Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Va Rog Mult Vreau Si Eu Un Sfat, Nu Stiu Ce Sa Fac
JulianaP
postare Nov 2 2007, 04:15 PM
Postare #11


LALY POP
****

Grup: Members
Postari: 733
Inscris la: 11-June 07
Membru nr.: 4,406



Parerea mea...

Eu sunt o familista inraita..spun asta de la inceput....

Relatiile nu pot fii idilice toata viata noastra..sunt cu suisuri si coborasuri...si poate astea dureaza uneori prea mult...simitim ca nu mai putem sau ca nu mai au rost......dar, astea aduc farmecul regasirii.....si Doamne cat merita regasirea...

Dupa parearea mea...eu nu as face ceva ce nu mi-ar placea sa mi se faca....asta e regula de viata la mine....

Iar, o alta relatie in topul celei pe care o ai(si pe care eu una nu o consider relatie cu probleme...ci doar cu rutina sau plictisea....)....nu cred ca e cazul...aceasta decizie nu va aduce nimic bun....doar mai mult stres...minciuna...ascunzisuri...temeri...invinovatiri...reprosuri, poate, chiar de la Fiica ta care iti va arata cu degetul ca "TU NU L-AI IUBIT PE TATI!!!!!!!!!!!!"....
Pentru mine situatia de a incerca apa cu degetul, in cazul tau, e MIRAJ DE MOMENT.....CARE E FOARTE DULCE SI NE DUCE...dar ce pacat ca DISPARE....E DOAR UN MIRAJ...si noul baiat e tot barbat si tot om..cu defecte...si noua relatie e predispusa la plictiseala dupa alti 5 ani.....si tu vei face ce???????????....vei gasii pe altcineva , IAR?

Incearca sa iti faci un scenariu in minte...cum va fii peste, sa zicem, un an...dupa ce dai brancii noii relatii...eu una nu vad o femeie fericita...

Raul: - Despartire totala..NEINCREDEREA NICI A LUI, NICI A TA SI NICI A FETITEI TALE...aaa NICI A NOULUI BARBAT.....singuratatea.....tu si fetita ta doar....ea trista ca ii e dor de tatutu'.....etc
Aaaaa....si sa-ti mai spun ceva..o concluzie pe care am intalnit-o frecvent....NOUL TIP VA GANDII IN VIITOR ASA....DACA EA A FACUT ASA CU FOSTUL SOT, ASA VA FACE SI CU MINE CURAND...PENTRU CA POATE....Eeeee ....SI ATUNCI CUM VEZI TU O NOU RELATIE SA FIE SOLIDA.....CARE INCEPE PE INSELATORIE SI PE SUFERINTA ALTOR SUFLETE(SOTIA CELUILALT SI COPILUL/COPII...SOTUL TAU SI FETITA TA)

Binele: - Noua relatie sa mearga bine...iar voi doua (tu si fatita)..sariti dintr-o relatie in alta!!.....ceea ce mie imi suna putin a filme sau exceptii de la regula....

In concluzie DECIZIA E A TA....eu doar am incercat sa conturez putin ideile mele si opiniile mele...si poate niste situatii concrete de viata..pe care tu acum le minimizezi sau le pui undeva in cui(Sufletul tau.....satisfactia unei lupte=casnicia ta, castigate...zambetul fetitei tale langa Tatutul ei....mangaierea dulce si arzatoare a unui barbat care lupta ca voi sa fiti OK)

Aceasta postare a fost editata de JulianaP: Nov 2 2007, 04:19 PM


--------------------
Laly Popy...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mary78
postare Nov 2 2007, 04:51 PM
Postare #12


Top Silver Member
*******

Grup: Members
Postari: 2,308
Inscris la: 9-February 07
Din: Huedin-Cluj
Membru nr.: 1,984



Nici eu nu sunt in masura sa-tidau sfaturi si nici nu ma prea pricep la asta,dar iti spun parerea mea.
Sunt casatorita de 9 ani si ne stim de 12,avem doi copii.Si la noi,uneori s-a intamplat sa simtim ca intervine rutina,ca nu mai avem timp suficient pentru noi,ca suntem obositi(cel mai des eu),ca numai e la fel de ''fierbinte'' apropierea ca la inceput....dar intotdeauna ne spuneam unul celuilalt daca simteam asta si impreuna se gaseste rezolvare.Atata timp cat doi oameni se iubesc,se respecta si comunica nimic nu e imposibil.
Daca tu ,sa zicem, ca incerci si te stradui sa iesiti din monotonie,iar el e indiferent,atunci e posibil ca el sa aiba o scapare pe undeva...poate pe altcineva....caci nu prea stiu barbati(nu ca as fi foarte cunoscatoare in domeniu,avand in vedere ca sotul e singurul barbat ''cunoscut'' wub.gif )...care,daca isi iubesc partenera si nu au alte infidelitati,sa ramana indiferenti la viata intima pe care o au cu sotia si sa nu de-a si ei o ''mana de ajutor'' ca sa salveze relatia.
Un barbat,parerea mea, nu poate trai doar din munca,adica serviciul sa-l satisfaca atat incat sa nu mai conteze viata intima...are bani suficienti,e multumit ca are o familie(o sotie si un copil)carora le poate oferi orice...si...atat.Nu.Eu cred ca are nevoie neaparat si de ''sex''...doar e barbat doh.gif ,iar daca intre voi se intampla destul de rar....eu ma intreb daca nu cauta in alta parte....
Nu vreau sa te supar...tu iti cunosti barbatul,am observat ca ai vorbit foarte frumos despre el si relatia voastra,deci probabil tu stii daca ar fi in stare sa te insele.
Iar in legatura cu cel pe care vrei sa-l cunosti,nu stiu ce sa zic....prima data ar trebui sa revizuiesti relatia cu sotul,sa discutai,asta e cel mai important,sa afli si parerea lui,daca e multumit de relatie asa cum e ea...si abia apoi sa vezi daca merita sa ai o aventura,sau o noua relatie.Dar,asa cum au zis si fetele s-ar putea sa ai mustrari de constiinta,apar minciuni si no sa te simti tu in stare sa traiesti cu toate astea...depinde ce fel de persoana esti....poti sa ai o aventura si sa mergi mai departe cu sotul si e posibil,stiu eu,ca asta sa va ajute sa treceti peste probleme....sau o sa vrei mai mult.E periculos pasul asta....si trebuie sa te gandesti bine inainte.
Te pup si asteptam vesti...bune, normal tzuc.gif


--------------------
Fii intotdeauna ceea ce esti,iar daca acest lucru nu este de ajuns pentru cineva,inseamna ca acel cineva nu este de ajuns pentru tine.



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adina
postare Nov 2 2007, 06:12 PM
Postare #13


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,644
Inscris la: 26-July 07
Din: Constanta
Membru nr.: 5,472



QUOTE(carmen_25 @ Nov 2 2007, 03:42 PM) *
Iti multumesc frumos pt sufestii, am apelat de foarte m ulte ori la aceste tehnici, si merg pt o perioada dupa care ...iar se rupe ceva...nu am cum sa fac asta in fiecare seara.



Asa cum a spus si Mary, sunt perioade si perioade... Un timp totul e bun si frumos, alte zile intervine ceva care va face pe unul din voi mai irascibili, mai stresati si normal ca apar si certurile.. Incearca sa nu tii evidenta a ceea ce e mai putin frumos in relatia voastra, priveste mai mult spre amintirile placute, spre faptul ca sunteti o familie ( cu bune si rele ) si ca aveti un copilas minunat impreuna. hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Nov 2 2007, 07:24 PM
Postare #14


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054




Cred ca problema e, in primul rand, la tine. Poate stresul de a fi ramas singura cu copilul pana la an, poate si schimbarile din organism provocate de sarcina/nastere sa te fi facut sa nu-ti mai doresti sotul... incearca sa-i comunici toate starile de neliniste, sa va reinventati, sa va iubiti... poate ca si el te vede schimbata fata de cea care erai inainte, daca nu discutati, nu faceti decat sa va instrainati.
Verifica daca venitul lui tarziu acasa e datorat serviciului si daca este asa, incearca sa te implici in jocuri interactive cu fetita, fa-te utila in altceva decat statul pe net, in cautare de aventuri, fie ele chiar si virtuale. Daca omul ala se speteste muncind sa va asigure un trai mai mult decat decent, e pacat sa risti totul pt nimic. Spui ca te-a invatat sa iubesti, ii datorezi macar o discutie despre toate temerile tale, despre dorintele tale.. se simte nevoia ta de comunicare, dar fa-o cu el, nu cu potentiali Don Juan-i!
Despre cel de pe net, ce te face sa-l crezi, poate este doar un aventurier sau doritor de discutii psihologice...
Spui ca nu cauti aventuri, dar tocmai asta esti pe punctul de a face... iar acum trebuie sa fii mai responsabila, ai un copil care are nevoie de amandoi parintii, aruncandu-te intr-o relatie aiurea, nu faci decat sa bulversezi copilul si o sa iti reproseze mai tarziu.
Trebuie sa te gandesti intai la copil si apoi la tine, barbat pt tine gasesti oricand, dar tata pt copil, mai greu..
Doar daca esti deschisa la relatii duplicitare, poti merge mai departe cu acel individ, dar nu cred eu ca e indicat, te vei simti murdara mai tarziu si cum poti sa te mai apropii de un copil inocent sa-i saruti fruntea, cand tu te vei displace in promiscuitate?!
Scuze ca mi-am permis sa imi dau cu parerea, dur, dar sunt convinsa ca faci o mare greseala, iar regretele nu-ti vor tine de cald mai tarziu, cand vei ramane singura!


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Nov 2 2007, 09:10 PM
Postare #15


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(mallina2u @ Nov 2 2007, 07:24 PM) *
Scuze ca mi-am permis sa imi dau cu parerea, dur, dar sunt convinsa ca faci o mare greseala, iar regretele nu-ti vor tine de cald mai tarziu, cand vei ramane singura!


Tanti Mallina, ai dreptate, ai zis lucruri pe care si eu as fi vrut sa i le spun, dar n-am indraznit ca sa nu o fac suspicioasa. De exemplu, chestia cu lucratul asta pina tirziu mie mi se pare ca ar trebui luata un pic in seama, daca intr-adevar orele tirzii se datoreaza strict jobului. Daca omul e corect si isi vede de treaba lui, e Ok ca om, atunci eu, una, nu as incerca sa cunosc pe altcineva.
Dar daca ..., atunci datele problemei cred ca se pot pune in balanta altfel.

Carmen, nu mai spun ce situatii se pot naste din faptul ca si tipul de pe net e insurat si nu poti stii daca spune adevarul despre sotia lui. Eu nu prea am incredere in ce zic barbatii, mai ales despre neveste, cind le birfesc, de exemplu. Nu ai de unde sa stii si femeia aia cum este, de fapt. Poti face un exercitiu, daca vrei, gindeste-te cum ar fi daca sotul tau s-ar plinge unei altei femei de tine, ca nu e multumit, sau e nefericit, ce ai simti tu fata de el daca ai stii acest lucru? Daca te-ai simti nedereptatita si frustrata de o astfel de atitudine, incearca sa-ti dai seama de ce.
Oare, tipul de care ne scrii nu citeste si el aceste discutii?

Stii, eu mai faceam misto de al meu sot, ii ziceam ca poate vrea sa-mi caut pe altul intr-o zi si mi-a zis "da, ma, da gaseste si tu unul cu bani sa traim bine amindoi". liwlol.gif
Incerc sa mai si glumesc, fetelor, ca sa nu incep sa-i desfiintez pe barbati, bata-i vina!


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katya
postare Nov 3 2007, 08:49 PM
Postare #16


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 134
Inscris la: 9-July 07
Din: VATRA DORNEI
Membru nr.: 5,043



carmen 25, ai primit multe raspunsuri si toate spun cam acelasi lucru:daca el e corect si de fapt tine la voi si va ofera totul ,nu se merita sa risti.daca te simti atrasa de tipul de pe net inseamna ca l-ai vazut? e frumos?si daca da , cum poti avea incredere in ce iti spune(ca sta cu copilul ca are nevasta rea...) ohmy.gif. ai o minune de fetita wub.gif ,ce se va intampla cu ea,daca te implici in acesta aventura, si se afla?daca sotul tau nu te mai vrea si o pierzi,te-ai gandit?nu stiu....eu zic sa lupti impotriva tentatiei si sa pui in balanta anii tai de fericire impreuna cu familia ta si ceea ce-ti poate oferi un necunoscut care poate fi de 100 de ori mai rau ca sotul tau .... smile.gif si...in functie de ce decizi vezi ce faci ,dar sa nu te arunci orbeste intr-o relatie oerecare doar de dragul unei aventuri!exista divortul daca nimik nu se mai poate face si nu risti sa fii catalogata imorala sau altcumva(stii ca femeile sunt catalogate imediat c..... dar barbatii cu gagici sunt smecheri) tongue.gif .eu iti doresc numai bine si sa iei cea mai buna decizie si ptr. tine si ptr. bombonica de fetita!!!!!!!!! smile.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana81
postare Nov 4 2007, 02:52 AM
Postare #17


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,033
Inscris la: 30-September 07
Din: Codlea
Membru nr.: 7,361



SI MIE IMI PLACE CUM AI VB DESPRE SOTZUL TAU ...DAR NU TI SE PARE K TOTUL E CAM LA TRECUT??? Crezi in sinea ta k nimic nu va mai fi ca altadata??? Ai putea spune de cand a aparut aceasta monotonie??? oricum barbatzii ,din punctul meu de vedere, sunt niste prefacutzi si sincer nu cred k merita vreunul sa-ti sacrifici viatza pt el, dar trebuie sa te gandesti bine inainte de a face pasul! daca as fi in locul tau...si as avea cum...in loc sa vorbesc cu acel tip necunoscut, as incerca cu un ID necunoscut sa vb cu sotzul meu fara sa stie k sunt eu dar asta ar insemna sa dispunetzi amandoi de acelasi timp! pt mine e mult mai usoara comunicarea pe net!!! ar merita sa incerci pe aceasta cale sa aflii lucrurile ce-l deranjeaza la "sotzia" lui, lucruri pe care in fatza poate nu ti le-ar zice!!!
sincer merita sa incerci!!! asta daca il mai iubesti! din "experientza mea", nu mai exista iubire atunci cand iti vin in cap idei legate de un barbat care nu e sotzul tau!!!
nu sunt eu prea in masura sa-ti dau sfaturi, dar daca ai posibilitatea merita sa-i "testezi" chiar pe amandoi!!! cu tipul de pe net ar fi foarte usor...nu stiu daca sotzul tau are acces la internet!
sper k ai intzeles ce am vrut sa-ti zic si inainte de a incheia te-as sfatui sa fi tare si pregatita sa suportzi orice!
(AM MOTIVELE MELE PT CARE TE-AM SFATUIT SA FACI ACEST PAS!)
BAFTA MULTA SI SA TE AJUTE DD SA IEI DECIZIA CORECTA!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamaia
postare Nov 4 2007, 02:51 PM
Postare #18


Junior
*

Grup: Members
Postari: 16
Inscris la: 3-November 07
Membru nr.: 9,065



Draga carmen_25,
nu cred ca ar trebui sa il pui pe sotul tau la incercare. pana la urma ce sa afli? ca zice ceva despre tine? ca nu va mai intelegeti? pai pana la urma tu faci acelasi lucru cu tipul de pe net.
pai daca tu il astepti seara acasa si nu mai ai chef de nimic, poate nici el nu mai suporta starea asta de tensiune. numai ca barbatii sunt altfel, ei nu se plang, nu lasa sa se vada ca sufera.
si pana la urma gandeste-te ca nu exista nici o casnicie fara probleme. cine cauta o astfel de casnicie se inseala amarnic. tot timpul in viata de zi cu zi vor aparea mici neintelegeri, mici necazuri (sau mai mai mari), dar pana la urma conteaza sa ai puterea sa treci peste ele.
eu cunosc 3 fete care s-au despartit de sotii lor pentru ca nu mai mergeau lucrurile. si sa stii ca nu le este mai bine. acum nu mai pot sa gaseasca pe nimeni serios. femeile, cum a mai spus cineva aici, sunt judecate f aspru. pai o sa se spuna despre tine ca nu ai tinut de familie si nici un om serios nu o sa aiba garantia ca nu o sa te plictisesti de el.
este o viata ff dura singura cu un copil.
si pana la urma ai un sot care munceste mult si iti aduce banii acasa. nu il indeparta de tine. de ce sa pleci de la premisa ca poate te inseala?? pana la urma tu esti cea care ai facut primul pas in acest sens.
nu vreau sa par dura, dar cred ca este cazul sa iti vezi de casnicie. pana la urma, sotul tau nu te bate, nu te inseala, iti aduce bani acasa, ce vrei mai mult de la el?
sa stii ca si sotul meu lucreaza pana f tarziu si eu innebunesc cu doi copii acasa si mor cand vad ca intarzie, cateodata ii fac si un mic scandal, si pana la urma, cand il vad cat este de obosit, imi dau seama ca el pentru noi munceste, ca asa are el grija de noi si a foua zi il astept cu o surpriza, o cina mai romantica, un mic dar si asa trec toate
trebuie sa te pui in locul lui si sa vezi ca nu are ce face. sau daca asta iti afecteaza casnicia asa tare, discuta cu el sa isi ia alt job, la care sa munceasca mai putin, poate chiar cu bani mai putini
stii tu ce durere este pentru un copil sa aiba parintii divortati? sa rada colegii de el?
solutii exista, gandeste-te ca asa e casnicia. wellcome to real life!

in speranta ca o sa iei decizia cea mai buna, iti spun ca sunt alaturi se tine cu toata inima
cu mare mare drag
mamaia


--------------------
Doamne ajuta!
www.campania.ro
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jeny28ro
postare Nov 5 2007, 12:49 PM
Postare #19


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 26-September 07
Membru nr.: 7,156



QUOTE(carmen_25 @ Nov 2 2007, 04:40 PM) *
Multumesc frumos, cuvintele tale chiar m-au facut sa vad altfel situatia
Pupici

Buna Carmen daca poti cauta-ma vreau id tau de mess sa putem vb.MULTUESC
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lamy
postare Nov 5 2007, 02:43 PM
Postare #20


Junior
*

Grup: Members
Postari: 26
Inscris la: 17-February 07
Din: bucuresti
Membru nr.: 2,156



Buna,
Parerea mea este ca multi si-ar dori sa aiba ce ai tu asa incat merita sa faci toate eforturile ca sa pastrezi familia unita. Un bun prieten spunea ca "a-ti insela partenerul inseamna de fapt sa-ti inseli copilul", asa ca iti dai seama care este parerea mea. Am si eu o fetita de un an si aproape doua luni si cu siguranta imi neglijez sotul. Dar asta e cursul firesc al vietii, vor veni si zile mai bune !
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 8th May 2024 - 01:59 PM