Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Experimente Esuate In Bucatarie, ghid despre cum sa NU faci mancarea
adrianaO
postare Sep 21 2010, 09:06 AM
Postare #1


Iulia tzushka!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,932
Inscris la: 15-May 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 23,463



Dupa cum am promis, fetelor, voi incepe prin a va povesti unele din pataniile mele in bucatarie!

Primul experiment esuat care imi vine in minte este: NICIODATA sa nu amesteci faina de grau cu cea de porumb. Cea de porumb din cate am vazut este buna strict pentru budinci, nicidecum pentru coca de vreaun fel; gen pandispan sau paine sau tarta etc! Nu se leaga si ramane ca o pasta...dulceaga....
Un al doilea mare esec a fost cand am pus mai mult ulei decat trebuia in coca de paine, prin urmare s-a faramitat de nu mai scoteam nimic din ea, nici macar o felie!

Am mai multe de povestit dar momentan nu-mi permite timpul, revin mai pe dupa amiaza dar va rog sa adaugati si experimentele voastre!!!!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Sep 21 2010, 09:45 AM
Postare #2


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



...experimentul cel mai recent.....
...am vrut sa fac si eu galuste cu prunte(gomboti)...reteta Adedia......dar nu mi-au reusit si i-am aruncat pe toti....
..gresala nu stiu unde a fsot...probabil mai mult ulei decat scria in reteta.....ca s.au imprastiat la fiert toti.....sau probabil i-am fiert mai mult de 2 minute.....dar mi se pareau moi tare si de aia i-am mai lasat..... doh.gif doh.gif
...cine nu incearca nu obtine victorie niciodata... biggrin.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIOSA
postare Sep 21 2010, 10:20 AM
Postare #3


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231



prima mea supa cu galuste a fost un esec total
s-a omogenizat totul incat a iesit un mare piure de galuste care si la gust era ingrozitor............sincer i l-am dat catelului meu sa-l manace iar el a strambat din nas si nici nu a vrut sa se atinga.............in clipa aceea sotul meu a zis ca am gatit atat de bine incat nici cainii nu vor sa manace liwlol.gif iar in ziua aceea mi-i se adresa cu esti o bucatareasa desavarsita

de atunci am invatat sa fac galustele!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Sep 21 2010, 02:42 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516




Exact la fix e deschis acest topic...aseara.....yo am terminat ciorba de "loboda".....la care am uitat sa pun bulion....nu stiu cat am uitat, ca mie si la fata ne place sa fara.......eee...la sot, trebuia nene sa fie sosul pus....yo pusesem o mana de orez.....so, cat yo dadeam sa pape la fata...el a tras oala din nou pe foc, sa puna bulionul...la pus.....dar nu a amestecat imediat......si cand a facut-o a amestecat doar deasupra..so, s-a lipit orezul asa de rau, ca a trebuit sa arunc toata oala..bine barem ca am apucat sa papam o portie....offf, ce ciuda ne era la amandoi aseara de nu va spun...numai fata era fericita ca scapat de supa doh.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Sep 21 2010, 02:43 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adrianaO
postare Sep 21 2010, 02:58 PM
Postare #5


Iulia tzushka!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,932
Inscris la: 15-May 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 23,463



ah! si mai am una buna.... legata de macaroane din porumb....mie-mi place porumbul...dar se pare ca aceste paste sunt mult prea seci pentru retele noastre. am incercat cu branza si ou la cuptor....abia am putut sa bag furculita prin ele! apoi am incercat cu sos de pui....nu s-a lipit deloc sosul..si a ramas ca o apa lunga.... si pastele neatinse smile.gif
poate stiti despre ce vorbesc cand spun kosher...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Sep 21 2010, 04:03 PM
Postare #6


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



Ooo...Adriana l-ai deschis liwlol.gif Bravo! biggrin.gif
Despre experimente nereusite in bucatarie va pot povesti si eu o gramada..

Si eu am problema si acum cu galustele pt supa, nu-mi ies intotdeauna moi, pufoase, cum ar trebui..desi am primit o reteta care nu da gres..eu totusi tind sa cred ca e grisul sau ouale de vina liwlol.gif ...sau altceva, numai eu nu! liwlol.gif

Am o problema cu dulciurile, mai exact cu prajiturile : nu-mi ies! Pur si simplu!
Primele prajituri incercate au ajuns la gunoi - 2 au fost la numar...nu neaparat de gust, ci din cauza aspectului..o sa vin cu exemple concrete mai tarziu biggrin.gif tongue.gif La fel si primul tort, si singurul...mi-am dat seama ca nu sunt pt asa ceva..cel putin pana in prezent n-am mai incercat..cine stie, in viitor..liwlol.gif
Poate nu mi-e dat sa fac, doar sa mananc liwlol.gif , la asta sunt experta! biggrin.gif

Am inceput sa gatesc propriu-zis abia acum vreo 4 ani, deci va dati seama ce experienta am! liwlol.gif doh.gif

...si exemplele pot continua..revin mai tarziu..biggrin.gif ..poate pana atunci ne ajuta fetele sa trecem si noi de prima pagina! doh.gif

Aceasta postare a fost editata de Alondra: Sep 21 2010, 04:04 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Sep 21 2010, 09:01 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



buna seara fetelor
Ramo o sa incerc eu sa vad daca trecem de prima ..daca nuuu nu-i bai ...o sa mai am cu singuranta destule povesti care sa ne faca sa trecem ...numai timp sa am sa le scriu
QUOTE(ninina @ Sep 21 2010, 10:45 AM) *
...experimentul cel mai recent.....
...am vrut sa fac si eu galuste cu prunte(gomboti)...reteta Adedia......dar nu mi-au reusit si i-am aruncat pe toti....
..gresala nu stiu unde a fsot...probabil mai mult ulei decat scria in reteta.....ca s.au imprastiat la fiert toti.....sau probabil i-am fiert mai mult de 2 minute.....dar mi se pareau moi tare si de aia i-am mai lasat..... doh.gif doh.gif
...cine nu incearca nu obtine victorie niciodata... biggrin.gif

patania mea cea mai recenta a fost tot legata de gomboti (galuste cu prune sau putzishoare liwlol.gif cum le spuneam eu cand eram mica liwlol.gif habar nu am de ce)
am incercat sa fac de aia cu cartofi (nu stiam de reteta Adediei pe atunci)si nu am stiut ca trebuie sa fac cartofii pasta (piure) imediat ce i-am oprit din fiert
m-am luat cu Ameera [se citeste AMIRA biggrin.gif scuze offtopic.gif ] si s-au racit cartofii mei ..buuuun..ma apuc eu linistita sa fac piureul dar de lene i-am pus la robot si apoi adaug o lingura de faina ...nu se intareste compozitia..mai adaug una ..nimic ....mai adaug doua ...nimic...si tot asa pana am pus 1 kg !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! de faina (in reteta erau trecute 2-3 linguri wacko.gif ) si abia abia de s-a intarit un picut aluatul ..si am facut niste galuste de marimea unui pumn (si nu exagerez) ca sa stea legata compozitia de pruna
am fiert la ele vreo 40 de minute (creca eram beata de am continuat sa le fac ...acuma cand povestesc ma tot intreb de ce nu le-am aruncat de la bun inceput) si dupa aia ..am gustat si eu si R. cate una si restul le-am aruncat mad.gif blush.gif doh.gif

Aceasta postare a fost editata de Lusha&Zbenguica: Sep 21 2010, 09:01 PM


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Sep 21 2010, 09:03 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



nah ca nu s-a trecut la pagina 2 ..am incercat sa ma lungesc cu povestea dar tot degeaba smile.gif


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Sep 21 2010, 09:16 PM
Postare #9


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Sep 21 2010, 10:03 PM) *
nah ca nu s-a trecut la pagina 2 ..am incercat sa ma lungesc cu povestea dar tot degeaba smile.gif

liwlol.gif M-ai amuzat!
Nu-i bai, mai asteptam fete la povesti..si nu numai ! wink.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina_ana
postare Sep 21 2010, 10:10 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,115
Inscris la: 26-November 08
Din: Sibiu
Membru nr.: 51,486



Prima mea experienta legata de bucatarie....a fost cu clatitele....am zis ce mama naibii poate fi atat de greu?...
No ...pana la urma s-a dovedit a fi greu....ca am vrut sa fiu si smechera.....sa le intorc aruncandu-le cu tigaia....Tin minte si acum prima clatita mi s-a lipit de tavan...ca deh....am zis ca trebuie sa-si ia avant bine ca sa cada la fel de bine in tigaie (stateam si in chirie atunci ...asa ca a trebuit sa zugravesc tavanul).....a doua s-a oprit pe calorifer...Dar cand a treia mi-a zburat pe geam am hotarat ca nu-i de mine bucataria.....Nici pana in ziua de azi nu inteleg cum am putut sa ratez asa de bine......nici daca vroiam sa fac asa nu cred ca-mi iesea.....IN ziua de azi...eu fac aluatul pentru ele.. si sotul le manuieste.....




--------------------


Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 11:32 PM