Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Temperamentul Copiilor De 2-3 Ani
danna68
postare Sep 14 2008, 01:36 AM
Postare #11


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



mda trist, insa si noi ne confruntam cu aceeasi problema, nu des ci de regula in weekend cand este tati acasa, pe mine ma asculta de regula si stie ca nu ma impresioneaza insa cu tati se schimba placa si toata munca mea se duce de rapa ... a prins deja punctul lui sensibil ca nu-i plac crizele ei si acum le face nu gluma, insa nu il pot convinge deloc sa o lase acolo sad.gif sper sa inteleaga mai bine peste ceva timp, ma gandesc ca ea totusi nu are inca 2 ani, de fel este ascultatoare insa ii place mult sa spuna "ba nu" chiar daca vrea ce o intreb tongue.gif si o pedepsesc prin metoda de a nu-i mai da nimic din ce ii place ... offf mi-e asa de mila uneori ca imi vine sa o iau in brate si sa o pup sad.gif insa stiu ca nu e bine wub.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meaw_ela
postare Sep 14 2008, 03:18 AM
Postare #12


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



QUOTE(danna68 @ Sep 13 2008, 07:36 PM) *
mda trist, insa si noi ne confruntam cu aceeasi problema, nu des ci de regula in weekend cand este tati acasa, pe mine ma asculta de regula si stie ca nu ma impresioneaza insa cu tati se schimba placa si toata munca mea se duce de rapa ... a prins deja punctul lui sensibil ca nu-i plac crizele ei si acum le face nu gluma, insa nu il pot convinge deloc sa o lase acolo sad.gif sper sa inteleaga mai bine peste ceva timp, ma gandesc ca ea totusi nu are inca 2 ani, de fel este ascultatoare insa ii place mult sa spuna "ba nu" chiar daca vrea ce o intreb tongue.gif si o pedepsesc prin metoda de a nu-i mai da nimic din ce ii place ... offf mi-e asa de mila uneori ca imi vine sa o iau in brate si sa o pup sad.gif insa stiu ca nu e bine wub.gif

Tati este bine sa fie pe aceasi pagina cu tine . Al meu m-a lasat pe mine in primii ani dar de cateva luni a intzeles ca metodele mele functioneaza cel mai bine si ma sustine dar pe poloneza..LOL....eu ii zic: nu e bine ce faci! sa nu mai se repete. si el traduce.. LOL... inainte ii placea sa ma lase pe mine sa fiu Bad Cop ca sa fie el Good Cop dar am fost Bad cop cu el si i-am zis ca o sa il las pe el cu toata educatzia pe cap. .. lectii si tot! Si s-a invatzat minte. L-am educat si pe el!
Deni inca mai are timp dar e bine sa stie totusi limitele mai ales ca este tare isteatza si intzelege ce-i zici. Poate doar nu are posibilitatea sa-ti explice clar ce vrea, ce o deranjeaza sau de ce a facut ce a facut. De aceea eu am zis de la 2 ani in sus...
Noi o topim cu pupatul. este o veselie in casa mereu. o joaca continuuua cu tati, junghineala cat cuprinde. de aceea cand ma vede incruntata stie ca ce a facut nu e bine. Si dupa corectarea situatziei o pup si-i spun ca o iubesc si e tare fericita. partners.gif partners.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Sep 14 2008, 01:07 PM
Postare #13


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(meaw_ela @ Sep 14 2008, 03:18 AM) *
Tati este bine sa fie pe aceasi pagina cu tine . Al meu m-a lasat pe mine in primii ani dar de cateva luni a intzeles ca metodele mele functioneaza cel mai bine si ma sustine dar pe poloneza..LOL....eu ii zic: nu e bine ce faci! sa nu mai se repete. si el traduce.. LOL... inainte ii placea sa ma lase pe mine sa fiu Bad Cop ca sa fie el Good Cop dar am fost Bad cop cu el si i-am zis ca o sa il las pe el cu toata educatzia pe cap. .. lectii si tot! Si s-a invatzat minte. L-am educat si pe el!
Deni inca mai are timp dar e bine sa stie totusi limitele mai ales ca este tare isteatza si intzelege ce-i zici. Poate doar nu are posibilitatea sa-ti explice clar ce vrea, ce o deranjeaza sau de ce a facut ce a facut. De aceea eu am zis de la 2 ani in sus...
Noi o topim cu pupatul. este o veselie in casa mereu. o joaca continuuua cu tati, junghineala cat cuprinde. de aceea cand ma vede incruntata stie ca ce a facut nu e bine. Si dupa corectarea situatziei o pup si-i spun ca o iubesc si e tare fericita. partners.gif partners.gif

Ei...eu,dupa ce redresez anumite situatii,il pup,iar el doh.gif iarsi-o ia in cap,si iar tre sa ma incrunt si tot asa ,insa deja vad oareshce schimbari in comportamentul piciului wink.gif Si asta de cand am deschis acest topic! smile.gif hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Sep 14 2008, 01:08 PM
Postare #14


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096




QUOTE(danna68 @ Sep 14 2008, 01:36 AM) *
mda trist, insa si noi ne confruntam cu aceeasi problema, nu des ci de regula in weekend cand este tati acasa, pe mine ma asculta de regula si stie ca nu ma impresioneaza insa cu tati se schimba placa si toata munca mea se duce de rapa ... a prins deja punctul lui sensibil ca nu-i plac crizele ei si acum le face nu gluma, insa nu il pot convinge deloc sa o lase acolo sad.gif sper sa inteleaga mai bine peste ceva timp, ma gandesc ca ea totusi nu are inca 2 ani, de fel este ascultatoare insa ii place mult sa spuna "ba nu" chiar daca vrea ce o intreb tongue.gif si o pedepsesc prin metoda de a nu-i mai da nimic din ce ii place ... offf mi-e asa de mila uneori ca imi vine sa o iau in brate si sa o pup sad.gif insa stiu ca nu e bine wub.gif

La mine e cam invers...o fi din cauza ca am baiat? rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare Sep 14 2008, 01:23 PM
Postare #15


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



eu cred ca e placerea de a spune:"NU!" si eu ma confrunt cu aceasta problema....sper sa treaca cat mai repede biggrin.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Sep 14 2008, 01:26 PM
Postare #16


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(georgeta23 @ Sep 14 2008, 01:23 PM) *
eu cred ca e placerea de a spune:"NU!" si eu ma confrunt cu aceasta problema....sper sa treaca cat mai repede biggrin.gif

bananab.gif bananab.gif bananab.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare Sep 14 2008, 01:29 PM
Postare #17


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



QUOTE(Mih@ela @ Sep 14 2008, 02:26 PM) *
bananab.gif bananab.gif bananab.gif

sa inteleg ca te bucuri sa avem aceiasi pb? NU?


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Sep 14 2008, 01:34 PM
Postare #18


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(georgeta23 @ Sep 14 2008, 01:29 PM) *
sa inteleg ca te bucuri sa avem aceiasi pb? NU?

Cam asa ceva...N-ar fi rau sa ne dai cateva exemple de-ale lui "nu",si cum incerci sa rezolvi situatia. smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Mih@ela: Sep 14 2008, 01:35 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare Sep 14 2008, 01:41 PM
Postare #19


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



QUOTE(Mih@ela @ Sep 14 2008, 02:34 PM) *
Cam asa ceva...N-ar fi rau sa ne dai cateva exemple de-ale lui "nu",si cum incerci sa rezolvi situatia. smile.gif
SA ITI DAU CATEVA EXEMPLE? AM CU MIILE!
"-Edy vuno la masa
-NU!
-Edy hai sa ne imbracam
-NU!
-Edy hai sa facem nani
-NU!
"
Si lista ar continua la infinit.....dar sti care e faza tare? el zice nu, dar pana la urma tot ca mine face biggrin.gif
pt ca zic ca el, si fac ca mine...


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Sep 14 2008, 02:27 PM
Postare #20


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(georgeta23 @ Sep 14 2008, 01:41 PM) *
SA ITI DAU CATEVA EXEMPLE? AM CU MIILE!
"-Edy vuno la masa
-NU!
-Edy hai sa ne imbracam
-NU!
-Edy hai sa facem nani
-NU!
"
Si lista ar continua la infinit.....dar sti care e faza tare? el zice nu, dar pana la urma tot ca mine face biggrin.gif
pt ca zic ca el, si fac ca mine...

Interesant rolleyes.gif Deci Edy cumintelul,nu este tocmai cum il vad eu.. wub.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 07:59 AM