Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Intrebare. Cotizatie La Asigurari, Concediu De Cresterea Copilului
anileve
postare Aug 8 2007, 01:33 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,590



Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva intr-o problema? Daca da ii multumesc anticipat!
Acum sunt in concediu de cresterea copilului pana la 2 ani si sunt din nou insarcinata.Pana nasc nu se termina concediul de la primul copil si deci nu voi merge deloc la servici. Beneficiez de concediu platit de 2 ani si pentru cel de-al doilea copil? O prietena mi-a spus ca nu deoarece nu am perioada de 12 luni de cotizatie la asigurari. Va rog mult sa ma lamureasca cineva care stie sau este in aceeasi situatie.Multumesc!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Aug 8 2007, 02:19 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ Nr. 148 din 3 noiembrie 2005
privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului
ART. 1
...
(2) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
a) şi-au însoţit soţul/soţia trimis/trimisă în misiune permanentă în străinătate;
cool.gif au beneficiat de indemnizaţie de şomaj, stabilită conform legii;
c) au beneficiat de concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, potrivit legii;
d) au realizat perioade asimilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii în condiţiile prevăzute la art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare;
e) au realizat perioade de stagiu de cotizare în sistemul public de pensii în condiţiile prevăzute de actele normative cu caracter special care reglementează concedierile colective;
f) au realizat în sistemul public de pensii, anterior datei intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, perioade de stagiu de cotizare pe bază de contract de asigurare socială;
g) au beneficiat de indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului până la vârsta de 2 ani, respectiv până la vârsta de 3 ani în cazul copilului cu handicap;
...

ART. 6
(1) Concediul şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 1, respectiv la art. 2, precum şi stimulentul prevăzut la art. 3 se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 naşteri sau, după caz, pentru primii 3 copii ai persoanelor aflate în una dintre situaţiile prevăzute la art. 5 alin. (2), după data de 1 ianuarie 2006.
(2) Se ia în calcul la stabilirea celor 3 naşteri şi naşterea survenită până la data de 31 decembrie 2005 inclusiv, în situaţia în care solicitanţii drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă îndeplinesc condiţiile de acordare a acestora după data de 1 ianuarie 2006.
(3) Durata de acordare a concediului prevăzut la art. 1 se prelungeşte corespunzător, în cazul suprapunerii a două sau trei situaţii de natură a genera acest drept, în condiţiile prevăzute la alin. (1) şi (2).
(4) În cazurile prevăzute la alin. (3) se acordă o singură indemnizaţie, în cuantumul prevăzut de prezenta ordonanţă de urgenţă.


Ai dreptul sa prelungesti concediul de crestere copil pentru cel care-l vei naste si vei lua numai o indemnizatie. Alocatia se va acorda pentru fiecare copil, pana la 2 ani, dar indemnizatia va fi numai una.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AndrEEyaa
postare Aug 9 2007, 11:40 AM
Postare #3


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 214
Inscris la: 23-March 07
Din: Craiova
Membru nr.: 2,811



Mumu,vad ca esti in tema spune-mi si mie pt cazul meu te rog.As vrea sa fiu insarcinata in 3-4 luni in momentul in care mi se va termina concediul pt primul copil.Stiu ca medicul ginecolog imi va da medicale pana la naster,deci inca 5 luni.Intrebarea mea e....ai idee se poate face asa,din concediul de maternitate in medical,apoi in prenatal si apoi iar in concediu de maternitate.Ideea e ca serviciul meu este la vreo 60 km de casa si naveta se face in conditii inumane pt o femeie,mai ales gravida,si as fi vrut sa nu mai merg deloc acolo.Sper ca nu te-am bagat prea in ceata cu atatea detalii si astept un raspuns de la oricare dintre voi. hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Aug 9 2007, 02:59 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339




QUOTE(AndrEEyaa @ Aug 9 2007, 12:40 PM) *
Mumu,vad ca esti in tema spune-mi si mie pt cazul meu te rog.As vrea sa fiu insarcinata in 3-4 luni in momentul in care mi se va termina concediul pt primul copil.Stiu ca medicul ginecolog imi va da medicale pana la naster,deci inca 5 luni.Intrebarea mea e....ai idee se poate face asa,din concediul de maternitate in medical,apoi in prenatal si apoi iar in concediu de maternitate.Ideea e ca serviciul meu este la vreo 60 km de casa si naveta se face in conditii inumane pt o femeie,mai ales gravida,si as fi vrut sa nu mai merg deloc acolo.Sper ca nu te-am bagat prea in ceata cu atatea detalii si astept un raspuns de la oricare dintre voi. hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif

Acum, cu modificarile O.158/2005 in care era stagiul minim de 6 luni, s-a schimbat cu O.830/2007 in care specifica:
"...
ART. 12
(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) - d) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical şi se constituie din însumarea perioadelor..."


Deci, trebuie sa ai cel putin o luna lucrata ca sa poti beneficia de concediu medical.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AndrEEyaa
postare Aug 9 2007, 06:28 PM
Postare #5


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 214
Inscris la: 23-March 07
Din: Craiova
Membru nr.: 2,811



>
Aha,deci daca dupa concediul de maternitate ma duc macar o luna la servici pot apoi sa-mi iau medicale si iar maternitate?Mersi mult


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anileve
postare Aug 10 2007, 10:19 AM
Postare #6


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,590



biggrin.gif Multumesc mult mumu, m-am linistit!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Aug 10 2007, 10:47 AM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(anileve @ Aug 10 2007, 11:19 AM) *
biggrin.gif Multumesc mult mumu, m-am linistit!

Cu placere! Ma bucur ca ti-am fost de folos! hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ela_mami
postare Aug 17 2007, 11:04 AM
Postare #8


Top Member
****

Grup: Members
Postari: 610
Inscris la: 16-March 07
Din: Constanta
Membru nr.: 2,675



In legea concediilor medicale spune ca trebuie sa mergi la serviciu sau sa cotizezi la casa de asigurari de sanatate cel putin 6 luni pentru a intra din nou in concediul prenatal.


......
Art. 2 – Concediile şi indemnizaţiile la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei legi, sunt: ........
........

concediul şi indemnizaţia pentru maternitate;

concediul şi indemnizaţia pentru îngrijirea copilului bolnav;

concediul şi indemnizaţia de risc maternal.



Art. 3 – Beneficiază de drepturile prevăzute la art. 2 lit. a) – d) asiguraţii care, în ultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu medical au un stagiu de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate de cel puţin 6 luni.



asa ca nu se mai respecta ce s-a spus mai sus de catre alte fete,cel putin eu asa inteleg(dar am intrebat si un jurist,si mi-a confirmat) si am mai citit ca legea este in vigoare de la 01.01.2006.

Stie cineva mai mult?


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Aug 17 2007, 01:01 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(ela_mami @ Aug 17 2007, 12:04 PM) *
In legea concediilor medicale spune ca trebuie sa mergi la serviciu sau sa cotizezi la casa de asigurari de sanatate cel putin 6 luni pentru a intra din nou in concediul prenatal.
......
Art. 2 – Concediile şi indemnizaţiile la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei legi, sunt: ........
........

concediul şi indemnizaţia pentru maternitate;

concediul şi indemnizaţia pentru îngrijirea copilului bolnav;

concediul şi indemnizaţia de risc maternal.



Art. 3 – Beneficiază de drepturile prevăzute la art. 2 lit. a) – d) asiguraţii care, în ultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu medical au un stagiu de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate de cel puţin 6 luni.
asa ca nu se mai respecta ce s-a spus mai sus de catre alte fete,cel putin eu asa inteleg(dar am intrebat si un jurist,si mi-a confirmat) si am mai citit ca legea este in vigoare de la 01.01.2006.

Stie cineva mai mult?

AM SCRIS MAI SUS CA S-A MODIFICAT...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaeladrill12
postare Sep 19 2007, 11:48 AM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 19-September 07
Din: brasov
Membru nr.: 6,803



Mumu din cate am tot citit vad ca esti foarte bine informata si as avea si eu nevoie de o lamurire intr-o mare problema
daca data angajarii este 20 ian 2007 si data probabila a nasterii este 12-12 dec 2007, ma incadrez la indemnizatia de crestere a copilului chiar daca nu am ultimele 12 luni lucrate?????


Aceasta postare a fost editata de mihaeladrill12: Sep 19 2007, 11:57 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

10 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 21st November 2019 - 11:31 PM