Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

931 Pagini V  « < 248 249 250 251 252 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Bebelusi Din Decembrie 2008, invitatie pt mamici si pitici!
anku
postare Jul 31 2009, 03:06 PM
Postare #2491


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(Andymar @ Jul 31 2009, 12:07 PM) *
Ai dreptate anku ca soarele e periculos pt copii daca ii expunem la temperaturi mari si frecvent. Normal ca nu i-as face rau fetitei mele. Noi ne-am bronzat la strand doar dupa orele 17-18 si folosind crema de protectie pt copii cu spf50.
Chiar mi-a zis si mie doctorita ca e bun soarele pt vit D. Apropo de umbrela, razele uv sunt si la umbra asa ca la umbra sau soare noi am folosit crema (nu chiar de fiecare data sa nu afecteze prea mult pielea).
Selena s-a innegrit destul de frumos, doar ca a purtat bratara rosie si i-a ramas dungulita alba de la ea.
Si inca ceva ff important, indiferent cat e de cald nu lasati copiii fara palariuta in cap!

mna.ma bucur ca nu te-ai suparat...eu am crezut ca poate a lasat-o bunicuta sau soacra la soare nestiind ca este periculpos....cand am aauzit bronzate desi nu vedeam in poze laugh.gif am crezut ca rau bronzate si fara protectie.....
bineinteles ca nici o mamam nu cred ca ar face rau lui bebe...
fixeaza calciu ptr ca la soare in org se afce vit d.....si vit d ajuta la fixarea calciului....
si eu la inceputul verii am zis...pai cum sa nu-i mai dau vigantoleten d ca doar nu pun copilul in soare ca sa se prajasca... laugh.gif
ok....poopam zambareata ta bronzata si hotarata....nu stiu cu cine seamana....ochii ia are de la tine...dar restul parca nu laugh.gif probabil cu taticu .....si merge???????oaauuuuuuuu.....
darius abea merge in patru labe dar ca racul numai...si apoi mi se pune in fund innapoi...
dar fetitele sunt harnicute.... tzuc.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Jul 31 2009, 03:08 PM
Postare #2492


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



deci p cat este nascuta selena???????
ca sa o trecem si p ea in listuca nu?????? bananab.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mireela
postare Jul 31 2009, 03:09 PM
Postare #2493


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 452
Inscris la: 17-February 09
Din: Tulcea
Membru nr.: 72,536



QUOTE(anku @ Jul 31 2009, 03:56 PM) *
pai mamicile cu copii negriii de la soare chiar au intrecut orice masura.....
cand aud ceva de un bebe tot timpul ma gandesc ca e darius.....nu am crezut ca voi deveni vreodata asa.... doh.gif
mna.fioecare face cum vrea...eu nu pun palariuta in cap....ca imi transpira in cap si e nashpa...carutul este un albastru dar inchis mai degraa un mov...la fel si umbreluta...care de fapt este umbreloaie...... doh.gif asemenea este aproape neagra....si sunt sigura ca il protejeaza complet...mai greu cu talputele....
iau palarioara cand il tin in brate...dar cum e f greu ...rar.... laugh.gif
mna....oricum...altul era soarele acum 10 ani si altu e acum...
ma gandesc ca palariuta tb ....numai cand e soare....la umbra nu....cred...habar nu am de asta.... laugh.gif

Anku si eu am fost la mare zilele trecute si nu imi venea sa cred cati copii mici erau pe plaja la ora 11. E drept ca aveau palariuta laugh.gif . Noua dr ne-a recomandat sa mergem la mare cu Tudor, dar am da gand sa-l tin de la 8 la 10 cel mult. El are si o piele foarte alba. In rest cand iesim la plimbare de la 8 la 9 dimineata mergem pe la soare, la fel si de la 18 la 19.
Nu se poate contesta importanta soarelui in dezvoltarea copiilor, trebuie doar sa fim atente la orele in care il expunem. tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sinzigm
postare Jul 31 2009, 03:15 PM
Postare #2494


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 166
Inscris la: 8-April 08
Membru nr.: 19,984




Buna mamicilor!

Nu stiu daca va mai amintiti de mine....am fost si eu in lista mamicilor de decembrie.Am tot incercat sa dau de voi,dar nu am reusit,apoi cand am gasit unde scriati,nu am reusit sa ma loghez,iar cu Matei al meu nu am prea avut timp de nimic,mai ales ca nu mai aveam acasa netul.Acum suntem in Londra la tati si avem iar netul si am vrea sa ne reintegram in grup.
V-as pune si cateva poze cu noi,dar aveam notat intr-un carnetel cum se face si nu il am la mine,asa ca daca vreuna din voi are timp sa imi mai spuna odata ar fi tare bine.



VA PUPAM SI PE VOI SI PE BEBEI XXXXX
SINZIANA SI MATEI


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Jul 31 2009, 03:30 PM
Postare #2495


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(mireela @ Jul 31 2009, 03:09 PM) *
Anku si eu am fost la mare zilele trecute si nu imi venea sa cred cati copii mici erau pe plaja la ora 11. E drept ca aveau palariuta laugh.gif . Noua dr ne-a recomandat sa mergem la mare cu Tudor, dar am da gand sa-l tin de la 8 la 10 cel mult. El are si o piele foarte alba. In rest cand iesim la plimbare de la 8 la 9 dimineata mergem pe la soare, la fel si de la 18 la 19.
Nu se poate contesta importanta soarelui in dezvoltarea copiilor, trebuie doar sa fim atente la orele in care il expunem. tzuc.gif

intr-o zi care se anunta caniculara cum imi aduc aminte si al ora 9 este nashpa....
sunt perfect de acord...ca putin soare nu strica...dar cum ai spus tu la ora 11 copii doar cu palariuta p cap.....
deci......nu este neaparast cazul nostru......
mna ..eu am als sa-l feresc cat pot de soare...numai seara cand ne plimbam prin parc ne bate soarele....poate la anuva fi alta poveste,poate vom merge si noi la mare....ramane de vazut...... sad.gif atunci poate voi folosi si crema...ca va avea un an jumate....seara stiu ca e bine ptr bebici p malul mariii...si p noi ne trimiteau dr la mare eu avand astm...12 ani la randul ne-am tocat banii la mare motiv ptr care acum nici nu mai vreau dsa aud de mare.......vreau muuuuuuuuuunte
poate ajungem si
acasica......
deci ati fost la mare?????Sau tb sa mergeti????
DC MERGETI VA SPUNEM DE P ACUM DISTRACTIE FAINA tzuc.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mireela
postare Jul 31 2009, 03:37 PM
Postare #2496


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 452
Inscris la: 17-February 09
Din: Tulcea
Membru nr.: 72,536



QUOTE(anku @ Jul 31 2009, 04:30 PM) *
intr-o zi care se anunta caniculara cum imi aduc aminte si al ora 9 este nashpa....
sunt perfect de acord...ca putin soare nu strica...dar cum ai spus tu la ora 11 copii doar cu palariuta p cap.....
deci......nu este neaparast cazul nostru......
mna ..eu am als sa-l feresc cat pot de soare...numai seara cand ne plimbam prin parc ne bate soarele....poate la anuva fi alta poveste,poate vom merge si noi la mare....ramane de vazut...... sad.gif atunci poate voi folosi si crema...ca va avea un an jumate....seara stiu ca e bine ptr bebici p malul mariii...si p noi ne trimiteau dr la mare eu avand astm...12 ani la randul ne-am tocat banii la mare motiv ptr care acum nici nu mai vreau dsa aud de mare.......vreau muuuuuuuuuunte
poate ajungem si
acasica......
deci ati fost la mare?????Sau tb sa mergeti????
DC MERGETI VA SPUNEM DE P ACUM DISTRACTIE FAINA tzuc.gif

Am fost numai noi, mamai si tati si vrem sa-l ducem si pe Tudor, la recomandarea medicului, dupa cum ti-am zis. Sa vedem cum ne descurcam cu timpul. tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina_ana
postare Jul 31 2009, 04:19 PM
Postare #2497


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,115
Inscris la: 26-November 08
Din: Sibiu
Membru nr.: 51,486



I-am dat azi lui Iancu ou adica galbenus....si nu-i place....a luat doar o firmitura si l-a aruncat apoi cat colo....
Nici piureul de cartofi nu l-a luat ....nimic...nu vrea sa pape nimic...in afara de lapte si nici de ala prea mult....
Mai insist....dar nu stiu ce are....m-am uitat si in gurita lui sa vad de afte, ca m-am speriat cand am vazut ce a scris Rose...
Chiar Rose, ce face Andreea? Cum este? Au trecut aftele?


--------------------


Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oana petrina
postare Jul 31 2009, 04:30 PM
Postare #2498


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 693
Inscris la: 7-July 08
Membru nr.: 29,289



Doamne Anku cum sa ma supar ca-ti spui parerea. pai nu de asta vrb aici ca sa spunem ce gandim? eu iti spuneam doar ca daca sta copilul la soare la orele potrivite nu e nimic grav din contra. iar eu pe cap ii pun ceva doar la soare . in masina , la umbra sau cand e innorat nici nu ma gandesc sa-i pun ptr ca transpira f tare si nu vad rostul. si cum a zis si Simina trebuie invatati cu mediul inconjurator ca aici vor trai si ei. nu trebuie sa-i sensibilizam la maxim.
pupam mamicile ingrijorate si bebeii rasfatati


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Jul 31 2009, 05:11 PM
Postare #2499


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(simina_ana @ Jul 31 2009, 04:19 PM) *
I-am dat azi lui Iancu ou adica galbenus....si nu-i place....a luat doar o firmitura si l-a aruncat apoi cat colo....
Nici piureul de cartofi nu l-a luat ....nimic...nu vrea sa pape nimic...in afara de lapte si nici de ala prea mult....
Mai insist....dar nu stiu ce are....m-am uitat si in gurita lui sa vad de afte, ca m-am speriat cand am vazut ce a scris Rose...
Chiar Rose, ce face Andreea? Cum este? Au trecut aftele?

si darius are zile cand nu vrea sa papae nimic in afara de lapte.....
astazui mi-a mancat super bine -...nu pot sa zic.....
nu i-am dat nici eu galbenus de o sapt...ca nu am ajuns in piata....dar maine ma duc.....
darius azi mi-a facut scaunul negru-nu stiu de ce...prea mult fier???de unde??? laugh.gif ieri i-am dat numai iaurt simplu si in rest lapte.....azi mi-a mancxat si carnita si piuree si merisor......
dar nu stiu de ce scaaunul negru..ca doar numai iaurt a manact ...iaurt simplu......
laa ca se invata...si darius la inceput a fost reticent la noul gust dar am mai incercat peste 3 zile si atunci chiar i-a placut...tot cu cartof i-am dat si eu.....
poate e prea cald afara...
afte....groaznic....pai speram ca i-au mai trecut....desi spunea rose ca au revenit din nou.....
poopam p iancu.... tzuc.gif il invitam la un bibe de lapte..poate asa bea...noi n u vrem apa nicicum...nu o inghitim ..o tinem in gat si ne inecam cu ea...am cumparat canita si degeaba.... doh.gif
nu fi ingrijorata...ca la darius si ancu vad ca nu e cazul de ingrijorare....eu ma plang ca apraca are prea multe kg...
las....pana la un an tot lapticul ramane manacrica de baza...mai ales ca e de la mama yami.gif tzuc.gif

Aceasta postare a fost editata de anku: Jul 31 2009, 05:31 PM


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Jul 31 2009, 05:29 PM
Postare #2500


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(oana petrina @ Jul 31 2009, 04:30 PM) *
Doamne Anku cum sa ma supar ca-ti spui parerea. pai nu de asta vrb aici ca sa spunem ce gandim? eu iti spuneam doar ca daca sta copilul la soare la orele potrivite nu e nimic grav din contra. iar eu pe cap ii pun ceva doar la soare . in masina , la umbra sau cand e innorat nici nu ma gandesc sa-i pun ptr ca transpira f tare si nu vad rostul. si cum a zis si Simina trebuie invatati cu mediul inconjurator ca aici vor trai si ei. nu trebuie sa-i sensibilizam la maxim.
pupam mamicile ingrijorate si bebeii rasfatati

ma rog........nu-l sensibilizez ...va avea timp la anu sa faca cunostinta cu soarele.....si toata viata....cu timpul pielea devine mai graoasa...dar pana al 6 luni ai vazut si tu ce piele au ...ca se vede totul aproape prin ea....si atunci e nashpa...
.cel putin darius are o piele de vad fieacre venuta in parte....
dar este ok...dupa 5 -6 seara...la soare...


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

931 Pagini V  « < 248 249 250 251 252 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th April 2024 - 09:29 PM