Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Copii Intre 1 Si 3 Ani, Febra, Febra Ajutor
Myra Tatu
postare Jun 24 2007, 09:55 AM
Postare #1


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 186
Inscris la: 24-June 07
Membru nr.: 4,703



sad.gif Of, sunt mamica lui Mihai un baietel de 2.2 ani, care e cam bolnavior de vreo 2 luni.Povestea suna cam asa : I-am facut analizele de sange pe la sfarsitul lunii mai si i-a gasit o lipsa de fier si putina anemie(asa s-a eprimat) spunandu-mi ca s-ar putea sa aiba o infectie pe undeva.A facut o amigdalita pe la inceputul lui iunie , cu febra mare, 39,2-39,5 ,i-a trecut cam dupa 8 zile cu Bioparox spray , nurofen si supozitoare cu paracetamol.Am fost la mare unde s-a comportat perfect. A fost vioi, nu a facut febra si a avut si pofta de mancare. Eram bucuroasa credeam ca s-a facut bine, dar.... Acum de vreo 4 zile face iar febra, am fost la pediatru si mi-a zis sa-i dau antitermice , ca Novocalmin si Panadol si nimic altceva ca poate a luat o viroza. dar dupa doua zile febra a crescut la 39.5-40.2 . Am fost iar si mi-a mai dat Zinat la 12 ore si in continuare aceleasi antitermice pe care eu le-am alternat cu Nurofen si cu Supozitoare cu paracetamol, pentru ca nu i-au fost prea de cu folos. Azi dimineata la 6 avea 40.2 . M-am speriat foarte tare. I-am facut o impachetare de urgenta cu apa si cu otet si i-am administrat Nurofen si 1/2 fiola de algocalmin si la o ora mai tarziu un supozitor cu paracetamol ca nu-i cedase deloc febra.Dupa 1 ora i-a scazut . Acum stau cu tema ca incepe iar. Voi ati patit asa ceva? Dati-mi si mie cateva sfaturi! Va multumesc! sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
toia
postare Jun 24 2007, 10:03 AM
Postare #2


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 889
Inscris la: 31-August 06
Membru nr.: 74



QUOTE(Myra Tatu @ Jun 24 2007, 10:55 AM) *
sad.gif Of, sunt mamica lui Mihai un baietel de 2.2 ani, care e cam bolnavior de vreo 2 luni.Povestea suna cam asa : I-am facut analizele de sange pe la sfarsitul lunii mai si i-a gasit o lipsa de fier si putina anemie(asa s-a eprimat) spunandu-mi ca s-ar putea sa aiba o infectie pe undeva.A facut o amigdalita pe la inceputul lui iunie , cu febra mare, 39,2-39,5 ,i-a trecut cam dupa 8 zile cu Bioparox spray , nurofen si supozitoare cu paracetamol.Am fost la mare unde s-a comportat perfect. A fost vioi, nu a facut febra si a avut si pofta de mancare. Eram bucuroasa credeam ca s-a facut bine, dar.... Acum de vreo 4 zile face iar febra, am fost la pediatru si mi-a zis sa-i dau antitermice , ca Novocalmin si Panadol si nimic altceva ca poate a luat o viroza. dar dupa doua zile febra a crescut la 39.5-40.2 . Am fost iar si mi-a mai dat Zinat la 12 ore si in continuare aceleasi antitermice pe care eu le-am alternat cu Nurofen si cu Supozitoare cu paracetamol, pentru ca nu i-au fost prea de cu folos. Azi dimineata la 6 avea 40.2 . M-am speriat foarte tare. I-am facut o impachetare de urgenta cu apa si cu otet si i-am administrat Nurofen si 1/2 fiola de algocalmin si la o ora mai tarziu un supozitor cu paracetamol ca nu-i cedase deloc febra.Dupa 1 ora i-a scazut . Acum stau cu tema ca incepe iar. Voi ati patit asa ceva? Dati-mi si mie cateva sfaturi! Va multumesc! sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif


Buna ziua, Myra,
La febra asta eu iti recomand sa mergi cu copilul la spital,
Noi va dorim sanatate si sa tinem legatura
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mary78
postare Jun 24 2007, 11:14 AM
Postare #3


Top Silver Member
*******

Grup: Members
Postari: 2,308
Inscris la: 9-February 07
Din: Huedin-Cluj
Membru nr.: 1,984



Si eu zic la fel,du-te cu el la spital,pentru ca e prea mare febra si nu e de joaca sad.gif imi pare rau,dar mai bine sa fie supravegheat de medic.Sanatate multa tzuc.gif


--------------------
Fii intotdeauna ceea ce esti,iar daca acest lucru nu este de ajuns pentru cineva,inseamna ca acel cineva nu este de ajuns pentru tine.



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
max
postare Jun 24 2007, 11:14 AM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,012
Inscris la: 14-March 07
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 2,649




Myra, imi pare rau ca e bolnavior copilul tau. si noi am patit asa ceva, acum vreo 2 sapt. tratamentul facut acasa, n-a fost bun si la febra 40.2, ne-am dus la spital. ne-a internat. copilul facuse pneumonie. si eu te sfatuiesc sa mergi cu el la spital. si sa-l hidratezi. copiii se deshidrateaza foarte repede.
sanatate multa si sa ne tii la curent.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CLAU_DITZA23
postare Jun 24 2007, 03:50 PM
Postare #5


MIHAI&GABRIEL
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,313
Inscris la: 15-February 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 2,119



Eu sunt in aceiasi situatie ca tine,aseara am fost iar la spital dar doctori astia sunt si un pic cam prosti,nici nu stiu ce sa mai spun.


--------------------

Mai bine sa invat din ce am facut,de cat sa regret ce as fi putut sa fac si n-am facut...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Myra Tatu
postare Jun 24 2007, 05:50 PM
Postare #6


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 186
Inscris la: 24-June 07
Membru nr.: 4,703



Ce ti-au spus la spital?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinamocica
postare Jun 25 2007, 06:52 AM
Postare #7


de trei ori mamica
****

Grup: Members Plus
Postari: 662
Inscris la: 14-December 06
Din: Rm Valcea
Membru nr.: 1,212



Myra, ai fost la spital, cum mai e copilul? Sunteti bine?

Claudita, ce au patit acum micutii tai? Raceala, sau altceva?


--------------------
Cel mai de pret lucru pe care ni l-a dat D-zeu sunt copiii. Hai sa ii tratam asa cum se cuvine!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denifasie@yahoo....
postare Jul 3 2007, 01:42 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 10
Inscris la: 3-July 07
Membru nr.: 4,906



buna Myra eu am patit cu al meu exact asa,i-amdat Zinnat 3 zile si nu a scazut febra,apoi am trecut la injectii.Al meu face foarte des rosu in gat cu febra mare.39-40,si nu ii trece decat injectabil.Acum ii dau Bronchovacsom pentru imunitate.Atentie,sa nu faca alergie la Zinnat,al meu s-a umplut de bubite.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana75
postare Dec 29 2007, 08:32 AM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,535
Inscris la: 10-January 07
Din: Deva,Hunedoara
Membru nr.: 1,467



Gabriela a facut febra 38.5 azi noapte, i-am dat un supozitor de paracetamol si acum are iar febra, cred 38.7 cred ca nu prea ma lasa sa-i iau temperatura. Daca e cineva as avea nevoie de un sfat, ce sa fac si ce sa-i dau.


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Dec 29 2007, 09:44 AM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(Dana75 @ Dec 29 2007, 08:32 AM) *
Gabriela a facut febra 38.5 azi noapte, i-am dat un supozitor de paracetamol si acum are iar febra, cred 38.7 cred ca nu prea ma lasa sa-i iau temperatura. Daca e cineva as avea nevoie de un sfat, ce sa fac si ce sa-i dau.

Tot supozitorul e cel mai bun,pentru ca poti sa il administrezi fara scandal,daca nu-i plac siropurile.Daca sta,pune-i in ciorapi cartof ras cu otet cand doarme,sau macar otetul.E posibil sa-i iasa maselute?Noi am patit asa de cateva ori si febra trecea de la sine dupa o zi,doua.Sa ai grija sa bea lichide suficiente.
Pupam Gabitu mic si asteptam vesti tzuc.gif


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 03:34 PM