Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Experimente Esuate In Bucatarie, ghid despre cum sa NU faci mancarea
Alondra
postare Sep 22 2010, 07:37 AM
Postare #11


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(simina_ana @ Sep 21 2010, 11:10 PM) *
Prima mea experienta legata de bucatarie....a fost cu clatitele....am zis ce mama naibii poate fi atat de greu?...
No ...pana la urma s-a dovedit a fi greu....ca am vrut sa fiu si smechera.....sa le intorc aruncandu-le cu tigaia....Tin minte si acum prima clatita mi s-a lipit de tavan...ca deh....am zis ca trebuie sa-si ia avant bine ca sa cada la fel de bine in tigaie (stateam si in chirie atunci ...asa ca a trebuit sa zugravesc tavanul).....a doua s-a oprit pe calorifer...Dar cand a treia mi-a zburat pe geam am hotarat ca nu-i de mine bucataria.....Nici pana in ziua de azi nu inteleg cum am putut sa ratez asa de bine......nici daca vroiam sa fac asa nu cred ca-mi iesea.....IN ziua de azi...eu fac aluatul pentru ele.. si sotul le manuieste.....

Simina, m-a distrat cum ai povestit! laugh.gif
Eu niciodata nu intorc clatitele decat cu o spatula ceva....biggrin.gif



P.S. Eee, hai ca am trecut si de pagina 1 liwlol.gif

Aceasta postare a fost editata de Alondra: Sep 22 2010, 07:38 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Sep 22 2010, 08:03 AM
Postare #12


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Da fetelor...suuuuper experimente biggrin.gif cred ca eu le-am avut pe cele mai multe doh.gif liwlol.gif in toata viata mea de bucatarit biggrin.gif am mai multa vechime biggrin.gif wink.gif uite numai saptamana trecuta ce am aruncat galustele de la supa de rosii s-au facut betooon armat doh.gif nu eram gata cu strecuratul si au mai avut de stat pana ce le-am pus in supa si au avut timp sa se faca ciment biggrin.gif , le-am pus in supa apoi le-am scos in secunda doi, ca mai apoi sa pun fidea( si sa scap prea multa datorita vitezei biggrin.gif ) si sa iasa o supa crema de rosii cu fidea biggrin.gif s-a papat doar o data deoarece avea gust bun a doua zi...insa...la cos... yes.gif


Acum trei ani in aceeasi zi am facut crema de zahar ars de trei ori...de doua ori s-a ars definitiv biggrin.gif si am pus-o si a treia oara am zis dar ce e mai tare ca mine??? liwlol.gif

Acum doua saptamani a venit vara mea de la Iasi la mine si am pus de-o crema de zahar ars...eiiii nu stiu ce a fost in capul meu...caci am vrut sa o fac pandispan liwlol.gif niciodata nu o fac cu 8 oua 8 linguri de zahar , 1 kg de lapte si 8 linguri de faina biggrin.gif atunci am vrut sa-i pun faina( caci deh habar nu aveam ce e cu mine liwlol.gif am vazut eu ca ea s-a uitat la mine cam...dar m-a lasat in pace in hotararea mea...clar nu a iesit...si apoi am facut-o din nou a doua zi cu reteta corecta doh.gif ...mai revin caci mai am destule liwlol.gif sa nu credeti ca am terminat 68.gif hi.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Sep 22 2010, 08:07 AM
Postare #13


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(simina_ana @ Sep 21 2010, 11:10 PM) *
Prima mea experienta legata de bucatarie....a fost cu clatitele....am zis ce mama naibii poate fi atat de greu?...
No ...pana la urma s-a dovedit a fi greu....ca am vrut sa fiu si smechera.....sa le intorc aruncandu-le cu tigaia....Tin minte si acum prima clatita mi s-a lipit de tavan...ca deh....am zis ca trebuie sa-si ia avant bine ca sa cada la fel de bine in tigaie (stateam si in chirie atunci ...asa ca a trebuit sa zugravesc tavanul).....a doua s-a oprit pe calorifer...Dar cand a treia mi-a zburat pe geam am hotarat ca nu-i de mine bucataria.....Nici pana in ziua de azi nu inteleg cum am putut sa ratez asa de bine......nici daca vroiam sa fac asa nu cred ca-mi iesea.....IN ziua de azi...eu fac aluatul pentru ele.. si sotul le manuieste.....

Siminel si eu am aruncat clatita pe geam biggrin.gif anima1.gif eram copila la mama acasa biggrin.gif am auzit doar strigate de jos probabil am zburat-o in capul unui nene...m-am facut micaaa de tot liwlol.gif cu scuzele de rigoare hi.gif

Aceasta postare a fost editata de ruxy: Sep 22 2010, 08:07 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Sep 22 2010, 08:13 AM
Postare #14


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812




QUOTE(ruxy @ Sep 22 2010, 09:03 AM) *
...mai revin caci mai am destule liwlol.gif sa nu credeti ca am terminat 68.gif hi.gif

liwlol.gif Ruxy esti haioasa cum povestesti laugh.gif
Tu nu faci intotdeauna retetele dupa carte/reteta//..etc?
Eu cand incerc dulciuri sau alte mancaruri noi, fac numai dupa reteta..altfel clar nu mi-ar iesi ! liwlol.gif doh.gif

Si-acum sa va si arat cam ce am povestit..biggrin.gif
Incep mai lejer..biggrin.gif

Prima prajitura care am facut-o eu..prajitura China ..s-a facut cat China intr-adevar liwlol.gif...la gust a fost ok, sa zicem, insa pe atunci eu nu stiam ce si cum cu tavile...asa ca am facut-o in cookie sheet, tava foaaarte subtire...si s-a imprastiat cat colo..liwlol.gif doh.gif

Dovada: biggrin.gif





De pe acelasi site, am incercat si o placinta cu mere...tot in cookie sheet...problema la asta a fost ca foile au iesit destuuuul de scortoase..liwlol.gif doh.gif pana la urma am mancat-o si asa...liwlol.gif



Aceasta postare a fost editata de Alondra: Sep 22 2010, 08:15 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Sep 22 2010, 08:15 AM
Postare #15


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Alondra @ Sep 22 2010, 09:13 AM) *
liwlol.gif Ruxy esti haioasa cum povestesti laugh.gif
Tu nu faci intotdeauna retetele dupa carte/reteta//..etc?
Eu cand incerc dulciuri sau alte mancaruri noi, fac numai dupa reteta..altfel clar nu mi-ar iesi ! liwlol.gif doh.gif

Si-acum sa va si arat cam ce am povestit..biggrin.gif
Incep mai lejer..biggrin.gif

Prima prajitura care am facut-o eu..prajitura China ..s-a facut cat China intr-adevar liwlol.gif...la gust a fost ok, sa zicem, insa pe atunci eu nu stiam ce si cum cu tavile...asa ca am facut-o in cookie sheet, tava foaaarte subtire...si s-a imprastiat cat colo..liwlol.gif doh.gif

Dovada: biggrin.gif





Nu Ramonik nu fac mereu dupa retete si-n plus mai fac si dupa cum imi vine mie in cap biggrin.gif wink.gif liwlol.gif stii ceva eu deja poftesc la China asta a ta...arata buna de tot....si nu mi se pare esuata liwlol.gif te rog dulceata imi dai reteta hi.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Sep 22 2010, 08:17 AM
Postare #16


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(ruxy @ Sep 22 2010, 09:15 AM) *
Nu Ramonik nu fac mereu dupa retete si-n plus mai fac si dupa cum imi vine mie in cap biggrin.gif wink.gif liwlol.gif stii ceva eu deja poftesc la China asta a ta...arata buna de tot....si nu mi se pare esuata liwlol.gif te rog dulceata imi dai reteta hi.gif

Poate acum daca as face-o , ar iesi altceva..biggrin.gif

Reteta e de pe vulpea bucatar :

Prajitura China

Ingrediente
Coca
200 g nuci macinate
100 g faina
200 g zahar
200g unt la temperatura camerei
6 albusuri
2 linguri cacao
Glazura
4 galbenusuri
200 g zahar pudra
o lingurita zeama lamaie
25 g ciocolata rasa pentru decor
Mod de preparare:
Foile:
Se amesteca intr-un vas nucile macinate cu untul, zaharul, faina si cacaoa. Se da drumul la cuptor sa se incalzeasca-foc mediu. Se bat albusurile spuma tare si se adauga peste restul ingredientelor deja amestecate. Se amesteca usor cu o furculita pana se incorporeaza.
Glazura:
Intr-o tava de aragaz unsa cu unt/ulei si tapetata cu faina se pune compozitia si se da la cuptor cam 30 de minute la 325°F.
Cand este aproape gata se scoate din cuptor si se pune uniform glazura; cele 4 galbenusuri frecate cu zaharul praf si zeama de lamaie. Se reintroduce in cuptor inca 5 minute pana este gata si se mai lasa inca 10 minute in cuptor cu focul stins. Glazura se intareste si arata ca o bezea. Se rade ciocolata peste glazura cat este inca calda. Se taie rece.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Sep 22 2010, 08:18 AM
Postare #17


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Alondra @ Sep 22 2010, 09:13 AM) *
De pe acelasi site, am incercat si o placinta cu mere...tot in cookie sheet...problema la asta a fost ca foile au iesit destuuuul de scortoase..liwlol.gif doh.gif pana la urma am mancat-o si asa...liwlol.gif



Daca ai stii de cate ori nu mi-au iesit retete de pe siteuri liwlol.gif, ajungand apoi la cos doh.gif si am ajuns la concluzia ca probabil se si distreaza oferind retete gresite...uite asa ca sa le povestim noi aici pe topic biggrin.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Sep 22 2010, 08:19 AM
Postare #18


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Alondra @ Sep 22 2010, 09:17 AM) *
Poate acum daca as face-o , ar iesi altceva..biggrin.gif

Reteta e de pe vulpea bucatar :

Prajitura China

Ingrediente
Coca
200 g nuci macinate
100 g faina
200 g zahar
200g unt la temperatura camerei
6 albusuri
2 linguri cacao
Glazura
4 galbenusuri
200 g zahar pudra
o lingurita zeama lamaie
25 g ciocolata rasa pentru decor
Mod de preparare:
Foile:
Se amesteca intr-un vas nucile macinate cu untul, zaharul, faina si cacaoa. Se da drumul la cuptor sa se incalzeasca-foc mediu. Se bat albusurile spuma tare si se adauga peste restul ingredientelor deja amestecate. Se amesteca usor cu o furculita pana se incorporeaza.
Glazura:
Intr-o tava de aragaz unsa cu unt/ulei si tapetata cu faina se pune compozitia si se da la cuptor cam 30 de minute la 325°F.
Cand este aproape gata se scoate din cuptor si se pune uniform glazura; cele 4 galbenusuri frecate cu zaharul praf si zeama de lamaie. Se reintroduce in cuptor inca 5 minute pana este gata si se mai lasa inca 10 minute in cuptor cu focul stins. Glazura se intareste si arata ca o bezea. Se rade ciocolata peste glazura cat este inca calda. Se taie rece.


Multumesc Ramonik partners.gif trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Sep 22 2010, 08:21 AM
Postare #19


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



Sa mergem mai in forta:

liwlol.gif
O alta prajitura nereusita e una dupa o reteta a mamei....cu blat, strat de gem si nuca..nu stiu cum ii spune..dar e buna tare si am vrut sa o incerc: mare greseala! liwlol.gif Rezultat dezastruos, probabil tot din cauza tavii, am vrut sa o fac in tava de yena...care era si prea mica probabil pt cantitatea respectiva liwlol.gif Asa ca ...prajitura nu s-a copt in interior, a crapat deasupra..si , am mancat o parte din ea direct din tava...restul a ajuns la cos!
A aratat cam asa liwlol.gif






--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Sep 22 2010, 08:21 AM
Postare #20


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(ruxy @ Sep 22 2010, 09:18 AM) *
Daca ai stii de cate ori nu mi-au iesit retete de pe siteuri liwlol.gif, ajungand apoi la cos doh.gif si am ajuns la concluzia ca probabil se si distreaza oferind retete gresite...uite asa ca sa le povestim noi aici pe topic biggrin.gif


Da da...liwlol.gif
QUOTE(ruxy @ Sep 22 2010, 09:19 AM) *
Multumesc Ramonik partners.gif trandafir.gif

Daca o incerci, sa-mi spui ce-ti iese...cred ca eu am fost de vina totusi, si nu reteta, in cazul asta biggrin.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 06:18 AM