Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Depresia Postpartum, Actrițele Gwyneth Paltrow și Bryce Dallas Howard
toia
postare Jul 23 2010, 08:42 PM
Postare #1


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 889
Inscris la: 31-August 06
Membru nr.: 74



Gwyneth Paltrow: Am suferit de depresie după nașterea celui de-al doilea copil

Mădălina Manole nu este singura care a suferit de depresie postanatală. Actrițele Gwyneth Paltrow și Bryce Dallas Howard și-au mărturisit coșmarul prin care a trecut după naștere.

Gwyneth Paltrow spuen că a avut cinci luni de coșmar după naștere
Actrița Gwyneth Paltrow a mărturisit că a suferit de depresie postpartum după ce l-a născut pe cel de-al doilea copil al său, Moses, în 2006, aceasta fiind una dintre cele mai "negre" perioade din viața ei, informează accesshollywood.com.

Actrița a făcut aceste mărturisiri în articolul de săptămâna aceasta pe care l-a publicat pe site-ul de lifestyle pe care l-a lansat în 2008, Goop.

"M-am confruntat cu una dintre cele mai negre și mai dureroase capitole din viața mea", scrie Gwyneth, referindu-se la perioada de după nașterea fiului ei și al muzicianului Chris Martin, din trupa Coldplay. "Timp de cinci luni am suferit de ceea ce se numește depresie postnatală și de atunci mi-am dorit să aflu mai multe despre acest lucru", a mai scris actrița.

Paltrow a invitat-o și pe actrița Bryce Dallas Howard, starul filmului "Saga Amurg: Eclipsa", să scrie despre depresia de care a suferit după nașterea fiului ei, Theodore, în 2007.

Bryce a mărturisit că imediat după nașterea bebelușului, de care era atât de încântată în timpul sarcinii, s-a confruntat cu "lipsa emoției". "Nu simțeam nimic. Nimic", a spus aceasta. Ea a adăugat că nici nu putea să-i spună copilului pe nume, referindu-se la el cu "it" (pronume care în limba engleză este folosit pentru animale sau lucruri, n.r.). "Trebuia să-mi dau seama că acesta era un semn", a mai spus aceasta. Bryce a adăugat că era ca și cum ar fi suferit de "amnezie emoțională", fiind incapabilă "să plângă, să râdă sau să se simtă mișcată de ceva".

Soțul ei, actorul Seth Gabel, a ajutat-o, ea mergând la medic unde a primit diagnosticul de "depresie postpartum severă".

Bryce a mai mărturisit că s-a întâlnit și cu alte mame care au suferit de această boală, lucru care a ajutat-o, așa cum a ajutat-o și cartea lui Brooke Shields despre bătălia acesteia cu aceeași maladie.

Din fericire, spune actrița, problema a fost rezolvată, iar în prezent se înțelege extrem de bine cu fiul său în vârstă de trei ani.

Depresia postpartum este o condiție medicală gravă care poate apărea în primele luni după naștere. Fără tratament, depresia postpartum poate avea o evoluție prelungită și poate slăbi fizic și psihic organismul. Această boală este foarte frecventă, afectând 1 din 8 femei în timpul primelor luni după naștere. Depresia postpartum poate apărea și după avort spontan, naștere cu făt mort sau adopție. În cazuri rare, o femeie cu depresie postpartum poate dezvolta simptome psihotice care o pot pune în pericol pe pacientă și pe cei din jur - psihoza postpartum.

Realitatea.net
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Jul 23 2010, 10:54 PM
Postare #2


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Da...urata tare aceasta depresie sad.gif Si eu am suferit de o depresie post-partum crunta crybaby.gif care a durat 3-4 luni, de aceea nu pot sa o judec sau sa o condamn in nici un fel pe Madalina Manole pentru ceea ce a facut...mi-e mila de copilasul ei, dar mai mila mi-e de ea...cata suferinta in tacere, cata durere nespusa, pana la punctul culminant sad.gif Depresia, indiferent de felul ei, este o afectiune foarte grava, care poate fi fatala. O persoana care sufera de pe urma acestei afectiuni, nu mai constientizeaza decat propria-i suferinta, nimic nu mai are sens, totul se rezuma la un singur obiectiv...MOARTEA


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 12:07 PM