Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Grup De Ajutor Si Tratament Pentru Anorexie/bulimie, Suntem un grup de voluntari care am trait anorexia sau bulimia
e-Lili
postare Nov 2 2011, 12:37 AM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 2-November 11
Din: Bucuresti
Membru nr.: 230,216



Aproximativ 90% dintre femei, inclusiv fetitele de 10 ani, fetele de scoala, adolescentele de liceu, sunt preocupate, de multe ori excesiv, de diverse diete! Majoritatea adultilor nu par ingrijorati de acest lucru! Si totusi, anorexia si bulimia sunt boli cu manifestare in crestere accelerata... Sunt 1001 de site-uri care ne vorbesc despre diete pentru a slabi (sau "a slabi sanatos") cu orice pret, invatandu-ne cum sa ne planificam toata ziua, toata viata de fapt, in jurul a ce urmeaza sa mancam - uitandu-se ca obsesia fata de corp poate duce la neglijarea mintii. Uneori (adeseori!) kilogramele pierdute prin restrictii dure revin cu incapatanare, creind nu numai o imensa frustrare, dar si un cerc vicios, pentru ca restrictiile incep cu si mai multa inversunare. Uneori cautarea perfectiunii fizice se sfarseste la spital, dupa deteriorari grave ale sanatatii, pentru ca o dieta foarte restrictiva s-a dovedit a fi de fapt o boala de alimentatie: anorexie, bulimie sau ceva asemanator. Unii dintre cei care duc prea departe "dieta", inceputa in general la indemnul tuturor, sau in urma unor traume diverse, ajung si la noi, dupa ce s-au luptat mult timp cu anorexia si bulimia. Unii se vindeca, altii nu. Noi discutam cu toti - parinti, copii mari si mici, rude si prieteni. Din cand in cand ne mai si intalnim la o cafea smile.gif
Desi sunt insotite de mari sentimente de vinovatie si rusine, noi stim ca aceste boli sunt doar un mecanism de adaptare la niste conditii sau cerinte inacceptabile, pentru ca le-am trait si noi! Suntem un grup de voluntari care am trait anorexia sau bulimia, fie direct, fie prin copiii nostri – si stim ca nu e vina bolnavului! Am luptat direct cu o boala de alimentatie, am suferit imens, dar am iesit la suprafata si suntem gata sa daruim aceasta experienta. In forum am povestit prin ce am trecut si ce pasi am urmat ca sa iesim din acest labirint. Oricine poate face la fel - anorexia si bulimia pot fi invinse!
Pe site-ul anorexie-bulimie puteti afla totul despre bolile de alimentatie - anorexia, bulimia, EDNOS :
• simptomele anorexiei si bulimiei - cum se manifesta un bolnav (in forum iti descriem cum s-au manifestat copiii nostri)
• cum te comporti cu cineva bolnav de anorexie sau bulimie
• ce pot face prietenii si familia
• optiuni de tratament, realimentare si recuperare
• cum hranesti un copil bolnav de anorexie, care nu vrea sa manance (vei gasi cum am procedat noi si ce sugestii avem)
• tehnici pentru cresterea stimei de sine
• galerie foto, forum, discutii cu parintii, pacientii si doctorii care ne ajuta
• planuri de masa pentru realimentare
• grup de suport pentru momentele in care e nevoie de un sfat sau de evitarea unor situatii incordate legate de mese
• forum pentru experientele noastre, discutii de suport (sau de dragul de a vorbi cu cineva de care nu trebuie sa te ascunzi)
Anorexia si bulimia nu sunt alegeri , fitze sau mofturi – sunt boli grave! Pe site-ul anorexie-bulimie nu ne luptam cu kilogramele, ci cu obsesia pentru kilograme.


--------------------
Grupul de suport in tratamentul bolilor de alimentatie (anorexie / bulimie / EDNOS) anorexie-bulimie.ro ofera informatii despre anorexie si bulimie, despre tratamentul adecvat si ofera suportul necesar parcurgerii tratamentului, sub indrumare medicala.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
e-Lili
postare Nov 2 2011, 11:46 PM
Postare #2


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 2-November 11
Din: Bucuresti
Membru nr.: 230,216



Multumesc foarte mult pentru moderarea doar partiala smile.gif Ma temeam ca am facut o greseala punand linkul si o sa fie sters tot postul, ceea ce ar fi fost mare pacat! Acum putin timp la Obregia au venit 3 pustoaice bolnave de anorexie: una avea numai putin peste 20 de kg. Va imaginati asa ceva? O alta a venit in stare de inconstienta, din cauza slabiciunii. Mama fetei extrem de slabe era in cautarea unui tratament de aproximativ 1 an, timp in care avusese chiar si spitalizari, fara succes - pentru ca tratamentul pentru anorexie nu e chiar pe toate drumurile, de cele mai multe ori pana si diagnosticul este pus cu mare intarziere, dupa peregrinari pe la nutritionist, endocrinolog, medici de diverse specialitati, multe analize, tratamente aiurea... Iar bolile de alimentatie lasate sa se dezvolte dupa varsta de 18 ani devin mai dificil de tratat, pentru ca legaturile cu familia se degradeaza dupa aceasta varsta, poate apare chiar si independenta financiara, iar tanara rareori doreste tratamentul fara sa fie "indemnata" si sustinuta de parinti.
V-ati prins, nu? ca nu facem reclama la nici o clinica particulara... smile.gif Cazurile severe (dar numai ele!) necesita spitalizare pentru restabilirea functiilor fiziologice la spitalul Obregia, unde pavilionul pentru copii si adolescenti este foarte cochet si modernizat, are si loc de joaca, si pavilion de gradina pentru taifas... mancarea este putin cam nesarata, dar daca vii cu niste condimente de acasa e ok - avem si un exemplu de meniu de realimentare la noi pe grupul de discutii. Terapia se face cu medici din spital care au specializare in tratamentul bolilor de alimentatie si care au deja o buna experienta de vindecari - si sunt foarte amabili. ...Iar noi, cei care suntem activi in grup, raspundem pe forum, la telefoane, pe Facebook, pe Tweeter, iesim la cafele (uneori strecuram si o prajitura la cafea smile.gif - dar numai daca se vrea!) , dam sfaturi, povestim experiente, dam retete de succes - sau de "succesuri" smile.gif
Asta e! Daca vreodata aveti nevoie (Doamne fereste!) de sfaturi privind vindecarea in anorexie si bulimie, suntem prin preajma si vrem sa fim de folos.

Aceasta postare a fost editata de e-Lili: Nov 2 2011, 11:49 PM


--------------------
Grupul de suport in tratamentul bolilor de alimentatie (anorexie / bulimie / EDNOS) anorexie-bulimie.ro ofera informatii despre anorexie si bulimie, despre tratamentul adecvat si ofera suportul necesar parcurgerii tratamentului, sub indrumare medicala.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 27th April 2024 - 03:57 AM