Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Exista Iad, Exista Rai?, EXISTA VIATA DUPA MOARTE?
maria26
postare Aug 24 2010, 09:15 AM
Postare #21


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



Maria, asa stiam si eu.. ca daca se stinge o lumanare in vis, moare cineva...
Sor'mea ceea ce ai visat tu nu reprezinta decat sentimentele tale, grijile tale... pun pariu ca iti faci o mie de ganduri in legatura cu venirea in tara.. cu revederea oamenilor dragi.. si probabil ca cel mai mult de gandesti la fetita ta.. cum va reactiona...de-asta ai visat.. iar sotul tau este constient de toate starile atle sufletesti... nu ai de ce sa-ti faci griji... visul tau nu prevesteste nimic rau...


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Aug 24 2010, 09:21 AM
Postare #22


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(mia22_ro @ Aug 23 2010, 11:07 PM) *
sa va spun primul meu vis...
eu sunt crescuta de bunici, bunica mi-e ca si mama, si acum moarta o visez mai tot timpul...in special cand am hopuri mari de trecut.
bunica era cam bolnavicioasa si am rugat-o intr-o zi, fiind si mai copila, ca daca moare sa vina in visul meu si sa imi spuna cum este in lumea de dincolo...
am spus ca sunt cam nihilista si nu prea mai cred nimic...
s-a intamplat ca ea sa moara in ziua cand eu eram intre examenele admiterii la liceu...
nu eram impreuna cu ea si ....seara cand m-am pus in pat am simtit o durere si o apasare si o cainta ca nu am nici o poza cu bunica-mea ...ca daca moare eu nu am poza cu ea...pe la 3 dimineata am fost trezita sa mergem la bunica ca a murit....

jale...durere si nebunie...
.si mi-a venit in vis intrebandu-ma ce am facut la examen si daca am intrat la liceu...
apoi am intrebat-o unde este , in iad sau in Rai?
ea mi-a raspuns ca nu are voie sa-mi zica si ca faptele noastre sunt monitorizate ca toata viata ne e proectata ca un film, asa vedeam cat ea imi spunea, in vis.
dar am insistat...m-a pus sa promit ca o sa am grija de tata ...
dupa ce am promis mi-a zis ca ea lucreaza si ca acolo unde este sunt si camere de odihna, am vrut sa merg cu ea dar mi-a zis ca nu am voie acolo...
mi-a zis ca sunt flori de aur si ca aproape tot e poleit cu aur ca eu nu pot intelege ce imi spune ea.
a venit in visul meu cu soacra ei, eu nu o cunosteam dar i-am descris-o bunicului,
mama bunicului nu mi-a spus nimic avea doar fata luminoasa si era zambitoare si apoi nu am mai vazut-o
bunica avea inca 5 frati...am intrebat-o daca e cu ei si...acum am acele imagini proaspete si sumbre in mine...
mi-a spus ca un inger a luat-o si a dus-o sa-i vada si cat ea explica eu vedeam tot ceea ce-mi zicea...am vazut-o pe ea cu o lumina puternica langa care mergeau intr-un semintuneric au ajuns la o poarta mare si zgomotoasa de tabla si aceea s-a deschis
era o incapere care putea groaznic si era caldura si acolose vedeau umbrele fratilor ei...
si am intrebat-o daca a ramas cu ei si ea a spus ca nu...
ca doar i-a vazut si atat .
si eu am spus visul si cand o visez stiu ca o visez dar uit ceea vorbesc cu ea si de multe ori doar o vad si nu-mi spune nimic...
i-am promis ca nu spun nimanui si am spus.
nu stiu daca ma credeti dar spun cu toata sinceritatea ca si eu am fost afectata de acest vis si nu stiam ceea ce pot sa inteleg...
da, imi doream sa stiu ceea ce e dincolo, daca e Rai, iad , Dumnezeu si ma gandesc aceasta experienta nu a fost rodul imaginatiei mele...
eu la 16 ani nu citisem macar de asemenea lucruri, nu auzisem mai nimic despre asta


asta da experienta.... eu cred ca fiecare vedem lumea de dincolo diferit... poate si in functie de ceea ce ni se ofera... oricum ar, judecata de apoi nu cred ca este doar o poveste inventata... ea chiar exista...
eu, de fiecare data cand mi-a aparut cineva decedat in vis, am intrebat daca este bine acolo.. nu am cerut amanunte... si poate ca ar fi trebuit... toti mi-au spus ca le este bine..si erau atat de linistiti in vis...si imi cereau diverse... se pare ca si acolo mai au nevoie de cei de pe pamant...
cand am lesinat, acum 9 ani, mi-a trecut toata viata pe dinainte ca un film.. exact cum spui tu ca vedeai.. dupa care am ajuns pe un camp verde verde si simteam o bucurie si o liniste imensa... apoi m-am trezit... si e ciudat.. eu am lesinat din cauza lipsei de fier.. deci creierul meu nu se mai oxigena...


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Aug 24 2010, 10:50 AM
Postare #23


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



QUOTE(marimaria @ Aug 23 2010, 11:50 PM) *
Cateva experiente proaspete dupa ce a murit sotul meu.... sad.gif

La o zi dupa ce a murit, noaptea, eu cu ochii deschisi...toate gamurile inchise (a murit pe 1 februarie, iarna)...am simtit o suflare in fata...era gestul pe care-l facea destul de des inainte de culcare cand era in viata.

Intr-o noapte am visat...ii simteam prezenta, era ca si cum sufletul meu (forma lui) se intalnise cu al lui...ca si cum iesisem din corpul meu ca sa pot intalni sufletul lui.
Vorbeam, imi punea intrebari si-i raspundeam, mi-a zis ca se plictiseste...deodata fata s-a miscat in pat si amandoua formele noastre am intors capul spre ea, speriati...sa nu ne vada.
Eu, sau forma mea a intrat repede in corpul meu si sufletul lui a disparut.
Nu a fost un vis oarecare...aveam impresia ca-l pot atinge...ii simteam efectiv prezenta.

Iar alta experienta a dat nastere povestii mele (de fapt este o realitate descrisa)....si care se gaseste la "Fleacuri de toate zilele"..."Ratele, cainele si mosul".
Inainte de a se intampla toate cele descrise in povestire...veneam de la munca si trecusem prin piata sa cumpar flori pt mormant...plangeam si vorbeam cu mine insami...scuzati expresia, dar redau exact cuvintele mele...inca sunt foarte suparata pe destin pt ca mi l-a luat asa devreme, pt ca s-a intamplat la un km jumate de casa, la 2 minute de strada pana acasa.

"Toata lumea spune ca exista lumi paralele, si ca sufletele celor morti sunt printre noi. Eu de ce nu am nici un semn de la tine, macar sa stiu ca ai ajuns undeva si ca nu putrezesti ca un cretin in pamant"
Plangeam si repetam intr-una asta....dupa vreo 5 ore s-a intamplat prima aventura cu ratele care parca s-au aruncat inspre masina si masina nu a deraiat nici macar de-un centimetru...la o astfel de lovitura (si mai ales doua rate care se izbesc de parbriz si de barele de deasupra masinii) ar fi ajuns imediat pe campii...eu aveam si peste 100km/h si fata pe scaunul din fatza.
Continui sa cred ca ne-a protejat din lumea paralela...

Mai am experiente cu bunica dinainte de a muri...am visat o lumanare mica si care se stingea, in locul ei mi-a aparut o mana care tinea alta lumanare mare tot aprinsa....a doua zi am telefonat acasa si mama plangea...bunica se stinsese noaptea.



da, am vazut ca si cei ce decedau in moarte clinica vroiau sa-si anunte sotiile...
sigur el vrea ...cumva sa te anunte ca va este alaturi ...
pupici de la noi tzuc.gif tzuc.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Aug 24 2010, 11:03 AM
Postare #24


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850




QUOTE(maria26 @ Aug 24 2010, 10:21 AM) *
asta da experienta.... eu cred ca fiecare vedem lumea de dincolo diferit... poate si in functie de ceea ce ni se ofera... oricum ar, judecata de apoi nu cred ca este doar o poveste inventata... ea chiar exista...
eu, de fiecare data cand mi-a aparut cineva decedat in vis, am intrebat daca este bine acolo.. nu am cerut amanunte... si poate ca ar fi trebuit... toti mi-au spus ca le este bine..si erau atat de linistiti in vis...si imi cereau diverse... se pare ca si acolo mai au nevoie de cei de pe pamant...
cand am lesinat, acum 9 ani, mi-a trecut toata viata pe dinainte ca un film.. exact cum spui tu ca vedeai.. dupa care am ajuns pe un camp verde verde si simteam o bucurie si o liniste imensa... apoi m-am trezit... si e ciudat.. eu am lesinat din cauza lipsei de fier.. deci creierul meu nu se mai oxigena...



da , asa este si eu cred ca exista o judecata...
si tind sa cred ca ei ne vad si stiu ceea ce facem
am plecat in vacanta de vara si ...nu mi-am luat slapi la mine, si am atipit ziua...
imi faceam griji de slapi ca eram la tara la bunicu si acolo nu gaseam ceea ce vroiam cand vroiam eu...
in somn a venit bunica si mi-a zis ca-mi da o pereche de slapi, erau verzi si de guma din aceeia ieftini,ca sunt ai lu...mi-a zis un nume si nu l-am retinut ca nu mai auzisem de el, era un nume de femeie...si nu-i mai poarta...
ciudat, nu?
i


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 24 2010, 02:58 PM
Postare #25


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(maria26 @ Aug 24 2010, 10:15 AM) *
Maria, asa stiam si eu.. ca daca se stinge o lumanare in vis, moare cineva...
Sor'mea ceea ce ai visat tu nu reprezinta decat sentimentele tale, grijile tale... pun pariu ca iti faci o mie de ganduri in legatura cu venirea in tara.. cu revederea oamenilor dragi.. si probabil ca cel mai mult de gandesti la fetita ta.. cum va reactiona...de-asta ai visat.. iar sotul tau este constient de toate starile atle sufletesti... nu ai de ce sa-ti faci griji... visul tau nu prevesteste nimic rau...

Ce bine ar fii, draga mea draga.....
Da..imi fac griji...si cu ea mai ales...si pe avion....atatea ore..si pe acolo cu mancarea..si restul.....am reusit sa ma controlez treaza..de griji..dar apar in vise acum, se pare....
Pupik!


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Aug 25 2010, 08:51 AM
Postare #26


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(mia22_ro @ Aug 24 2010, 12:03 PM) *
da , asa este si eu cred ca exista o judecata...
si tind sa cred ca ei ne vad si stiu ceea ce facem
am plecat in vacanta de vara si ...nu mi-am luat slapi la mine, si am atipit ziua...
imi faceam griji de slapi ca eram la tara la bunicu si acolo nu gaseam ceea ce vroiam cand vroiam eu...
in somn a venit bunica si mi-a zis ca-mi da o pereche de slapi, erau verzi si de guma din aceeia ieftini,ca sunt ai lu...mi-a zis un nume si nu l-am retinut ca nu mai auzisem de el, era un nume de femeie...si nu-i mai poarta...
ciudat, nu?
i


noi am facut credit la apartament.. dintr-o data a crescut cursul enorm si ne-am trezit ca rata ne acopera cu mult salariile.. eu trebuia sa nasc si eram foarte ingrijorata ca nu avem cum sa facem fata din punct de vedere financiar... fara sa stie despre framantarile mele, mama mea a visat ca a venit un verisor l meu care este calugar si i-a dat un portofel plin cu bani.. si i-a zis "Ia banii astia si da-i Mariei si spune-i sa nu-si mai faca griji" .. la cateva zile sotul meu s-a angajat la o alta societate cu salariul dublu... smile.gif

QUOTE(USA @ Aug 24 2010, 03:58 PM) *
Ce bine ar fii, draga mea draga.....
Da..imi fac griji...si cu ea mai ales...si pe avion....atatea ore..si pe acolo cu mancarea..si restul.....am reusit sa ma controlez treaza..de griji..dar apar in vise acum, se pare....
Pupik!


in situatia de acum visele nu le poti controla..dar vor trece.. vei vedea... nu mai cauta explicatia lor.. nu sunt decat framantarile tale.. si iti faci rau...
stai linistita ca va fi bine... am o verisoara care imi spune mereu sa nu mai fiu asa... nu pateste nimik copilul daca sare peste o masa...smile.gif .. am crezut mereu ca sunt o mama exagerata.. dar se pare ca sunt doar mama" biggrin.gif


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Aug 25 2010, 10:32 AM
Postare #27


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063



Nu stiu, fetelor...nu mi-o luati in nume de rau....am vazut intr-unul dintre videoclipuri un nene care avea un accent cam sudist, si marturiseste apoi ca-i din Tennessee...din cate stiu eu, pt ca am vazut si documentare pe tema asta, unii de prin zona aceea de sud, mai ales Alabama, Georgia sunt cam fanatici in ceea ce priveste religia...deci daca lipsesti intr-o duminica de la biserica vin si-ti cer socoteala, ceea ce mie mi se pare exagerat. Asa ca poate totusi oamenii astia cam exagereaza cu declaratiile lor. Zic si yo...nu dati cu pietre! ....Eu nu cred intr-un Dumnezeu punitiv, cred c-am mai scris pe la alte topicuri...iar cand stiu cate crime, cate masacre au avut loc (sau mai au loc inca) in numele religiei si in numele Domnului, mi-e greu sa cred ca exista un Dumnezeu care vrea asta... Poate Raiul si Iadul sunt chiar aici pe Pamant...unora le e dat sa traiasca in Rai , altora in Iad, sau poate toata viata noastra are o continuitate...daca unii traiesc Raiul in viata asta, intr-o viata viitoare vor trai exact contrariul...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Aug 25 2010, 11:55 AM
Postare #28


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(roxanne @ Aug 25 2010, 11:32 AM) *
Nu stiu, fetelor...nu mi-o luati in nume de rau....am vazut intr-unul dintre videoclipuri un nene care avea un accent cam sudist, si marturiseste apoi ca-i din Tennessee...din cate stiu eu, pt ca am vazut si documentare pe tema asta, unii de prin zona aceea de sud, mai ales Alabama, Georgia sunt cam fanatici in ceea ce priveste religia...deci daca lipsesti intr-o duminica de la biserica vin si-ti cer socoteala, ceea ce mie mi se pare exagerat. Asa ca poate totusi oamenii astia cam exagereaza cu declaratiile lor. Zic si yo...nu dati cu pietre! ....Eu nu cred intr-un Dumnezeu punitiv, cred c-am mai scris pe la alte topicuri...iar cand stiu cate crime, cate masacre au avut loc (sau mai au loc inca) in numele religiei si in numele Domnului, mi-e greu sa cred ca exista un Dumnezeu care vrea asta... Poate Raiul si Iadul sunt chiar aici pe Pamant...unora le e dat sa traiasca in Rai , altora in Iad, sau poate toata viata noastra are o continuitate...daca unii traiesc Raiul in viata asta, intr-o viata viitoare vor trai exact contrariul...


din cate stiu eu religia nu accepta reincarnarea.. nu stiu ce sa zic.. am citit mai multe carti din biblioteca mamei ( ea e pasionata de asa ceva) in care este mentionat faptul ca noi ne alegem dinainte ce viata sa ducem pe pamant.. cu cat e mai grea viata, cu atat evoluam mai mult spiritual..
eu cred in Dumnezeu, desi la biserica nu merg chiar atat de des.. am credinta mea..
nu stiu daca biserica a fost facuta ca sa manipuleze oamenii, dar un lucru e cert.. biserica este precum politica.. cu cat esti mai sus, cu atat ai mai multa putere.. de-asta s-a ajuns aici.. si crede-ma ca stiu.. sunt din neam de preoti...


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Aug 25 2010, 02:39 PM
Postare #29


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



maria, eu nu inteleg chestia asta, ne alegem, adica suntem undeva sub forma de spirit, venim aici si apoi ne facem spirit iar? sau cum? stiu ca ortodoxismul nu e cu reincarnarea, totusi sunt cateva chestii tare confuze pt mine....si ii dau dreptate roxannei, nici eu nu cred ca DD pedepseste, sau loveste in oameni, n-as mai putea crede in El, toate povestile alea cu ce greutati da ca sa-ti testeze credinta....DD e superior a ceea ce simtim si traim noi, nu inteleg de ce ar face asemenea jocuri meschine....pt mine e prea omenesc lucrul asta si puritatea si bunatatea divina nu au legatura cu asa ceva( in viziunea mea).
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 25 2010, 02:44 PM
Postare #30


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Aceeasi parere am si yoo..Dumnezeu nu e rau....nu e posibil....Dumnezeu e definitia binelui.....cel care ne face sa suferim...sunt slabiciunile noastre so, usita putin deschisa celui rau.....si el doar face rau.....Dumnezeu ne iubeste oricum...cat de mult?..depinde cat de inchisa e usita in fata celui rau...asa cred yo.....
Cat despre reincarnare....cred ca da....ne reincarnam..avem un ciclu permanent...dar nu cred ca ne alegem viata ori destinul din noua viata....aceste vine ca rezultat al vietii prezente..cu cat esti mai bun in aceasta viata cu atat traiesti mai bine si in urmatarea.......


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 27th March 2024 - 07:04 AM