Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Constipatia
elena25
postare Mar 18 2007, 11:51 AM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 18-March 07
Membru nr.: 2,709



bebele meu are 2 luni. cat supozitor pot sa ii dau? unul intreg cred ca e prea mult,nu?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Mar 18 2007, 11:59 AM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



QUOTE(elena25 @ Mar 18 2007, 01:51 AM) *
bebele meu are 2 luni. cat supozitor pot sa ii dau? unul intreg cred ca e prea mult,nu?

Incearca sa nu-l obisnuiesti cu supozitor.Incearca sa-i bagi in fundulet,varful de la termometru,inmuiat in glicerina boraxata.La noi a functionat foarte bine,la inceput.Merge si supozito dar unul intreg e prea mult.Incepi cu 1/4 de supozitor. smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elena25
postare Mar 18 2007, 12:02 PM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 18-March 07
Membru nr.: 2,709



bebelul meu are 2 luni,este hranit la san, dar iese f greu afara ,chiar o data la 2 zile si totusi nu este tare ci dimpotriva este moale.Nu inteleg.Imi puteti explica ?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Mar 18 2007, 12:18 PM
Postare #4


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903




QUOTE(elena25 @ Mar 18 2007, 12:02 PM) *
bebelul meu are 2 luni,este hranit la san, dar iese f greu afara ,chiar o data la 2 zile si totusi nu este tare ci dimpotriva este moale.Nu inteleg.Imi puteti explica ?

Draga Elena si eu am patit o vreme asa in primele luni. E moale pentru ca e hranit la sin deci nu are de unde sa fie consistent si tranzitul intestinal se va regla cu timpul. Cit alaptezi, e important ce maninci tu.
Sa vorbesti si cu doctorul copilului si sa-l intrebi ce-ti recomanda. Oricum, sa nu=ti lipseasca din caza supozitoare cu glicerina pentru copii si daca-i administrezi, tai transversal jumatate de supozitor.


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Mar 18 2007, 12:45 PM
Postare #5


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



[quote name='elena25' date='Mar 18 2007, 12:02 PM' post='16796']
bebelul meu are 2 luni,este hranit la san, dar iese f greu afara ,chiar o data la 2 zile si totusi nu este tare ci dimpotriva este moale.Nu inteleg.Imi puteti explica ?
[/qut Si al meu cand era asa micut,la fel iesea cu scaunul,tare frica imi mai era...Si rezolvam cu juma de supozitor,cum zicea si Tzutzu,insa cum mananci bine ca sa ai lapte,la fel tre sa bei si lichide.Cat se poate!Oricum chestia cu constipatia cred ca e fireasca la bb-ii mici mici!Sanatate la amandoi!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ela_mami
postare Mar 18 2007, 05:49 PM
Postare #6


Top Member
****

Grup: Members
Postari: 610
Inscris la: 16-March 07
Din: Constanta
Membru nr.: 2,675



si eu am avut aceeasi pb.si am incercat cu DEBRIDAT,cu cate 1/2 supozitor cu glicerina ,cu termometrul si nu facea decat daca il ajutam in felul acesta apoi mi-a spus asistenta ca toate astea creeaza dependenta dar mi-era mila de el mititelul cand il vedeam cum plange ca nu putea sa faca si am rezolvat cu 2 lingurite de portocala cam 2-3 zile la rand iar eu am inceput sa mananc iaurt si sa beau ft multa apa,cam 2-3 l pe zi.Acum beau apa la fel dar are cate o zi cand nu face iar a 2-a zi face in cantitate dubla.Am citit undeva ca este posibil sa faca si o data la 3 zile dar sa aibe aspectul normal.Personal cred ca totul se va rezolva din alimentatia ta,daca alaptezi.Mult succes tie si sanatate lui bebe!


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stefyz
postare Mar 19 2007, 04:58 PM
Postare #7


Member
***

Grup: Members
Postari: 114
Inscris la: 1-November 06
Din: bucuresti, sector 6
Membru nr.: 330



Si noi avem probleme cu scaunele inca de mici.
Insa dr pediatru nu ne-a recomandat supozitoarele cu glicerina- pentru ca pot devenii dependenti de ele - decat in situatii de urgenta - daca scaunul intarzie mai mult de 3 zile, iar cu termometrul ii poti provoca iritatii si iar nu-i bine... si am mai primit urmatoarele sfaturi:
*De obicei copii alaptati la san au altfel scaunul decat cei pe lapte formula si sa va zic de ce... ptr ca laptele de mama se digera mult mai usor ... de aici si scaunele mai rare(care se pare ca sunt normale)
*Cel mai sanatos pentru ei ,mai ales ca ai vostrii sunt asa micuti ,sa incercati cu ceai de musetel indulcit cu zahar sau miere( fierbeti zaharul/ mierea cu apa si apoi adaugati ceaiul de musetel) il dati caldut.
Sa vedeti ce rezultate o sa aiba...este testat si paratestat
*Sucul de fructe si iaurtul sunt iar remedii bune pentru iesitul afara.
*Daca ii alaptati pe bebei incercati o perioada sa fiti mai grijulii cu ce mancati voi si sa nu va lipseasca din alimentatie lichidele( ceaiuri, sucuri naturale-fara acid-eventual preparate de voi) si iaurturile
Succes si multa sanatate!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Mar 19 2007, 06:25 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



Si copiii mei se constipau cind erau mici si pe mine m-a invatat mama sa fac dintr-un sapun care era pe terminate ca un virf de termometru. Am pus sapunul sa se-nmoaie si apoi am modelat ca la termometru si de cite ori era nevoie( nu foarte des)inainte de baita puneam doar putin sapunul in apa calda atit cit sa nu fie uscat sa alunece si sa nu-l irite pe bebe si il puneti ca pe termometru in fundic.Este ca o clisma e natural si fara riscuri.In apa calda puneti doar virful sapunelului nu pe tot.Va doresc succes si tot ce-i mai bun ptr. bb.gif biberon.gif jucaus.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Mar 20 2007, 09:24 AM
Postare #9


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Eu as recomanda tot ceiutul de musetel indulcit un pic! Are si efect calmant pt bebe, isi face si treaba, garantat!
Solutia sapunelului o stiu din copilaria mea, nu stiu cat e de naturala, nu stiu cat e de natural sapunul, si oricum sapunul ala se baga in funduletul copilului si disconfortul creat de senzatie e destul de mare! efect are, dar parca as inclina catre supozitor!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Mar 20 2007, 05:39 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



In primul rind ceiutul il recomand si eu dar nu la toti bb merge asa.Si atunci decit termometrul(care are si el gradul lui de risc-se poate sparge)optez ptr sapunel si din cite stiu eu clismele se fac cu apa cu sapun.Eu mi-am dat doar cu parerea la urma urmelor fiecare face cum crede ca este mai bine ptr copil. smile.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 12:06 AM