Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Educatoare In Varsta
gordunel
postare Feb 25 2008, 05:00 PM
Postare #1


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,297
Inscris la: 23-July 07
Membru nr.: 5,385



Buna ziua fetelor am si eu nevoie de un sfat. Anul trecut educatoarea pe care a avut-o piticul meu ma sfatuit ca sa ma duc la neuropsihiatrie pt. ca nu credea ca se descurca in clasa I. Am ascultat-o si mi sa spus ca noi suntem de vina si ca, copilul nu are nimic si trebuie sa fim noi mai fermi cu el. Anul acesta sa schimbat educatoarea, iar noua educatoare este esita la pensie (60 si ceva de ani) mi-a zis ca ar avea sindromul ADHD si ca ar trebui sa ma duc cu el la PROF. MILEA de la SPITALUL 9. Am fost cu el si acolo si mi sa spus acelas rezultat ca si prima data. Cand a aflat rezultatul de la doctor educatoarea sa suparat si ne-a zis ca nu este posibil sa nu ii fi dat nici un tratament si ca, copilul are probleme de comportament. De atunci la gradinita daca el refuza sa faca lectii in lasa in pace si nu il incurajeaza de loc. Nu mai stim cum sa reactionam la spusele ei(daca sa pedepsim copilul sau sa nu o luom prea mult in seama) si cel mai frica imi este de ce descriere va face la sfarsit de an inainte de scoala. Am inteles ca aceasta descriere conteaza foarte mult la scoala atunci cand se vor face clasele de I. As vrea sa stiu ce ma sfatuiti si voi sa fac.


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 25 2008, 05:17 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(gordunel @ Feb 25 2008, 05:00 PM) *
Buna ziua fetelor am si eu nevoie de un sfat. Anul trecut educatoarea pe care a avut-o piticul meu ma sfatuit ca sa ma duc la neuropsihiatrie pt. ca nu credea ca se descurca in clasa I. Am ascultat-o si mi sa spus ca noi suntem de vina si ca, copilul nu are nimic si trebuie sa fim noi mai fermi cu el. Anul acesta sa schimbat educatoarea, iar noua educatoare este esita la pensie (60 si ceva de ani) mi-a zis ca ar avea sindromul ADHD si ca ar trebui sa ma duc cu el la PROF. MILEA de la SPITALUL 9. Am fost cu el si acolo si mi sa spus acelas rezultat ca si prima data. Cand a aflat rezultatul de la doctor educatoarea sa suparat si ne-a zis ca nu este posibil sa nu ii fi dat nici un tratament si ca, copilul are probleme de comportament. De atunci la gradinita daca el refuza sa faca lectii in lasa in pace si nu il incurajeaza de loc. Nu mai stim cum sa reactionam la spusele ei(daca sa pedepsim copilul sau sa nu o luom prea mult in seama) si cel mai frica imi este de ce descriere va face la sfarsit de an inainte de scoala. Am inteles ca aceasta descriere conteaza foarte mult la scoala atunci cand se vor face clasele de I. As vrea sa stiu ce ma sfatuiti si voi sa fac.

Gordunel...banuiesc ca daca i s-a pus acest asa zis diagnostic...de catre o educatoare si nu de catre un psiholog...o sa va ganditi de zece ori inainte sa luati orice hotarare...ti-as sugera intai sa intri aici www.adhd.ro...unde vei obtine toate informatiile cu privire la acest sindrom... cuvantul acesta " ar avea"...mie nu-mi suna prea bine...se poate ca ai un baietel mai nazdravan, cu multa personalitate...si de ce nu un pic rasfatel...dar de aici si pana...mai sus...e cale lunga....acest sindrom de obicei este intalnit de la varste fragede...si dupa parerea mea...in conditiile vietii de azi, nici nu e de mirare( stres)....ti-as sugera...sa citesti cu mult interes, topicul cu educatia, dar si mai bine sa cumperi cartea sa o cititi si sa incepi sa aplici...va da rezultate garantat...am sa iti mai scriu mai tarziu...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 25 2008, 05:54 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Si baietelul meu era mai agitat sa zic asa, si asta de mic, ca drept dovada , noptile in care se culca pe la 4-5 dimineata...manca numai invartindu-se pe scaun, nu statea locului nici o secunda...dar nu m-am gandit nici macar o clipa ca ar avea probleme...am luat-o ca pe ceva natural, firesc...atunci cand se imbolnavea si zacea in patut ma rugam si-mi doream sa-l vad neastamparat, zglobiu...dar sanatos...
Imi aduc aminte cand l-am dus prima data la gradinita, l-am lasat...si cand m-am intors sa-l iau...era in curtea gradinitei( ceilalti erau la ora)...si se juca in nisip...poarta era deschisa, afara era strada cu circulatie intensa....si am vazut rosu inaintea ochilor...cand le-am luat la intrebari, mi-au raspuns simplu...ca nu a vrut sa participe la ore....si atunci l-au lasat de capul lui afara...avea trei ani jumatate...a doua zi nu l-am mai dus...cred ca am schimbat vreo trei patru gradinite, pana am gasit una unde se ocupau maicute de ei...si a fost tare bine rolleyes.gif
Apoi cand a inceput scoala, am stat de vorba mult cu el...si a inteles cateva reguli, printre care cea cu statul in banca...totul a fost bine, dar avea multi colegi si are si acum in cls V...care ies din banci...se plimba in ore, pe randuri...si nu prea au ce sa le faca?...oare toti sa aiba ADHD? sau....sa fie oare faptul ca sunt copiii putin mai nazdravani?...Ganditi-va bine ce veti face...si nu pedepsiti copilul, fara motiv...si fara sa inteleaga pentru ce, daca din firea lui este mai deosebit decat altii( desi eu nu cred, majoritatea sunt asa)...adica mai nazdravanila rolleyes.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 25 2008, 05:57 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




Si te-as mai intreba...de ce sa punem pret atat de mare pe descrierile lor??? eu stiu ce fel de copil am...si nu prea ma incred in descrierile lor( sa imi fie cu iertare dar asta gandesc)...cu atat mai mult ca daca ar fi sa fie o descriere mai nefavorabila sa zic asa...ar trebui sa ii dea mai multa atentie...sa-l aiba mai mult in vedere...ce zici?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Viorel
postare Feb 25 2008, 06:10 PM
Postare #5


still in business...
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,135
Inscris la: 16-March 07
Din: Bacau
Membru nr.: 2,681



Eu as dau un test psihologic tuturor "educatoarelor" din camine si gradinite, multe din ele sunt niste bau-bau pt. copii, vorbesc din proprie experienta...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Feb 25 2008, 06:29 PM
Postare #6


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



dragi mamici si tatici, ce pot sa va spun eu, am urmarit de mult o emisiune medicala pe o TV privata, printre invitati erau si Branzan, fostul ministru al sanatatii, si reprezentanti ai unor companii farmaceutice etc... ce mi s-a parut interesant e ca spunea Branzan (ca medic) ca nu stiu ce companie de produse farmaceutice recomanda in statele unite un medicament care ar 'potoli' copiii cu acest sindrom... si ca se ajunsese la concluzia ca acea boala ar fi fost inventata numai ca sa isi vanda ei produsul, produs ce ar fi un soi de drog, care la nivelul creierului ar produce niste leziuni, ce mai tarziu ii fac sa devina legume... chiar se discuta ca ar fi culmea sa ajunga si la noi aceasta companie si, implicit sindromul ADHD... cand era vorba doar despre copii cu personalitati mai puternice, mai nazdravani..
uite ca au trecut deja 4-5 ani de la acea discutie si daca nu ma insel, de vreun an sunt toate acele informari despre ADHD... hai sa nu ne mai luam dupa toate gogosile americanilor si sa ne crestem copiii cu dragoste, devotament si intelepciune, restul se vor rezolva de la sine...


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gordunel
postare Feb 25 2008, 07:40 PM
Postare #7


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,297
Inscris la: 23-July 07
Membru nr.: 5,385



Va mutumesc din suflet pt. sfaturi si sincer va spun ca va dau dreptate. Rux "diagnosticul de ADHD" a fost dat de educatoare nu si de medic. Gradinita nu prea am cum sa o schimb pt. ca eu nu pot ajunge la gradi pana la 5 si este singura gradinita unde il pot lua pana la 7.30 seara. De ajutat nu prea are cine sa ma ajute cu acest lucru pt. ca soacra mea cu care stau in casa nu prea o doare de acest lucru, iar de 1 an jumatate este bolnava iar starea ei de sanatate se poate inrautati in orice moment. Deci pe ea nu am pot baza, sotul meu lucreaza doar 12 ore, iar mama mea este in celalalt capat al bucurestiului. Cat despre caracterizare la scoala cred ca este destul de importanta pt. cala sfarsitul gradinitei mi-a cerut caracterizarea de la gradinita si fisa medicala. Despre acest lucre am mai vb. si cu o alta mamica si mi-a zis ca atunci cand a inscrie baiatul in clasa I a contat si acest lucru.Eu personal nu sunt de acord cu acest criteriu de a alcatui clasel primare dupa aceste caracterizari dar nu avem ce sa facem. floare2.gif floare2.gif floare2.gif


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gordunel
postare Feb 25 2008, 07:41 PM
Postare #8


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,297
Inscris la: 23-July 07
Membru nr.: 5,385



QUOTE(Viorel @ Feb 25 2008, 06:10 PM) *
Eu as dau un test psihologic tuturor "educatoarelor" din camine si gradinite, multe din ele sunt niste bau-bau pt. copii, vorbesc din proprie experienta...


Sunt intru totul de acord cu tine dar cum putem sa schimbam acest lucru?


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gordunel
postare Feb 25 2008, 07:44 PM
Postare #9


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,297
Inscris la: 23-July 07
Membru nr.: 5,385



Noi acasa am incercat sa lucram cu el si sa scirem si face lectii dar ffffffffffffgreu si cu nervii tot la fel de tarii blush.gif si cu multa dragoste


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 25 2008, 08:32 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(gordunel @ Feb 25 2008, 07:40 PM) *
Va mutumesc din suflet pt. sfaturi si sincer va spun ca va dau dreptate. Rux "diagnosticul de ADHD" a fost dat de educatoare nu si de medic. Gradinita nu prea am cum sa o schimb pt. ca eu nu pot ajunge la gradi pana la 5 si este singura gradinita unde il pot lua pana la 7.30 seara. De ajutat nu prea are cine sa ma ajute cu acest lucru pt. ca soacra mea cu care stau in casa nu prea o doare de acest lucru, iar de 1 an jumatate este bolnava iar starea ei de sanatate se poate inrautati in orice moment. Deci pe ea nu am pot baza, sotul meu lucreaza doar 12 ore, iar mama mea este in celalalt capat al bucurestiului. Cat despre caracterizare la scoala cred ca este destul de importanta pt. cala sfarsitul gradinitei mi-a cerut caracterizarea de la gradinita si fisa medicala. Despre acest lucre am mai vb. si cu o alta mamica si mi-a zis ca atunci cand a inscrie baiatul in clasa I a contat si acest lucru.Eu personal nu sunt de acord cu acest criteriu de a alcatui clasel primare dupa aceste caracterizari dar nu avem ce sa facem. floare2.gif floare2.gif floare2.gif

exact asta ti-am spus si eu...tocmai pentru ca e pus de educatoare si nu de medic acela nu se poate chema diagnostic...nu e de luat in seama...iar despre caracterizare...ce iti pot spune si al meu baietel a primit de la gradinita...dar cui a folosit si pentru ce??? e doar ceva, sa zic birocratic...macar daca ar tine cont fiecare invatatoare de acele caracterizari...dar ai sa vezi ca nu va fi asa... despre lectiile acasa eu nu stiu cum sa spun...cu parintii nu vor face bine lectii niciodata...noi oricat ne-am dori...nu prea avem metoda...desi ne straduim...depinde foarte tare de copil, sunt sigura ca nu merita nervii pe care ii varsati cu el...si in afara de asta, poate prinde ura pe scris, lectii etc...eu zic, sa-l mai lasati sa se joace pana la toamna, cand va intra in scoala si in ritm, si atunci sa incercati sa-l ajutati...dar tot asa intr-o joaca...iti doresc multa rabdare si putere de intelegere pentru el...

Aceasta postare a fost editata de rux25: Feb 25 2008, 08:38 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 08:40 PM