Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Sa Nu Mai Suferi Niciodata Din Iubire, la multi e adevarat....
hanuk26
postare Jul 21 2009, 03:04 PM
Postare #1


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



De ce numai unii sufera?
Exista vreo logica in aceasta selectie?
Unii sunt mai speciali, alesi si altii mai fraieri?
Dostoevski spune ca dragostea ii face pe oameni sa se simta egali. Tu ce zici? Asta simti?
Sau esti de alta parere?
N-am sa uit niciodata vorba unui mare intelept care zicea asa: “ Intr-o relatie intotdeauna unul SUFERA!”
Adevarat? Fals?

Responsabilitatea

Monopolul suferintei: Luna asta am plans de 5 ori din cauza ca n-ai venit cu mine la pranz la parintii mei, m-ai lasat balta la petrecerea Mariei, n-am ajuns la lacul lebedelor, nu mi-ai raspuns la scrisoarea ce ti-am expediat-o la birou, ai anulat vacanta in Argentina in ultimul moment.

In schimb, tu ai fost la munte cu baietii, ai fost la vanatoare o saptamana, iti respecti ritualul sportiv in fiecare zi, mergi la bere cu baietii o data pe saptamana, in concluzie, faci ce vrei si simti.

Eu sunt mai fraiera?

Eu renunt la placerile si pasiunile mele ca sa petrec timp cu tine! Si tu? Iti vezi in continuare de viata ta ca si cum ai fi singur, neinsotit.
Ce-i asta?

Echitabilitate?

Reciprocitate?

Nu mai vreau! Te parasesc! Te urasc! Nu te mai iubesc! Imi vreau viata inapoi!
Adio! Ramai cu bine! Sau mai bine zic: Te detest!!! Mi-ai rapit anii, tineretea.

Nu mai vreau sa te zaresc! Esti un egoist, un nenorocit! Am sacrificat totul pentru aceasta relatie. Si?!!!! Ce-am primit in schimb? NIMIC!!!

Asta inseamna relatie de cuplu? Fericire?

Am primit inapoi doar SUFERINTA.
De ce?
De ce traiesc experientele astea alaturi de tine?
Cu ce ti-am gresit sa-mi raspunzi astfel?
Tie chiar nu-ti pasa de ce simt?
Ai incetat sa ma iubesti?
Sunt disperata, nu stiu ce sa mai cred!!!!
Divortez!
Te parasesc!!
Ai o amanta?
De ce taci?
De ce nu vorbesti?
Spune ceva!
Ma doare. Tu chiar nu sesizezi?!
Iti pasa mai mult tie de el decat lui de tine?

Da? Nu?
 Tu esti cea care organizezi serate in doi?

 Tu esti cea care ii intinzi mana cand il doare?

 Tu esti cea care ii aduce aspirina si cafeaua la pat?

 Tu esti cea care renunta la tango in Argentina pentru safari in Amazon?

 Tu initiezi relatia sexuala cu lumanari si sampanie?

 Tu ii faci cadouri si surprize?

 Tu il intelegi si ii gasesti mereu scuze?

Daca numai tu faci toate astea, iti meriti profund si-n totalitate suferinta. Si ti-o spun cu autoritatea ce mi-o ofera experienta. Crezi ca eu am fost mai desteapta?!

Asertivitatea nu se gasea la inceput de drum in vocabularul meu personal...asa se intampla cu acesti rau iubiti ai copilariei, ai impresia ca TREBUIE sa dai mult ca sa primesti si tu o faramitura in schimb.
Nu vei ajunge la liman, te vei ineca pe drumul asta, n-ai cum sa simti ceva bun traind pentru a-l servi pe el intruna. E imposibil, fiindca puterea e la el si tu te vei simti mereu controlata, inselata si nefericita.

Asta vrei?
Daca asta vrei am sa te intreb de ce te simti furioasa? Paradox?!

De ce tipi si plangi, de ce-l acuzi de insensibilitate, de ce-l otravesti si pe el cu frustrarea si nefericirea ta?

El n-are cum sa te inteleaga, fiindca el nu simte ca tine, el e satisfacut de ce primeste si traieste.

El e un smecher ce beneficiaza de lipsa ta de iubire.

Asta nu e relatie, asta e sclavie, tu-l servesti si el se bucura de viata.

Continua sa te anulezi si sa-l servesti pe el, Zeul. Sa vedem unde ajungi...

Cine stie, poate iti ridica o statuie sau poate nu. In schimb, poti sa te alegi cu o viata nefericita si irosita. Asta iti garantez.

Nu asta e drumul spre fericire. Te rog opreste-te, mai e timp, nimic nu e pierdut daca te indrepti cu fata spre tine, daca incepi sa pui pret pe tine, daca inveti sa te iubesti. Azi un pic, maine mai mult, si tot asa.

 Esti responsabila pentru tot ceea ce traiesti!

 Esti responsabila pentru tot ceea ce gandesti!

 Esti responsabila pentru tot ceea ce-ti imaginezi!

 Esti responsabila pentru esec la fel cum esti responsabila pentru succes!

 Esti responsabila pentru satisfacerea propriilor nevoi!
 Esti responsabila?

 Inca dai vine pe el, pe parinti, pe sistem, pe destin???

Nu vreau sa te aud!!!

Aici suntem la un nivel avansat al dezvoltarii de sine. Si tot ce facem este sa mai trecem o data prin informatie, ca sa fim sigure ca imbratisam fericirea. Asuma-ti responsabilitatea pentru tot ce intreprinzi, alegi, gandesti, experimentezi.

Daca barbatii din viata ta te fac sa suferi, te folosesc si te inlocuiesc, intreaba-te:

Ce-i face pe acesti barbati sa plece?

Eu sau alta?

Cauta la tine, in tine raspunsul, nu la ele, ele nu sunt decat urmatoarele, si e doar responsabilitatea ta daca l-ai facut sa plece la alta.

Alta intrebare inteligenta:

Cum reusesc sa-i fac eu pe barbati sa ma paraseasca?

Responsabilitatea inseamna actiune, analiza personala, munca, dorinta, vointa.
Adu-ti aminte ce zicea Buddha: Nimen nu-ti poate face rau daca tu nu-i permiti. Si- atunci? Inseamna ca nu ti-ai asumat responsabilitatea gandurilor, senzatiilor, faptelor tale.

Daca tu suferi nu e vina celuilalt, e doar vina ta.

Iti dau un exemplu care iti inchide gura definitiv: “Din cauza ta sunt geloasa fiindca tu privesti femei frumoase! “

Stii ce traduce acest mesaj: Ele sunt mai frumoase ca mine, mi-e teama ca te pierd!

“Cand pierzi nu uita si lectia.” Dalai Lama

Cheia succesului, a fericirii e inca o data la tine, draga mea.

Daca nu obtii ceea ce doresti de la partenerul tau, schimba-ti comportamentul, acum!

Sau schimba partenerul actual,poate el nu te va face niciodata fericita!


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dania12
postare Jul 21 2009, 03:19 PM
Postare #2


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,722
Inscris la: 22-June 09
Membru nr.: 96,148




Nu poti suferi din dragoste decat cu buna stiinta si cu acceptul tau. Alegerea apartine fiecaruia. Tu decizi daca alegi sa suferi sau nu.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jul 21 2009, 04:13 PM
Postare #3


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(dania12 @ Jul 21 2009, 04:19 PM) *
Nu poti suferi din dragoste decat cu buna stiinta si cu acceptul tau. Alegerea apartine fiecaruia. Tu decizi daca alegi sa suferi sau nu.


cand iubesti cu adevarat suferi dak nu poti fi cu iubirea vietii tale!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dania12
postare Jul 21 2009, 04:21 PM
Postare #4


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,722
Inscris la: 22-June 09
Membru nr.: 96,148




QUOTE(maryhynt @ Jul 21 2009, 05:13 PM) *
cand iubesti cu adevarat suferi dak nu poti fi cu iubirea vietii tale!
D
Daca nu poti fi cu persoana iubita suferi, e adevarat, dar iti poti oferi sansa la o noua iubire, e greu la inceput dar nu imposibil.Dar depinde mult si motivul pentru care nu poti fi cu persoana iubita. Totul e relativ, totul depinde de situatie si de multe altele,dar intotdeauna ai optiunea de a alege o alta cale, de a alege sa spui stop suferintei.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Jul 21 2009, 08:04 PM
Postare #5


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(dania12 @ Jul 21 2009, 04:21 PM) *
D
Daca nu poti fi cu persoana iubita suferi, e adevarat, dar iti poti oferi sansa la o noua iubire, e greu la inceput dar nu imposibil.Dar depinde mult si motivul pentru care nu poti fi cu persoana iubita. Totul e relativ, totul depinde de situatie si de multe altele,dar intotdeauna ai optiunea de a alege o alta cale, de a alege sa spui stop suferintei.

totul sau nimic.... trandafir.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mada.angel
postare Jul 21 2009, 11:04 PM
Postare #6


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,186
Inscris la: 13-August 08
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 33,937



QUOTE(maryhynt @ Jul 21 2009, 05:13 PM) *
cand iubesti cu adevarat suferi dak nu poti fi cu iubirea vietii tale!

corect dar aici era vorba de cazul in care esti cu cineva, suferi si continui sa suferi , parerea mea e ca nu merita nimeni asa ceva, de ce sa stai cu cineva care te face sa suferi ? mai bine singura


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamiralu
postare Jul 22 2009, 12:35 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,045
Inscris la: 15-June 09
Membru nr.: 95,033



QUOTE(maryhynt @ Jul 21 2009, 05:13 PM) *
cand iubesti cu adevarat suferi dak nu poti fi cu iubirea vietii tale!


creaca noi doua avem foarte multe in comun:*:*::* hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamiralu
postare Jul 22 2009, 12:46 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,045
Inscris la: 15-June 09
Membru nr.: 95,033




da1!!!foarte adevarat!!!!suntem responsabile de suferinta asa cum suntem si dde fericire....cred ca totul depinde de noi....si niciodata nu e traziu sa faci ceva mai bun pt tine...sa o iei de la caapt de cate ori simti ca stai pe loc:)


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jul 22 2009, 01:48 PM
Postare #9


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Ca sa nu suferi din iubire, ideal este sa stii sa te lasi iubit, sa inveti sa iubesti alaturi de cel de langa tine.. iubirile pasionale se duc asa cum vin.. insa cand hranesti iubirea incetul cu incetul, atunci ramane pt toata viata. E atat de frumos sa ti se spuna ca ai fost, esti si ramai iubirea vietii lui!
Iar cea mai frumoasa, suava iubire este cea a puiului tau, care iti sare de gat in fiecare dimineata si iti spune: te iubesc, mami! asta alina orice suferinta si da putere de a merge mai departe..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamiralu
postare Jul 22 2009, 02:07 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,045
Inscris la: 15-June 09
Membru nr.: 95,033



QUOTE(liliana2u @ Jul 22 2009, 02:48 PM) *
Ca sa nu suferi din iubire, ideal este sa stii sa te lasi iubit, sa inveti sa iubesti alaturi de cel de langa tine.. iubirile pasionale se duc asa cum vin.. insa cand hranesti iubirea incetul cu incetul, atunci ramane pt toata viata. E atat de frumos sa ti se spuna ca ai fost, esti si ramai iubirea vietii lui!
Iar cea mai frumoasa, suava iubire este cea a puiului tau, care iti sare de gat in fiecare dimineata si iti spune: te iubesc, mami! asta alina orice suferinta si da putere de a merge mai departe..


iar eu astept cu atata nerabdare aceste cuvinte.....esti o minune de om lili..tiza mea


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 12:55 PM