originala???... dry.gif
pup


Cat despre procura, a ramas originalul la mama pana in ultimul moment cand a prezentat-o la consulat.......m-a costat 45 euro procura.

Procura sa fie generala, adica sa te reprezinte peste tot si sa aiba drept de semnatura in numele tau in toate institutiile publice si administrative (atentie ca numai la evidenta populatiei, in caz in care ai nevoie de certificat de nastere nu ti-o ia in considerare.......cretini pt ca e institutie publ si adm si aia).

As fi vrut si certificat de nastere din ala nou, dar asta cu alta ocazie........la consulat a mers ala vechi.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 09:08 PM