Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce De Prostii Mai Faceam In Copilarie!, va mai anintiti?
georgeta23
postare Feb 15 2008, 03:23 PM
Postare #21


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



Ancussa tare "cuminte" ai mai fost! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Ca tot ai adus vb de mancare sti ce fc eu ca sa ii dau mamei impresia ca mancam tot ce imi dadea? luam totul fara a da impresia ca nu as vrea sa mananc si le ascundeam pe sub perini, nici prin gand nu imi trecea mie ca le va descoperii mama acolo liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif sa nu a spun ce crize facea saraca cand gasea mancarea ascunsa.... wacko.gif wacko.gif wacko.gif

Aceasta postare a fost editata de georgeta23: Feb 15 2008, 03:24 PM


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Feb 16 2008, 01:39 AM
Postare #22


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(ella14 @ Feb 12 2008, 09:00 PM) *
eu cand eram in clasa I nu prea aveam chef de scoala si ma invoiam de la invatatoare pe motiv ca trebuie sa merg la TG.Mures la doctor.veneam acasa si ma jucam pana cand intr-o zi m-a vazut vecina si m-a parat mamei.uau ce bataita mi-a tras atunci si am mers de m anuta cu ea la doamna invatyatoare


la fel! M-am invoit sa ma duc la doctor, dar a doua zi s-a intalnit mama cu invatatoare... ca lumea e mica si minciunea nu pre are picioare lungi!
Va inchipuiti ce a iesit!



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Feb 16 2008, 01:58 AM
Postare #23


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(Ancussa @ Feb 15 2008, 02:51 PM) *
Cand aveam 4 sau 5 ani, mi-au luat bunicii creta colorata, considerand ca sunt suficient de matura ca sa nu fac boacane cu ea. Imi amintesc si azi, cu cata fascinatie am admirat creta rosie cum ramane pe perete. Cum sarea praful din ea si din dara desenata apasat si cum ramanea peretele colorat in urma cretei. A incercat bunica cu tot sucul de lamaie de care dispunea sa o scoata, rolleyes.gif fara succes.

Si imi mai amintesc cu cata ardoare credeam in Mosi (Craciun si Nicolae). Cum mi-am certat bunicul pe care l-am vazut iesind pe usa din spatelele casei, convinsa fiind ca el i-a spus mosului sa plece, sa nu vina la mine ca nu merit. Eram convinsa ca am vazut spatele mosului plecand in fata bunicului.

Eu am copilarit la bunici, la curte, aveam gaina mea, cu care vorbeam si care imi raspundea. La 7 ani, m-au luat parintii la apartament sa ma dea la scoala. Avertizata fiind, mi-am pregati bocceluta cu toate jucariile pe care voiam sa le iau cu mine. De asemenea am mai pregatit un cos de rachita, in care am pus gaina si peste care am pus o carpa. Nimeni nu suspecta nimic, era perfect, cosul statea pe bancheta din spate. Dar ce sa vezi, pana cand a intors mama masina, gaina a iesit din cos speriata. crybaby.gif Saptamana urmatoare, bunica mi-a servit-o mandra cu bors! De atunci nu am mai vrut sa mananc carne.

Iar atunci cand eram mai mare, eram deja la scoala in 1-4, iernile erau mai inzapezite. Ne adunam micutele blocului dupa ore intr-unul din balcoane si aruncam cu bulgari dupa oameni. Am nimerit un batran care a venit la usa sa ceara socoteala. Cand l-am vazut amenintand ca vine, am fugit in cea mai indepartata camera si m-am ascuns dupa usa. Fetele i-au tinut piept, si nu a ajuns la mine, dar vai! ce sperietura am mai tras. Ce o fi spus omul acela nu imi mai amintesc, dar de atunci mi-e mila de oameni.

Tot in 1-4, mama imi lasa mancare pregatita pentru masa de pranz. Eu nu mancam. Dupa o saptamana, ma ia si imi explica cat se chinuie ea sa imi gateasca si ce eforturi face, iar eu nerecunoscatoare... las mancarea intacta. Ca sa ii fac pe plac, am luat pret de o portie intr-o farfurie si am aruncat-o pe geam (stiam ca mancarea e sfanta si nu se arunca la gunoi). Dar nu stiam ca drumul mamei de la masina trecea fix pe unde aruncasem eu. Biata de ea cand si-a recunoscut gateala... In acea zi mi-am castigat dreptul de a nu mai manca la pranz. Si asa am ramas pana in ziua de azi.

Huh, mi se face dor de bunici. Cata rabdare au avut cu mine!
Ma hranea bunicul, ca mie nu imi placea sa mananc. Si erau doua scenarii: dupa fiecare lingura de mancare, dadeam o fuga pana la poarta si inapoi, sau: o lingura eu, o lingura gaina din bratele mele (si manca draga de ea).

Tot mica fiind se pare ca aveam ceva imaginatie: ii scapa bunicului ceva din mana, la care eu il intreb "ai maini de vata?" Bietul de el, tare necajit a fost, pentru ca avusese un accident la una dintre maini si nu o mai putea folosi la capacitatea maxima.



Ancussa vine de la Anca? Ca parca ma recunosc! Am ras cu lacrimi de pataniile tale! Apropo de gaina...eu am avut un gascan, Hagi il chema rolleyes.gif care era atat de iubit de mine incat saracutul a ajuns sa moara de moarte naturala, adica de batranete, ca nimeni nu avea curaj sa zica ca trebuie taiat si gatit! Fratii lui, Piturca, Negrila si Duckadam, nu au avut aceeasi soarta! Trebuia sa mancam si noi ceva!

Si o trasnaie, tot cu pasari, am vrut sa verific proverbul "drac mort si rata inecata, n-ai sa vezi!" Sa stiti ca eu am vazut, si inca destule rate inecate! Daca le bagati cu capul in apa si le tineti acolo minute bune...garantez ca se ineaca! Pentru prima parte a proverbului....








--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Feb 16 2008, 04:13 AM
Postare #24


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873




QUOTE(Anca74 @ Feb 16 2008, 01:58 AM) *
Ancussa vine de la Anca? Ca parca ma recunosc! Am ras cu lacrimi de pataniile tale! Apropo de gaina...eu am avut un gascan, Hagi il chema rolleyes.gif care era atat de iubit de mine incat saracutul a ajuns sa moara de moarte naturala, adica de batranete, ca nimeni nu avea curaj sa zica ca trebuie taiat si gatit! Fratii lui, Piturca, Negrila si Duckadam, nu au avut aceeasi soarta! Trebuia sa mancam si noi ceva!

Si o trasnaie, tot cu pasari, am vrut sa verific proverbul "drac mort si rata inecata, n-ai sa vezi!" Sa stiti ca eu am vazut, si inca destule rate inecate! Daca le bagati cu capul in apa si le tineti acolo minute bune...garantez ca se ineaca! Pentru prima parte a proverbului....

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shanty
postare Feb 16 2008, 10:56 AM
Postare #25


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 970
Inscris la: 23-September 07
Din: constanta
Membru nr.: 7,003



fetelor, sunteti tari ! si nu v-au "blestemat"niciodata parintii "sa aveti parte de copii asa cum ati fost voi ?" ca mie mama asa imi zicea, ca frate’miu e mai mare si nu a facut atatea prostii (zicea ea…).
la capitolul mancare, va inteleg perfect. eu aveam o metoda infailibila, nu m-a prins niciodata, ca era cu tactica desavarsita : incalzeam mancarea intr-o craticioara mai mica, puneam in farfurie, murdaream lingura/ furculita, etc., tot ce era nevoie pt maxim de credibilitate. si pe urma dadeam pe geam (stateam la etajul 1), la cateii din cartier.
ce grasi si frumosi erau….mancau de pranz in fiecare zi. si mama se intreba tot timpul de ce stau toti cateii din cartier numai in fata geamului nostru…. rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de shanty: Feb 16 2008, 10:56 AM


--------------------
Doamne, da-mi puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba, curajul de a schimba ceea ce imi sta in putinta, si intelepciunea de a face diferenta.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shanty
postare Feb 16 2008, 11:00 AM
Postare #26


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 970
Inscris la: 23-September 07
Din: constanta
Membru nr.: 7,003



dar, degeaba zicea mama, cele mai traznite tot frate’miu le facea: el i-a taiat mamei toate colturile de la perne de la lenjeriile noi noute, pastrate pt ocazii deosebite, ca sa le faca coifuri soldateilor de plumb spada.gif
si tot el m-a pus pe mine la 3 ani sa spal vasele, ca doar sunt fata…. cand m-a gasit mama cocotata pe un scaun, cu un sort in jurul gatului, chiuveta plina de apa si vase si clabucul curgand de pe mine siroaie….si-a pus mainile in cap doh.gif


--------------------
Doamne, da-mi puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba, curajul de a schimba ceea ce imi sta in putinta, si intelepciunea de a face diferenta.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare Feb 16 2008, 11:59 PM
Postare #27


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



QUOTE(shanty @ Feb 16 2008, 11:00 AM) *
dar, degeaba zicea mama, cele mai traznite tot frate’miu le facea: el i-a taiat mamei toate colturile de la perne de la lenjeriile noi noute, pastrate pt ocazii deosebite, ca sa le faca coifuri soldateilor de plumb spada.gif
si tot el m-a pus pe mine la 3 ani sa spal vasele, ca doar sunt fata…. cand m-a gasit mama cocotata pe un scaun, cu un sort in jurul gatului, chiuveta plina de apa si vase si clabucul curgand de pe mine siroaie….si-a pus mainile in cap doh.gif
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariacci
postare Feb 20 2008, 02:07 PM
Postare #28


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 97
Inscris la: 7-February 08
Din: sebes-alba
Membru nr.: 14,335




MOR FETELOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

MA DOARE SPATELE DE CAND RAD CA O NEBUNA.......

SUNTETI TOTALE!!!!!!!!!!!!!!!


liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif


--------------------


Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariacci
postare Feb 20 2008, 02:12 PM
Postare #29


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 97
Inscris la: 7-February 08
Din: sebes-alba
Membru nr.: 14,335




CAND ERAM MICA, ERAM DEZASTRU!

CAND NE-AM MUTAT LA SEBES, AVEAM 5 ANI. CARTIERUL ERA IN CONSTRUCTIE SI ERA PLIN DE GROPI SAPATE PENTRU CONDUCTE.....
LUMEA MEA!!!!!!!!! ACOLO ERA LOCUL MEU DE JOACA........'
PROBLEMA E CA DE CATE ORI IESEAM AFARA, MA INTORCEAM CU LIMBA PLINA DE SANGE.........
AVEAM OBICEIUL SA STAU CU LIMBA INTRE DINTI...

DAR CAND SAREAM IN GROAPA UITAM SA O SCOT SI MI-O MUSCAM DE FIECARE DATA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


--------------------


Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pissy18kat
postare Feb 20 2008, 02:25 PM
Postare #30


bibi alexandra
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,716
Inscris la: 14-January 08
Din: mangalia
Membru nr.: 12,621



off nu doresc la nimeni frati ca ai mei eu cand eram mica find mezina familiei ma chinuiau tot timpul intr o zi mam certat rau de tot cu ei iar de suparata ce eram mam decis sa le fac o freza noua am o sora si un frate surorii mele iam facut un par asa scurt pai na sa fie in tendinte ia fratelui meu iam facut gauri in cap avea par in unele locuri dar in altele era ciuntit tot si din cauza asta a doua zi mau inchis in sifonier de dimieata pana noaptea mi au dat apa si paine iar mama ma cauta ca disperata dar nu stia ca eu dormeam printre haine cand sa hotarat sa cheme politia dupe ce ma cautase toata strada mau scos si ei pe mine din sifonier pai pe mine nu ma deranjase prea tare ca painea goala era preferata mea cand eram mica iar era destul de moale sa dormi in sifonier printre haine!!!!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 02:52 PM