Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Am Citomegalovirus Pozitiv! Cine Ma Ajuta?
monicabo
postare Mar 23 2007, 10:43 AM
Postare #21


Junior
*

Grup: Members
Postari: 15
Inscris la: 21-March 07
Membru nr.: 2,770



Da, mai, din pacate nu stiam de forumul asta la data cand a postat ea, in februarie.
Zilele trecute am dat de acest site, cautand diverse articole referitoare la sarcina si nasteri, si am rapuns imediat ce am vazut subiectul.

Miha28, merci mult de informatii, toate cele bune in continuare pt voi si copilas smile.gif

Aceasta postare a fost editata de monicabo: Mar 23 2007, 10:43 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oana_76
postare Mar 25 2007, 05:51 PM
Postare #22


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 25-March 07
Membru nr.: 2,850



Nu stiu ce sa-ti spun dar eu in locul tau nu as face pasul de a pastra bebelusul.Lucrez la un centru de recuperare si jumatate din copiii care vin si nu sunt putini au fost infectati cu acest virus.Stiu prin ce treci eu am pierdut o sarcina in luna mare dar credema este mai bine sa privesti in ochii copilului tau si sa fi convinsa ca te intelege.Nu sti prin ce trec parintii care au copiii cu probleme.Mai gandestete ,medicina cu toate minunile ei ati poate garanta?iartama daca o sa te supere mesajul meu, dar vad zi de zi ce urme lasa aces virus si nu este placut ce vad .Sper sa iei hotararea care crezi tu ca este corecta si dumnezeu sa va ajute indiferent ce vei hatara.Te pup si multa bafta.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
violeta30
postare Mar 26 2007, 12:01 AM
Postare #23


Junior
*

Grup: Members
Postari: 25
Inscris la: 15-March 07
Membru nr.: 2,669



Nu vreau sa influentez in nici un fel, dar Dumnezeu decide pentru fiecare, stie cel mai bine ce-i trebuie fiecaruia. Eu am ramas insarcinata la 28 ani biggrin.gif , a fost si prima sarcina, eu sint impotriva avortului, pt.ca mama mea facea foarte des avorturi si am ramas cu un soc crybaby.gif cind am vazut un avorton in lighean(era pe vremea lui Ceausescu), si ca sa revin la subiect, am rh-ul negativ, fiind la prima sarcina si neavind la activ avorturi am avut noroc cu bebelusul, am facut si eu aceste teste, ma speriau f.tare asistentele ca o sa pierd sarcina, ca o sa am probleme, din 2 in 2 luni ma duceam la institutul de hematologie de-mi lua singe, ma rugam la Dumnezeu sa pot sa-l nasc si sa fie sanatos, dupa 9 luni de sarcina am nascut cu dr.Moraru de la caritas, o doctorita minunata, imi era frica pentru ca in 48 de ore copilul era suspectat ca va face soc, pentru ca se nascuse cu rh-ul pozitiv,daca era tot negativ nu ar fi fost probleme, am facut in 48 h de la sarcina vaccinul pt rh (eu personal), iar fetita mea nu a patit nimic, acum va face pe 15.04.2007 doi anisori si este foarte sanatoasa si plina de viata. Asa ca trebuie sa ne punem increderea in Dumnezeu si nu in oameni, cu ajutorul Lui sintem fericiti, asa ca ai grija de tine si de bebelus si incearca sa gindesti pozitiv si sanatate ca-i mai buna decit toate wub.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ellas
postare Mar 26 2007, 02:14 PM
Postare #24


Member
***

Grup: Members
Postari: 149
Inscris la: 7-March 07
Din: GIURGIU
Membru nr.: 2,499




QUOTE(oana_76 @ Mar 25 2007, 06:51 PM) *
Nu stiu ce sa-ti spun dar eu in locul tau nu as face pasul de a pastra bebelusul.Lucrez la un centru de recuperare si jumatate din copiii care vin si nu sunt putini au fost infectati cu acest virus.Stiu prin ce treci eu am pierdut o sarcina in luna mare dar credema este mai bine sa privesti in ochii copilului tau si sa fi convinsa ca te intelege.Nu sti prin ce trec parintii care au copiii cu probleme.Mai gandestete ,medicina cu toate minunile ei ati poate garanta?iartama daca o sa te supere mesajul meu, dar vad zi de zi ce urme lasa aces virus si nu este placut ce vad .Sper sa iei hotararea care crezi tu ca este corecta si dumnezeu sa va ajute indiferent ce vei hatara.Te pup si multa bafta.



Draga Oana, daca tu cunosti mai multe despre acest virus si despre urmarile sale asupra copiilor,de ce nu dai mai multe detalii? La modul in care ai pus problema pare a fi ceva devastator de grav.Multe persoane nu detin informatii despre acest lucru, sau daca detin sunt sumare.Cu atat mai mult cu cat tu lucrezi cu copii afectati de acest virus esti in masura sa ne spui mai multe!Multumim!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
violeta30
postare Mar 29 2007, 11:03 PM
Postare #25


Junior
*

Grup: Members
Postari: 25
Inscris la: 15-March 07
Membru nr.: 2,669



Draga Andreea daca mai urmaresti acest topic am gasit ceva care poate te mai intereseaza, dar sper sa nu fie prea tirziu

Ce este citomegalovirusul?
Citomegalovirusul este un virus vedeta foarte raspandit si care infecteaza aproximativ 1 %-2 % din feti. Cele mai mari defecte apar in primele saptamani de sarcina : microcefalie si hidrocefalie, tulburari retiniene, calcificari cerebrale, retard mental, afectiuni cutanate, cardiace. Totusi, dintre mamele seropozitive cu o infectie recurenta, doar 1 % vor transmite infectia la fat, 99 % dintre acestia fiind normali la nastere.

Caracteristicile Citomegalovirusului
Citomegalovirusul face parte din grupul de virusi ai herpesului, si are proprietatea de a ramane latent in organism pe o perioada lunga de timp. Infectia poate exista in lichidele corpului precum:

Urina
Saliva
Sange
Lacrimi
Laptele matern
Citomegalovirusul se poate afla in aceste lichide fara a putea fi detectate semnele si simptomele acestuia.

Cum se poate transmite Citomegalovirusul?
Citomegalovirusul se poate transmite fatului in plina dezvoltare inainte de nastere. Infectia citomegalovirusului este de obicei nevatamatoare si rareori cauzeaza boli. Pentru majoritatea persoanelor sanatoase ce iau acest virus dupa nastere, exista cateva simptome si nu exista consecinte medicale pe termen lung. Daca o persoana este infectata, virusul ramane activ, dar de obicei latent de-a lungul vietii respectivei persoane
Transmiterea citomegalovirusului se face de la persoana la persoana, neavand legatura cu apa, mancarea sau animalele. Acesta nu are o rata mare de transmitere insa s-a observat faptul ca este mai transmisibil in cadrul centrelor pentru copii.
Citomegalovirusul primar si citomegalovirusul recurent
Exista diferite tipuri de infectii: citomegalovirus primar si citomegalovirus recurent. Infectia primara poate cauza mai multe probleme in sarcina decat cea recurenta. In orice caz, daca sistemul imunitar al unei persoane este slabit, atunci el poate deveni activ si poate cauza boala citomegalovirusului. Pentru majoritatea persoanelor cu citomegalovirus, nu vor exista probleme reale.

Simptomele Citomegalovirusului
Majoritatea copiilor si adultilor infectati cu citomegalovirus nu prezinta simptome, pe cand altii prezinta urmatoarele simptome, la un interval de 3-12 saptamani de la expunere:

Febra
Inflamarea glandelor
Oboseala, epuizare

Frecventa Citomegalovirusului
Citomegalovirusul este mai comun in tarile mai dezvoltate, avand o frecventa de 50%-85% intre adultii trecuti de varsta de 40 de ani. Riscul este crescut in cazul fatului aflat in uter, persoanelor ce lucreaza cu copii sau persoanelor afectate de HIV.

Diagnosticul Citomegalovirusului
Majoritatea citomegalovirusurilor sunt rar diagnosticate deoarece persoanele infestate prezinta putine simptome. Pentru a determina existenta sau nu a virusului, se fac analize de sange sau culturi de urina, din gat sau prelevare de tesut. Testele de laborator pentru a cultiva virusul sunt scumpe si nu sunt la indemana oricarei tari.
In cazul in care o femeie insarcinata este diagnosticata cu citomegalovirus, exista doua variante in care fatul poate fi examinat pentru existenta sau nu a acestuia, precum amniocenteza, prin care se pot lua probe de sange. Simptomele ce pot aparea sunt nivele scazute de lichid amniotic, limitarea dezvoltarii intrauterine si marirea tesutului in creier. In momentul in care copilul s-a nascut, i se pot lua probe de sange, urina si saliva.

Tratamentul Citomegalovirusului
In cazul unei infectii cu citomegalovirus in timpul sarcinii, se poate trata cu unul din cele doua medicamente, ce sunt folosite doar in forme severe. Nu exista tratamente pentru terapia prenatala si postnatala a infectiei, insa se fac cercetari pe plan mondial pentru obtinerii unor vaccinuri.

Citomegalovirusul are aceleasi efecte asupra embrionului ca si virusul rubeolei trebuind depistat în primul trimestru de sarcina, cât mai rapid. Numai în cazul în care mama se infecteaza prima data în cursul sarcinii cu acest virus exista riscul afectarii fatului. Un IgM pozitiv ridica posibilitatea unei infectii active, care însa necesita evaluari ulterioare.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andreea82
postare Mar 31 2007, 02:04 PM
Postare #26


Junior
*

Grup: Members
Postari: 7
Inscris la: 20-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 2,220



QUOTE(ellas @ Mar 22 2007, 09:14 AM) *
Din ceea ce spui tu puem sa intelem ca totul a fost ok pana la urma.Spune-ne mai multe despre experienta ta, despre analizele facute si despre medicii care te-au ajutat. hug.gif



Nu am vrut nicio clipa sa fac intrerupere , ci m-am gandit ca asa o sa mi se ceara.Mi-am repetat analiza luna trecuta si mi-a iesit tot pozitiv, mi s-a recomandat testul de aviditate pe care l-am facut la Cantacuzino ,iar din rezultate reiesea ca virusul l-am contactat inainte sa raman insarcinata, dar inca se afla activ in organism.Dupa acest test de aviditate mi s-a recomandat morfologia fetala si triplu test.Morfologia am facut-o acum 2 sapt., unde toate masuratorile au fost perfecte, am aflat cu acea ocazie ca o sa avem o fetita smile.gif Triplu test nu l-am facut inca pt ca se face intr-o anumita perioada a sarcinii.Sapt. viitoare o sa merg sa-l fac.
Simt ca e puiutza mea e bine, O SIMT SANATOASA, asa ca cine trece prin asa ceva,CURAJ si documentati-va, cereti sfaturi si nu bociti nopti intregi cum am facut eu.Pup toate burticile
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andreea82
postare Mar 31 2007, 02:10 PM
Postare #27


Junior
*

Grup: Members
Postari: 7
Inscris la: 20-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 2,220



QUOTE(monicabo @ Mar 22 2007, 04:47 PM) *
Multumesc mult de tot pentru urari si pentru gandurile bune! Asemenea si tie!!
Cea care a deschis subiectul ce-o mai fi facut? A trecut o luna de cand a postat... sper sa fi dat de u medic bun...



Doctorul meu bun smile.gif este Tutunaru. Va pup dulce
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Illeanna78
postare Apr 1 2007, 06:25 PM
Postare #28


Junior
*

Grup: Members
Postari: 5
Inscris la: 1-April 07
Membru nr.: 2,990



buna! Sunt foarte ingrijorata! in urma a doua analize mi/a iesit ca am rubeola in organism. Daca am avut in copilarie este posibil sa o contactez din nou? In a 5/a sapamana de sarcina am fost foarte racita, cred ca a fost gripa. cert este ca in aceeasi perioada au inceput si varsaturile. medicul mi/a spus ca este posibil ca atunci s/ar fi instalat virusul.
nu stiu ce sa fac? astept sfaturile voastre.
sapamana asta refac analizele de sange si sa fac o eco 3D.
multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Illeanna78: Apr 1 2007, 06:25 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
monicabo
postare Apr 2 2007, 09:35 AM
Postare #29


Junior
*

Grup: Members
Postari: 15
Inscris la: 21-March 07
Membru nr.: 2,770



ce ti-a iesit pozitiv la rubeola igg sau igm?
stiu ca odata facuta rubeola, nu o mai faci a doua oara...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ellas
postare Apr 2 2007, 09:46 AM
Postare #30


Member
***

Grup: Members
Postari: 149
Inscris la: 7-March 07
Din: GIURGIU
Membru nr.: 2,499



Draga Andreea, nu pot decat sa te felicit! Din pacate lipsa de informatii si de multe ori atitudinea medicilor duce la descurajare sau la luarea uneii decizii eronate.Inca o data te felicit si iti doresc multa sanatate tie si lui bb. hug.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 04:50 PM