Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Au Platit Cu Viata Pentru Neglijenta Altora..., D-zeu sa va odihneasca, dragi ingerasi!
Xenia_Danciu
postare Aug 18 2010, 01:40 AM
Postare #1


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 426
Inscris la: 19-November 09
Din: Montreal
Membru nr.: 121,266



Ieri dimineata, o dimineata obisnuita pt mine, fetita mea se juca cu taticul ei in pat, iar eu am fugit repede la calculator sa citesc stirile. Aveam cateva minute la dispozitie, inainte sa ne pregatim pt plimbarea obisnuita...

Am deschis calculatorul si am vazut titlul "Incediu la maternitatea Giulesti"... nu parea nimic grav, am citit totusi articolul... si am ramas inmarmurita... am izbucnit in plans iar sotul a fugit sa vada ce-i cu mine. Nu sunt o persoana sensibila de felul meu, insa gandindu-ma la acei copilasi dintre care, mai tarziu am aflat, patru au decedat, m-a cuprins groaza. Am fugit si mi-am strans puiul la piept, cu ochii in lacrimi suspinam intruna, saracuta nu stia ce se intampla... Ma gandesc la acele mame, acei parinti care nu mai au ocazia sa-si stranga puiutii la piept, la acei parinti carora bebelusii se zbat intre viata si moarte din neglijenta unor persoane incapabile sa-si faca treaba pt care sunt platiti, din cauza unor lucrari de mantuiala, facute astfel din lipsa de interes sau din lipsa de bani, din cauza unui sistem bolnav de coruptie, incapabil sa aloce banii acolo unde trebuie... Au platit cu viata prea devreme, au venit cu greu pe lume, totusi, s-au luptat sa ramana aici, insa altii nu i-au lasat...

Sunt departe de tara, dar sunt romanca si plang alaturi de acele mame romance care n-au avut sansa mea, sansa de a se bucura alaturi de copiii lor in fiecare dimineata, de acei tatici care nu au sansa sa se joace alaturi de micutii lor... Sunt in stare de soc si de cate ori ma gandesc la ei, plang...

D-zeu sa-i odihneasca, a mai avut nevoie de cativa ingerasi langa El.

Aceasta postare a fost editata de Xenia_Danciu: Aug 18 2010, 01:41 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
paulapor
postare Aug 18 2010, 07:12 AM
Postare #2


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 292
Inscris la: 9-February 10
Din: Satu Mare
Membru nr.: 129,002



Dumnezeu sa ii odihneasca, Maicuta Sfanta sa ii ocroteasca si sa le fie mamica la toti ingerasii in cer, parintilor sa le dea putere, alinare si copiilor ramasi in viata sanatate.

Ieri am avut destul de trista tocmai din acest motiv. Printre copii era si o fetita Gabriela plecata la cer ... in sufletul acelor parinti imi pot imagina ce este ... o durere ce nu o pot nici macar eu descrie in cuvinte si in mod sigur nici ei ... sunt cu gandul la ei si la ingerasii lor oFloare1.gif

Aceasta postare a fost editata de paulapor: Aug 18 2010, 07:13 AM


--------------------


Blog: O viata nascuta din doi ...
Aprinde o lumanare pentru puiul meu
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxi_si_gabitza
postare Aug 18 2010, 11:33 AM
Postare #3


ii multumesc lui Dumnezeu pentru ingerasul meu!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,687
Inscris la: 8-February 10
Membru nr.: 128,915



QUOTE(paulapor @ Aug 18 2010, 08:12 AM) *
Dumnezeu sa ii odihneasca, Maicuta Sfanta sa ii ocroteasca si sa le fie mamica la toti ingerasii in cer, parintilor sa le dea putere, alinare si copiilor ramasi in viata sanatate.

Ieri am avut destul de trista tocmai din acest motiv. Printre copii era si o fetita Gabriela plecata la cer ... in sufletul acelor parinti imi pot imagina ce este ... o durere ce nu o pot nici macar eu descrie in cuvinte si in mod sigur nici ei ... sunt cu gandul la ei si la ingerasii lor oFloare1.gif



buna Paula,

nu stiu daca fac bine sau nu sa scriu ceea ce simt, dar o voi face pentru ca de mult ti-am citit povestea si sunt cu sufletul alaturi de tine. eu am o fetita de 5 luni si 3 sapt pe care o cheama Gabriela si de multe ori cand o privesc imi aduc aminte de ingerasul tau. eu nu stiu ce inseamna sa pierzi un copil, dar cunosc o familie care a pierdut un baietel la 6 luni. ulterior au mai facut 2 baieti si sunt o familie fericita. e drept ca nu l-au uitat pe ingerasul mort, chiar acum cateva luni vorbeau despre inmormantarea lui si se citea durerea (cu toate ca asta a fost acum 20 si ceva de ani), dar si-au continuat viata si sunt bucurosi si veseli alaturi de copiii lor. Cu siguranta iti va da si tie Dumenezeu alt copil de care sa te bucuri. nu o va inlocui pe Gabriela, dar va fi bucuria ta pe pamant.
si bucura-te ca ai apucat sa o botezi pe fetita inainte sa se duca la Dumnezeu. Numai El stie de ce v-a ales pe voi sa ii oferiti un ingeras care sa-i fie alaturi.

sper din tot sufletul sa auzim vesti de bine cat mai curand floare2.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xenia_Danciu
postare Aug 18 2010, 06:01 PM
Postare #4


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 426
Inscris la: 19-November 09
Din: Montreal
Membru nr.: 121,266




Am citit azi, ca bebelusii ramasi in viata sunt mai bine... sper din suflet sa fie asa, iar parintii lor sa se poata bucura in curand de ei...

Doamne, ai grija de ei!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
paulapor
postare Aug 19 2010, 09:05 AM
Postare #5


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 292
Inscris la: 9-February 10
Din: Satu Mare
Membru nr.: 129,002



off topic: Multumesc pt cuvintele tale sa creasca mare Gabriela si sa va aduca numai bucurii. O pup dulce.

Xenia ma rog sa fie asa, dar eu stiu cat de grea e lupta pt niste prematuri, cu atat mai mult in aceasta situatie si sincer nu sunt prea optimista.
Din cate am auzit a mai plecat un ingeras la cer, un baietel, zbor lin ingeras micut si parintilor tai multa putere si alinare.


--------------------


Blog: O viata nascuta din doi ...
Aprinde o lumanare pentru puiul meu
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xenia_Danciu
postare Aug 19 2010, 06:02 PM
Postare #6


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 426
Inscris la: 19-November 09
Din: Montreal
Membru nr.: 121,266



QUOTE(paulapor @ Aug 19 2010, 10:05 AM) *
off topic: Multumesc pt cuvintele tale sa creasca mare Gabriela si sa va aduca numai bucurii. O pup dulce.

Xenia ma rog sa fie asa, dar eu stiu cat de grea e lupta pt niste prematuri, cu atat mai mult in aceasta situatie si sincer nu sunt prea optimista.
Din cate am auzit a mai plecat un ingeras la cer, un baietel, zbor lin ingeras micut si parintilor tai multa putere si alinare.


Da, am aflat si eu ca a inca un bebelus a devenit ingeras... avea arsuri pe 75% din suprafata corpului, cred ca suferea groaznic... poate ca e mai bine asa pt el, macar nu mai sufera... ma doare inima cand ma gandesc cat de mult sufera si ceilati ramasi in viata... D-zeu sa-l odihneasca pe micutul ingeras si sa le aline parintilor durerea, iar celorlalti bebelusi sa le dea putere sa lupte.

crybaby.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Aug 20 2010, 08:44 AM
Postare #7


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



am vizionat imaginile care au ffost filmate de camerele din spital si nu imi vine sa cred k personalul medical fugea spre scari k sa se salveze si nu au incercat macar 1 minut sa salveze copilasii !mie sila de ei! asta dovedesc k nu au simt si spirit civic si sunt lasi !RUSINEEEEEEEEEEEEE!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xenia_Danciu
postare Aug 20 2010, 05:00 PM
Postare #8


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 426
Inscris la: 19-November 09
Din: Montreal
Membru nr.: 121,266



QUOTE(maryhynt @ Aug 20 2010, 09:44 AM) *
am vizionat imaginile care au ffost filmate de camerele din spital si nu imi vine sa cred k personalul medical fugea spre scari k sa se salveze si nu au incercat macar 1 minut sa salveze copilasii !mie sila de ei! asta dovedesc k nu au simt si spirit civic si sunt lasi !RUSINEEEEEEEEEEEEE!


Din pacate, oamenii cand intra in panica devin niste animale, nu mai gandesc, cauta doar sa se salveze, au doar acel simt de supravietuire... e greu sa-si pastreze sangele rece si sa se gandeasca si la ceilalti. Probabil multe cadre medicale nu au copii, sau au uitat cat de firav e un bebelus, in special prematur, cate nevoie au ei de cei din jur, astfel ca aceste cadre nu au deloc simt parintesc, nu le e nici mila... fug sa-si salveze buzunarele doldora de bani, bani primiti de la parintii micutilor de care trebuiau sa aiba grija... Da, rusine sa le fie! Din pacate, si sunt sigura de asta, vor fi pedepsite doar cateva persoane, iar adevaratii vinovati vor scapa cu fata curata, ca de obicei, cum se-ntampla in Romania...

Aceasta postare a fost editata de Xenia_Danciu: Aug 20 2010, 05:01 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
paulapor
postare Sep 21 2010, 06:12 PM
Postare #9


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 292
Inscris la: 9-February 10
Din: Satu Mare
Membru nr.: 129,002



Spre bucuria mea 2 copii au plecat acasa si inca 3 au sanse mari.
Spre tristetea mea explozia de la maternitatea Giulesti a avut in final 6 victime, sau mai corect 6 bebelusi au devenit ingerasi. Multa putere parintilor si multa alinare.


--------------------


Blog: O viata nascuta din doi ...
Aprinde o lumanare pentru puiul meu
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Sep 21 2010, 08:45 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



QUOTE(paulapor @ Sep 21 2010, 07:12 PM) *
Spre bucuria mea 2 copii au plecat acasa si inca 3 au sanse mari.
Spre tristetea mea explozia de la maternitatea Giulesti a avut in final 6 victime, sau mai corect 6 bebelusi au devenit ingerasi. Multa putere parintilor si multa alinare.

hug.gif hug.gif hug.gif


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 09:06 AM