Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Munca Este Atat De Injositoare, Incat Sa Nu O Faci?
ruxy
postare Oct 13 2008, 03:15 PM
Postare #21


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Andrei @ Oct 13 2008, 03:41 PM) *
iata dyana ca ai reusit sa amuzi smile.gif foarte misto povestea cu crocodilul smile.gif

Vad ca a prins topicul si au mai aparut si alte joburi hazlii smile.gif

Ok. Cum spuneam, la un moment dat jobul de spalator de parbrize nu mai mergea... pentru ca nu mai era loc de atatia muncitori smile.gif

Atunci mi-a picat fisa, nici de data aceasta originala smile.gif

Stiindu-ma un tip lenes, m-am gandit ca poate nu sunt singurul; si mai stiam ca lenea se plateste. Asa ca:

Ma trezeam dimineata foarte devreme (ooo ce greu..) si ma duceam la prima taraba de ziare.

- Aveti Evenimentul Zilei?
- Da
- Cate bucati?
- Poftim? ohmy.gif
-Vreau 100 de bucati Evenimentul Zilei

La vremea aceea Evenimentul Zilei era cel mai vandut ziar (nu mai stiu acum) si costa 80 de lei vechi.

Le luam la brat ( pe ziare, desigur smile.gif ) si ma opream in prima intersectie. Era ora la care oamenii plecau grabiti spre serviciu. Chiar si soferii smile.gif

- Da-mi si mie un ziar
- 100 de lei
- Cum 100? Nu e 80?
- Ba da, dar la taraba smile.gif
- Ok. Da-mi si mie unu.


Unii vroiau, altii nu vroiau.. de.. lenea se plateste smile.gif

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif hi.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Oct 13 2008, 04:22 PM
Postare #22


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



esti taree,Andrei cred ca asa s-a nascut si acest forum!!!!!!!!!!!!!1din ingeniozitatea de care dai dovada!!!!!!!!!1ai avut merserii tare interesante,dar cine stie ,se descurca!!!!!bravo!!!!


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Oct 13 2008, 10:25 PM
Postare #23


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Am si eu un prieten, pe care il cheama tot Andrei si este chiar cel mai lenes dintre toti prietenii mei laugh.gif. Cu toate astea, pe cand era in liceu, primul lui job a fost cel de vanzator de ziare. Mai exact, se trezea dimineata la ora 5 (in weekend), traversa Bucurestiul pana la Casa Presei Libere, isi umplea ruxacul cu ziare, le vindea cu 2 000 de lei mai mult (nu profita -asta era pretul pietei, zice el wink.gif ) si apoi, daca ii mai ramaneau ziare se intorcea cu ele la Casa Presei...
Inca ma mai minunez de lucrul asta si acum, iar cand mai am ocazia il intreb: "Si chiar faceai tu asa ceva?..."


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Oct 13 2008, 11:20 PM
Postare #24


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096




QUOTE(Andrei @ Oct 13 2008, 02:41 PM) *
iata dyana ca ai reusit sa amuzi smile.gif foarte misto povestea cu crocodilul smile.gif

Vad ca a prins topicul si au mai aparut si alte joburi hazlii smile.gif

Ok. Cum spuneam, la un moment dat jobul de spalator de parbrize nu mai mergea... pentru ca nu mai era loc de atatia muncitori smile.gif

Atunci mi-a picat fisa, nici de data aceasta originala smile.gif

Stiindu-ma un tip lenes, m-am gandit ca poate nu sunt singurul; si mai stiam ca lenea se plateste. Asa ca:

Ma trezeam dimineata foarte devreme (ooo ce greu..) si ma duceam la prima taraba de ziare.

- Aveti Evenimentul Zilei?
- Da
- Cate bucati?
- Poftim? ohmy.gif
-Vreau 100 de bucati Evenimentul Zilei

La vremea aceea Evenimentul Zilei era cel mai vandut ziar (nu mai stiu acum) si costa 80 de lei vechi.

Le luam la brat ( pe ziare, desigur smile.gif ) si ma opream in prima intersectie. Era ora la care oamenii plecau grabiti spre serviciu. Chiar si soferii smile.gif

- Da-mi si mie un ziar
- 100 de lei
- Cum 100? Nu e 80?
- Ba da, dar la taraba smile.gif
- Ok. Da-mi si mie unu.


Unii vroiau, altii nu vroiau.. de.. lenea se plateste smile.gif

rolleyes.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shanty
postare Oct 14 2008, 01:29 PM
Postare #25


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 970
Inscris la: 23-September 07
Din: constanta
Membru nr.: 7,003



Salutare!
Eu nu pot sa spun ca am facut meserii prea „dubioase”, dar faza cu stersul parbrizelor mi-a adus aminte de gasca sotului meu, care a facut o afacere asemanatoare cu vazarea de porumb fiert pe plaja....nu il cunosteam pe vremea aia, dar mi-l si inchipui (el e un timid si jumatate de felul lui) strigand prin multimea de pe plaja „ia porumbelul fierbinteeeeee!!!!” liwlol.gif liwlol.gif
Avand in vedere ca pe vreamea cand incepusem si eu sa ma tin pe picioare mai bine, s-a cam dus comunismul, n-am mai apucat celebra practica ceausista...asa ca prima mea meserie a fost in anul I de facultate, si am inceput, ca mai toti studentii din C-ta, cu cea de ospatar (in domeniu asta tot timpul se va gasi de lucru pe litoral)... Nu pot sa spun ca a fost jignitoare, chiar de loc, dar m-am facut de cateva ori de rasul curcilor...
Si acu’ mi-aduc aminte prima zi, primii clienti: o familie (sot, sotie, la vreo 40 ani) cu 2 copii. Toata terasa goala (norocul meu! notworthy.gif ). Ma duc, le iau comanda si ma intorc sa le aduc tacamurile si bauturile, toate puse frumos pe o tava... Bineinteles, ajung la ei la masa si ma apuc sa pun tacamurile intai doh.gif , dupa primele 2 tava mea se dezechilibreaza, imi cade o sticla, ma aplec dupa ea rapid, timp in care imi cade a 2-a....si asa mai departe.....ca in filmele cu Stan si Bran era.... blush.gif Ma facusem rosie ca racul si as fi sapat o groapa in care sa ma bag toata...dar domnul a fost foarte dragut cu mine, m-a ajutat sa strang sticlele de pe jos si m-a intrebat „e prima zi, nu?” „lasa, ca toti am inceput de undeva. o sa de descurci tu”
Acum am o compasiune aparte pentru ospatari (atata timp cat nu incearca sa ma traga in teapa, ca intre timp am invatat si asta cum se face spada.gif ), mai ales pt cei care mai scapa pe jos ceva din cand in cand....

Mai jenant a fost in perioada cand faceam promotii....Cele mai multe dintre ele au fost faine (cea mai mare parte le-am facut la produse pt ingrijirea parului, si sampling la produse alimentare...la care o rezolvam si cu pranzul si cu cina), dar am mai facut si pt produse mai ...ciudate: o firma dubioasa ce producea pampersi execrabili, la care dadeai cadou o pereche de tampoane expirate pt mamici (eu am refuzat sa le lipesc pe astea pe pachete spada.gif ), mancare pt pisici (bine ca nu a fost cu sampling, sa le dau si sa guste), OB-uri (era o demonstratie cu cerneala rosie blush.gif ), prezervative. „Faine” mai erau si cele in care primeai o uniforma cu 5 numere mai mare, sau in culori mai turbate..........


--------------------
Doamne, da-mi puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba, curajul de a schimba ceea ce imi sta in putinta, si intelepciunea de a face diferenta.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Betti
postare Jan 15 2010, 03:19 PM
Postare #26


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 12
Inscris la: 15-January 10
Membru nr.: 125,659



QUOTE(Mih@ela @ Oct 11 2008, 02:07 PM) *
Nu cred ca este cineva pe aici care sa zica,ca nu a fost la cules de cirese,mere,prune..etc..munca patriotica.Mie ,sincer nu mi se pare injositor,pe acele timpuri mi se parea mai repede distractiv. bananab.gif Ce frumos mai era...Imi luam pachet,ma trezeam dis-de-dimineata,ma simteam atat de matura,ca mergeam la munca laugh.gif oFloare1.gif Cat despre parbrize,ma abtin de la comentarii :liwlol: :liwlol: smile.gif

Eu!Nu tin minte sa fi fost vreodata la cules de ceva cu scoala,desi am prins comunismul!O data cind eram la Calugareni am pus ceapa in pamint si am acoperit-o,atit!In rest,nimic de genul asta!


--------------------
Nu exista alta divinitate inafara de Dumnezeu,Unicul,care nu are pe nimeni egal.A Lui este Imparatia si Slava si El este mai presus de toate,Atotputernic.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana1975
postare Jan 15 2010, 04:04 PM
Postare #27


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,369
Inscris la: 2-April 09
Din: Pordenone
Membru nr.: 82,625



interesant topicul!
am fost si eu pe vremea comunistilor la cules de vie,in practica era misto,veneam si cu struguri acasa,ne si plateau...era bine pt vremurile alea...
prin 93-94 eram rockerita,dupa care depeche-ista si nici nu visam eu ca dupa citiva ani urmam sa devin dansatoare profesionista de muzica populara intr-un ansamblu cit de cit renumit,cu toate astea tin sa-ti spun Andrei ca e cea mai frumoasa meserie care exista(dupa parerea mea desigur),numai ca schimbarea unui partid cu altul la conducerea primariei duce si la falimentul echipei de dansatori din care faceam parte...pacat....si asa am ajuns unde sunt si sa-ti enumar meseriile pe care le-am facut pina in prezent:menajera la o fam de oameni f bogati,baby-sitter,muncitoare intr-o clinica veterinara,muncitoare intr-o fabrica de lemn,multa vreme faceam teme cu niste copii ai unor oameni instariti,ajutor bucatar intr-un restaurant si cine stie ce alte munci ma mai asteapta in viitor....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Jan 15 2010, 05:34 PM
Postare #28


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Desi sunt de o tristete coplesitoare.......m-a atras topicul si ca sa-mi deschid un pic sufletul cu voi va destainuiesc si eu din meseriile tineretii....ale tineretii valuri.

Eram la camin studentesc si geamurile si casa scarii erau pline cu afise de vanzare diverse.....impreuna cu 4 baieti dintre care unul era prietenul meu am horatat sa ne apucam serios de afaceri.......vindeam bere in camin mai ales in week end cand erau bairame......vineri noaptea si sambata era o nebunie.

Descoperiesm un aprozar unde berea avea un pret mai mult decat convenabil si ne-am apucat de afaceri.
De luni pana vineri caram cu carutul de cumparaturi bere la greu, iar apoi vanzare.....banii curgeau garla.....reusisem s-o dam la un pret bun si pt clienti.
A mers cam o luna pana cand am avut de-a face cu mafia caminului sau a campusului.

Intr-o noapte toata lumea si-a dezlipit afisele asa ca ramasesem numai noi......dar noi habar nu aveam.
Cand cioc cioc, deschidem.........politia.........."ne dadusera in gat" liwlol.gif
Ne-au confiscat tot, dar ne-au iertat pt ca eram la prima abatere.
De atunci restul au putut "lucra" linistiti.......nu mai eram noi "cuiul" din coaste.....dar nici n-am vrut sa vindem pontul cu aprozarul unde costa putin berea.

Bafta la toata lumea!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Jan 15 2010, 09:38 PM
Postare #29


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(marimaria @ Jan 15 2010, 07:34 PM) *
Desi sunt de o tristete coplesitoare.......m-a atras topicul si ca sa-mi deschid un pic sufletul cu voi va destainuiesc si eu din meseriile tineretii....ale tineretii valuri.

Eram la camin studentesc si geamurile si casa scarii erau pline cu afise de vanzare diverse.....impreuna cu 4 baieti dintre care unul era prietenul meu am horatat sa ne apucam serios de afaceri.......vindeam bere in camin mai ales in week end cand erau bairame......vineri noaptea si sambata era o nebunie.

Descoperiesm un aprozar unde berea avea un pret mai mult decat convenabil si ne-am apucat de afaceri.
De luni pana vineri caram cu carutul de cumparaturi bere la greu, iar apoi vanzare.....banii curgeau garla.....reusisem s-o dam la un pret bun si pt clienti.
A mers cam o luna pana cand am avut de-a face cu mafia caminului sau a campusului.

Intr-o noapte toata lumea si-a dezlipit afisele asa ca ramasesem numai noi......dar noi habar nu aveam.
Cand cioc cioc, deschidem.........politia.........."ne dadusera in gat" liwlol.gif
Ne-au confiscat tot, dar ne-au iertat pt ca eram la prima abatere.
De atunci restul au putut "lucra" linistiti.......nu mai eram noi "cuiul" din coaste.....dar nici n-am vrut sa vindem pontul cu aprozarul unde costa putin berea.

Bafta la toata lumea!


maria ai un stil de a povesti liwlol.gif liwlol.gif foarte tare cu mafia din camin liwlol.gif liwlol.gif


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Jan 16 2010, 02:57 PM
Postare #30


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



QUOTE(maria26 @ Jan 15 2010, 11:38 PM) *
maria ai un stil de a povesti liwlol.gif liwlol.gif foarte tare cu mafia din camin liwlol.gif liwlol.gif

whistling.gif
Am vandut si tigari: L&M, Winston si Carpati, dar am lasat-o balta ca veneau sa cumpere fetele in creierul noptii cate 2 tigari si "nu face fatza cat face atza".............auzi dom'le pt 2 tigari sa ma dau jos din pat plus ca tre sa ai mereu marunti sa dai rest nervi.gif nervi.gif nervi.gif asa ca m-am apucat serios de fumat ca sa termin rezerva.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 11:56 PM