Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Col Scurt
teea
postare Mar 30 2010, 12:44 PM
Postare #1


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 810
Inscris la: 10-December 09
Din: Brasov
Membru nr.: 121,776



hello fetelor!
poate ca unele dintre voi ati trecut prin asta si poate ca unele dintre voi veti fi dispuse sa-mi dati niste sfaturi.
"povestea" e cam asa. sunt insarcinata in 20 de saptamani si 2 zile.este primul bebe pe care il avem, eu am 25 de ani.
la 8 saptamani cand mi-a iesit testul de sarcina pozitiv m-am dus la medic.atunci mi s-a spus din prima clipa ca am colul uterin foarte scurt (1.8 cm in loc de 3.5-cam cat este normal)....pe scurt, asa sunt eu de la mama natura..cu un cu col foarte scurt.
nu mi s-a prescris atunci nici un fel de tratament, doar clasicul acid folic (pe care l-am luat pana la 3 luni)....de atunci am mai fost la vreo 4 controale.doctorita a spus ca urmarim colul sa nu se scurteze.
astazi, la 20 de saptamani si 2 zile am fost iar la eco. surpriza! colul s-a scurtat! are 1.6 cm....iar doctorita nu a fost foarte "incantata".cu toate astea, mi-a spus ca momentan nu facem nimic-ne vedem peste 3 saptamani la morfofetala si atunci controlam si colul din nou.nu mi-a dat tratament pentru chestia asta(eu iau deja 1/2 pastiluta de dopegyt/zi pentru ca aveam tensiunea mare si magne b6+centrum materna...cu tensiunea s-a rezolvat...adica e in limitele normale acum).
tot ce mi-a spus doctorita a fost ca trebuie sa stau mai mult timp intinsa in pat.eu lucrez 8 ore pe zi minim, in tot acest timp stau pe scaun.
voi incerca sa stau mai mult timp intinsa cand sunt acasa...dar parca azi mi-a intrat frica in suflet.tot ce-mi doresc e ca bebelusul nostru(un baietel de 420 de grame la 20 de saptamani biggrin.gif ) sa fie sanatos si sa se nasca la termen,
la primul control-la 8 saptamani mi s-a spus ca poate se va pune problema unui cerclaj.acum mi-e frica tare..eu as face si cerclajul si as lua si pastile..orice numa sa stiu ca bebe e sanatos si se face mare si se naste la termen.
numai ca problema e ca din cate stiu...dupa 20 de saptamani nu se prea mai fac cerclaje.
as vrea un sfat...ce sa fac?sa merg si la alt doctor?sa cer o alta parere?doctorita mea a spus ca in cazul in care se mai modifica iar colul imi va da pastile(ceea ce nu prea vrea, avand in vedere ca deja iau centrum, magne b6 si dopegyt).ati trecut prin asa ceva?va rog sa-mi dati un sfat.
va multumesc din suflet si va rog sa ma scuzati pentru faptul ca am scris atat de mult.


--------------------
Puiul nostru, Vlad Nicolae


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
emma12
postare Mar 30 2010, 10:11 PM
Postare #2


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,529
Inscris la: 31-July 09
Membru nr.: 102,279



Buna Teea

Parerea mea este ca ar fi necesar un cerclaj, asta va fi o masura in plus si ti-ar da o oarecare siguranta, fara eu consider ca risti.
Nu o sa intru in amanunte..vreau sa-ti pastrezi optimismul,eu sunt insarcinata si inca de la inceput mi s-a zis ca nu se pune problema de sarcina fara cerclaj, nu ca as avea colul scurt, ci pt ca mi s-a deschis la o sarcina anterioara.am ramas stresata si am intrebat cand facem cercjaj, dr mea a zis ca am colul de 4 cm si ca nu se face decat cand el are mai putin de 2cm, dar eu nu as vrea sa risc..
Cred ca se poate face cerclajul si dupa 20 de saptamani, atunci cand se impune, mie mi l-a facut la 23 de saptamani, dar la mine a fost prea tarziu..imi cazuse punga in vagin deja..

Deci eu zic sa insisti pe cerclaj, sa mai mergi si la alt medic sa mai auzi o parere si cat poti stat la pat.statul pe scaun la birou mult timp, la 90de gr nu este bun, pt ca apasa greutatea pe col, de asemenea nici mersul cu masina nu se recomanda pt ca te zdruncina, fara greutati si urcat de scari..

Daca te mai pot ajuta cu ceva, cu mare placere oFloare.gif
Iti doresc o sarcina usoara in continuare, sanatate si nastere usoara!


--------------------
loss-center.net/]weight loss[/url]
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinu_tza
postare Mar 30 2010, 10:35 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,694
Inscris la: 17-January 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 12,800



Nu cred ca e rau sa mai consulti si un alt doctor....si trebuie sa ai grija de tine si sa mergi mai des la controale decat in mod normal pt. a verifica dimensiunea colului.

Ce mai pot sa-ti spun, asta ca si incurajare, e ca eu toata sarcina am avut colul scurt, undeva la 2 cm si m-am stresat f. mult din cauza asta; ca si tine, imi doream sa duc sarcina pana la capat si sa am un copil sanatos. Si desi mi s-a recomandat sa nu fac prea mult efort, am mers extrem de mult pe jos si am stat si noua ore pe zi pe scaun la birou, pana in luna a opta. Multumesc lui Dumnezeu, am dus sarcina pana la capat si fetita mea e sanatoasa!

Sarcina usoara, fara nicio problema si un bebe sanatos iti doresc!

P.S. Si pt. ca teama mea cea mare era sa nasc inainte de termne, uite ca am mai stat si aproape doua saptamani dupa termen, asteptand sa iasa bebitza mea lenesa laugh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
teea
postare Mar 31 2010, 09:06 AM
Postare #4


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 810
Inscris la: 10-December 09
Din: Brasov
Membru nr.: 121,776




cat mi-as dori si eu sa stau dupa termen si sa fie bebe sanatos.
o sa mai consult si un alt medic-pe data de 13-abia astept!
pana atunci o sa incerc sa urmez sfaturile voastre,sa nu ma panichez si sa nu fac efort.
va multumesc din suflet! parca usor usor ma linistesc.


--------------------
Puiul nostru, Vlad Nicolae


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinu_tza
postare Mar 31 2010, 09:10 AM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,694
Inscris la: 17-January 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 12,800



QUOTE(teea @ Mar 31 2010, 09:06 AM) *
cat mi-as dori si eu sa stau dupa termen si sa fie bebe sanatos.
o sa mai consult si un alt medic-pe data de 13-abia astept!
pana atunci o sa incerc sa urmez sfaturile voastre,sa nu ma panichez si sa nu fac efort.
va multumesc din suflet! parca usor usor ma linistesc.

Stii cum se zice...ai grija ce-ti doresti laugh.gif Nu a fost prea placut, simteam ca n-o sa mai nasc niciodata... laugh.gif
Lasand gluma deoparte, trebuie sa te mai linistesti. Fiind pe mana unui medic bun si respectandu-i cu strictete sfaturile, trebuie sa fie bine!
Sanatate multa, si tie si bebelusului! trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Liutza
postare Mar 31 2010, 09:48 AM
Postare #6


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 755
Inscris la: 18-January 10
Din: Bucuresti
Membru nr.: 126,036



QUOTE(teea @ Mar 30 2010, 01:44 PM) *
hello fetelor!
poate ca unele dintre voi ati trecut prin asta si poate ca unele dintre voi veti fi dispuse sa-mi dati niste sfaturi.
"povestea" e cam asa. sunt insarcinata in 20 de saptamani si 2 zile.este primul bebe pe care il avem, eu am 25 de ani.
la 8 saptamani cand mi-a iesit testul de sarcina pozitiv m-am dus la medic.atunci mi s-a spus din prima clipa ca am colul uterin foarte scurt (1.8 cm in loc de 3.5-cam cat este normal)....pe scurt, asa sunt eu de la mama natura..cu un cu col foarte scurt.
nu mi s-a prescris atunci nici un fel de tratament, doar clasicul acid folic (pe care l-am luat pana la 3 luni)....de atunci am mai fost la vreo 4 controale.doctorita a spus ca urmarim colul sa nu se scurteze.
astazi, la 20 de saptamani si 2 zile am fost iar la eco. surpriza! colul s-a scurtat! are 1.6 cm....iar doctorita nu a fost foarte "incantata".cu toate astea, mi-a spus ca momentan nu facem nimic-ne vedem peste 3 saptamani la morfofetala si atunci controlam si colul din nou.nu mi-a dat tratament pentru chestia asta(eu iau deja 1/2 pastiluta de dopegyt/zi pentru ca aveam tensiunea mare si magne b6+centrum materna...cu tensiunea s-a rezolvat...adica e in limitele normale acum).
tot ce mi-a spus doctorita a fost ca trebuie sa stau mai mult timp intinsa in pat.eu lucrez 8 ore pe zi minim, in tot acest timp stau pe scaun.
voi incerca sa stau mai mult timp intinsa cand sunt acasa...dar parca azi mi-a intrat frica in suflet.tot ce-mi doresc e ca bebelusul nostru(un baietel de 420 de grame la 20 de saptamani biggrin.gif ) sa fie sanatos si sa se nasca la termen,
la primul control-la 8 saptamani mi s-a spus ca poate se va pune problema unui cerclaj.acum mi-e frica tare..eu as face si cerclajul si as lua si pastile..orice numa sa stiu ca bebe e sanatos si se face mare si se naste la termen.
numai ca problema e ca din cate stiu...dupa 20 de saptamani nu se prea mai fac cerclaje.
as vrea un sfat...ce sa fac?sa merg si la alt doctor?sa cer o alta parere?doctorita mea a spus ca in cazul in care se mai modifica iar colul imi va da pastile(ceea ce nu prea vrea, avand in vedere ca deja iau centrum, magne b6 si dopegyt).ati trecut prin asa ceva?va rog sa-mi dati un sfat.
va multumesc din suflet si va rog sa ma scuzati pentru faptul ca am scris atat de mult.



draga mea, nu vreau sa te speri rolleyes.gif
sunt o viitoare mamica de baietel, mai am 3 saptamani si nasc. am trecut prin situatia ta si vreau sa trag urmatoarea concluzie: bun e un doctor competent la casa omului! parerea mea e sa-ti cauti de urgenta un alt medic care sa-ti urmareasca sarcina si sa-si dea mai mult interesul....
cerclajul se poate face pana la saptamana 22-23, daca e cazul si daca e necesar.
daca totusi medicul hotaraste din nush ce motive obiective ca nu se mai poate face cerclaj (contractii sau nu mai stiu eu ce), e f important sa te lasi de servici si sa stai acasa pana la finalul sarcinii in pat, neaparat fara stres si linistita..
pt problema pe care o ai tu orice medic intreg la cap iti poate da fara probleme concediu medical pana intri in prenatal...
asta cu conditia sa-l intereseze persoana ta si ca tu sa-ti duci sarcina pana la capat...

povestea mea e urmatoarea (poate o sa te ajute) rolleyes.gif
eu aveam colul de 1-2 cm in saptamana 14, cand am facut cerclaj profilactic. mi s-a depistat lungimea f mica a colului la ecografia morfofetala care se face cu ocazia dublu-testului. am avut norocul pe atunci sa nimeresc un medic ecografist foarte bun care mi-a recomandat pe loc cerclajul. dupa 2 zile eram bagata deja in operatie de noul meu medic ginecolog (de la Giulesti, pt ca la medicul care imi urmarise sarcina pana atunci am renuntat pe loc), care dupa interventie mi-a spus ca colul meu era aproape sters crybaby.gif si ca cu greu a avut ce sa coasa...
pe vremea aceea, eu ca si tine, aveam un medic ginecolog incompetent (imi pare rau ca zic asta despre dna. doctora, dar asa a fost), care ma chema la 2 saptamani la control, se uita si intr-un final mi-a dat o carutza de medicamente ca sa mi se "lungeasca colul" wacko.gif wacko.gif A! si repaus TOTAL la pat o saptamana...
supriza...dupa o saptamana de stat in pat cu tot tratamentul cu utrogestan si duphaston (cate 6/zi), mi s-a scurtat colul de la 2 la 1 cm. Noroc ca am avut inspiratia sa cer o a doua parere...
in concluzie, iti pot spune 2 chestii:
1. colul nu se lungeste cu tratament, iar pastilele pe care ti le-a dat medicul tau NU sunt pt lungirea colului. ar fi trebuit sa-ti prescrie Utrogestan pt mentinerea sarcinii.
2. medicul care mi-a facut ecografia care m-a salvat mi-a zis ca scurtarea colului este in 25% din cazuri motivul pt care se pierde sarcina.
in plus, trebuie sa stii ca statul pe scaun e la fel de periculos pt sarcina ta precum este statul in picioare.
imi doresc sa rezolvi cu bine situatia asta si sa ne auzim cu bine dupa nastere rolleyes.gif


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
teea
postare Mar 31 2010, 10:33 AM
Postare #7


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 810
Inscris la: 10-December 09
Din: Brasov
Membru nr.: 121,776



multumesc din suflet pentru sfaturi.
mie doctorita nu mi-a prescris nici un fel de medicament pentru mentinerea sarcinii/lungirea colului.
mi-a spus ca deja iau prea multe medicamente pentru varsta mea (am 25 de ani-aproape 26..e prima sarcina, nu am avut avorturi etc..nimic)-acestea fiind centrum materna(desi nu am carente de vitamine de nici un fel), magne b6 si 1/2 pastiluta de dopegyt/zi pentru scaderea tensiunii(care a scazut si acum e in limite normale).asta a fost ce mi-a spus ieri la control.si sa stau mai mult timp in pat.eu stau...seara de pe la 6 jumate si pana a doua zi dimineata sau mai mult in pat...mai stau prin bucatarie cate o ora-fac de mancare, mananc etc.
eu sper din tot sufletul sa fie totul ok pana pe 13 aprilie cand merg la morfofetala(merg la alt medic, nu la doctorita mea).m-as programa la altcineva saptamana viitoare, dar medicii foarte buni de la noi din oras sunt destul de ocupati.
nici nu stiu ce sa fac...daca sa astept pana pe 13 sau sa incerc sa obtin o programare la un alt medic pana atunci(defapt asta e problema mea in momentul de fata....nu vreau sa zic peste ceva timp ca as fi putut face mai mult si nu am facut).
multumesc din suflet pentru sfat ...si o sa ma gandesc cat se poate de serios la problema asta.
mai ales ca bebelusul e destul de jos...si mi-a spus si doctorita ca poate ar fi fost mai bine daca era mai sus.

va pup.

Aceasta postare a fost editata de teea: Mar 31 2010, 10:34 AM


--------------------
Puiul nostru, Vlad Nicolae


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Liutza
postare Mar 31 2010, 12:59 PM
Postare #8


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 755
Inscris la: 18-January 10
Din: Bucuresti
Membru nr.: 126,036



QUOTE(teea @ Mar 31 2010, 11:33 AM) *
multumesc din suflet pentru sfaturi.
mie doctorita nu mi-a prescris nici un fel de medicament pentru mentinerea sarcinii/lungirea colului.
mi-a spus ca deja iau prea multe medicamente pentru varsta mea (am 25 de ani-aproape 26..e prima sarcina, nu am avut avorturi etc..nimic)-acestea fiind centrum materna(desi nu am carente de vitamine de nici un fel), magne b6 si 1/2 pastiluta de dopegyt/zi pentru scaderea tensiunii(care a scazut si acum e in limite normale).asta a fost ce mi-a spus ieri la control.si sa stau mai mult timp in pat.eu stau...seara de pe la 6 jumate si pana a doua zi dimineata sau mai mult in pat...mai stau prin bucatarie cate o ora-fac de mancare, mananc etc.
eu sper din tot sufletul sa fie totul ok pana pe 13 aprilie cand merg la morfofetala(merg la alt medic, nu la doctorita mea).m-as programa la altcineva saptamana viitoare, dar medicii foarte buni de la noi din oras sunt destul de ocupati.
nici nu stiu ce sa fac...daca sa astept pana pe 13 sau sa incerc sa obtin o programare la un alt medic pana atunci(defapt asta e problema mea in momentul de fata....nu vreau sa zic peste ceva timp ca as fi putut face mai mult si nu am facut).
multumesc din suflet pentru sfat ...si o sa ma gandesc cat se poate de serios la problema asta.
mai ales ca bebelusul e destul de jos...si mi-a spus si doctorita ca poate ar fi fost mai bine daca era mai sus.

va pup.


nu iei prea multe medicamente.
materna si magne b6 sunt vitamine, iar dopegyt e pt scaderea tensiunii..
pt pb ta nu iei nimic wacko.gif

asta a fost ce mi-a spus ieri la control.si sa stau mai mult timp in pat.eu stau...seara de pe la 6 jumate si pana a doua zi dimineata sau mai mult in pat...mai stau prin bucatarie cate o ora-fac de mancare, mananc etc.

nu e suficient sa stai in pat sau pe langa pat 12 ore/zi.
in cazul colului scurt de fapt nici nu e musai sa faci repaus la pat. in schimb esti obligata sa nu faci efort fizic si sa nu fi stresata. efort fizic in acest caz inseamna sa nu stai pe scaun prea mult, in picioare, sa nu ridici chestii grele sau sa nu urci scari.cel mai important e sa nu te enervezi!!!
doctorita ta ar fi trebuit sa-ti spuna toate lucrurile astea si sa-ti prescrie un concediu medical, pt ca nu prea vad cum ai putea sa le respecti daca mergi zi de zi la job.

mai este o chestie. am inteles ca ti-a zis ca e scurt, dar ti-a zis cumva si daca colul e deschis sau inchis?? e f important, pt ca daca e inchis, riscul nu e asa de mare, si nu e neaparata nevoie sa faci cerclaj wacko.gif


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
teea
postare Mar 31 2010, 01:20 PM
Postare #9


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 810
Inscris la: 10-December 09
Din: Brasov
Membru nr.: 121,776



mi-a spus "momentan este inchis". ce ma panicheaza pe mine este ceea ce mi-a spus un alt medic ginecolog(cu care am vorbit la telefon doar) si anume faptul ca un col de 1.6 cm la 20 de saptamani este "periculos"(avand in vedere ca s-a scurtat in ultimele 3 sapt de la 1.8 la 1.6), chiar daca este inchis..pentru ca se poate scurta si mai mult si se poate deschide din aceasta cauza.


--------------------
Puiul nostru, Vlad Nicolae


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Liutza
postare Mar 31 2010, 03:03 PM
Postare #10


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 755
Inscris la: 18-January 10
Din: Bucuresti
Membru nr.: 126,036



QUOTE(teea @ Mar 31 2010, 02:20 PM) *
mi-a spus "momentan este inchis". ce ma panicheaza pe mine este ceea ce mi-a spus un alt medic ginecolog(cu care am vorbit la telefon doar) si anume faptul ca un col de 1.6 cm la 20 de saptamani este "periculos"(avand in vedere ca s-a scurtat in ultimele 3 sapt de la 1.8 la 1.6), chiar daca este inchis..pentru ca se poate scurta si mai mult si se poate deschide din aceasta cauza.


stiu, teea, poate fi periculos...
de ce nu-ti iei tu un concediu dupa Paste de la medicul de familie. doar pana mergi la eco pe 16 aprilie rolleyes.gif
stai linistita acasa, odihneste=te si mai ales nu te stresa!
iti zic eu din experienta ca stresul si nervii sunt inamicul nr.1 in mentinerea sarcinii cu probleme.
eu am acum am cerclaj, dupa cum iti spuneam mai devreme, si cand ma enervez sau sunt stresata bebe incepe sa se agite si mai mai sa iasa afara. numai atza de cerclaj il mai tine...si cred ca daca n-o aveam, pierdeam sarcina de multa vreme.
de-aia zic, e f important sa te menajezi...si indiferent daca vei face cerclaj sau nu sa mai lasi munca si sa stai mai mult pe-acasa.
stiu ca e greu, si eu lucram si-mi placea jobul meu, dar uite ca stau acasa din luna noiembrie, de la cerclaj. dar cred ca a fost cea mai buna alegere...si pt mine, si pentru bb rolleyes.gif
oricum, daca faci cerclaj vei primi automat concediu medical o luna cu posibilitate de prelungire fara absolut nicio problema rolleyes.gif
mai gandeste-te la asta.
mai vorbim, daca vrei rolleyes.gif


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 26th April 2024 - 09:07 AM