Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sfarsitul Lumii, ...Isus Hristos se intoarce?
ruxy
postare Mar 13 2010, 03:23 PM
Postare #31


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(anku @ Mar 13 2010, 02:41 PM) *
eu nu pot face asta...
dimineata si seara ma rog...
la munca de strici ceva...esti bun de plata...
p drum dc da un tampit peste tine...!!!
cred ca dc iti incepi ziua cu rugaciune si o termini cu raguciune este suficient...
sau???
si bineinteles dc ajuti,dc nu injuri,dc tii post
cunosc sincer oameni care se roaga..
care umbla cu margele dupa ei...
dar.....asa oameni rai...nu ca este o critica...
pur si simplu se citeste tot...in sufletul unora care se roaga in continuu..
offf...sunt multe de discutat
cred ca in primul rand fapta conteaza...si frica de DUMNEZEU

cat despre rai si despartirea de copii
nu se stie niciodata
am intrebat proful meu de religie...odata
dc ne intalnim cu parintii nostrii in Rai
iar el a spus ca nu vom simti nevoia sa ne intalnim...
intr-ucat acolo suntem toti frati..... unsure.gif

Oricine poate spune un Doamne Ajuta-ma! Sau Doamne fii cu mine! Si se cheama tot rugaciune Anku, o poti face si cand mananci si cand lucrezi( mai ales atunci), si cand dormi...cand DD e cu tine totu-ti merge bine...totul... Parerea mea desigur....si nici nu trebuie sa o faci ca sa te vada cineva...numai intre tine si El...asta apropo' de oamenii cu margele... trandafir.gif...si cum rugaciunea fara fapta, moarta este...tot asa si fapta fara rugaciune...e....nu pot exista una fara cealalta...

Aceasta postare a fost editata de ruxy: Mar 13 2010, 03:39 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
perla163
postare Mar 13 2010, 04:07 PM
Postare #32


am un pui mik!!! sa cresti mare buburuza mea scumpa
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,013
Inscris la: 17-April 08
Din: montemaggiore B
Membru nr.: 21,017



subscriu RUXY! notworthy.gif Dumnezeu nu vrea rugaciuni fara fapte si fapte fara rugaciuni!


--------------------
grafic tb

Harvey MacKay: “Timpul e gratuit, dar e de neprețuit. Nu îl deții, dar îl poți folosi. Nu-l poți păstra, dar îl poți trăi. Odată ce l-ai pierdut, nu îl mai poți niciodată recupera.”
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 13 2010, 06:01 PM
Postare #33


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Cam asta am vrut sa spun...rugaciunea nu e neaparat cea cu cartea in fata care-ti ia o ora... trandafir.gif


Un carpaci a venit la Rabi Isaac din Ger si i-a spus:
- Spune-mi ce pot face in legatura cu rugaciunea de dimineata. Clientii mei sunt oameni saraci, care nu au decat o singura pereche de pantofi. Imi aduc pantofii seara tarziu si sunt nevoit sa lucrez toata noaptea sa ii repar. Dimineata inca mai am de lucru daca doresc ca oamenii sa poata pleca la munca cu pantofii in picioare. Deci intrebarea mea este: ce pot face in legatura cu rugaciunea de dimineata?
- Ce ai facut pana acum? l-a intrebat rabinul.
- Sunt zile in care imi fac rapid rugaciunea dupa care ma grabesc sa ma intorc la munca mea, dar ma simt un pacatos. Alteori renunt pur si simplu la rugaciune, dar ai atunci ma simt un pacatos. ori de cate ori imi ridic ciocanul ca sa bat cuiele in pantofi, imi aud inima ofatnd: " Cat de nefericit sunt, caci nu-mi pot face rugaciunea de dimineata".
Rabinul i-a spus:
- Daca eu as fi Dumnezeu, as pretui acest oftat mai mult decat rugaciunea de dimineata.


Numai gandul la El, si inseamna rugaciune...e atat de simplu...

Aceasta postare a fost editata de ruxy: Mar 13 2010, 06:02 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Mar 13 2010, 07:34 PM
Postare #34


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096




QUOTE(ruxy @ Mar 13 2010, 05:01 PM) *
Cam asta am vrut sa spun...rugaciunea nu e neaparat cea cu cartea in fata care-ti ia o ora... trandafir.gif
Un carpaci a venit la Rabi Isaac din Ger si i-a spus:
- Spune-mi ce pot face in legatura cu rugaciunea de dimineata. Clientii mei sunt oameni saraci, care nu au decat o singura pereche de pantofi. Imi aduc pantofii seara tarziu si sunt nevoit sa lucrez toata noaptea sa ii repar. Dimineata inca mai am de lucru daca doresc ca oamenii sa poata pleca la munca cu pantofii in picioare. Deci intrebarea mea este: ce pot face in legatura cu rugaciunea de dimineata?
- Ce ai facut pana acum? l-a intrebat rabinul.
- Sunt zile in care imi fac rapid rugaciunea dupa care ma grabesc sa ma intorc la munca mea, dar ma simt un pacatos. Alteori renunt pur si simplu la rugaciune, dar ai atunci ma simt un pacatos. ori de cate ori imi ridic ciocanul ca sa bat cuiele in pantofi, imi aud inima ofatnd: " Cat de nefericit sunt, caci nu-mi pot face rugaciunea de dimineata".
Rabinul i-a spus:
- Daca eu as fi Dumnezeu, as pretui acest oftat mai mult decat rugaciunea de dimineata.


Numai gandul la El, si inseamna rugaciune...e atat de simplu...

Pfaa..pei inseamna ca eu mereu ma rog.. liwlol.gif sa o vedeti pe zuza de mine uneori cand "vorbesc" cu Dumnezeu cu voce tare blush.gif IL intreb,de ce si cum,sau II multumesc cu zambete largi.. unsure.gif insa ma simt tare bine
Acum,serios rugaciunea daca e din suflet,sau la necaz mai sunt si lacrimi in rugaciune,Dumnezeu ne zambeste cu siguranta..


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Mar 13 2010, 07:41 PM
Postare #35


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



QUOTE(Mih@ela @ Mar 13 2010, 08:34 PM) *
Pfaa..pei inseamna ca eu mereu ma rog.. liwlol.gif sa o vedeti pe zuza de mine uneori cand "vorbesc" cu Dumnezeu cu voce tare blush.gif IL intreb,de ce si cum,sau II multumesc cu zambete largi.. unsure.gif insa ma simt tare bine
Acum,serios rugaciunea daca e din suflet,sau la necaz mai sunt si lacrimi in rugaciune,Dumnezeu ne zambeste cu siguranta..

...si eu fac la fel Mihaela..... trandafir.gif
...cand mergeam la munca ma rugam tot felul de banalitati sa zic asa....*Doamne ajuta/ma sa ajung trenul, autobuzul, metroul....si multe altele......si ce minunat e cand vedem in ce mod frumos ne raspunde Dumnezeu...
..poate uneori plecam tarziu...sau era aglomeratie...si nu mai aveam sperantza ca prind trenul(care mai mereu pleca la ora fixa)...dar totusi nu ezitam sa ma rog....si DDma uimea cum facea ca trenul sa intarzie 3 /5 minute pt mine....


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miha27X
postare Mar 13 2010, 07:53 PM
Postare #36


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,086
Inscris la: 16-April 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 85,413



Bravo Ninina! cred ca ar trebui sa dezbatem mai des posibilitatea mantuirii noastre si cu cat ne adunam mai multe aici, si citim din biblie, avem sanse mari sa mai uitam de dorinte desarte (apropo de topicul cu pietrele swarovski), de inselari, de iubiri trecatoare, de bani si faima si ne aducem aminte ca din tarana venim si intru tarana ne vom si duce......dar avem nevoie de mantuire asa cum sufletul are nevoie de Dumnezeu....Cel mai important ar fi sa nu ne contram aici, sa nu venim cu pareri diferite caci ajungem la dezbinare si la opusul scopului.....
Sper sa intru zilnic aici si sa am ce citi, Ninina multumesc (timp sa iau Biblia si sa o citesc nu am, dar fragmentele pe care tocmai le-am citit mi-au luminat sufletul si licar de speranta am intrezarit in sufletul meu cel impovorat cu banalitati)...daca aveti timp intrati si scrieti din Biblie si mare va fi multumirea mea pt voi!


--------------------


in asteptarea unui ingeras!!!
Myky

CASTIGA BANI DAND CLICK-URI TOTUL GARTUIT ! TESTAT DE MINE!
http://www.tviptc.com/?ref=lorenzoo1
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mir0108
postare Mar 13 2010, 07:58 PM
Postare #37


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218





intru in discutie ,aici, unde sunteti:si eu ma rog in genul comunicare permanenta:si intreb pe Dumnezeu daca este bine sa fac asa sau invers...si daca am gresit si simt acest lucru imi cer iertare LUI...si multumesc pentru ajutor in tot ce fac ..etc!sper prin asta la comuniunea desavarsita la care orice crestin spera!...DOAMNE AJUTA-NE SA FIM PLACUTI INAINTEA OCHILOR TAI!

2 versete biblice care imi plac si ma indruma in viata!sa nu credeti ca se contrazic,doar se completeaza!
Cercetati ce este placut inaintea Domnului (Efes.5:10)
Ci cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun. (1Tes.5:21)

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mir0108
postare Mar 13 2010, 08:03 PM
Postare #38


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218



QUOTE(mykyiy81 @ Mar 13 2010, 09:53 PM) *
daca aveti timp intrati si scrieti din Biblie si mare va fi multumirea mea pt voi!

ce frumos! cand am inceput eu sa scriu...nu era postarea ta(la mine dureaza cv timp sa scriu...cu fetele care zburda in jurul meu!)...dar am simtit nevoia sa postez aceste versete biblice...!! partners.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miha27X
postare Mar 13 2010, 08:07 PM
Postare #39


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,086
Inscris la: 16-April 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 85,413



QUOTE(mir0108 @ Mar 13 2010, 10:03 PM) *
ce frumos! cand am inceput eu sa scriu...nu era postarea ta(la mine dureaza cv timp sa scriu...cu fetele care zburda in jurul meu!)...dar am simtit nevoia sa postez aceste versete biblice...!! partners.gif


Nu e neaparat frumos, dar cu siguranta este neaparat NECESAR draga mea Mir.....si mi-ar place sa se poata schimba numele topicului din "sfarsitul lumii" in "intru mantuirea sufletelor noastre", caci nu trebuie sa asteptam sfarsitul lumii ci sa facem ceva ca atunci cand va veni sa-l putem accepta impacati sufleteste!


--------------------


in asteptarea unui ingeras!!!
Myky

CASTIGA BANI DAND CLICK-URI TOTUL GARTUIT ! TESTAT DE MINE!
http://www.tviptc.com/?ref=lorenzoo1
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Mar 13 2010, 08:15 PM
Postare #40


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(ninina @ Mar 13 2010, 06:41 PM) *
...si eu fac la fel Mihaela..... trandafir.gif
...cand mergeam la munca ma rugam tot felul de banalitati sa zic asa....*Doamne ajuta/ma sa ajung trenul, autobuzul, metroul....si multe altele......si ce minunat e cand vedem in ce mod frumos ne raspunde Dumnezeu...
..poate uneori plecam tarziu...sau era aglomeratie...si nu mai aveam sperantza ca prind trenul(care mai mereu pleca la ora fixa)...dar totusi nu ezitam sa ma rog....si DDma uimea cum facea ca trenul sa intarzie 3 /5 minute pt mine....

smile.gif cred ca fiecare dintre noi e macar o data in zi cu un Doamne ajuta in cap,si bineinteles El e acolo si pentru ceilalti.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 10:43 PM