Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3223 Pagini V  « < 50 51 52 53 54 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Aprilie 2009
lilBB
postare Oct 21 2008, 01:32 PM
Postare #511


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,254
Inscris la: 9-October 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 41,521



pentru mamici de aprilie aflate in saptamana 14
Copilul:
In aceasta saptamana, incep sa apara parul de pe cap si genele. Un strat fin, ca un pufusor (laguno), va incepe sa creasca pe intreaga suprafata a corpului, protejand pielea copilului, si aceasta va dura pana la nastere.
Organele reproductive continua sa se dezvolte. La baieti se dezvolta prostata. La fete, ovarele coboara din abdomen in pelvis. In aceasta saptamana glanda tiroida, ajunsa la maturitate, incepe sa secrete hormoni. Copilul masoara acum intre 80-113 mm si cantareste 25 grame.


Mama:
Felicitari, ai intrat in cel de al 2-lea trimestru de sarcina! Riscul unui avort de acum incolo este mult scazut, deci poti respira usurata. Daca ai mai mult de 35 de ani sau ai o sarcina cu risc crescut, probabil medicul va pune problema unei amniocenteze. Aceasta este un test prin care se pot detecta anormalitati cromozomiale, cum este de pilda Sindromul Down. Intre saptamanile 14 si 18, un ac foarte subtire este introdus in sacul amniotic de unde se preia o cantitate mica de lichid si se analizeaza. Amniocenteza prezinta risc scazut de avort (0.5%), deci este bine sa discuti cu medicul daca esti ingrijorata despre riscurile si avantajele acestui test.


Tatal:
Cum te simti taticule? Esti super stresat si ingrijorat de salariu, lucrul peste program si ce mai urmeaza? Daca asta se intampla, incearca sa tragi aer in piept si sa te relaxezi, gandeste rational asupra acestei situatii. Nu te mai gandi atat de mult la aceste probleme financiare, care de cele mai multe ori sunt amplificate de teama de a fi tata sau de evolutia sarcinii. Incearca sa gandesti pozitiv si sa faci lucrurile sa nu para complet descurajante.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lilBB
postare Oct 21 2008, 01:33 PM
Postare #512


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,254
Inscris la: 9-October 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 41,521



25 de motive de bucurie pentru gravide

Sunt atat de multe motive de bucurie in aceste noua luni... Daca esti prea morocanoasa ca sa gasesti vreunul, ai aici o lista intreaga.

1. De cate ori vei dori sa treci strada toate masinile vor opri.

2. Oamenii se vor uita la burtica ta si vor zambi, ca si cum numai gandul la faptul ca esti insarcinata le-ar face ziua mai luminoasa.

3. Poti manca oricata inghetata scaldata in sos de ciocolata si nu te vei simti vinovata. Oricand.

4. Poti -- nu, trebuie! -- sa mai tragi cate un pui de somn.

5. Trebuie sa dai nume unei noi fiinte.

6. Transformarea sotului in tata atunci cand iti saruta burtica de noapte buna, citeste o poveste bebelusului aflat in uter sau sta treaz toata noaptea montand patutul -- sa fie pregatit in cazul in care bebelusul se decide sa vina cu 8 saptamani mai devreme.

7. Sexul: Singura data in viata cand nu esti ingrijorata nici de faptul ca s-ar putea sa ramai insarcinata, nici de faptul ca nu ramai insarcinata. Poti face sex numai pentru placerea de a o face.

8. Cumparatul unui costum de baie. Nu pentru a-ti ascunde defectele; ci pentru a te fali cu burtica.

9. Acele vise de graviditate, salbatice, intense, uimitoare in care fiecare persoana din trecut isi face aparitia. Nici un astfel de vis nu a fost inca analizat sau inteles.

10. Uimitoarea anticipare. Este ca si cum toate zilele tale de nastere si sarbatorile din viata ta s-au adunat intr-una singura.

11. Imaginarea tuturor posibilitatilor.

12. Mai mult spatiu numai pentru tine! Si nici macar nu ai mustrari de constiinta daca il pretinzi.

13. Mananci mai sanatos, bei mai multa apa, citesti cu atentie etichetele. Brusc, ceea ce introduci in corpul tau conteaza enorm.

14. In mijlocul unei sedinte plictisitoare sau a unei discutii fara sens, o sa simti bebelusul vanzolindu-se si senzatia te va purta departe de lumea reala. Este modul tau secret de comunicare.

15. Bataile inimii bebelusului la fiecare control.

16. Jocul de-a 'Ghici ce parte se simte acum', in special seara, la culcare, cand bebelusul incepe sa mute mobila sau ce-o mai fi facand el acolo inauntru.

17. Atentia marita pe care o primesti -- sotul tau iti face mai mult masaj, prietenii te suna din ce in ce mai des. Vecinii se ofera sa te ajute, colegii de munca iti aduc pranzul; mici cadouri (o sticla de apa, o gustare, ceva dulce) isi fac aparitia in mod misterios pe biroul tau.

18. Frumusetea gravidei: par sanatos, matasos; unghii lungi si puternice; piele minunata; sani mari.

19. Nu trebui sa mai stai la cozi.

20. Cumparaturile pentru o persoana pe care inca nu ai intalnit-o: haine minuscule, mobila nou-nouta, decoratii adorabile pentru camera.

21. Visele despre momentul cand cineva iti va spune 'Mama' si sotului tau 'Tata'.

22. Cadourile pe care le primesti. Aceasta iti va reaminti cat de speciala esti pentru familie si prieteni.

23. Un sentiment de realizare continua. Daca esti intrebata ce ai facut astazi raspunde sec: 'Azi am facut urechile' sau simplu: 'Eu fac o fiinta. Tu ce ai facut?'.

24. Iti petreci mult timp incercand sa iti aduci aminte cantece si poezii din copilarie.

25. Stii ca ceea ce este rau -- greturile, incheieturile umflate, durerile de spate si toate celelalte -- nu va dura la nesfarsit. Si ca, in final, merita cu varf si indesat.

sursa: http://www.reclama/modules.php?name=Ne...icle&sid=63


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Doinitzagabriela
postare Oct 21 2008, 01:59 PM
Postare #513


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 802
Inscris la: 7-October 08
Membru nr.: 41,131



QUOTE(stefan alexandra @ Oct 21 2008, 12:41 PM) *
buna doinitza.si eu am mici dureri de burta,nu dese da le am,cum isi schimba el pozitia.tu cate saptamani ai?



Dupa ticker 16 sapt si 3 zile . dar dupa eco am 17 cel putin, nu mi-am mai numarat in ultima perioada...sad.gif oricum nici la mine nu sunt dese, poate ca e vorba si de marirea uterului.


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreeak
postare Oct 21 2008, 02:02 PM
Postare #514


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,337
Inscris la: 23-May 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 3,874




QUOTE(lilBB @ Oct 21 2008, 02:09 PM) *
nu inteleg f bine
mie mi s-a spus ca triplul test este un test de sange

"Triplul test reprezinta o importanta investigatie noninvaziva in vederea identificarii eventualelor anomali genetice, fiind efectuat ca test screening, indicat gravidelor intre 14-21 saptamani de gestatie (mai sigur 15-20 sapt). In cadrul acestui test se dozeaza concentratia sangvina la mama a 3 markeri: alfa-fetoproteina (AFP), beta-gonadotropina corionica umana (beta-hCG) si un tip de estrogen (estriolul neconjugat sau uE3). Cu ajutorul acestui test se poate determina riscul de: defecte de tub neural, sindrom Down sau sindrom Edwards. "


Se face si o ecografie pe langa recoltarea de sange,ca si la Bitest.


--------------------



1. Dennis* 12 februarie 2009* Pui de Mikaela
2. Denis* 25 februarie 2009* pui de Loredana03
3. Ioana Miruna* 27 martie 2009* Pui de Bebepis
4. David Gabriel* 27 martie 2009* Pui de Doinitzagabriela
5. Matei* 1 aprilie 2009* Pui de Costi
6. Andrei Theodor* 3 aprilie * Pui Mami de Teo
7. Maria Anastasia* 7 aprilie 2009 * Pui de Anastasia 80
8. Gabriel* 7 aprilie 2009* Pui de Maria_Corina29
9. Renata Maria* 11 aprilie 2009* Pui de LilBB
10. Theodor Florin * 12 aprilie 2009 * Pui de Nilufera
11.Andrei Razvan*12 aprilie*pui de danutza75.
12. Antonia Maria * 13 aprilie 2009 * Pui de mihaela_2011
13.Andrei Robert
* 13 aprilie 2009 * Pui de Andree29
14. Maria* 14 aprilie 2009* Pui de AndreeaK
15. Arina Elena * 14 aprilie 2009 * Pui de Manu 1981
16. Daria*14 aprilie 2009 * Pui de alina_zugravu18
17. Alice* 15 aprilie 2009* Pui de Di @
18. Antonia Maria* 15 aprilie 2009 * Pui de Milioana
19. George Sebastian* 23 aprilie 2009* Pui de Marylena7
20. Nikolas* 23 aprilie 2009* Pui de Meaw_ela
21. Sara Maria* 26 aprilie 2009* Pui de Alinaspa
22. Christian Pavel* 28 aprilie 2009 * Pui de Mamigeo
23. Natalia Gabriela* 30 aprilie 2009 * Pui de cristina_natalia
24. Amalia Andreea * 2 Mai 2009 * Pui de Anamaria_c
25. Vlad Daniel* 6 mai 2009 * Pui de AngiC
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Doinitzagabriela
postare Oct 21 2008, 02:03 PM
Postare #515


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 802
Inscris la: 7-October 08
Membru nr.: 41,131



QUOTE(stefan alexandra @ Oct 21 2008, 01:55 PM) *
seara deobicei pap o ciocolata...si can el isi scimba pozitia ba mi se umfla burta in stanga ba in dreapta...daca papi ciocolata cica ii da energie bebelusului.dar eu ast sa ii simt adevaratele miscari la printul meu.



Adevarul e ca si eu mananc c-am multa ciocolata, oricum ciocolata calda e o regula zilnic, imi place foarte mult si daca nu mai beau cafea...beau ciocolata


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lilBB
postare Oct 21 2008, 02:11 PM
Postare #516


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,254
Inscris la: 9-October 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 41,521



QUOTE(andreeak @ Oct 21 2008, 12:02 PM) *
Se face si o ecografie pe langa recoltarea de sange,ca si la Bitest.


nu neaparat
cel putin mie asa mi s-a spus
cati medici, atatea pareri
oricum am citit si eu din carti si inclusiv pe net
fyi si aici:" http://sanatate.jurnalul.ro/articole/88846...vide.html"
in plus, triplul test nu este necesar daca a iesit bine cel dublu si daca esti gravidutza sub 35 ani


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreeak
postare Oct 21 2008, 02:29 PM
Postare #517


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,337
Inscris la: 23-May 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 3,874



Exact"cati medici ,atatea pareri".Am fost de acord sa fac si triplutestul pt linistea mea,sa stiu ca am facut toate analizele posibile.Oricum ecografie imi fac de fiecare data cand merg la control,daca tot are ecograful la indemana.
Triplutestul , in plus fata de bitest ,depisteaza si defectele de tub neural (spina bifida) nu numai anomaliile cromozomiale (trisomia 18 si 21 – sindromul Down).

Aceasta postare a fost editata de andreeak: Oct 21 2008, 02:32 PM


--------------------



1. Dennis* 12 februarie 2009* Pui de Mikaela
2. Denis* 25 februarie 2009* pui de Loredana03
3. Ioana Miruna* 27 martie 2009* Pui de Bebepis
4. David Gabriel* 27 martie 2009* Pui de Doinitzagabriela
5. Matei* 1 aprilie 2009* Pui de Costi
6. Andrei Theodor* 3 aprilie * Pui Mami de Teo
7. Maria Anastasia* 7 aprilie 2009 * Pui de Anastasia 80
8. Gabriel* 7 aprilie 2009* Pui de Maria_Corina29
9. Renata Maria* 11 aprilie 2009* Pui de LilBB
10. Theodor Florin * 12 aprilie 2009 * Pui de Nilufera
11.Andrei Razvan*12 aprilie*pui de danutza75.
12. Antonia Maria * 13 aprilie 2009 * Pui de mihaela_2011
13.Andrei Robert
* 13 aprilie 2009 * Pui de Andree29
14. Maria* 14 aprilie 2009* Pui de AndreeaK
15. Arina Elena * 14 aprilie 2009 * Pui de Manu 1981
16. Daria*14 aprilie 2009 * Pui de alina_zugravu18
17. Alice* 15 aprilie 2009* Pui de Di @
18. Antonia Maria* 15 aprilie 2009 * Pui de Milioana
19. George Sebastian* 23 aprilie 2009* Pui de Marylena7
20. Nikolas* 23 aprilie 2009* Pui de Meaw_ela
21. Sara Maria* 26 aprilie 2009* Pui de Alinaspa
22. Christian Pavel* 28 aprilie 2009 * Pui de Mamigeo
23. Natalia Gabriela* 30 aprilie 2009 * Pui de cristina_natalia
24. Amalia Andreea * 2 Mai 2009 * Pui de Anamaria_c
25. Vlad Daniel* 6 mai 2009 * Pui de AngiC
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lilBB
postare Oct 21 2008, 03:31 PM
Postare #518


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,254
Inscris la: 9-October 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 41,521



da, si eu sunt hotarata sa fac triplul test indiferent de ce zic ei
dar mai stau 2-3 saptamani
daca nu sunt indiscreta, tu ce fel de vitamine iei?
suspectez ca doctorita mea face o greseala prin faptul ca ma tine pe centrum materna care contine 350 acid folic


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Doinitzagabriela
postare Oct 21 2008, 03:44 PM
Postare #519


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 802
Inscris la: 7-October 08
Membru nr.: 41,131



Nici pe mine nu m-a sfatuit medicul ginecolog si nici cel de familie( care este pediatru) sa fac triplu test, chestia e ca eu am 22 de ani, este prima sarcina, si pe mine m-au intrebat de istoricul genetic, daca am mai avut cazuri de handicap in familie, sau dawn etc.Plus ca amandoua doctorite mi-au spus ca la femeile sub 35 de ani, exista riscul ca triplu test sa aiba un rezultat eronat ( mai ales cele sub 25) si astefel sa fi nevoita sa faci amiocinteza fara sa fie nevoie, iar amiocinteza stiti ca prezinta si ea niste riscuri la randul ei. Eu sincera sa fiu, nu vreau sa fac tirplu test, oricum bebe e mare si nu as avea cu sa fac intrerupere de sarcina si nici nu as face chiar daca mi s-ar sugera. Cert este ca daca doctorul spune ca nu este nevoie, este bine sa ii urmezi sfatul pentru-ca el isi da seama din ecografi unde este si unde nu este cazul de aceasta analiza. Plus, sa nu uitam ca fiecare sarcina si femeie este diferita si e bine sa fim constiente de acest lucru, si astfel sa acordam incredere in medicul care ne urmareste, altfel de ce te ne mai ducem la el?


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Angelbird
postare Oct 21 2008, 03:44 PM
Postare #520


Junior
*

Grup: Members
Postari: 9
Inscris la: 18-September 08
Membru nr.: 38,157



QUOTE(lilBB @ Oct 21 2008, 11:27 AM) *
da, stiu despre ce zici
este eco transvaginala
se face in ro
de fapt si noi am facut ieri
am facut eco de ambele feluri
si tot nu s-a vazut
si mai era si o ciufuta de doctoritza la eco care era cred foarte NF si s-a gandit ca e bine sa-si verse nervii pe o gravidutza si sotul ei
ne-a mai si luat la inpins vagoane, ceva de genu " bai, prostilor, voi nu stiti ca numai dupa 16 saptamani se vede sexul"
ceea ce oricum contrazicea tot ceea ce citisem si aflasem si eu pana la acel moment
iar faptul ca tu ai aflat deja ma face sa cred ca dr. de ieri e o mare incompetenta
in plus ca e o clinica privata, la care sunt abonat de 7 ani si platesc bani buni
am de gand sa o reclam pe dr de ieri, mai ales daca mai aflu si de la alte mamici ca stiu deja care e sexul
sunt extrem de furioasa ca ne-a fost refuzata ieri bucuria de a afla ce este dar pentru ca un medic a avut o zi proasta si BB si sotul si eu avem de suferit. este revoltator!

mamici de aprilie, cate stiti deja sexul copilului?

multumesc oFloare.gif


Mie mi-a spus de la 12 saptamani ca este baietel. La un ecograf 4d.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3223 Pagini V  « < 50 51 52 53 54 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 04:22 PM