Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Proiecte Pentru Bucurestiul De Maine
dyana
postare Apr 15 2009, 11:41 PM
Postare #1


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Esplanada | Location


Casa Radio (Dambovita Center) o cladire de 145m - 40 etaje si una de 135m de 31 etaje Location


Sema Parc | 38 etaje (2015) + 2x14 et. (2008) - office buildings + 22 et. hotel (2010)Location




Kiseleff Business Plaza | 132m (including spires) | 31(?) etaje


Floreasca City Center | 131m. 37 etaje | 2009(?) | Location


Cefin Tower | 36f | Location?


Global Park (Floreasca) | 7 cladiri a 32, 28, 26, 24, 23, 13, 11 etaje Location




Ansamblul Belvedere | 125m-31f office building, 4x15f residential | Location


Vulcan | 120m, 34f | Location


Neo Park | 2x 30f, 2x 22f, 1x 20f | Location


Neopeninsula | 18 residential towers - 6x 30f, 2x 26f, 2x 24f, 2x 23f, 4x 20f, 1x 16f, 1x 14f | Location


Bucharest Tower Center | 106m, 25f Location


Floreasca Towers | 100m, 29f | Location


Anchor Plaza Downtown | 25f | Location


Asmita Gardens | 1x 24 floors, 1x 20f, 5x 16f| Location


Romfelt Plaza | 1x24f, 4x16f | Location


Europa Group Residence | 2x 23 floors | Location


City Center Exclusive | 3x22(?) floors | Location


Independentei | Location


Expozitiei 1 | 20f Location


Serbanescu Office Building | 88m, 20 f


Basarabia Residence Location


Alia Apartments (Averescu Residential Center) | 20 floors | Location


AFI Towers | Location


Neo Residence | Location?


Cathedral Plaza | 75m, 19f| Location


City Gate | 18f Location


Victoria Complex/Le Meridien Hotel | 18f, in constructie, Location


Cascade Euro Tower | 18f, Location


Felix Plaza | 18 floors


Metropolis Residence | Location


InCity Residences | 4x 17f in constructie | Location


Piraeus Bank | 15f, in constructie | Location


Riverside Tower | 14 etaje, in constructie, Location


Olympia Tower | Location


Excelsior Tower | Location


Victoria Center | Location


extinderea Palatului Victoria | Location


Stadionul National | Location



Nu stiu exact la care dintre ele s-a renuntat, care au suferit modificari sau care chiar s-au concretizat. Un lucru este cert insa: in Bucuresti se contruieste masiv. smile.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Apr 16 2009, 12:04 AM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



Grozav topic! Pe bune, chiar se construieste? Pai inseamna ca e si mai zapacit traficul. Din pozele tale pare sa merite extra praful si nervii. O sa fie un alt oras la sfirsit. Crezi ca mai civilizat? unsure.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Apr 16 2009, 12:53 AM
Postare #3


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



vazute cu ochii mei:

Biblioteca Nationala

Prin 2007 s-a propus imbracarea ei in sticla




au fost scandaluri peste scandaluri, legate de bani si arhitecti, desigur




a servit ca platou de filmare pentru un horror, dupa ce, in prealabil, a fost manjita cu o substanta pentru a parea o cladire arsa laugh.gif




iar din aprilie 2009 se reincep lucrarile, pentru ca in 2011 sa fie data in folosinta




insa asa arata astazi:













--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Apr 16 2009, 01:10 AM
Postare #4


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089




QUOTE(Sara1 @ Apr 16 2009, 01:04 AM) *
Grozav topic! Pe bune, chiar se construieste? Pai inseamna ca e si mai zapacit traficul. Din pozele tale pare sa merite extra praful si nervii. O sa fie un alt oras la sfirsit. Crezi ca mai civilizat? unsure.gif

Da, Sara: se construieste dar...nu prea arata chiar ca in poze laugh.gif In afara de faptul ca multe au suferit "mici" modificari ale planului initial, pur si simplu in realitate lucrurile arata altfel. Deci nu cred ca va fi un alt oras, iar mai civilizat...nu stiu in ce masura va tine de constructii. De ce crezi ca romanii se vor purta altfel intr-un spatiu public doar pentru ca are fatada din sticla? unsure.gif

Alt aspect: calitatea construuctiei. Un exemplu concret: Bucuresti Mall-ul. A fost cea mai tare fitza cand a aparut, adica acum 10 anisori; a devenit proverbiala fraza "ma imbrac de mall", "mananc la mall", "gagica de mall". Doar era primul. Acum arata de-a dreptul jalnic si nu mai tine nici de adapost pentru ploaie, pentru ca ploua prin el laugh.gif Si asta nu am vazut la stirile de la ora 5, ci cu ochii mei, cum ploua prin cupola liwlol.gif

p.s. desigur ca imi voi face timp sa pozez si actualul stadiu al "proiectelor" wink.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: Apr 16 2009, 01:12 AM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Apr 16 2009, 01:41 AM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(dyana @ Apr 15 2009, 04:10 PM) *
Da, Sara: se construieste dar...nu prea arata chiar ca in poze laugh.gif In afara de faptul ca multe au suferit "mici" modificari ale planului initial, pur si simplu in realitate lucrurile arata altfel. Deci nu cred ca va fi un alt oras, iar mai civilizat...nu stiu in ce masura va tine de constructii. De ce crezi ca romanii se vor purta altfel intr-un spatiu public doar pentru ca are fatada din sticla? unsure.gif


p.s. desigur ca imi voi face timp sa pozez si actualul stadiu al "proiectelor" wink.gif


Stii, eu cind am ajuns in America, fumam si eram obisnuita sa arunc mucurile de tigara pe geamul masinii-de, ma invatase cum sa arunc sa nu-mi cada inapoi in masina mucul si sa-mi arda scaunele, fostul prieten, doctor, care de altfel mai e si var primar cu Geoana. Aici, eram tentata sa fac acelasi lucru-sa arunc- pina mi-am dat seama ca e prea curat si ca al meu ar fii singurul muc de pe jos. Asa ca, pentru ca mi-a placut ce vedeam, si nu voiam sa fiu tocmai eu cea care sa faca mizerie, m-am abtinut.
Asta era singurul motiv pentru care ma gindeam ca romanii ar putea cumva sa vrea sa prezerve ceva frumos, si sa se bucure de el pentru cit mai mult timp posibil. Nu se pate ca locul sa civilizeze omul? wacko.gif

Si fara legatura ce ce scriam mai sus, imi place foarte mult poza ta de la avatar! E frumoasa si te reprezinta. wub.gif


Aceasta postare a fost editata de Sara1: Apr 16 2009, 01:43 AM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Apr 16 2009, 01:47 AM
Postare #6


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



"groapa" "Esplanada" (nici nu stiu unde sa pun ghilimelele laugh.gif )

[01-03-2006]
Peste trei saptamani e preconizata sa inceapa constructia "simbolului" Capitalei, asa cum il numesc autoritatile. "Esplanada" este numele viitorului minioras din centrul Bucurestiului, care va avea mall-uri, centre de afaceri, birouri, sali de conferinte, hoteluri, terase etajate si parcuri suspendate si va fi amplasat la intersectia bulevardelor Unirii, Nerva Traian, Octavian Goga si Mircea Voda. -"Case de lux"



[22 octombrie 2007]
Lucrarile de constructie vor incepe in 2009
Intrucat revendicarile de terenuri si procedurile de expropriere au intarziat inceperea constructiilor, lucrarile de constructie vor incepe in 2009. Investitiile in proiectul Esplanada sunt evaluate la aproximativ un miliard de euro.
Ansamblul Esplanada se va dezvolta pe 10,7 hectare, iar constructia va dura doi-trei ani.




[BUCURESTI / 17:22, 16.09.2008]

Primarul general Sorin Oprescu a declarat, marti, ca decizia finala in privinta realizarii proiectului Esplanada apartine primarului general si Consiliului General al Municipiului Bucuresti (CGMB), insa va fi luata numai dupa consultarea bucurestenilor.
Potrivit ministrului Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Locuintelor, Laszlo Borbely, circa 50 la suta din terenul de peste zece hectare pe care urmeaza sa fie dezvoltat proiectul Esplanada din Bucuresti este revendicat de fostii proprietari, ceea ce ar putea intarzia inceperea investitiei, evaluata la circa un miliard euro, cu inca doi si ani si jumatate.



El a precizat ca Guvernul trebuie sa finalizeze ordonanta de urgenta privind transferul proprietatii asupra terenului de la Ministerul Dezvoltarii la Primaria Municipiului Bucuresti, dupa care municipalitatea va putea incepe clarificarea situatiei terenului.

Proiectul urmeaza sa fie dezvoltat pe un teren de 10,7 hectare si va avea o suprafata totala construita de 800.000 metri patrati. Investitia va include cladiri de birouri, comerciale, hoteliere, rezidentiale si cu destinatie sociala si culturala.

Autoritatile vor beneficia, dupa realizarea primei faze a proiectului, de o cladire culturala in valoare de peste 40 de milioane de euro, spatii destinate birourilor pentru institutii ale statului de circa 12.000 de metri patrati, precum si parcari subterane publice.
Mediafax





Alte stiri recente despre groapa Esplanada nu am mai auzit in ultima vreme, dar i-am facut cateva fotografii, in actualul stadiu. Revin.









Aceasta postare a fost editata de dyana: Apr 16 2009, 01:53 AM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Apr 16 2009, 01:51 AM
Postare #7


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(Sara1 @ Apr 16 2009, 02:41 AM) *
Stii, eu cind am ajuns in America, fumam si eram obisnuita sa arunc mucurile de tigara pe geamul masinii-de, ma invatase cum sa arunc sa nu-mi cada inapoi in masina mucul si sa-mi arda scaunele, fostul prieten, doctor, care de altfel mai e si var primar cu Geoana. Aici, eram tentata sa fac acelasi lucru-sa arunc- pina mi-am dat seama ca e prea curat si ca al meu ar fii singurul muc de pe jos. Asa ca, pentru ca mi-a placut ce vedeam, si nu voiam sa fiu tocmai eu cea care sa faca mizerie, m-am abtinut.
Asta era singurul motiv pentru care ma gindeam ca romanii ar putea cumva sa vrea sa prezerve ceva frumos, si sa se bucure de el pentru cit mai mult timp posibil. Nu se pate ca locul sa civilizeze omul? wacko.gif

Si fara legatura ce ce scriam mai sus, imi place foarte mult poza ta de la avatar! E frumoasa si te reprezinta. wub.gif

Sper sa fie cum spui tu, Sara. Intr-adevar: se mai iau paznicii de obiceiurile nostre proaste, cum ar fi fumatul pe langa cladirile noi, sau asezatul pe 'marginile' lor laugh.gif Dar ti-am povestit si cu mall-ul cum stau lucrurile: pare atat de murdar si de uzat... sad.gif

Si fara vreo legatura cu ce am scris mai sus: ai primit mailul meu? smile.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: Apr 16 2009, 01:52 AM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Apr 16 2009, 04:30 AM
Postare #8


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



Hai ca m-am distrat tare liwlol.gif laugh.gif Ce denumiri au nascocit doh.gif....Floreasca City Center wacko.gif ...dar Serbanescu Office Building suna cel mai tare! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Toate sunt towers, plaza si center ....wacko.gif Deci tot romanul trebuie sa invete engleza nu care cumva sa se rataceasca prin oras si sa nu gaseasca ceea cea cauta de fapt! doh.gif doh.gif doh.gif
Foarte hilar! rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de Alondra: Apr 16 2009, 04:31 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Apr 16 2009, 07:16 AM
Postare #9


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(Alondra @ Apr 16 2009, 05:30 AM) *
Hai ca m-am distrat tare liwlol.gif laugh.gif Ce denumiri au nascocit doh.gif....Floreasca City Center wacko.gif ...dar Serbanescu Office Building suna cel mai tare! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Toate sunt towers, plaza si center ....wacko.gif Deci tot romanul trebuie sa invete engleza nu care cumva sa se rataceasca prin oras si sa nu gaseasca ceea cea cauta de fapt! doh.gif doh.gif doh.gif
Foarte hilar! rolleyes.gif

da, si mie mi se par amuzante denumirile astea laugh.gif Stau si ma gandesc cum ar suna un office building cu numele strazii mele liwlol.gif)))))) Nu, mi-e imposibil sa imi imaginez asa ceva doh.gif liwlol.gif))

Aceasta postare a fost editata de dyana: Apr 16 2009, 07:17 AM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei
postare Apr 16 2009, 07:43 AM
Postare #10


Administrator
*******

Grup: Top Golden Members
Postari: 3,706
Inscris la: 21-July 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1



cred ca mai bun ar fi un topic cu multele constructii ramase neterminate smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 10:51 PM