Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

25 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce Mananca Bebeii (copiii)
Anca74
postare Jan 12 2007, 09:02 AM
Postare #1


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Ma gandeam sa deschidem un topic despre ce papa prichindeii intr-o anumita zi. Stiu ca nu e o idee originala, dar cu siguranta ne va da idei de papica pentru fiecare din noi, pe de o parte, iar pe de alta parte, le va mai calma pe mamicile speriate de faptul ca puii lor nu mananca suficient, sau mai bine zis nu mananca cat cred ele ca ar trebui.
Radu a papat ieri asa:
ora 9 - cereale Nestle ineluse cu miere (uit mereu cum le cheama) cu lapte;
ora 12 - pilaf cu pui;
ora 17 - iaurtel Milli;
ora 18 - 2 feliute de sunca de pui (feliutele erau subtiri si mari cam cat manuta lui) si un cub de branza topita - mentionez ca asta nu e o masa constanta in programul zilnic, dar vine tati de le serviciu si papa, si ''trebuie'' sa pape si el.
ora 20 - putina ciorbita si putin pilafior cu pui.
Trebuie sa recunosc ca a foat o zi buna, nu va "speriati" nu sunt toate asa!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mielusica
postare Jan 12 2007, 10:34 AM
Postare #2


Junior
*

Grup: Members
Postari: 20
Inscris la: 9-January 07
Membru nr.: 1,453



Salut la toate mamicile si pupici la toti bebeii !

Eu sunt noua pe-aici. Alina e numele meu si am o zgamboaca de fetita de 5 luni jumate. I-am cerut si eu lui Beatrice cartea cu papica de copii pentru ca nu stiu ce sa mai fac. Fetita mea, Gabriela Elena, nu mananca asa cum imi doresc, parca se hraneste cu aer ! sad.gif si nu stiu ce sa mai fac ca sa poata sa manance mai bine. Ii dau dimineata mar ras, aoi la pranz o supa crema de legume cu branza de vaci, apoi putin suc de portocale sau mandarine, dupa-amiaza ii dau ori gris cu lapte Humana ori Humana cereale si fructe cu 13 vitamine. Seara, la fel, acelasi Humana. Bineinteles ca dupa fiecare masa ii mai dau sa suga si de la san, dar suge destul de putin si o apuca tot timpul burtica, se screme, se indoaie ...... Nu stiu ce sa-i mai fac ! Din cate am citit eu si din cate mi-a zis si soacra-mea, ca a fost asistenta pediatra, Gabriela ar trebui sa manance la vrsta ei cam 180 de g la fiecare masa si ea, daca ajunge la 140-150. Si are numai vreo 6,5-6,6 kg. Acuma nu mai stiu ca n-am mai cantarit-o de cand a facut 5 luni. E putin, cred eu.

Voi ce ziceti ? Voi cum ati facut cu mancarea ? Sau cum faceti ? Poate gresesc eu cu ceva, nu stiu. Dar in rest, e vioaie, rade, se joaca, da din manute, da din picioruse, n-are nimic, nu e bolnava si nici n-a fost niciodata si sper nici sa nu fie. E doar un pic anemica si ii dau fier, 10 pic. pe zi.

Hai ca mai scriu si altadata ca acum nu mai pot !

smile.gif

Pupici ! Pa ! Pa !
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jan 13 2007, 10:07 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(mielusica @ Jan 12 2007, 10:34 AM) *
Salut la toate mamicile si pupici la toti bebeii !

Nu stiu ce sa-i mai fac ! Din cate am citit eu si din cate mi-a zis si soacra-mea, ca a fost asistenta pediatra, Gabriela ar trebui sa manance la vrsta ei cam 180 de g la fiecare masa si ea, daca ajunge la 140-150. Si are numai vreo 6,5-6,6 kg. Acuma nu mai stiu ca n-am mai cantarit-o de cand a facut 5 luni. E putin, cred eu.

smile.gif

Pupici ! Pa ! Pa !



Greutatea copilului depinde si de lungimea acestuia si de greutate si lungimea cu care s-a nascut.Si,oricum fetitele sunt mai micute decat baieteii,prin urmare mananca si mai putin.

Daca e vioaie si sanatoasa e foarte bine...nu-i deloc bine sa fie grasa si pufoasa,asa cum sunt unii copii despre care se spune ca sunt sanatosi tun,numai ca nu au pic de vigoare in ei....


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Beatrice
postare Jan 13 2007, 10:43 PM
Postare #4


Instructor bodytoning si mamic de Pifos
****

Grup: Top Members
Postari: 829
Inscris la: 24-July 06
Din: Copenhaga, DK
Membru nr.: 16




Si al meu nu mai mananca acuma din cauza maselelor care-i ies dar nici inainte de asta nu manca grozav... offf


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jan 14 2007, 03:22 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



Valabil la ambii copii mai mari:
ora 8.00-,,lapticul de dimineata''
ora 10.00-ou cu putina carne de pui si paine
ora 14.00-ciorba de pui,snitel cu piure eating.gif
ora 17.00-fructe
ora 200.00-,,lapticul de seara" + o felie de paine cu ,,ceva":gem,unt,branza topita,sa vedem ce vor dori

Cam asta e pe ziua de azi...


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rusealexa
postare Jan 14 2007, 09:54 PM
Postare #6


Junior
*

Grup: Members
Postari: 30
Inscris la: 14-January 07
Din: ro
Membru nr.: 1,528



De obicei se incepe cu fructe, inaintea mesei de lapte de la ora 10. Intai o lingurita de piure diluat cu sucul propriu (mar sau piersica). Se creste in cateva zile la 8-20 lingurite (40-100g) de piure si se poate adauga suc de portocala (3-4 lingurite), suc de morcov sau cateva picaturi de suc de lamaie pentru a dilua amestecul.

• Nutritionistii recomanda banana dupa un an pentru a evita rectiile alegice. Pana la un an sunt interzise si fructele cu seminte mici: capsune, mure, zmeura, kiwi si cele care irita colonul sau provoaca diaree: pere, prune, cirese, struguri, pepene.

• Piureul de legume se da inaintea mesei de lapte de la pranz. Se incepe cu 2-5-6 lingurite si apoi se creste treptat cu cate 5-6 lingurite pana inlocuiesti complet masa de lapte (180-200g).

• Piureul se prepara din morcovi, cartofi, telina, patrunjel, pastarnac, dovlecei, ardei gras, frunze de salata sau spanac, ceapa(se scoate dupa fiert, nu se paseaza). S-ar putea ca bebelusul sa nu-l accepte cu atatea legume si atunci este de preferat sa pasezi doar morcovii si cartofii.

• In momentul servirii piureului se poate adauga ulei de masline (o lingurita) si cateva frunze de marar sau patrunjel (sunt bogate in vitamina C care mareste absortia fierului).

• Cand bebelusul ajunge sa manance 12-14 lingurite de piure de legume(60-70g) se adauga carne de vita sau piept de pui. Carnea se fierbe separat de legume pana la 7 luni. In prima zi se adauga o lingurita de carne. Necesarul de carne la o masa este 60-80g.

• Dupa ce bebelusul s-a obisnuit cu carnea se indroduce galbenusul de ou fiert tare, 10 minute (albusul de ou este interzis pana la un an, provoaca alergii). Un sfert de galbenus in prima zi amestecat in piureul de legume (fara carne), apoi jumatate de galbenus. Dupa o perioada de acomodare se recomanda un galbenus intreg la 2-3 zile. Intr-o saptamana alternezi carnea cu oul: 4 zile pe saptamana adaugi carne in piure, iar in restul zilelor amesteci galbenus de ou in piure de cartofi preferabil (fierul din ou se asimileaza mai bine in combinatie cu amidonul din cartofi si cu vitamina C din frunze verzi de exemplu: patrunjel, marar).

Este foarte important ca alimentul nou sa fie primit cu placere, sa se tina cont de gusturile si reactiile individuale ale sugarului, astfel se face un pas semnificativ in educatie: se respecta individualitatea fiecarui copil.


--------------------
Fiecare zi vine purtând cu ea propriile-i daruri. Dezleagă-i funda.

Alexandra si Maria Lorena va doresc numai bine!

http://www.youtube.com/watch?v=cS1cBTNTpcE
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jan 15 2007, 10:00 AM
Postare #7


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(simina @ Jan 14 2007, 03:22 PM) *
Valabil la ambii copii mai mari:
ora 8.00-,,lapticul de dimineata''
ora 10.00-ou cu putina carne de pui si paine
ora 14.00-ciorba de pui,snitel cu piure eating.gif
ora 17.00-fructe
ora 200.00-,,lapticul de seara" + o felie de paine cu ,,ceva":gem,unt,branza topita,sa vedem ce vor dori

Cam asta e pe ziua de azi...


Cam asa papa si Radu!
Apropo, ce mandru o fi Mihai ca il incadrezi in categoria " copii mai mari" smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jan 15 2007, 10:03 AM
Postare #8


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Subiectul era ce papa bebeii nu ce ar trebui sa pape!!!! Ca teorie stim! Dar practica ne omoara ...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Beatrice
postare Jan 15 2007, 11:39 AM
Postare #9


Instructor bodytoning si mamic de Pifos
****

Grup: Top Members
Postari: 829
Inscris la: 24-July 06
Din: Copenhaga, DK
Membru nr.: 16



Al meu dimineata la
9.30 - lapte cu cereale un bibe mare
11.00 - o felie de paine prajita nitel cu unt si branza, rosii, pate ficat, iaurt
14.00 - ciorbita si felul 2 mancarica cu ce fac atunci
18.00 - budinca de mere sau tarta cu ceva si fructe simple, kiwi sau alte fructe
20.00 - pateute cu branza sau iaurt simplu cu paine
23.00 - lapte cu cereale
ne spalam pe dinti
nani


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jan 16 2007, 12:30 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



8.00-laptic
10.00-prajitura cu mere,ceai de macese
13.00-ciorba,orez cu lapte
17.00-paine cu unt si dulceata,branza sau ce mai vrea lumea mofturoasa
19.00-laptic ,prajitura cu mere
Toata ziua,fructe la alegere

Bebele mic serveste si el o masa pe zi de orez cu mar ras.


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

25 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th April 2024 - 04:29 AM